ДЛЯ 16 СЕСІЇ 1 ЧАСТИНА

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Р І Ш Е Н Н Я

 17.05.2017 № 7/16-

м. Волноваха

Про затвердження технічної документації

з нормативної грошової оцінки земельних ділянок

для розширення кар’єру «Центральний»

Центральної ділянки родовища первинних

каолінів «Біла балка» ТОВ «Донбаскераміка» 

Розглянувши технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ТОВ «Донбаскераміка» для розширення кар’єру «Центральний» Центральної ділянки родовища первинних каолінів «Біла балка» із земель сільськогосподарського призначення (запас), загальною площею 11,1954 га, що розташовані за межами населених пунктів Волноваської міської ради Волноваського району Донецької області, враховуючи позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 29.05.2015  №87-15, керуючись статтею 23 Закону України «Про оцінку земель», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок для розширення кар’єру «Центральний» Центральної ділянки родовища первинних каолінів «Біла балка» із земель сільськогосподарського призначення ТОВ «Донбаскераміка», загальною площею 11,1954 га, що розташовані за межами населених пунктів Волноваської міської ради Волноваського району Донецької області. 

Голова районної ради                                                                                                   В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

Пояснювальна записка

до проекту рішення районної ради

«Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ТОВ «Донбаскераміка» для розширення кар’єру «Центральний» Центральної ділянки родовища первинних каолінів «Біла балка»  із земель сільськогосподарського призначення (запас), що розташовані за межами населених пунктів Волноваської міської ради Волноваського району Донецької області» 

У відповідності зі статтею 23 Закону України «Про оцінку земель», пропонується на затвердження технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок ТОВ «Донбаскераміка» для розширення кар’єру «Центральний» Центральної ділянки родовища первинних каолінів «Біла балка» із земель сільськогосподарського призначення, загальною площею 11,1954 га, що розташовані за межами населених пунктів  Волноваської міської ради Волноваського району Донецької.

Матеріали розглянуті на засіданні постійної комісії, проект рішення рекомендовано для розгляду на пленарному засіданні районної ради.

 

Начальник Відділу у Волноваському

районі Головного управління

Держгеокадастру у Донецькій області                                                                        О.І. Хачхарджи

_________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017 № 7/16- 

м. Волноваха

Про затвердження технічної документації

з нормативної грошової оцінки земельних ділянок

сільськогосподарського призначення,

гр. Зав’ялова А.Л.  для ведення

фермерського господарства

Розглянувши технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення гр. Зав’ялова А.Л., для ведення фермерського господарства, загальною площею 49,6562 га, що розташовані за межами населених пунктів Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області, враховуючи позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 25.08.2016 №550-16, керуючись статтею 23 Закону України «Про оцінку земель», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада 

В И Р І Ш И Л А:

Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення гр. Зав’ялова А.Л.,  для ведення фермерського господарства, загальною площею 49,6562 га, що розташовані за межами населених пунктів Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області.

Голова районної ради                                                                                                  В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

Пояснювальна записка

до проекту рішення районної ради

«Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення   гр. Зав’ялова А.Л., для ведення фермерського господарства, що розташовані за межами населених пунктів Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області»

У відповідності зі статтею 23 Закону України «Про оцінку земель», пропонується на затвердження технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення гр. Зав’ялова А.Л., загальною площею 49,6562 га, що розташовані за межами населених пунктів  Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької.

Матеріали розглянуті на засіданні постійної комісії, проект рішення рекомендовано для розгляду на пленарному засіданні районної ради.

Начальник Відділу у Волноваському

районі Головного управління 

Держгеокадастру у Донецькій області                                                                         О.І. Хачхарджи

_________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Р І Ш Е Н Н Я 

17.05.2017 №7/16-

м. Волноваха

Про затвердження технічної документації

з нормативної грошової оцінки земельних ділянок

сільськогосподарського призначення,

гр. Соломашенко О.В..  для ведення

фермерського господарства

 Розглянувши технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення гр. Соломашенко О.В., для ведення фермерського господарства, загальною площею 41,6397 га, що розташовані за межами населених пунктів Вільненської сільської ради Волноваського району Донецької області, враховуючи позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації від 25.08.2016 №551-16, керуючись статтею 23 Закону України «Про оцінку земель», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення гр. Соломашенко О.В.,  для ведення фермерського господарства, загальною площею 41,6397 га, що розташовані за межами населених пунктів Вільненської сільської ради Волноваського району Донецької області.

Голова районної ради                                                                                                 В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

Пояснювальна записка

до проекту рішення районної ради

«Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення гр. Соломашенко О.В., для ведення фермерського господарства, що розташовані за межами населених пунктів Вільненської сільської ради Волноваського району Донецької області»

У відповідності зі статтею 23 Закону України «Про оцінку земель», пропонується на затвердження технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення гр. Соломашенко О.В., загальною площею 41,6397 га, що розташовані за межами населених пунктів  Вільненської сільської ради Волноваського району Донецької.

Матеріали розглянуті на засіданні постійної комісії, проект рішення рекомендовано для розгляду на пленарному засіданні районної ради.

Начальник Відділу у Волноваському

районі Головного управління

Держгеокадастру у Донецькій області                                                                        О.І. Хачхарджи

_________________________________________________________________________________________________________________________

ПРОЕКТ 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 

17.05.2017 № 7/16-

м.Волноваха

Про внесення змін та доповнень

до рішення районної ради від 12.10.2011 № 6/7-152

Про утворення комунальної установи охорони

здоров'я Волноваський районний центр

первинної медико-санітарної допомоги

Розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації від 19.04.2017 року № 01-23-617, лист КУОЗ “Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги” від 26.04.2017 року № 04-489, з метою виконання Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-ХII зі змінами та доповненнями, керуючись ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рад

ВИРІШИЛА:

1. Внести  зміни  та  доповнення  до Додатку 2 рішення районної ради від 12.10.2011 року № 6/7-152 “Про утворення комунальної установи охорони здоров'я “Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги”, виклавши його в новій редакції, згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, культури, охорони здоров’я, фізкультури та спорту (Близнюк) та з питань зовнішньоекономічної інвестиційної діяльності, комунальної власності, приватизації, розвитку малого та середнього бізнесу (Мельник).

Голова районної ради                                                                                                       В.Д.Лубінець

 Пояснювальна записка

до проекту рішення районної ради

“Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 12.10.2011 року № 6/7-152 “Про утворення комунальної установи охорони здоров'я “Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги”

У зв’язку з реформуванням закладу охорони здоров’я КЛПУ “Волноваська районна лікарня № 1” та передачею поліклінічного відділення на первинний рівень до КУОЗ “Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги” у відповідності до чинного законодавства та з метою виконання вимог протоколу робочої наради Волноваської РДА з питань реформування закладів охорони здоров’я Волноваського району просимо розглянути питання про утворення лікарської амбулаторії м.Волноваха № 25. При відкритті лікарської амбулаторії м.Волноваха № 25 кількість осіб, яким буде надаватись первинна медико-санітарна допомога буде складати 10000 осіб. Розміщення лікарської амбулаторії м.Волноваха № 25 планується у приміщеннях, які будуть надані КЛПУ “Волноваська районна лікарня № 1”.

У зв’язку з вищевикладеним адміністрація КУОЗ “Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги” пропонує внести зміни та доповнення в Додаток 2 рішення районної ради від 12.10.2011 року № 6/7-152 “Про утворення комунальної установи охорони здоров'я “Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги”.

 

Головний лікар

КУОЗ «Волноваський районний центр

первинної медико-санітарної допомоги»                                                                       Є.В.Юрченко

_________________________________________________________________________________________________________________________

ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017 №7/16-

м.Волноваха

Про стан законності, боротьби зі злочинністю,

корупцією та результати діяльності органів

правопорядку на території Волноваського району

Заслухав та обговоривши інформацію Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, про  стан законності, боротьби зі злочинністю, корупцією та результати діяльності органів правопорядку на території Волноваського району, керуючись  пунктом 36 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Інформацію Волноваського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області, про стан законності, боротьби зі злочинністю, корупцією, охорони громадського порядку на території Волноваського району прийняти до відома.

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності та депутатської етики, прав та свобод громадян (Овчинніков).

Голова районної ради                                                                                                    В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

Про стан законності, боротьби зі злочинністю,

корупцією та результати діяльності органів правопорядку на території Волноваського району

Основні зусилля керівництва та особового складу Волноваського відділу поліції ГУНП в Донецькій області були спрямовані на виконання вимог Президента України, керівництва Національної поліції України та Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

1. Укомплектованість кадрами органів поліції, а саме, які проблеми та заплановані заходи для їх вирішення.

У Волноваському ВП ГУНП в Донецькій області за штатом 215 одиниць, некомплект складає 50 (або 23,4%), з них 1 держслужбовець.

Згідно зі статтею 52 ЗУ «Про Національну поліцію» добір кандидатів на службу в поліції проводиться на конкурсній основі.

Відстежити оголошення про початок конкурсу можна на офіційному сайті ГУНП в Донецькій області https://www.dn.npu.gov.ua. Періодичність відкриття нових вакансій становить 1-2 місяці.

В оголошенні про проведення конкурсу зазначаються:

1) місцезнаходження поліцейської комісії, яка проводить конкурс;

2) назва вакантної посади;

3) стислий зміст службових обов’язків;

4) умови грошового забезпечення;

5) перелік документів, необхідних для участі в конкурсі, та строк їх подання;

6) дата і місце проведення конкурсу.

У залежності від посади, на яку буде оголошено конкурс, до кандидата висуваються відповідні вимоги до освітньо-кваліфікаційного рівня, напряму підготовки (спеціальності), досвіду роботи, у тому числі в поліції, та інші вимоги до рівня професійної компетентності кандидата.

З моменту заповнення на сайті ГУНП в Донецькій області онлайн-анкети та підтвердження реєстрації на особистій електронній пошті зацікавлена особа набуває статус учасника конкурсу, після чого допускається до наступних етапів:

  1. Подача документів (відповідно до вимог ст. 54 ЗУ «Про Національну поліцію»).
  2. Тестування (перевірка знань Конституції України, ЗУ «Про Національну поліцію», ЗУ «Про запобігання корупції» тощо та загальні навички).
  3. Проходження військово-лікарської комісії.
  4. Перевірка рівня фізичної підготовки (відповідно до вимог наказу МВС України від 09.02.2016 № 90).
  1. Психологічне обстеження.
  2. Інтерв’ю.
  3. Співбесіда з поліцейською комісією.

Всі етапи відбору проходять у м. Маріуполі, Донецька область.

Більш детальну інформацію можна отримати у секторі організації відбору та проведення атестування поліцейських УКЗ ГУНП в Донецькій області за телефоном:

+38 (050) 324-69-79, або написати листа на електронну пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

2. Фінансування та забезпечення необхідним обладнанням.

В поточному році на виконання заходів по захисту прав і свобод громадян, забезпечення законності та правопорядку на 2017 рік, за рахунок районного бюджету по програмі «Правопорядок-2017» вже виділено – 300 тис. грн., у тому числі:

- на придбання системи зовнішнього та внутрішнього відеоспостереження Волноваського ВП (для дотримання прав людини, нагляду за периметром адмінбудівлі, спеціальним майданчиком тимчасового зберігання транспортних засобів, які є речовими доказами) – 100 тис. грн.

- придбання комп’ютерної техніки (для оперативного реагування на повідомлення громадян про скоєні злочини та правопорушення, підвищення рівня розкриття злочинів та забезпечення якісного прийому та обслуговування населення району) – 200 тис. гривень.

Крім цього на проведення капітального ремонту покрівлі адміністративної будівлі Волноваського ВП (для покращення стану обслуговування населення під час звернення до органів поліції, проведення особистого прийому громадян, проведення днів «відкритих дверей», забезпечення ефективної реалізації завдань, щодо боротьби зі злочинністю, захисту інтересів суспільства і держави від противоправних посягань, належних умов праці працівників поліції Волноваського ВП) заплановано виділити – 550 тис. гривень.

3. Незаконна вирубка дерев у лісосмугах.

В поточному році до Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області надійшло 22 повідомлення за фактом незаконної вирубки дерев у лісосмугах. По 5-ти фактам відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.1 ст. 246 КК України, по 2-м фактам матеріали приєднано до раніш внесеним відомостям до ЄРДР.

4. Проведення профілактики з незаконним самогоноварінням, обігом наркотичних речовин, обертом металобрухту.

Відповідно розпорядження голови Донецької державної військово-цивільної адміністрації від 27.03.2015 року № 115 «Про встановлення заборони на продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв», а також листа тимчасово виконуючого обов’язки начальника ВСП у ЗСУ – начальника Головного управління ВСП ЗСУ генерал – майора Криштуна І.Л. від 02.12.2015 № 306/АТО/1822 щодо посилення роботи підрозділів ГУНП в Донецькій області по виконанню вимог розпорядження голови Донецької державної військово-цивільної адміністрації з питання дотримання антиалкогольного законодавства та проведення профілактичної роботи з місцевим населенням, особливо в населених пунктах, які знаходяться в прифронтовій адміністративної зоні Волноваського відділу поліції, проводиться операція по боротьбі із самогоноварінням.

За звітний період складено адміністративних протоколів за ст. 176 КУпАП (виготовлення, зберігання самогону та апаратів) – 23, та за ст. 177 КУпАП (придбання самогону) – 6.

За звітний період вилучено 10 самогонних апаратів, більш ніж 71 літрів самогону та 620 літрів браги.

На виконання вимог Закону України «Про обіг наркотичних засобів та прекурсорів в Україні» Волноваським ВП у звітному періоді  зареєстровано 44 (+19) фактів кримінальних правопорушень, пов’язаних із  незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів, відомості про які внесено до єдиного реєстру досудових розслідувань, з них 7 за утримання притонів для вживання наркотичних засобів та 2 факти збуту наркотичних речовин.

Працівниками поліції Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області вилучено з незаконного обігу 4217,8 грамів наркотичних засобів.

Складено 13 адміністративних протоколів за ст. 44 КУпАП за зберігання наркотичних засобів де недостатня вага для притягнення до кримінальної відповідальності.

В поточному році до Волноваського ВП надійшло 4 звернення за фактом незаконної діяльності пунктів прийому металобрухту в с.Новоандріївка, с.Іванівка, с.Орловське, с.Чермалик. За всіма фактами проведені перевірки. За фактом незаконного прийому металобрухту в с.Новоандріївка відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.1 ст. 213 КК України.

Пропозиції щодо поліпшення роботи у вказаному напрямку діяльності:

1. Націлити дільничних офіцерів поліції під час здійснення ними поквартирних і подворових обходів на виявлення місць концентрації осіб, що зловживають спиртними напоями, осередків самогоноваріння та пунктів незаконного прийому металобрухту. До проведення цієї роботи залучати громадськість.

2. У повсякденній роботі широко використовувати можливості                      статей 176, 177 КУпАП. Для усунення причин та умов скоєння таких правопорушень та злочинів на грунті пияцтва застосовувати ст. 282 КУпАП.

3. Проводити профілактичні відпрацювання територій обслуговування, у першу чергу територій ринків та приватного сектору, з метою припинення торгівлі фальсифікованими спиртними напоями та самогоном. 

5. Про роботу дорожньої служби.

В поточному році обстежено 340 км. дорожнього покриття Волноваського району. За результатами обстеження автодоріг району виявлено 17600 м.кв. площі ямкового ремонту.

В м.Волноваха обстежено 31 км. вулиць, за результатами обстеження виявлено 3864 м.кв. площі ямкового ремонту. При обстеженні вуличної мережі м.Волноваха виявлено відсутність 11 дорожніх знаків. На даний час встановлено 6 дорожніх знаків.

З метою усунення недоліків по обслуговуванню доріг видано 6 вимог (приписів).

6. Про роботу дільничних Волноваського району (кадри, проблеми та заплановані заходи для їх вирішення).

Штатна численність дільничних офіцерів поліції складає 30 працівників з яких 9 старших дільничних офіцерів поліції, 21 – дільничний офіцер поліції, 2 – поліцейських (помічники ДОП). Некомплект складає 5 - дільничних офіцерів поліції.

Розкрито злочинів дільничними офіцерами поліції – 57 (+3).

На профілактичному обліку перебуває:

-  Адміннаглядних                                              - 5

-  Формально підпадають під адміннагляд       - 83

-  Раніше засуджених за нетяжкі злочини - 74

-  Засуджені умовно з відстрочкою вироку       - 136

За звітний період 2017 року в порівнянні з аналогічним періодом минулого року раніше засудженими скоєно 1 (-3) злочинів, у тому числі особами у яких судимість не знята та не погашена 1 (-2). У стані алкогольного сп'яніння скоєно 8 (-7) злочинів. Грабежів скоєно 1 (-1) злочинів. Розбоїв скоєно 1 (-1) злочинів.

Основна увага приділяється проведенню профілактичної роботи з «ФАН», застосуванню відносно осіб цієї категорії такого важелю впливу, як встановлення адміністративного нагляду за ініціативою поліції.

На сьогодні адміністративний нагляд було встановлено двом ФАН:

1) постанова Волноваського районного суду від 31.03.2017 року у відношенні гр. Крікунова А.В. строком на один рік;

2) постанова Волноваського районного суду від 12.04.2017 року у відношенні гр. Гунько В.В. строком на один рік.

Поряд із заходами, спрямованими на боротьбу зі злочинністю, вчиненої в громадських місцях і на вулицях відділенням дільничних інспекторів поліції проводиться робота з виконання адміністративного законодавства.

Так, за минулий період поточного року до адміністративної відповідальності притягнуто – 385 (+135) чоловік.

По складених протоколах прийняте рішення:

про попередження –

159 (+136)

про накладення штрафу –

62

 

на суму –

3961 грн.

 

стягнено штрафів на суму –

1445 грн.

 

відсоток стягнення –

36,48 %

 

арештовано –

3 чоловіка

 

Спрямовано в суд / розглянуто

186 / 32

Спрямовано на адмінкомісію / розглянуто

0 / 0

Спрямовано в юстицію / стягнуто

18 / 1

7. Розкриття злочинів проти власності (скільки розкрито злочинів, скільки засуджених).

За звітний період поточного року до єдиного реєстру досутових розслідувань зареєстровано 436 (-12) кримінальних правопорушень, скоєних на території Волноваського району, з них 202 тяжких та особливо тяжких. Із зареєстрованих розкрито 98, питома вага розкриття складає 22,5%, по тяжким та особливо тяжким розкрито 56, питома вага розкриття складає  27,7%.

Розкриття злочинів проти власності

Ст. КК

Зареєстровано

Розкрито

Направлено до суду

Грабежі

1

1

1

Розбої

1

1

1

Крадіжка

189 (-15)

38

36

у т.ч. з квартир, приватних будинків

45 (+2)

7

7

Шахрайство

24

1

1

Незаконне заволодіння АМТ

6

2

1

         Із 6 незаконних заволодінь АМТ, нерозкритими залишаються 4 злочини (скоєні на тимчасово непідконтрольній території).

8. Висвітлення у ЗМІ роботи поліції.

-     На офіційному сайті Волноваського відділу поліції  http://volnovaha-police.dn.ua/ з початку року розміщено більше 300 матеріалів.

-  На офіційному сайті Головного управління Національної поліції в Донецькій області  https://dn.npu.gov.ua/uk/ - 50 матеріалів.

-  На сторінці прес - офіцера  Волноваського відділу поліції у соціальній мережі  Фейсбук https://www.facebook.com/aleksa1892 – 200 матеріалів.

Крім того, відділом комунікацій Поліції Донеччини кожного тижня друкується випуск газети «Поліція Донеччини», де висвітлюється робота кожного з шести базових  підрозділів.

Також, майже в кожному випуску газети «Наше слово», Волноваський відділ поліції інформує населення про останні новини та оперативну обстановку на території району.

Крім друкованих ЗМІ та мережі Інтернет, інформування громадян проходить через телеканал «До Тебе», який транслюється на території Волноваського району.

9. Відповіді на звернення районної ради, які надходили до поліції та виконання рішень районної ради.

В поточному році з Волноваської районної ради до Волноваського ВП надійшло 7 звернень громадян, по всім зверненням прийнято рішення згідно вимог чинного законодавства.

Крім цього з районної ради надійшло 4 документів, з райдержадміністрації – 48 листів інформаційного змісту, рішень колегій, нарад.

Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

_______________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017 № 7/16-

м. Волноваха  

Про затвердження Районної програми

оптимізації мережі навчальних

закладів Волноваського району

на 2017-2021 роки

Розглянувши лист Волноваської районної державної адміністрації від 06.04.2017 року № 01-23-562, відповідно до Закону України «Про освіту», Закон України «Про загальну середню освіту», постанову Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 777 «Про затвердження Положення про освітній округ» (зі змінами), статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Районну програму оптимізації мережі навчальних закладів Волноваського району на 2017-2021 роки,  (далі – Програма), згідно з додатком.

2. Доручити Волноваській районній державній адміністрації здійснювати фінансування Програми відповідно до планових асигнувань.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики освіти, охорони здоров’я, культури і спорту (Близнюк), з питань соціального і  економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Чернецька).

Голова  районної ради                                                                                                 В.Д. ЛУБІНЕЦЬ        

                                                                           Додаток 

                                                           до рішення районної ради

                                        від 17.05.2017 № 7/16-

 

Районна програма

оптимізації мережі навчальних закладів Волноваського району

      на 2017-2021 роки

1.     Загальні положення

Забезпечення громадянам України рівного доступу до якісної освіти є одним із пріоритетних напрямів реалізації державної освітньої політики.

Освіта - це стратегічний ресурс соціально-економічного, культурного і духо­вного розвитку суспільства, поліпшення добробуту людей, забезпечення національ­них інтересів, зміцнення міжнародного авторитету й іміджу нашої держави, створен­ня умов для самореалізації кожної особистості.

Освіта Волноваського району є складовою загальнодержавної освітньої системи. Вона охоплює 45 дошкільних, 49 загальноосвітніх і 3 позашкільних навчальних заклади, які розташовані в межах району. Модернізація системи освіти району спрямована на  підвищення якості надання освітніх послуг та формування єдиного соціокультурного простору.

У 2011 році рішенням Волноваської районної ради від 27.04.2011 року   № 6/5-110 затверджена районна програма оптимізації закладів освіти Волноваського району на 2011-2016 роки. Заплановані заходи дозволили:

- призупинити навчальний процес у 6 загальноосвітніх школах (Зачатівській ЗОШ І-ІІ ст. №2, Калінінській ЗОШ І-ІІ ст., Комінтернівській ЗОШ І-ІІ ст., Широкінській ЗОШ І-Ш ст., Лебединській ЗОШ І-ІІІ ст.,    Бахчовицькій    ЗОШ І-ІІ ст.);

- ліквідувати 2 навчальні заклади (Павлопільську ЗОШ І-ІІ ст., Новотроїцьку ЗОШ-інтернат);

- відкрити додаткові групи у дошкільних навчальних закладах ( №8, №47 м.Волноваха);

- розпочати функціонування  в будівлі Сонячної школи ДНЗ №45 с.Сонячне;

- ремонтні роботи в будівлі Діанівської ЗОШ для відкриття ДНЗ;

- за допомогою дитячого фонду UNICEF забезпечено меблями ДНЗ с.Свободне, який буде функціонувати в будівлі Свободненської ЗОШ, після переобладнання приміщень.

В останні роки помітна тенденція до зменшення кількості учнів загальноосвітніх закладів району, пов’язана з погіршенням демографічної ситуації.  Щорічно ця цифра зменшується на 120-150 учнів, що веде до збільшення кількості класів з наповнюваністю до 5 учнів. Так, у порівнянні з минулим роком їх кількість зросла.         Перехід на індивідуальне навчання 2-3 учнів не забезпечує якісну освіту дітей Окрім того, вже зараз 7 сільських шкіл мають наповнюваність менше 50 учнів. Зросла кількість шкіл, де наповнюваність менше 50%. Середня наповнюваність 32% від проектної потужності закладів. Середня наповнюваність класів складає по району 13. Ці показники нижче, ніж обласні. Динаміка народжуваності дітей району показує, що  контингент дітей  в районі буде зменшуватися( додаток №1)

Разом з тим в останні десятиліття особливо гостро проявилась негативна демографічна тенденція, постійне скорочення дитячого контингенту у сільській місцевості, що зумовлює високу вартість навчання сільської дитини, проблеми в кадровому, матеріально-технічному та навчально-методичному забезпеченні сільських шкіл. Особлива роль в українському суспільстві належить сільській школі. Вона є частиною сільського соціуму,           з яким постійно взає­модіє. Реалізація освітніх запитів сільських дітей і молоді у значній мірі впливає на соціальний, економічний, культурний і духовний розвиток села. Школа у більшості випадків є єдиним освітньо-культурним закладом на селі і виступає гарантом права дитини на повноцінну якісну освіту та забезпечення її соціального захисту. Вартість утримання 1 учня в них доходить до 20 тис.грн., що майже вдвічі перевищує середній показник по області. Така тенденція спостерігається у Володимирівській       ЗОШ  №2        (11599),       Ближненській ЗОШ      (19490), Бугаській ЗОШ (12167), Зачатівській ЗОШ №1 (16826), Іванівській ЗОШ (18363), Кирилівському НВК (16879), Валер`янівській ЗОШ (11641), Діанівській ЗОШ (14499), Новоандріївській ЗОШ (16562), Миколаївській ЗОШ (12775), Стрітенській ЗОШ (15733), Привільненській ЗОШ (12429), Прохорівській ЗОШ (18828), Рівнопільській ЗОШ (12915), Рибинській ЗОШ (11551), Степнянській ЗОШ (12575), Благодатненській ЗОШ (13550), Анадольському      НВК       (12039),          Новоолексіївській ЗОШ           (13194),  Новогнатівській ЗОШ (18978),  Кам`янській  ЗОШ  (11779), Мирненській ЗОШ (14325),   Старогнатівській ЗОШ (11205)( додаток №2)

Слід зазначити, що в останні роки громадськість, суспільство, батьки вимагають якісну освіту від навчальних закладів. А в установах з малою чисельністю учнів відсутні учителі-фахівці. Значне зменшення кількості учнів, переведення їх на індивідуальне навчання призводить до зниження якості навчання, плинності кадрів та значної недовантаженості фахівців. У більшості навчальних закладів сільської місцевості декілька предметів викладає один вчитель.

Для вирішення цієї проблеми є необхідність удосконалення мережі закладів освіти району, вироблення нової освітньої стратегії із врахування перспективи якісних змін у державі. Мережа навчальних закладів формується за такими принципами:     доступність для кожного громадянина всіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; надання кожній людині рівних умов для повної реалізації її здібностей,обдарувань, всебічного розвитку;   відкритий характер освіти, створенням умов для вибору профілю навчання і виховання відповідно до здібностей, інтересів громадянина; інтеграція внутрішня і зовнішня; соціальний захист дітей;урахування освітніх запитів дітей, їх батьків та територіальних громад.

Необхідною умовою оптимізації мережі є забезпечення  організованого підвезення дітей до опорних закладів.   На балансі у відділі освіти перебуває 17 транспортних засобів, використовується 14 автобусів (3 – перебуває в резерві).

З метою задоволення потреб у дошкільній освіті протягом останніх років проводиться відновлення функціонування закладів та груп, які тимчасово призупинили свою діяльність. Місцеві органи виконавчої влади більш відповідально ставляться до проблем дошкільної освіти, реалізації послідовної державної політики в цій сфері.

Вважаємо необхідним продовжити відповідну роботу щодо підвищення якості освіти шляхом оптимізації мережі навчальних закладів району. Актуальність цієї роботи обумовлена невідповідністю рівня загальної середньої освіти сучасним вимогам суспільства. Зусиллями органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадськості, батьків та педколективів необхідно виробити оптимальну модель управління закладами освіти, яка є складовою раціоналізації освітньої мережі.

 В цілому Програму оптимізації навчальних закладів виконано на 50%. Вважаємо необхідним продовжити цю роботу і є доцільним розроблення Програми оптимізації на 2017-2021 роки.

Нова програма  дасть   змогу  здійснити модернізацію мережі навчальних закладів району.

 2.Мета Програми

- створення в районі оптимальної мережі дошкільних та загальноосвітніх      навчальних закладів, яка б реально враховувала освітні запити територіальної громади, забезпечувала ефективне використання фінансових, матеріально-технічних та кадрових ресурсів;

- забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям із сільської місцевості, що відповідає вимогам суспільства, запитам кожного громадянина, потребам держави й регіону;

- розвиток мережі навчальних закладів з урахуванням потреб учнів та їх батьків, суспільних запитів і вимог держави;

- забезпечення суттєвого зростання якості освіти;

- створення належних умов для навчання та виховання дітей.

3.  Завдання Програми 

-   складання плану оптимізації мережі закладів освіти з урахуванням потреб та запитів учнів, їх батьків;

-   обґрунтування питання реорганізації навчальних закладів;

-узгодження плану оптимізації з органами місцевого самоврядування та батьківською громадськістю;

-вивчення економічних показників оптимізації мережі навчальних закладів (подальше використання бюджету та матеріально-технічної бази шкіл, які закриваються, для розвитку освітньої галузі району);

- організація підвозу учнів до опорних навчальних закладів;

-    вирішення проблеми працевлаштування педагогічних працівників, що підлягають звільненню.

4.     Фінансово-економічне обґрунтування

Програма реалізується в межах обсягу видатків, виділених районним бюджетом на відповідні роки, а також передбачає залучення позабюджетних коштів інвесторів, громадських фондів, інших юридичних чи фізичних осіб, що не суперечить чинному законодавству України.

Матеріально-технічна частина Програми щорічно коригуватиметься бюджетом району та реальними можливостями позабюджетних надходжень. 

5. Очікувані результати виконання Програми

- забезпечення рівного доступу школярів сільської місцевості до якісної освіти, допрофільного та профільного навчання;

- економія вивільнених бюджетних коштів та їх спрямування на потреби освітньої системи району;

- створення належних умов для навчання та виховання дітей і залучення дітей дошкільного віку до навчання.

 

Назва закладу

Термін виконання

Обгрунтування

2017

2018

2019

2020

2021

Зачатівська ЗОШ І-ІІ ступенів №2

+

 

 

 

 

 Відсутні умови для поновлення навчально-виховного процесу Економічний ефект1560,3 грн. за рік

Калінінська ЗОШ І-ІІ ступенів

+

 

 

 

 

Відсутні умови для поновлення навчально-виховного процесу Економічний ефект1932,0грн. за рік

БахчовицькаЗОШ І-ІІ ступенів

 

+

 

 

 

Відсутні умови для поновлення навчально-виховного процесу Економічний ефект193,2 грн. за рік

Лебединська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

 

+

 

 

Відсутні умови для поновлення навчально-виховного процесу

Комінтернінська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

 

 

+

 

Відсутні умови для поновлення навчально-виховного процесу

Широкінська ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

+

Відсутні умови для поновлення навчально-виховного процесу

 

2. Реорганізація навчальних закладів освіти

 

Назва закладу

Зміст заходу

Термін виконання

Обгрунтування

Економічний ефект

Волноваська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2017

Створення філії при опорному закладі. Наповнюваність 53%

86300 грн

Волноваська ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2017

Створення філії при опорному закладі. Наповнюваність 55%

78100грн

Ближненська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2017

Створення філії при опорному закладі. Наповнюваність 31%

58800 грн

Володимирівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2017

Відкриття дошкільного навчального закладу на базі загальноосвітньої школи. Відсутність учнів 10-11 класів.Наповнюваність 31,5%

181500грн

Стрітенська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2017

Відкриття дошкільного навчального закладу на базі загальноосвітньої школи. Наповнюваність 15%

72600 грн

Свободненська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Створення  навчально-виховного комплексу                        ( школа-сад)

01.09.2018

Виконання Закону України     « Про дошкільну освіту»- створеня навчально-виховного комплексу (школа-сад) Наповнюваність 15%

87100грн

НовоандріївськаЗОШ ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І

01.09.2018

Відкриття дошкільного навчального закладу на базі загальноосвітньої школи. Наповнюваність 25%

68200 грн

Зачатівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2019

Наповнюваність 14%

92600 грн

ПрохорівськаЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2019

Наповнюваність 14%

63500 грн

Новоолексіївська ЗОШ І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І

01.09.2020

Наповнюваність 22%

123300 грн

 Старогнатівська ЗОШ  І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2020

Наповнюваність 12%

83800 грн

Кам*янська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

01.09.2021

Створення філії при опорному закладі. Наповнюваність 37%

63600 грн

Новоселівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

 

01.09.2021

Створення філії при опорному закладі. Наповнюваність 44%

67000 грн

Іванівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

 

01.09.2021

Відкриття дошкільного навчального закладу на базі загальноосвітньої школи. Наповнюваність 44%

 

Діанівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

 

01.09.2021

Створення філії при опорному закладі. Наповнюваність 44%

232500грн

Сонечна ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

Зниження ступеню до І-ІІ ступенів

 

01.09.2021

Створення філії при опорному закладі. Наповнюваність 44%

267100 грн

Всього 16 закладів

 

 

 

1626000

 

Додаток №2

до Районної програми оптимізації  мережі навчальних закладів

Волноваського району

на 2017-2021 роки

Дінаміка народжуваності  дітей Волноваського району

 

Назва закладу

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

Волноваська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 Волноваської районної ради Донецької області

17

16

18

19

21

17

30

32

Волноваська ЗОШ І-ІІІ ступнів №2 Волноваської районної ради Донецької області

8

28

29

31

37

40

29

22

Волноваська ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 Волноваської районної ради Донецької області

15

90

125

93

104

91

86

99

Волноваська ЗОШ  № 4 Волноваської районної ради Донецької області

3

12

27

18

18

23

23

25

Волноваський ЗОШ №5 Волноваської районної ради Донецької області

4

2

5

3

6

7

12

15

Волноваська ЗОШ №6 Волноваської районної ради Донецької області

5

11

16

26

28

27

30

36

Волноваська ЗОШ І-ІІІ ст.№7 Волноваської районної ради Донецької області

14

47

46

65

46

40

35

42

Володимирівська ЗОШ №1 Волноваської районної ради Донецької області

24

35

70

49

58

50

54

48

Володимирівська ЗОШ  №2 Волноваської районної ради Донецької області

15

11

18

10

20

15

11

12

Новотроїцька ЗОШ І - ІІІ ст. №2 Волноваської районної ради Донецької області

4

17

15

20

15

19

18

13

Новотроїцька ЗОШ  № 4 Волноваської районної ради Донецької області

19

36

32

32

35

37

35

34

Ольгинська ЗОШ Волноваської районної ради Донецької області

5

12

21

33

32

32

28

29

Донська ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

8

29

55

50

41

45

54

46

Мирненська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

4

5

6

5

10

6

9

12

Ближненська ЗОШ І-ІІІ ст Волноваської районної ради Донецької області

5

5

12

9

9

12

11

10

Бугаська ЗОШ І-ІІІ Волноваської районної ради Донецької області

5

12

18

6

5

8

6

9

Валер'янівська ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

5

3

8

8

8

5

10

5

Вільненська ЗОШ Волноваської районної ради Донецької області

0

9

15

11

10

13

6

7

Гранітненська ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

1

3

22

30

33

35

43

41

Новоандріївська ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

2

4

2

8

7

4

7

4

Єгорівська ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

7

7

10

10

9

9

10

6

 Златоустівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

5

25

27

25

21

28

21

21

Зачатівська ЗОШ І-ІІІ  ступенів №1 Волноваської районної ради Донецької області

2

4

5

5

6

5

5

6

Сонячна ЗОШ І-ІІІст. Волноваської районної ради Донецької області

1

3

6

9

9

5

10

10

Кирилівський НВК Волноваської районної ради Донецької області

6

5

5

5

5

4

4

5

Камянська ЗОШ І - ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

2

5

9

6

6

8

10

9

Миколаївська ЗОШ І - ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

1

10

9

12

18

12

19

10

Микільська ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

5

17

10

12

8

12

13

12

Новоселівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

3

11

14

10

8

14

13

17

Петрівська ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

1

7

5

9

5

4

5

7

Прохорівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

2

3

5

3

7

5

5

7

Привільненська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

1

5

5

7

5

7

8

6

Рівнопільська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

3

9

10

11

10

10

21

10

Рибинська ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

12

15

9

12

17

19

20

19

Свободненська ЗОШ І - ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

10

12

17

12

13

14

17

14

Стрітенська  ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької області

1

4

1

4

5

6

4

3

Степнянська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

0

9

8

8

15

8

12

9

Хлібодарівський НВК Волноваської районної ради Донецької області

2

7

7

11

5

6

12

12

Чермалицька ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

0

7

8

8

8

7

22

22

Анадольський НВК Волноваської районної ради Донецької області

3

3

4

5

5

6

2

4

Благодатненська ЗОШ І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

3

5

7

15

11

12

15

12

Дмитрівська ЗОШ І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

3

9

14

6

10

14

19

8

Бахчовицька ЗОШ І - ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

1

1

7

4

4

3

1

3

Новогнатівська ЗОШ І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

1

2

2

9

3

4

8

9

Новоолексіївська ЗОШ              І-ІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

2

7

10

7

3

9

11

2

Старогнатівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

3

5

11

11

8

11

21

12

Андріївска ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

3

16

29

34

18

42

 

 

Діанівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області

1

4

4

5

11

14

11

11

 

242

579

791

801

796

796

835

786

 __________________________________________________________________________________________________________________________________________

ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017  № 7/16-

м. Волноваха  

Про виконання Програми

оптимізації мережі навчальних

закладів Волноваського району

на 2011-2016 роки

Розглянувши лист Волноваської районної державної адміністрації від 06.04.2017 № 01-23-565, та заслухавши інформацію відділу освіти Волноваської  райдержадміністрації  про стан  виконання Програми оптимізації мережі навчальних закладів Волноваського району на 2011-2016 роки, затвердженої рішенням районної ради від 27.04.2011 № 6/5-110, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Інформацію відділу освіти Волноваської райдержадміністрації про стан виконання Програми оптимізації мережі навчальних закладів Волноваського району на 2011-2016 роки, затвердженої рішенням районної ради від 27.04.2011 № 6/5-110, прийняти  до відома.

2.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики освіти, охорони здоров’я, культури і спорту (Близнюк), з питань соціального і  економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Чернецька).

 Голова  районної ради                                                                                              В.Д. ЛУБІНЕЦЬ                                                                                                                                   

 ІНФОРМАЦІЯ

 

 

 

про  стан виконання Програми оптимізації мережі

навчальних  закладів Волноваського району на 2011-2016 роки

Освіта Волноваського району є складовою загальнодержавної освітньої системи. Вона охоплює 45 дошкільних, 49 загальноосвітніх і 3 позашкільних навчальних заклади, які розташовані в межах району. Модернізація системи освіти району спрямована на  підвищення якості надання освітніх послуг та формування єдиного соціокультурного простору.

У 2011 році рішенням Волноваської районної ради від 27.04.2011 року   № 6/5-110 затверджена районна програма оптимізації закладів освіти Волноваського району на 2011-2016 роки. Заплановані заходи дозволили:

- призупинити навчальний процес у 6 загальноосвітніх школах (Зачатівській ЗОШ І-ІІ ст. №2, Калінінській ЗОШ І-ІІ ст., Комінтернівській ЗОШ І-ІІ ст., Широкінській ЗОШ І-Ш ст., Лебединській ЗОШ І-ІІІ ст.,    Бахчовицькій    ЗОШ І-ІІ ст.);

- в процесі ліквідації знаходяться 2 навчальні заклади (Павлопільську ЗОШ І-ІІ ст., Новотроїцьку ЗОШ-інтернат);

- відкрити додаткові групи у дошкільних навчальних закладах ( №8, №47 м.Волноваха);

- розпочати функціонування  в будівлі Сонячної школи ДНЗ №45 с.Сонячне;

- ремонтні роботи в будівлі Діанівської ЗОШ для відкриття ДНЗ;

- за допомогою дитячого фонду UNICEF забезпечено меблями ДНЗ с.Свободне, який буде функціонувати в будівлі Свободненської ЗОШ, після переобладнання приміщень.

В останні роки помітна тенденція до зменшення кількості учнів загальноосвітніх закладів району, пов’язана з погіршенням демографічної ситуації.  Щорічно ця цифра зменшується на 120-150 учнів, що веде до збільшення кількості класів з наповнюваністю до 5 учнів. Так, у порівнянні з минулим роком їх кількість зросла.   Перехід на індивідуальне навчання 2-3 учнів не забезпечує якісну освіту дітей Окрім того, вже зараз 7 сільських шкіл мають наповнюваність менше 50 учнів. Зросла кількість шкіл, де наповнюваність менше 50%. Середня наповнюваність 32% від проектної потужності закладів. Середня наповнюваність класів складає по району 13. Ці показники нижче, ніж обласні. Динаміка народжуваності дітей району показує, що  контингент дітей  в районі буде зменшуватися.

Разом з тим в останні десятиліття особливо гостро проявилась негативна демографічна тенденція, постійне скорочення дитячого контингенту у сільській місцевості, що зумовлює високу вартість навчання сільської дитини, проблеми в кадровому, матеріально-технічному та навчально-методичному забезпеченні сільських шкіл. Особлива роль в українському суспільстві належить сільській школі. Вона є частиною сільського соціуму, з яким постійно взає­модіє. Реалізація освітніх запитів сільських дітей і молоді у значній мірі впливає на соціальний, економічний, культурний і духовний розвиток села. Школа у більшості випадків є єдиним освітньо-культурним закладом на селі і виступає гарантом права дитини на повноцінну якісну освіту та забезпечення її соціального захисту. Вартість утримання 1 учня в них доходить до 20 тис.грн., що майже вдвічі перевищує середній показник по області. Така тенденція спостерігається у Володимирівській ЗОШ №2 (11599), Ближненській ЗОШ (19490), Бугаській ЗОШ (12167), Зачатівській ЗОШ №1 (16826), Іванівській ЗОШ (18363), Кирилівському НВК (16879), Валер`янівській ЗОШ (11641), Діанівській ЗОШ (14499), Новоандріївській ЗОШ (16562), Миколаївській ЗОШ (12775), Стрітенській ЗОШ (15733), Привільненській ЗОШ (12429), Прохорівській ЗОШ (18828), Рівнопільській ЗОШ (12915), Рибинській ЗОШ (11551), Степнянській ЗОШ (12575), Благодатненській ЗОШ (13550), Анадольському      НВК (12039), Новоолексіївській ЗОШ (13194),  Новогнатівській ЗОШ (18978),  Кам`янській  ЗОШ  (11779), Мирненській ЗОШ (14325),   Старогнатівській ЗОШ (11205).

Слід зазначити, що в останні роки громадськість, суспільство, батьки вимагають якісну освіту від навчальних закладів. А в установах з малою чисельністю учнів відсутні учителі-фахівці. Значне зменшення кількості учнів, переведення їх на індивідуальне навчання призводить до зниження якості навчання, плинності кадрів та значної недовантаженості фахівців. У більшості навчальних закладів сільської місцевості декілька предметів викладає один вчитель.

Для вирішення цієї проблеми є необхідність удосконалення мережі закладів освіти району, вироблення нової освітньої стратегії із врахування перспективи якісних змін у державі. Мережа навчальних закладів формується за такими принципами:     доступність для кожного громадянина всіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; надання кожній людині рівних умов для повної реалізації її здібностей,обдарувань, всебічного розвитку;   відкритий характер освіти, створенням умов для вибору профілю навчання і виховання відповідно до здібностей, інтересів громадянина; інтеграція внутрішня і зовнішня; соціальний захист дітей;урахування освітніх запитів дітей, їх батьків та територіальних громад.

Необхідною умовою оптимізації мережі є забезпечення  організованого підвезення дітей до опорних закладів.На балансі у відділі освіти перебуває 17 транспортних засобів, використовується 14 автобусів (3 – перебуває в резерві).

З метою задоволення потреб у дошкільній освіті протягом останніх років проводиться відновлення функціонування закладів та груп, які тимчасово призупинили свою діяльність. Місцеві органи виконавчої влади більш відповідально ставляться до проблем дошкільної освіти, реалізації послідовної державної політики в цій сфері.

Вважаємо необхідним продовжити відповідну роботу щодо підвищення якості освіти шляхом оптимізації мережі навчальних закладів району. Актуальність цієї роботи обумовлена невідповідністю рівня загальної середньої освіти сучасним вимогам суспільства. Зусиллями органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, громадськості, батьків та педколективів необхідно виробити оптимальну модель управління закладами освіти, яка є складовою раціоналізації освітньої мережі.

В цілому Програму оптимізації навчальних закладів виконано на 50%. Вважаємо необхідним продовжити цю роботу і є доцільним розроблення Програми оптимізації на 2017-2021 роки.

Начальник відділу освіти                                                                                               М.І. Деремешко

________________________________________________________________________________________________________________________

ПРОЕКТ 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017 № 7/16

м. Волноваха

Про надання згоди на здійснення

невід’ємних поліпшень орендованого майна

 Розглянувши лист Октябрської сільської ради від 01.12.2016 № 351та надані матеріали щодо здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна, відповідно до рішення районної ради від 24.02.2016 №7/4-71 «Про затвердження Порядку надання орендарю згоди орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна», керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада 

В И Р І Ш И Л А:

1.Надати згоду Октябрській сільській раді Волноваського району на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна (будівлі Стрітенської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів) загальною площею 202,75 м² за адресою: Донецька область, Волноваський район, с. Стрітенка, пр. Мира, б. 3.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник).

 

Голова районної ради                                                                                                   В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

_________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                                                                          ПРОЕКТ  

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017 №7/16-

м. Волноваха

Про внесення змін та доповнень до Статуту

комунального підприємства  «Волноваське

бюро технічної  інвентаризації»

 З метою приведення у відповідність до чинного законодавства України правоустановчих документів,  розглянувши лист Комунального підприємства «Волноваське бюро технічної інвентаризації»   від 14.04.2017 № 402, відповідно до статті 88 Цивільного кодексу України, статті 57 Господарського кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб –підприємців», керуючись статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до Статуту Комунального підприємства «Волноваське бюро технічної інвентаризації», зареєстрованого розпорядженням голови Волноваської районної державної адміністрації від 30.06.2004 року №594, зі змінами,  затвердженими рішенням Волноваської районної  ради від 28.10.2009 року №V/26-367 «Про внесення доповнень та змін до Статуту Комунального підприємства «Волноваське бюро технічної інвентаризації», виклавши його у новій редакції, згідно з додатком.

2. Доручити Комунальному підприємству «Волноваське бюро технічної інвентаризації» (Ченгар) зареєструвати зміни та доповнення до Статуту Комунального підприємства «Волноваське бюро технічної інвентаризації» у встановленому законом порядку.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник).

Голова районної ради                                                                                                    В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

Додаток 

                                                                до рішення Волноваської районної ради 

                                                         17.05. 2017 №7/16- 

                                               

СТАТУТ

КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА

«ВОЛНОВАСЬКЕ  БЮРО  ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ»

(НОВА РЕДАКЦІЯ) 

 1.  Загальні положення 

1.1. КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО “ВОЛНОВАСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ ” (надалі - «Підприємство»), створене відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України.

1.2. Найменування Підприємства:

1.2.1. Повне найменування українською мовою: КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО “ВОЛНОВАСЬКЕ  БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ”.

1.2.2. Скорочене найменування українською мовою: КП “ВОЛНОВАСЬКЕ  БТІ ”.

1.2.3. Повне найменування російською мовою: КОММУНАЛЬНОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ „ВОЛНОВАХСКОЕ БЮРО ТЕХНИЧЕСКОЙ ИНВЕНТАРИЗАЦИИ”.

1.2.4. Скорочене найменування російською мовою: КП “ВОЛНОВАХСКОЕ  БТИ”.

1.3. Засновником Підприємства є Волноваська районна рада Донецької області (надалі – «Засновник»).

1.4.    Відповідно до способу утворення Підприємство є унітарним, комерційним.

1.5. Підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку зі своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом, штампи.

1.6. Підприємство підлягає державній реєстрації.

1.7. Підприємство має право укладати угоди, договори, контракти з юридичними та фізичними особами як в Україні, так і за її межами у встановленому законом порядку, набувати майнові та особисті немайнові права, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судах.

1.8. У встановленому законом порядку Підприємство може входити до асоціацій, корпорацій, консорціумів та інших об'єднань підприємств, у тому числі за участю іноземних юридичних осіб.

1.9. Підприємство здійснює свою діяльність на принципах господарського розрахунку, самофінансування  та власного комерційного ризику, вільного найму працівників.

1.10. Засновник не несе відповідальності за зобов'язаннями Підприємства. Підприємство не несе відповідальності за зобов'язаннями Засновника.

1.11. У своїй діяльності Підприємство керується цим Статутом, нормативно-правовими актами чинного законодавства України.

1.12. Місцезнаходження Підприємства: 85700, Донецька область, м. Волноваха,  вул. 1 Травня,  буд. №3.

2. Мета створення і предмет діяльності Підприємства

2.1. Метою створення Підприємства є здійснення господарської діяльності для задоволення потреб фізичних та юридичних осіб територіальних громад України в послугах, пов'язаних із технічною інвентаризацією, паспортизацією та оцінкою об'єктів нерухомого майна, незалежно від форми власності, державною реєстрацією прав власності на об'єкти нерухомого майна, наданням витягів з Реєстру прав власності на нерухоме майно, у разі отримання акредитації, з метою отримання прибутку, у порядку  передбаченому чинним законодавством України.

2.2. Предметом діяльності Підприємства є:

2.2.1. технічна інвентаризація, паспортизація і оцінка жилих будинків квартирного типу різної поверховості, будинків і споруд громадського та виробничого призначення, господарських будівель, господарських споруд, садових та дачних будинків, гаражів, незалежно від форми власності;

2.2.2. технічна інвентаризація і оцінка інженерних споруд, мереж водопроводу і каналізації, контактних мереж міського електротранспорту, споруд і мереж, електричних станцій і мереж;

2.2.3. технічна інвентаризація споруд зовнішнього благоустрою, доріг, тротуарів, мостів, трубопроводів, водопровідних і берегоукріплювальних споруд, набережних, а також зелених насаджень (скверів, садів, парків і та ін.);

2.2.4. землевпорядні та геодезичні роботи, в тому числі підготовка проектів створення нових і впорядкування існуючих землеволодінь та землекористувань; розробка технічної документації зі складання державних актів на право приватної власності на землю; складання схематичних планів земельних ділянок, інші види робіт із землевпорядкування;

2.2.5. виготовлення технічної документації на об'єкти нерухомого майна, що підлягають приватизації;

2.2.6. облік змін у складі, стані та вартості основних фондів (споруд, будівель та ін.);

2.2.7. виявлення самочинного будівництва та самовільного переобладнання об'єктів нерухомості при проведенні інвентаризаційних та обмірювальних робіт;

2.2.8. проведення технічних обстежень та видача висновків про виділ та поділ об'єктів нерухомого майна;

2.2.9. зберігання, оновлення та поповнення інвентарних та реєстраційних справ постійного зберігання на об'єкти нерухомого майна;

2.2.10. складання проектно-кошторисної документації на ремонт, підготовка технічних висновків з перепланування, перебудови, прибудови нерухомого майна для готування відповідних рішень виконавчих комітетів рад про дозвіл на виконання вищевказаних робіт;

2.2.11. виконання інших інвентаризаційних робіт у порядку, визначеному чинним законодавством;

2.2.12. державна реєстрація:

- прав власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб, у порядку, визначеному чинним законодавством;

           - кількісних  та якісних змін зареєстрованої нерухомості шляхом перебудови, реконструкції, капітального ремонту та іншої діяльності.

          - закінчення права власності у зв’язку з припиненням існування нерухомості з різних причин.

          - прав на користування земельними ділянками, які обслуговують об’єкти нерухомого майна.

          - прав на користування земельними ділянками, виділеними для спорудження об’єктів нерухомості з фіксацією терміну землекористування.

         - початку та кінця обмежувальних прав власності на нерухомість та земельні ділянки.

         - початку та кінця обтяжувальних прав власності на нерухомість та земельні ділянки.

         - прав власності на нерухомість та споруди на земельній ділянці, право власності на яку ( чи права користування нею) належить іншому власнику.

          - надання інформації по письмовому запиту фізичним та юридичним особам у відповідності до діючого законодавства.

         - кількісних та якісних змін раніше зареєстрованої земельної ділянки в результаті стихійного лиха, спорудження на ній у встановленому порядку нерухомості

та інше.

2.2.13  проведення підготовчих робіт по оформленню документів на житлові будинки, квартири, нежитлові будівлі, об’єкти, вбудовані та прибудовані приміщення.

2.2.14. ведення обліку об'єктів нерухомого майна у вигляді будівель та споруд згідно з чинним законодавством України;

2.2.15. зберігання, оновлення і поповнення документації, стосовно державної реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна;

2.2.16. надання інформації з Реєстру прав власності фізичних та юридичних осіб у порядку, встановленому чинним законодавством України;

2.2.17. видача витягів з Реєстру прав власності на об'єкти нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, у порядку встановленому чинним законодавством України;

2.2.18.  державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (у випадках, передбачених Законом;

2.2.19. оцінка об’єктів у матеріальній формі в тому числі:

- оцінка нерухомого майна; оцінка цілісних майнових комплексів, паїв, часток в майні, цінних паперів, майнових прав та нематеріальних активів, у тому числі на об`єкти інтелектуальної власності;

- експертна грошова оцінка земельних ділянок;

- оцінка машин та обладнання;

- оцінка колісних транспортних засобів;

2.2.20. підготовка та видача в установленому порядку довідок про загальну площу новозбудованих та реконструйованих будинків (будівель) для державних комісій з приймання об'єктів в експлуатацію;

2.2.21. виконання робіт (послуг), вироблення і реалізація товарів, продукції, а також будь-які інші види господарської діяльності, дозволені законодавством України, з метою отримання прибутку;                               

2.2.22. організація професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів для потреб Підприємства;                     

2.2.23. здійснення інших видів господарської діяльності.

2.3. Якщо здійснення будь-якої вищезазначеної діяльності потребує спеціального дозволу (ліцензії, патенту, акредитації  тощо), Підприємство здійснює таку діяльність лише за умови отримання необхідного дозволу.

3. Майно Підприємства

 3.1. Майно Підприємства становлять матеріальні та нематеріальні активи, основні фонди та оборотні засоби, статутний капітал (при наявності), а також грошові кошти та інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі Підприємства.

3.2.  Вкладом до статутного капіталу Підприємства, для здійснення  господарської діяльності,  може бути майно, яке складають нежитлові будівлі та приміщення,  господарські будівлі і споруди, обладнання, транспортні засоби, грошові кошти місцевого бюджету,  з урахуванням вимог бюджетного законодавства та інші кошти (майно),  інші цінності.

3.3.Переданий Засновником статутний капітал (майно) Підприємству є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міста Волноваського району Донецької області і закріплюється за ним на праві господарського відання.

3.4.Здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє, користується й розпоряджається майном, закріпленим за ним Засновником або уповноваженим ним органом , з урахуванням обмежень, визначених чинним законодавством України та цим Статутом.

3.5. Доходи, одержані від реалізації робіт та послуг, оренди, інших видів господарської діяльності Підприємством, а також майно, придбане в інших суб`єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку, благодійні внески, пожертви є власністю Підприємства.

3.6. Джерелами формування майна Підприємства є:

3.6.1. Грошові і майнові внески Засновника.

3.6.2. Доходи, одержані від реалізації робіт та послуг, оренди, інших видів господарської діяльності.  

3.6.3. Кредити банків та інших кредиторів.

3.6.4. Майно, придбане в інших суб`єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому законодавством порядку.

3.6.5. Благодійні внески, пожертви організацій, підприємств і громадян.

3.6.6. Капітальні вкладення, дотації та субвенції з бюджету.

3.6.7. Інвестиції, гранти державних та недержавних міжурядових організацій.

3.6.8. Інші джерела формування майна, не заборонені чинним законодавством.

3.7. Вилучення державою у Підприємства майна, що закріплене за ним на праві господарського відання, здійснюється лише у випадках та в порядку, встановленому законодавством.

3.8. Збитки, заподіяні Підприємству внаслідок порушення його майнових прав громадянами, юридичними особами і державними органами, відшкодовуються Підприємству на підставі рішень суду. Збитки, завдані Підприємству внаслідок виконання рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, підлягають відшкодуванню зазначеними органами добровільно або за рішенням суду.

3.9. Передані Засновником основні фонди Підприємства не можуть бути предметом  продажу, застави, внеском до статутного фонду інших юридичних осіб, не можуть бути передані або відчужені у будь-який спосіб без згоди Засновника.

3.10. Грошові внески отримані за оренду або відчуження майна Підприємства належить йому на умовах, оговорених у відповідних договорах та цим Статутом.

3.11. Підприємство здійснює володіння, користування землею та іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства.

 4.  Органи управління Підприємством

 4.1.   Управління Підприємством здійснюється у відповідності зі Статутом Підприємства, на основі поєднання принципів інтересів трудового колективу, зазначених у трудовому договорі та прав Засновника на передане ним майно.

Органами управління Підприємством є:

4.1.1. Вищим органом управління підприємством є Загальні збори трудового колективу Підприємства.

4.1.2.  Начальник Підприємства.

4.1. 3.  Засновник  Підприємства.

4.2.  Загальні збори трудового колективу.

4.2.1. Загальні збори трудового колективу Підприємства скликаються не рідше ніж 2 рази на рік.

4.2.2. Загальні збори розглядають питання про укладання колективного договору; заслуховують інформацію про виконання колективного договору сторонами; дають згоду на відчуження майна Підприємства; дають згоду на надання безвідсоткової суди працівникам Підприємства при наявності фінансової можливості; дають згоду на оренду майна Підприємства

4.2.3.  Загальні збори повноважні вирішувати питання, якщо на них присутні не менше 2/3 членів трудового колективу.

4.2.4. Рішення на загальних зборах приймаються шляхом відкритого голосування, простою більшістю голосів.

4.3.  Начальник Підприємства.

4.3.1. Начальник Підприємства здійснює керівництво його діяльністю. Начальник Підприємства вирішує всі питання діяльності Підприємства, за винятком тих, що відповідно до чинного законодавства України та/або Статуту Підприємства віднесені до компетенції Засновника Підприємства.

4.3.2. Начальник Підприємства є підзвітним Засновнику, організовує виконання його рішень та розпоряджень, які не суперечать діючому законодавству. Начальник  підприємства несе повну персональну відповідальність за результати фінансово-господарської діяльності підприємства та законність вчинених ним дій та прийнятих рішень.

4.3.3. Начальник без довіреності діє від імені Підприємства в межах, встановлених Статутом і законодавством, та представляє Підприємство у відносинах з громадянами, підприємствами, установами, організаціями, органами державної влади і місцевого самоврядування.

4.3.4. Начальник призначається на посаду рішенням (розпорядженням)  Засновника. Прийняття Начальника на роботу оформлюється трудовим контрактом, який від імені Засновника Підприємства підписує голова Волноваської районної ради.

4.3.5.  Відповідно до компетенції, Начальник:

звітує про роботу Підприємства в порядку та з періодичністю, визначеними Волноваською районною радою;

забезпечує приймання та виконання фінансового плану Підприємства, враховує його при формуванні виробничих програм, визначенні перспектив економічного і соціального розвитку Підприємства;

укладає, змінює та розриває господарські контракти та договори;

затверджує організаційну структуру Підприємства та штатний розклад, приймає на роботу, звільняє, заохочує працівників Підприємства і накладає стягнення;

встановлює систему оплати праці, посадові оклади та тарифні ставки оплати праці згідно з законодавством;

в межах наданої компетенції видає накази та розпорядження з питань діяльності Підприємства, обов'язкові для всіх працівників Підприємства;

укладає та змінює колективний договір з трудовим колективом Підприємства, забезпечує його виконання;

відповідно до компетенції самостійно вчиняє будь-які інші дії в інтересах територіальних громад сіл, селищ, міста Волноваського району Донецької області, Підприємства та трудового колективу, за винятком тих, що відповідно до законодавства або Статуту попередньо потребують рішення (розпорядження) Волноваської районної ради.

4.3.6. На час відсутності Начальника, його обов'язки виконує заступник начальника Підприємства на підставі наказу начальника Підприємства.

4.4.   До виключної компетенції Засновника належить:

4.4.1. Затвердження Статуту Підприємства, внесення до нього змін та доповнень.

4.4.2. Прийняття рішень про припинення діяльності Підприємства шляхом його реорганізації або ліквідації.

4.4.3. Прийняття рішень про передачу Підприємству основних фондів, грошових, майнових та інших внесків (майна) для виконання господарської діяльності, зазначеної у Статуті Підприємства.  

4.4.4. Прийняття рішень про надання попередньої згоди на відчуження переданого Засновником майна Підприємства на конкурентних засадах, якщо інше не встановлене законодавством.

4.4.5. Прийняття рішень про списання з балансу переданих Засновником основних фондів.

5.  Господарська діяльність і звітність Підприємства

 5.1. Підприємство самостійно здійснює свою господарську діяльність на принципах господарського розрахунку, самофінансування, несе відповідальність за наслідки цієї діяльності, за виконання взятих на себе зобов'язань відповідно до чинного законодавства.

5.2. Підприємство самостійно визначає перспективи розвитку, виходячи з попиту на роботи (послуги), які воно реалізує, витрати, необхідні для забезпечення виробничого та соціального розвитку Підприємства. Основу планів складають договори, укладені із споживачами робіт та послуг і постачальниками матеріально-технічних ресурсів.

5.3. Засновник переданого майна, закріпленого на праві господарського відання  за  Підприємством, не втручається в оперативно-господарську діяльність Підприємства.

5.4. Прибуток Підприємства, що залишається після покриття матеріальних витрат, витрат по оплаті праці, сплати відсотків за кредитами банків, сплати податків і інших обов'язкових платежів, після перерахування до районного бюджету частки прибутку, визначеної Засновником, залишається в розпорядженні Підприємства.

5.5. Підприємство реалізує свої роботи (послуги) за цінами і тарифами, що встановлюються самостійно або на договірній основі, згідно Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна.

5.6. Підприємство здійснює оперативний і бухгалтерський облік результатів своєї діяльності, веде статистичну звітність.

5.7. Порядок ведення бухгалтерського обліку і статистичної звітності визначається чинним законодавством.

5.8. Начальник Підприємства несе повну особисту відповідальність за достовірність та повноту здійснення бухгалтерського обліку та статистичної звітності, а також своєчасність подання звітності до відповідних державних установ.

6.  Трудові відносини та трудовий колектив

 6.1. Трудовий колектив Підприємства складають всі громадяни, які беруть участь своєю працею в його діяльності на основі трудового договору (контракту).

6.2. Трудові відносини Підприємства з членами трудового колективу будуються на основі трудового законодавства України та колективного договору.

6.3. Самоврядування трудового колективу здійснюється в порядку та межах, визначених колективним договором, укладеним начальником Підприємства з трудовим колективом.

 7.  Порядок внесення змін і доповнень до Статуту Підприємства

 7.1. Внесення змін до Статуту Підприємства є виключною компетенцією Засновника.

Трудовий колектив Підприємства та Начальник Підприємства мають право ініціювати внесення змін до Статуту Підприємства.

7.2. Зміни до Статуту вносяться рішеннями Засновника. Затверджені зміни до Статуту підлягають державній реєстрації у встановленому порядку.

 8.Припинення діяльності Підприємства

8.1. Припинення діяльності Підприємства здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.

8.2. Реорганізація Підприємства здійснюється за рішенням Засновника  або  суду , згідно законодавства.

8.3. Ліквідація Підприємства здійснюється за рішенням Засновника або суду  у випадках, передбачених законодавством. Рішення про банкрутство Підприємства може бути прийняте лише за рішенням Засновника або суду.

8.4. Ліквідація Підприємства здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється Засновником або судом. Ліквідацію Підприємства може бути також покладено на Начальника Підприємства.

8.5. Орган, який прийняв рішення про ліквідацію Підприємства, встановлює порядок та визначає строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.

8.6. Ліквідаційна комісія, розміщує в друкованих органах масової інформації повідомлення про ліквідацію Підприємства та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені цим Статутом та Законом України „Про відновлення платоспроможності боржника або визначення його банкрутом” строки.

8.7. Одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів для стягнення дебіторської заборгованості Підприємства та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію Підприємства.

8.8. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно Підприємства, розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його Засновнику або суду. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірені у встановленому законодавством порядку.

8.9. Претензії кредиторів до Підприємства у випадку ліквідації, задовольняються з майна Підприємства. Черговість та порядок задоволення вимог кредиторів визначаються законодавством.

8.10. Підприємство вважається реорганізованим або ліквідованим з моменту внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.

8.11.  Працівникам Підприємства, які звільняються у результаті реорганізації чи ліквідації Підприємства, гарантується додержання їх прав та інтересів відповідно до трудового законодавства України.

Керуючий справами виконавчого

апарату районної ради                                                                                                        А.К.Демішева                         _______________________________________________________________________________________________________________________ 

                                                                            ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я 

17.05.2017 №7/16- 

м.Волноваха 

Про внесення змін та доповнень 

до Порядку списання 

об'єктів спільної власності 

територіальних громад сіл, 

селищ, міста, що знаходиться в 

управлінні Волноваської районної ради 

З метою підвищення ефективності управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради,  та відповідно до змін, які внесенні до  постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 №1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності»  постановами КМУ від 16.11.2016 № 824,  від 29.03.2017 року № 199 , керуючись законами України «Про оцінку майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності в Україні», «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

ВИРІШИЛА: 

1.Затвердити   Порядок списання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні Волноваської районної ради виклавши його в новій редакції, згідно з додатком. 

2. Вважати таким, що втратило силу  затверджений рішення районної ради  від 29.08.2012 №6/12-246 «Про затвердження Порядку списання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться  в управлінні районної ради».

3.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань зовнішньо-економічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник). 

Голова районної ради                                                                                                         В.Д.Лубінець 

                             Додаток 

                                                                                                               до рішення районної ради

 17.05.2017 №7/16-

Порядок списання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що знаходиться в управлінні Волноваської районної ради

I. Загальні положення

1.1.Порядок списання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради (далі – Порядок списання) розроблений, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 № 1314 «Про затвердження Порядку списання об'єктів державної власності» з змінами та доповненнями. 

1.2.Даний Порядок списання визначає механізм списання об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради, якими є необоротні активи (будівлі та споруди, об'єкти незавершеного будівництва, машини і обладнання, транспортні засоби, інструменти, прилади та інвентар, малоцінні необоротні матеріальні активи, інші нематеріальні активи), запаси (сировина і матеріали, обладнання, будівельні матеріали, інші виробничі запаси та інші матеріали) (далі - майно). 

1.3.Списанню підлягає майно, що не може бути в установленому порядку відчужене, безоплатно передане державним підприємствам, установам чи організаціям та щодо якого не можуть бути застосовані інші способи управління (або їх застосування може бути економічно недоцільне), у разі, коли таке майно морально чи фізично зношене, непридатне для подальшого використання суб'єктом господарювання, зокрема у зв'язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням, або пошкоджене внаслідок аварії чи стихійного лиха, або виявлене в результаті інвентаризації як нестача.

II. Прийняття рішення про списання майна

2.1.Списання майна здійснюється підприємством, установою, організацією, на балансі яких воно перебуває, на підставі прийнятого органом управління рішення про дозвіл на списання.

2.2.Списання майна здійснюється за умови врахування особливостей правового режиму майна (в т. ч. медичного обладнання, музейних цінностей тощо), наявності встановлених законодавчими актами обтяжень чи обмежень щодо розпорядження майном (крім випадків, коли встановлено заборону розпорядження майном).

2.3.Дозвіл на списання майна (за винятком, виявленого в результаті інвентаризації як недостача) надається в такому порядку: 

 2.3.1.Для підприємств, установ, організацій, що перебувають в управлінні районної ради (повноваження з управління якими не передані райдержадміністрації): 

а) вартістю за одиницю (комплект) в розмірі до 5000 гривень – з дозволу керівника підприємства, установи, організації; 

б)вартістю понад 5000 гривень – при наявності позитивного висновку постійної комісії районної ради з питань комунальної власності (далі - постійна комісія обласної ради). 

 2.3.2.Для підприємств, установ, організацій, повноваження з управління якими здійснює райдержадміністрація: 

а) вартістю за одиницю (комплект) в розмірі до 5000 гривень – з дозволу керівника підприємства, установи, організації; 

б) вартістю за одиницю (комплект) в розмірі від 5000 гривень до 10000 гривень – з дозволу галузевого управління (відділу) райдержадміністрації; 

в) вартістю за одиницю (комплект) в розмірі понад 20000 гривень – при наявності позитивного висновку постійної комісії районної ради. 

2.4.Дозвіл на списання майна оформлюється розпорядчим документом уповноваженого органу відповідно до п. 2.3. Порядку списання (наказ структурного управління райдержадміністрації, висновок постійної комісії районної ради), який є підставою для списання та складання відповідних актів на списання майна з балансів підприємств, установ, організацій. 

2.5.Списання витрат по об'єктах незавершеного будівництва та витрат на проектно-вишукувальні роботи по нездійсненому будівництву здійснюється згідно з Порядком списання витрат по об'єктах незавершеного будівництва, що ліквідуються, затвердженого наказом Міністерства статистики України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України, Державного комітету у справах містобудування і архітектури України від 28.09.95 № 243/150/156/195. 

III. Комісія зі списання майна 

3.1.Для визначення непридатності матеріальних цінностей і встановлення неможливості або неефективності їх ремонту, а також для оформлення необхідної документації на списання наказом керівника підприємства, установи, організації створюється постійно діюча комісія із списання майна (далі – комісія). 

3.2.До складу комісії включаються: 

- заступник керівника підприємства, установи, організації (голова комісії); 

- головний бухгалтер або його заступник; 

- працівники інженерних, технічних, технологічних, будівельних, обліково-економічних служб підприємства, установи, організації, а також на вимогу органу управління його представники. 

Для участі в роботі комісії з встановлення факту непридатності використання майна, що перебуває під наглядом державних інспекцій (автомобілів, нагрівальних котлів, підйомників і інше) запрошується представник відповідної інспекції, який підписує акт про списання або передає комісії свій письмовий висновок, що додається до акта. 

3.3. Комісія: 

1)проводить в установленому порядку інвентаризацію майна, що пропонується до списання, складає акт інвентаризації майна; 

2)проводить огляд майна з використанням необхідної технічної документації (технічних паспортів, по етажних планів, відомостей про дефекти тощо), а також даних бухгалтерського обліку; 

3)визначає економічну (технічну) доцільність чи недоцільність відновлення та / або подальшого використання майна і вносить відповідні пропозиції; 

4)установлює конкретні причини списання майна (моральна чи фізична зношеність, непридатність для подальшого використання суб'єктом господарювання, зокрема у зв'язку з будівництвом, розширенням, реконструкцією і технічним переоснащенням, або пошкодження внаслідок аварії чи стихійного лиха та неможливість відновлення, або виявлення його в результаті інвентаризації як недостача); 

5)визначає можливості використання окремих вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів об'єкта, що підлягає списанню; 

6)здійснює контроль за вилученням з майна, що підлягає списанню, придатних вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, а також вузлів, деталей, матеріалів та агрегатів, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінне каміння, визначає їх кількість, вагу та контролює здачу на склад і оприбуткування на відповідних балансових рахунках; 

7) складає акт технічного стану майна та акт на списання майна. 

3.4.За результатами роботи складається протокол засідання комісії, до якого додаються: 

1) акт інвентаризації майна, що пропонується до списання; 

2) акти технічного стану майна, що пропонується до списання (не  додаються  у  разі  списання майна,  виявленого в результаті
інвентаризації як нестача); 

3) акти на списання майна; 

4) інші документи (копія акта про аварію, висновки відповідних інспекцій тощо (за наявності). 

3.5.У протоколі засідання комісії зазначаються пропозиції щодо шляхів використання майна, списання якого за висновками комісії є недоцільним, заходи з відшкодування вартості майна, в результаті інвентаризації якого виявлена нестача, чи розукомплектованого. 

3.6.В актах технічного стану майна зазначаються рік виготовлення (будівництва) майна, дата введення в експлуатацію, обсяг проведеної роботи з модернізації, модифікації, добудови, дообладнання і реконструкції, стан основних частин, деталей і вузлів, конструктивних елементів. 

3.7.В акті на списання майна детально зазначаються причини його списання та робиться висновок про економічну (технічну) недоцільність та / або неможливість відновлення майна. 

3.8.У разі списання майна, пошкодженого внаслідок аварії чи стихійного лиха, до акта на його списання додається належним чином завірена копія акта про аварію, в якій зазначаються причини, що призвели до неї. 

3.9.Протокол засідання комісії підписується всіма членами комісії. У разі незгоди з рішенням комісії її члени мають право викласти у письмовій формі свою окрему думку, яка додається до протоколу засідання. 

3.10.Протокол засідання комісії, акт інвентаризації, акт на списання майна, акт технічного стану, затверджуються керівником підприємства, установи, організації. 

Голова, члени комісії, які підписали акти інвентаризації, списання майна та технічного стану керівник підприємства, установи, організації, що затвердила зазначені акти і протокол засідання комісії, несуть відповідальність згідно із законодавством за правильність висновків про технічний стан майна, що списується, правильність даних, зазначених в інших, пов'язаних зі списанням, документах, які подаються для отримання відповідних дозволів на списання.

IV. Подача документів на списання 

 4.1.Для отримання погодження постійної комісії районної ради підприємство, установа, організація подає в районну раду наступний пакет документів: 

а) звернення підприємства, установи, організації; 

б) погодження галузевого управління (відділу) райдержадміністрації (для підприємств, установ, організацій повноваження з управління якими здійснює райдержадміністрація, коли для списання майна вимагається висновок постійної комісії районної ради); 

в) техніко-економічне обґрунтування необхідності списання майна, в якому містяться економічні та / або технічні розрахунки, інформація про очікуваний фінансовий результат списання майна; 

г) відомості про майно, що пропонується до списання за даними бухгалтерського обліку; 

д) акт інвентаризації майна, що пропонується до списання; 

е) акт технічного стану майна, що пропонується до списання; 

е) відомості про наявність обтяжень чи обмежень стосовно розпорядження майном, що пропонується до списання (разом з відповідними підтвердними документами); 

ж) відомості про земельну ділянку, на якій розташоване нерухоме майно, із зазначенням напрямів подальшого використання земельних ділянок, які вивільняються, а також копії відповідних підтвердних документів, зокрема державного акта на право постійного користування землею. 

V. Одержання висновку постійної комісії районної ради на списання 

5.1.За дорученням керівництва районної ради виконавчий апарат районної ради (далі – виконавчий апарат) розглядає документи, що надійшли від підприємства, установи, організації. 

У разі необхідності на вимогу виконавчого апарату заявником надається додаткова інформація і документи, необхідні для прийняття обґрунтованого рішення.

Після відпрацювання наданих документів виконавчий апарат готує матеріали щодо списання та вносить на розгляд постійної комісії районної ради. 

5.2.Рішення про погодження списання майна або про відмову в погодженні приймається постійною комісією районної ради у формі висновку. 

5.3.Термін дії висновку постійної комісії районної ради - 12 місяців з дати його прийняття. 

VI. Механізм списання майна 

6.1.Розбирання та демонтаж майна, яке пропонується до списання, проводиться тільки після прийняття органом управління, визначеним у п. 2.3. Порядку списання, рішення про надання згоди на списання майна (крім випадків пошкодження майна внаслідок аварії чи стихійного лиха). 

Розбирання, демонтаж та списання майна, а також відображення на рахунках бухгалтерського обліку фактів проведення відповідних господарських операцій згідно з цим Порядком списання забезпечується безпосередньо підприємством, установою, організацією, на балансі якого знаходиться майно. 

6.2.Кошти, отримані в результаті списання майна, спрямовуються на оновлення та модернізацію матеріально-технічної бази підприємства, установи, організації. 

6.3.Підприємство, установа, організація, на балансі яких перебувало майно, подають у виконавчий апарат у місячний термін після закінчення процедури розбирання, демонтажу та оприбуткування звіт про списання майна (додається). 

Процедура списання майна вважається закінченою з моменту подання підприємством, установою, організацією у виконавчий апарат звіту про списання майна. 

VII. Прикінцеві положення 

7.1.Питання, не врегульовані цим Порядком списання, вирішуються за аналогією зі списанням об'єктів державної власності, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2007 № 1314 (із змінами та доповненнями). 

7.2.Керівники підприємств, установ, організацій несуть відповідальність згідно з чинним законодавством за дотримання встановленого порядку списання майна, а також за достовірність інформації, наданої виконавчого апарату. 

 7.3.Виконавчий апарат і галузеве управління (відділу) райдержадміністрації забезпечують у межах своїх повноважень контроль за додержанням Порядку списання. 

Керуючий справами 

виконавчого апарату 

районної ради                                                                                                                  А.К.Демішева  

_________________________________________________________________________________________________________________________   

                                                                                                              ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я 

17.05.2017 №7/16- 

м. Волноваха 

Про внесення змін та доповнень 

до Регламенту Волноваського районного ради 

7 скликання 

З метою впорядкування офіційного оприлюднення, а також скасування  нормативно-правових та регуляторних актів, прийнятих районною радою, визначення порядку набрання ними чинності,  відповідно до статті 57 Конституції України, статей 9, 12, 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та керуючись статтями 43, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  районна рада вирішила

В И Р І Ш И Л А:

 

1.Викласти в наступній редакції пункт 1 статті 30 глави 2.5 «Підготовка питань на розгляд сесії ради» Регламенту Волноваського районної ради, затвердженого рішенням районної ради від 09.12.2015 №7/1-11:

 

«1.Проект рішення ради та його електронна версія, всі матеріали (документи), що стосуються цього рішення, подаються на ім’я голови районної ради, реєструються у виконавчому апараті районної ради не пізніше як за 20 робочих днів до відкриття чергової сесії (у виключних випадках за 10 робочих днів до відкриття чергової сесії) для організації їх попереднього розгляду у профільних постійних комісіях та оприлюднення відповідно до чинного законодавства.»

 

2. Викласти у наступній редакції пункт 3 статті 66 глави 2.10. «Рішення районної ради» Регламенту Волноваського районної ради, затвердженого рішенням районної ради від 09.12.2015 №7/1-11:

 

«3.Поіменне голосування може здійснюватися за допомогою електронної системи для голосування, або без її застосування. Поіменне голосування проводить на сесії головуючий. При проведенні поіменного голосування за допомогою електронної системи для голосування, голосування здійснюється кожним депутатом районної ради особисто. Результати голосування висвічуються на екрані (табло) та оголошуються головуючим на пленарному засіданні районної ради. При проведенні поіменного голосування без електронної системи для голосування, після оголошення головуючим прізвища депутата, депутат підводиться з місця і виголошує свій вибір «За», «Проти», «Утримався» або «Не голосував», про що лічильною комісією робиться відповідна відмітка в аркуші поіменного голосування. Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті районної ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід’ємною частиною протоколу сесії районної ради.

 

2. Викласти в наступній редакції статтю  68 глави 2.10  «Рішення районної ради»  Регламенту Волноваського районної ради, затвердженого рішенням районної ради від 09.12.2015 №7/1-11:

 

«Стаття 68.

 

1.За мотивованим поданням голови ради, його заступника, постійної комісії, інших суб’єктів, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є ініціаторами і розробниками проекту рішення, рада може скасувати раніше прийняте рішення.

 

2.Рада може скасовувати свої раніше прийняті рішення з будь-яких питань, що належать до її компетенції, крім випадків, передбачених п.3 ст.68 Регламенту.

 

3.Рада не може скасовувати свої рішення ненормативного характеру, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

 

        4.Профільна постійна комісія ради попередньо розглядає доцільність скасування раніше прийнятих радою рішень.

 

 5.Рішення про скасування раніше прийнятого рішення ради приймається у порядку, передбаченому для рішення, яке скасовується.

 

 6.Рішення про скасування раніше прийнятого рішення ради набуває чинності у порядку, передбаченому для рішення, що скасовується.»

 

3. Викласти в наступній редакції статтю  69 глави 2.10 «Рішення районної ради» Регламенту Волноваського районної ради, затвердженого рішенням районної ради від 09.12.2015 №7/1-11:

 

«Стаття 69.

 

 1.Рішення районної ради нормативно-правового характеру набирають чинності з моменту їх офіційного оприлюднення, якщо не встановлено іншого терміну введення їх у дію.

 

   2.Рішення ради нормативно-правового характеру оприлюднюються шляхом  розміщення їх на офіційному веб-сайті районної Ради.

 

    3. Проекти  Рішення ради  оприлюднюються шляхом розміщення їх на офіційному веб-сайті районної ради не пізніш як за 20 робочих днів  до чергової сесії, а у виняткових випадках – не пізніше як за день до позачергової сесії  з метою прийняття.»

 

3. Контроль за виконанням цього  рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності та депутатської етики, прав та свобод громадян (Овчинніков).

Голова районної ради                                                                                                     В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

__________________________________________________________________________________________________________________________

                                          ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Р І Ш Е Н Н Я 

17.05.2017 № 7/16- 

м. Волноваха 

Про затвердження розпоряджень 

голови районної ради

Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  районна рада 

В И Р І Ш И Л А:      

Затвердити розпорядження голови районної ради 

- від 27.04.2017 № 25р «Про звільнення виконуючого обов’язки начальника комунального підприємства «Волноваське районне госпрозрахункове проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро». 

- від 28.04.2017 № 26р «Про призначення виконуючим обов’язки начальника комунального підприємства «Волноваське районне госпрозрахункове проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро».

Голова районної ради                                                                                               В.Д.ЛУБІНЕЦЬ    

________________________________________________________________________________________________________________________

        ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017 №7/16-

м.Волноваха

Про скасування рішення районної ради

Розглянувши звернення батьківської громади Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, батьків учнів Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4, звернення депутатів Волноваської районної ради 7 скликання від 03.04.2017, з метою врегулювання ситуації, що склалася з визначенням філій опорного навчального закладу Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Волноваської районної ради Донецької області, враховуючи рішення постійної комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров’я, культури і спорту (протокол від 04.04.2017 №15), керуючись статтею 68 Регламенту Волноваської районної ради 7 скликання, затвердженого рішенням районної ради від 09.12.2015 №7/1-11, статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Скасувати рішення районної ради від 17.08.2016 №7/8-164 «Про визначення філій опорного навчального  закладу Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Волноваської районної ради Донецької області».

2. Доручити Волноваській райдержадміністрації надати пропозиції щодо визначення філій опорного навчального  закладу Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Волноваської районної ради Донецької області.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань зовнішньоекономічної і інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник) та з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, культури, охорони здоров’я, фізкультури та спорту (Близнюк), з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності та депутатської етики, прав та свобод громадян (Овчинніков).

Голова районної ради                                                                                                     В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

_________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННАРАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я  

17.05.2017 № 7/16- 

м.Волноваха 

Про затвердження Плану роботи 

Волноваської районної  ради 

на друге півріччя 2017 року 

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада 

В И Р І Ш И Л А: 

1. Затвердити План роботи Волноваської районної ради на друге півріччя 2017 року, згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на керуючого справами виконавчого апарату районної ради Демішеву А.К.,  голів постійних комісій районної ради. 

Голова районної  ради                                                                                                   В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

 

 

 

Додаток

до рішення районної ради

17.05.2017 №7/16-

 


П Л А Н   Р О Б О Т И

Волноваської районної ради

на друге півріччя 2017 року

 

Найменування питання

Дата

 розгляду

Відповідальний за підготовку питання, доповідачі

 

І. Питання для розгляду на пленарних засіданнях районної ради

 

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за перше півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району за І півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Голови постійних  комісій

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження розпоряджень голови районної ради та голови райдержадміністрації в міжсесійний період

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районного бюджету на 2017 рік

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про виконання повноважень Волноваської районної ради делегованих Волноваській райдержадміністрації у першому півріччі 2017 року

протягом півріччя

Голови постійних комісій

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Баранник О.Л –  голова райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми підтримки обдарованих дітей Волноваської школи мистецтв на 2017 рік

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми розвитку закладів культури у Волноваському районі на 2017 рік

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми розвитку та удосконалення народних (зразкових) аматорських колективів Волноваського районного центру культури і дозвілля на 2017 рік «Сузір’я талантів»

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про затвердження Програми забезпечення збереження документів Національного архівного фонду у Волноваському районі

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Реуцька М.В. – в.о. начальника архівного відділу райдержадміністрації

Про внесення змін до Програми інформатизації Волноваського району на 2016-2017 роки

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Беспалько С.В. – начальник відділу діловодства та контролю райдержадміністрації

Про затвердження звіту про  виконання районного бюджету за 9 місяців 2017 року

ІV квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про районний бюджет на 2018 рік

ІV квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік

ІV квартал

Голови постійних  комісій

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Плану роботи на перше півріччя 2018 року

ІV квартал

Голови постійних  комісій

Лубінець В.Д. – голова районної ради

 

II. Питання для розгляду на засіданнях постійних комісій районної ради

 

з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності і депутатської етики, прав та свобод громадян

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за перше півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району за І півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження розпоряджень голови районної ради та голови райдержадміністрації в міжсесійний період

протягом півріччя

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районного бюджету на 2017 рік

протягом півріччя

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про виконання повноважень Волноваської районної ради делегованих Волноваській райдержадміністрації у першому півріччі 2017 року

протягом півріччя

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Баранник О.Л –  голова райдержадміністрації

Про затвердження звіту про  виконання районного бюджету за 9 місяців 2017 року

ІV квартал

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про районний бюджет на 2018 рік

ІV квартал

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік

ІV квартал

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Плану роботи на перше півріччя 2018 року

ІV квартал

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Про хід виконання депутатських запитів

протягом півріччя

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії;

Клімова Л.В. – начальник відділу з питань правового порядку та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

Про хід виконання рішень районної ради, що знаходяться на контролі постійної комісії районної ради

протягом півріччя

Овчинніков С.І. – голова постійної комісії;

Клімова Л.В. – начальник відділу з питань правового порядку та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

з питань сприяння державному будівництву і місцевому самоврядуванню

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за перше півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району за І півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження розпоряджень голови районної ради та голови райдержадміністрації в міжсесійний період

протягом півріччя

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районного бюджету на 2017 рік

протягом півріччя

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про виконання повноважень Волноваської районної ради делегованих Волноваській райдержадміністрації у першому півріччі 2017 року

протягом півріччя

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Баранник О.Л –  голова райдержадміністрації

Про затвердження звіту про  виконання районного бюджету за 9 місяців 2017 року

ІV квартал

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про районний бюджет на 2018 рік

ІV квартал

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік

ІV квартал

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Плану роботи на перше півріччя 2018 року

ІV квартал

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Про хід виконання рішень районної ради, що знаходяться на контролі постійної комісії районної ради

протягом півріччя

Нестеренко В.О. – голова постійної комісії

Галушкова Н.А. – начальник відділу з питань організаційної та кадрової роботи виконавчого апарату районної ради

 

з питань соціального і економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за перше півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району за І півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження розпоряджень голови районної ради та голови райдержадміністрації в міжсесійний період

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районного бюджету на 2017 рік

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про виконання повноважень Волноваської районної ради делегованих Волноваській райдержадміністрації у першому півріччі 2017 року

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Баранник О.Л –  голова райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми підтримки обдарованих дітей Волноваської школи мистецтв на 2017 рік

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми розвитку закладів культури у Волноваському районі на 2017 рік

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми розвитку та удосконалення народних (зразкових) аматорських колективів Волноваського районного центру культури і дозвілля на 2017 рік «Сузір’я талантів»

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про затвердження Програми забезпечення збереження документів Національного архівного фонду у Волноваському районі

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Реуцька М.В. – в.о. начальника архівного відділу райдержадміністрації

Про внесення змін до Програми інформатизації Волноваського району на 2016-2017 роки

ІІІ квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Беспалько С.В. – начальник відділу діловодства та контролю райдержадміністрації

Про затвердження звіту про  виконання районного бюджету за 9 місяців 2017 року

ІV квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про районний бюджет на 2018 рік

ІV квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік

ІV квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Плану роботи на перше півріччя 2018 року

ІV квартал

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Про хід виконання рішень районної ради, що знаходяться на контролі постійної комісії районної ради

протягом півріччя

Чернецька Т.Г. – голова постійної комісії

Демішева А.К. – керуючий справами виконавчого апарату районної ради

з питань промисловості, транспорту, паливно–енергетичного комплексу, будівництва і житлово-комунального господарства

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за перше півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району за І півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження розпоряджень голови районної ради та голови райдержадміністрації в міжсесійний період

протягом півріччя

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районного бюджету на 2017 рік

протягом півріччя

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про виконання повноважень Волноваської районної ради делегованих Волноваській райдержадміністрації у першому півріччі 2017 року

протягом півріччя

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Баранник О.Л. – голова райдержадміністрації

Про затвердження звіту про  виконання районного бюджету за 9 місяців 2017 року

ІV квартал

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про районний бюджет на 2018 рік

ІV квартал

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік

ІV квартал

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Плану роботи на перше півріччя 2018 року

ІV квартал

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Про хід виконання рішень районної ради, що знаходяться на контролі постійної комісії районної ради

 

 

протягом півріччя

Іщенко Г.В. – голова постійної комісії

Галушкова Н.А. – начальник відділу з питань організаційної та кадрової роботи виконавчого апарату районної

 

з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин і охорони навколишнього природного середовища

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за перше півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району за І півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження розпоряджень голови районної ради та голови райдержадміністрації в міжсесійний період

протягом півріччя

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районного бюджету на 2017 рік

протягом півріччя

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про виконання повноважень Волноваської районної ради делегованих Волноваській райдержадміністрації у першому півріччі 2017 року

протягом півріччя

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Баранник О.Л –  голова райдержадміністрації

Про затвердження звіту про  виконання районного бюджету за 9 місяців 2017 року

ІV квартал

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про районний бюджет на 2018 рік

ІV квартал

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік

ІV квартал

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Плану роботи на перше півріччя 2018 року

ІV квартал

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земельних ділянок району

протягом півріччя

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Хачхарджи О.І. – начальник відділу Держгеокадастру у Волноваському районі

Про хід виконання рішень районної ради, що знаходяться на контролі постійної комісії районної ради

протягом півріччя

Сарбаш В.А. – голова постійної комісії

Клімова Л.В. – начальник відділу з питань правового порядку та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за перше півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району за І півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження розпоряджень голови районної ради та голови райдержадміністрації в міжсесійний період

протягом півріччя

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районного бюджету на 2017 рік

протягом півріччя

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про виконання повноважень Волноваської районної ради делегованих Волноваській райдержадміністрації у першому півріччі 2017 року

протягом півріччя

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Баранник О.Л –  голова райдержадміністрації

Про затвердження звіту про  виконання районного бюджету за 9 місяців 2017 року

ІV квартал

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про районний бюджет на 2018 рік

ІV квартал

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік

ІV квартал

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Плану роботи на перше півріччя 2018 року

ІV квартал

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Заслуховування звітів керівників установ, підприємств і організацій

протягом півріччя

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Романюк Н.С.– начальник відділу з питань комунального майна виконавчого апарату районної ради

Розгляд питань щодо укладання або продовження контрактів з керівниками комунальних підприємств, установ та організацій спільної власності територіальних громад району, що знаходяться в управлінні районної ради

протягом півріччя

Мельник В.І. – голова постійної комісії

Романюк Н.С.  – начальник відділу з питань комунального майна виконавчого апарату районної ради

Про хід виконання рішень районної ради, що знаходяться на контролі постійної комісії районної ради

протягом півріччя

Мельник В.І. – голова постійної комісії;

Романюк Н.С.  – начальник відділу з питань комунального майна виконавчого апарату районної ради

з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров'я, культури і спорту

Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за перше півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про хід виконання Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району за І півріччя 2017 року

ІІІ квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження розпоряджень голови районної ради та голови райдержадміністрації в міжсесійний період

протягом півріччя

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районного бюджету на 2017 рік

протягом півріччя

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про виконання повноважень Волноваської районної ради делегованих Волноваській райдержадміністрації у першому півріччі 2017 року

протягом півріччя

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Баранник О.Л –  голова райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми підтримки обдарованих дітей Волноваської школи мистецтв на 2017 рік

протягом півріччя

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми розвитку закладів культури у Волноваському районі на 2017 рік

ІІІ квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про внесення змін та доповнень до районної Програми розвитку та удосконалення народних (зразкових) аматорських колективів Волноваського районного центру культури і дозвілля на 2017 рік «Сузір’я талантів»

протягом півріччя

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Конарєва Я.В. – в.о. начальника відділу культури райдержадміністрації

Про затвердження Програми забезпечення збереження документів Національного архівного фонду у Волноваському районі

ІІІ квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Реуцька М.В. – в.о. начальника архівного відділу райдержадміністрації

Про внесення змін до Програми інформатизації Волноваського району на 2016-2017 роки

ІІІ квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Беспалько С.В. – начальник відділу діловодства та контролю райдержадміністрації

Про затвердження звіту про  виконання районного бюджету за 9 місяців 2017 року

ІV квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про районний бюджет на 2018 рік

ІV квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Бутиріна З.В. – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік

ІV квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Коломоєць Л.С. – начальник управління  економіки Волноваської райдержадміністрації

Про затвердження Плану роботи на перше півріччя 2018 року

ІV квартал

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Лубінець В.Д. – голова районної ради

Про хід виконання рішень районної ради, що знаходяться на контролі постійної комісії районної ради

протягом півріччя

Близнюк Н.П. – голова постійної комісії

Романюк Н.С.  – начальник відділу з питань комунального майна виконавчого апарату районної ради

 

 

III. Здійснення депутатської діяльності

 

Зустрічі з виборцями, звіти

постійно

Депутати районної ради  

Вивчення громадської думки, вивчення потреб територіальних громад, інформування про них ради та її органів, участь у їх вирішенні

постійно

 Голова районної ради, заступник голови районної ради, керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, відділи виконавчого апарату районної ради, депутати районної ради

Прийом громадян

постійно

Голова районної ради, заступник голови районної ради

Участь у масових заходах, що проводяться органами місцевого управління на території громад

постійно

Депутати районної ради

Виступи в засобах масової інформації

постійно

Голова районної ради, заступник голови районної ради, керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради, депутати районної ради

Участь у прес-конференціях, громадських слуханнях, круглих столах, семінарах

постійно

Голова районної ради, заступник голови районної ради, керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради, голови постійних комісій районної ради

 

IV. Взаємодія з територіальними громадами, органами місцевого самоврядування, виконавчою владою

 

Проведення нарад, семінарів, круглих столів з представниками органів місцевого самоврядування, територіальних громад. Проведення виїзних засідань постійних комісій

постійно

Голова районної ради, заступник голови районної ради, керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради, голови постійних комісій районної ради, депутати районної ради

Надання практичної допомоги працівникам органів місцевого самоврядування, депутатам міської, районної, селищних, сільських рад

постійно

Голова районної ради, заступник голови районної ради, керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради, голови постійних комісій районної ради

Розробка пропозицій з реформування місцевого самоврядування

постійно

Заступник голови районної ради, керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради, голови постійних комісій районної ради

Вивчення та узагальнення досвіду роботи міської, селищних, сільських рад району

постійно

Керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради

 

V. Забезпечення діяльності районної ради та її органів

Організаційне забезпечення:

 - Підготовка пленарних засідань районної ради, засідань постійних комісій;

за окремим планом

Керуючий справами виконавчого  апарату районної ради

- Підготовка і проведення зустрічей, громадських слухань, нарад;

за окремим планом

Заступник голови районної ради

- Здійснення контролю за ходом виконання рішень районної ради;

постійно

Голови постійних комісій районної ради

- Ознайомлення з чинним законодавством депутатів районної ради;

постійно

Голови постійних комісій районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради

- Проведення депутатських днів;

постійно

Голови постійних комісій районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради

- Надання консультаційної допомоги депутатам районної ради, помічникам депутатів, членам робочих груп;

постійно

Голови постійних комісій районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради

- Підготовка довідкових матеріалів депутатам районної ради про хід виконання програм і рішень, прийнятих районною радою

постійно

Керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради

- Інформування населення про роботу районної ради у засобах масової інформації

постійно

Керуючий справами виконавчого  апарату районної ради, голови постійних комісій районної ради, начальники відділів виконавчого апарату районної ради

________________________________________________________________________________________________________________________


ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017 №7/16-

м. Волноваха

Про внесення змін та доповнень до Статуту

Державного комунального підприємства

«Редакція газети «Наше слово»

З метою приведення у відповідність до чинного законодавства України правоустановчих документів,  відповідно до ст.88 Цивільного кодексу України, ст.57 Господарського кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб –підприємців», керуючись статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до Статуту Державного комунального підприємства «Редакція газети «наше слово», затвердженого  рішенням   Волноваської районної  ради від 14.05.2004 року №ІV/17-284, виклавши його у новій редакції, згідно з додатком.

2. Доручити   Державному комунальному підприємству «Редакція газети «Наше слово»  (Мержевська) зареєструвати зміни та доповнення до Статуту у встановленому законом порядку.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник).

Голова районної ради                                                                                                   В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

Додаток 

                                                                до рішення Волноваської районної ради 

                                                         17.05. 2017 №7/16-

                                   

СТАТУТ

ДЕРЖАВНОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА

«РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ «НАШЕ СЛОВО"

(НОВА РЕДАКЦІЯ) 

1.  Загальні положення 

1.1. Державне комунальне підприємство «Редакція газети «Наше слово», (далі за текстом – Підприємство), створене рішенням Волноваської районної ради від 19.01.1995 року №17р, та відповідно до Конституції України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Господарського кодексу України, Цивільного кодексу України.

1.2. Засновником Підприємства є – Волноваська районна рада (далі за текстом – Засновник).

1.3. У своїй діяльності Підприємство керується  Конституцією України, Законами України "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації", "Про підприємства в Україні", "Про інформацію", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", іншими законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України у сфері інформації, а також цим Статутом, рішенням волноваської районної ради.

1.4. Повне найменування Підприємства  українською мовою: ДЕРЖАВНЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО “РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ «НАШЕ СЛОВО”.

1.5. Скорочене найменування українською мовою: ДКП «РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТИ «НАШЕ СЛОВО”.

1.6. Повне найменування російською мовою: ГОСУДАРСТВЕННОЕ КОММУНАЛЬНОЕ ПРЕДПРИЯТИЕ «РЕДАКЦИЯ ГАЗЕТЫ «НАШЕ СЛОВО»

1.7. Скорочене найменування російською мовою: ГКП «РЕДАКЦІЯ ГАЗЕТЫ «НАШЕ СЛОВО».

1.8. Юридична адреса Підприємства: 85700, Донецька область,                                 м. Волноваха,  вул. 1 Травня,  буд. 1.

2. Мета створення і предмет діяльності Підприємства

2.1. Підприємство створене з метою:

- надання об’єктивної, соціально значущої, свіжої  інформації  про усі сторони життя Волноваського району, збирання, відтворення, редагування, підготовки інформації до друку та видання газети з метою її розповсюдження.

- висвітлення діяльності,  органів державної влади, органів місцевого самоврядування, соціально-економічного, політичного, культурологічного життя району; здійснення зв’язку з читачами, а також висвітлення  основних подій в області і Україні.

2.2. Основними напрямками діяльності Підприємства є:

2.2.1. Постійне виготовлення газети на основі програми, розробленої Підприємством та затвердженої засновником.

2.2.2. Збір і поширення інформації.

2.2.3. Співпраця з українськими та зарубіжними ЗМІ.

2.2.4. Виготовлення та розміщення на сторінках газети матеріалів рекламного змісту, привітань, оголошень.

2.2.5. Використання мережі «Internet».

2.3. Види діяльності, які підлягають ліцензуванню, можуть здійснюватись Підприємством виключно після отримання відповідних ліцензій і дозволів у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

3. Юридичний статус підприємства

3.1. Підприємство є юридичною особою. Права і обов'язки юридичної особи Підприємство набуває з дня його державної реєстрації.

3.2.Підприємство здійснює свою діяльність на основі і відповідно до чинного законодавства України, рішень районної ради та цього Статуту, який затверджується Засновником.

3.3.Підприємство діє за принципами повного госпрозрахунку, самофінансування, самоокупності.

3.4. Підприємство має самостійний баланс, розрахунковий, валютний та інші рахунки в банківських установах, круглу печатку з власним найменуванням, штампи, бланки, знак для товарів та послуг, власну емблему, іншу атрибутику юридичної особи.

3.5.Підприємство несе відповідальність за свої зобов’язання в межах належного йому майна згідно з чинним законодавством України. Підприємство не несе відповідальності за зобов’язання держави та Засновника.

3.6. Підприємство має право укладати договори/угоди, набувати майнові та пов’язані з ними немайнові права, виконувати обов'язки, бути позивачем і відповідачем у судах.  

4. Майно Підприємства

4.1. Майно Підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, оборотні кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі Підприємства.

4.2. Майно Підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селища, міста району і закріплюється за ним на праві господарського відання (нерухоме майно може закріплюватися на праві платного користування).            

Перелік майна, що закріплюється за підприємством на праві господарського відання, визначається виключно Засновником і може ним змінюватися. Здійснюючи право господарського відання, Підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству, цьому статуту та рішенням Засновника.

Підприємство не має права безоплатно передавати належне йому майно іншим юридичним особам чи громадянам, крім випадків, передбачених чинним законодавством. При цьому, відчуження, списання, застава та передача в користування (оренду) майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селища, міста району і закріплене за Підприємством на праві господарського відання, здійснюється з дозволу Засновника у порядку,  встановленому Засновником. Розпоряджатися в інший спосіб майном, що належить до основних 
фондів, Підприємство має право лише у межах повноважень та у 
спосіб, що передбачені чинним законодавством.

Одержані в результаті відчуження майна кошти спрямовуються :

 - за нерухоме майно та об’єкти незавершеного будівництва до районного бюджету;

 - за індивідуально визначене майно на рахунок Підприємства на його інвестиції.

 4.3. Джерелами формування майна Підприємства є :

- майно, передане йому Засновником;

- доходи, одержані від реалізації продукції, послуг, згідно з предметом діяльності Підприємства, а також від інших видів господарської діяльності;

 - доходи від цінних паперів;

- кредити банків та інших кредиторів;

- капітальні вкладення і дотації з бюджету;

 - безоплатні або благодійні внески, пожертвування організацій, підприємств і громадян;

- майно, придбане в інших суб’єктів господарювання, організацій та громадян у встановленому чинним законодавством України порядку;

- інші джерела, не заборонені чинним законодавством України.

4.4. Підприємство здійснює  користування землею та іншими природними ресурсами відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства України.

4.5. Збитки, завдані Підприємству в результаті порушення його майнових прав громадянами, юридичними особами і державними органами, відшкодовуються Підприємству за рішенням суду. 

5. Права та обов’язки Підприємства

5.1. Права Підприємства:

5.1.1. Підприємство за погодженням з Засновником  планує свою діяльність, визначає стратегію та основні напрямки свого розвитку відповідно до галузевих науково-технічних прогнозів та пріоритетів, кон'юнктури ринку продукції, товарів, робіт, послуг та економічної ситуації.

 5.1.2. Підприємство реалізує свою продукцію, послуги, залишки від виробництва за цінами, що формуються відповідно до умов економічної діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - за фіксованими державними цінами.

 5.1.3. Підприємство може придбавати цінні папери юридичних осіб України та інших держав, випускати, реалізовувати та купувати цінні папери відповідно до законодавства України.

 5.1.4. Підприємство відкриває розрахунковий та інші рахунки в будь-яких фінансово-кредитних установах та проводить через них касові і кредитно-розрахункові операції в національній та іноземній валютах, по безготівковому розрахунку без обмежень сум платежів. Форми розрахунків визначаються Підприємством за узгодженням з усіма контрагентами та з урахуванням вимог чинного законодавства України. Всі розрахунки за надані послуги, виконані роботи, інші види господарської діяльності проводяться підприємством готівкою та безготівковим шляхом.

5.1.5. Здійснює види діяльності, передбачені Статутом.

5.1.6. Набуває, отримує в оренду чи на лізингових умовах техніку, будівлі, споруди та інше майно, необхідне для статутної діяльності.

5.1.7. Отримує від будь-яких фінансово-кредитних установ кредити на договірних умовах.

5.1.8. Організовує підготовку та підвищення кваліфікації кадрів за всіма напрямками своєї діяльності.

5.1.9. Підприємство для здійснення своєї статутної діяльності має право:

- вступати у взаємовідносини з юридичними і фізичними особами, в тому числі на договірних засадах, на виконання робіт спільної діяльності з дозволу Засновника;

 - утворювати з дозволу Засновника  структурні підрозділи, філії, необхідні для господарської діяльності, і затверджувати положення про них.

5.2. Обов'язки Підприємства:

5.2.1. Підприємство у своїй діяльності реалізує принципи об’єктивності, достовірності інформації, компетентності, гарантування права кожного громадянина на доступ до інформації, вільне висловлювання своїх поглядів та думок, забезпечення ідеологічного та політичного плюралізму, дотримання працівниками професійної етики та загальнолюдських норм моралі.

5.2.2. Підприємство не має права на сторінках газети розголошувати дані, що становлять державну таємницю або іншу таємницю, яка охороняється законодавством, закликати до насильницької зміни або повалення існуючого державного і суспільного ладу, порушення територіальної цілісності України, вести пропаганду війни, насильства і жорстокості, розпалювання расової, національної, релігійної ворожнечі, поширювати порнографію або іншу інформацію, яка підриває суспільну мораль або підбурює до правопорушень, принижує честь і гідність людини.

5.2.3. При визначенні стратегії господарської діяльності Підприємство повинно враховувати показники діяльності, встановлені в порядку, затвердженому Засновником, які є обов’язковими до виконання.

5.2.4. Підприємство: забезпечує своєчасну сплату податків та інших відрахувань згідно з чинним законодавством; здійснює будівництво, реконструкцію, а також капітальний ремонт основних фондів, забезпечує своєчасне освоєння нових виробничих потужностей та якнайшвидше введення в дію придбаного обладнання; здійснює оперативну діяльність з матеріально-технічного забезпечення виробництва; купує необхідні матеріальні ресурси у підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також у фізичних осіб; відповідно до встановлених показників діяльності забезпечує виробництво та поставку продукції і товарів; створює належні умови для високопродуктивної праці, забезпечує додержання законодавства про працю, правил та норм охорони праці, техніки безпеки, соціального страхування; здійснює заходи із вдосконалення організації заробітної плати працівників з метою посилення їх матеріальної зацікавленості як в результатах особистої праці, так і в загальних підсумках роботи Підприємства, забезпечує економне і раціональне використання фонду споживання і своєчасні розрахунки з працівниками Підприємства; дотримується норм і вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки.

5.3. Підприємство здійснює бухгалтерський, оперативний облік та веде статистичну звітність згідно з чинним законодавством. Керівник Підприємства та головний бухгалтер несуть персональну відповідальність за додержання порядку ведення і достовірність обліку та статистичної звітності, даних, що містяться в річному звіті та балансі.

5.4. Відносини Підприємства з іншими суб’єктами підприємницької діяльності та окремими громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на підставі укладених договорів. 

6. Управління Підприємством і самоврядування трудового колективу

6.1. Управління Підприємством здійснює Засновник та головний редактор Підприємства, який є керівником трудового колективу газети.

6.2. Засновник  в межах чинного законодавства України має право приймати рішення з будь-яких питань діяльності Підприємства.

6.2.1. Засновник має право:

- вносити зміни та доповнення до Статуту;

- приймати рішення про ліквідацію, наймання та звільнення керівника, реорганізацію;

- одержувати інформацію про діяльність Підприємства.

6.3. Управління (керівництво) Підприємством здійснює головний редактор.

6.4. Наймання головного редактора здійснюється у порядку, що встановлений Засновником, шляхом укладення з ним контракту. По закінченні календарного року дії контракту його умови аналізуються з урахуванням практики діяльності Підприємства і обґрунтовані пропозиції сторін враховуються шляхом внесення до контракту відповідних змін і доповнень.

6.5. Головний редактор Підприємства самостійно вирішує питання діяльності Підприємства за винятком тих, що віднесені Статутом до  компетенції Засновника.

6.6. Головний редактор Підприємства:

- діє на засадах єдиноначальності;

 - затверджує у порядку, що встановлений Засновником, структуру та штати Підприємства;

 - приймає на роботу (укладає договори, контракти з працівниками) та звільняє працівників Підприємства, у тому числі заступника головного редактора, головного бухгалтера;

- затверджує положення про відокремлені підрозділи, філії, інші структурні підрозділи, які створюються відповідно до чинного законодавства України за погодженням з Засновником;

- розпоряджається у межах своїх повноважень майном Підприємства, у тому числі його коштами (відчуження, списання, застава та передача в користування (оренду) майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селища, міста району і закріплене за Підприємством на праві господарського відання, здійснюється у порядку, що встановлений Засновником);

- у межах своїх повноважень видає накази та інші акти з питань, пов’язаних з діяльністю Підприємства; - відповідно до умов колективного договору застосовує заходи заохочення, накладає дисциплінарні стягнення;

 - забезпечує складання балансу доходів та видатків Підприємства, подачу квартальної та річної звітності;

 - забезпечує виконання показників ефективного використання та зберігання переданого майна, а також майнового стану Підприємства, за які несе матеріальну відповідальність згідно з чинним законодавством України;

 - без довiреностi дiє вiд iменi Підприємства, представляє інтереси Підприємства у відносинах з усіма пiдприємствами, організаціями, установами та громадянами як в Українi, так i за її межами;

- укладає договори, видає довіреності, відкриває в установах банків розрахунковий та інші рахунки; - несе відповідальність за формування та виконання балансу доходів і видатків Підприємства;

 - виконує інші обов’язки.

6.7. Рішення головного редактора, заступника головного редактора і керівників структурних підрозділів обов’язкові для всіх підлеглих їм працівників.

 6.8. Рішення із соціально-економічних питань, що стосуються діяльності Підприємства, приймаються адміністрацією Підприємства за участю трудового колективу і відображаються у колективному договорі. Право укладення колективного договору від імені Засновника  надається керівнику Підприємства, а від імені трудового колективу - уповноваженому ним органу.

 6.9. У разі зміни головного редактора, обов’язковим є проведення ревізії фінансово-господарської діяльності підприємства в порядку, передбаченому чинним законодавством України.

7.  Господарська та соціальна діяльність Підприємства

 7.1.Основним узагальнюючим показником фінансових результатів господарської діяльності Підприємства є прибуток (доход).

7.2.Чистим прибутком Підприємства, який залишається після покриття матеріальних та прирівняних до них витрат,  на оплату праці, оплати відсотків по кредитах банків, внеску передбачених законодавством України податків та інших платежів до бюджету, розпоряджається Підприємство. Частина чистого прибутку згідно з рішенням Засновника у розмірах, передбачених чинним законодавством України, перераховується до районного бюджету.

7.3.Підприємство може утворювати за рахунок прибутку (доходу) цільові фонди, призначені для покриття витрат, пов'язаних зі своєю діяльністю. Джерелом коштів на оплату праці працівників Підприємства є частина доходу, одержаного в результаті його господарської діяльності. Мінімальна заробітна плата працівників не може бути нижчою від встановленого законодавством України мінімального розміру заробітної плати.

7.4.Джерелом формування фінансових ресурсів Підприємства є прибуток (доход), амортизаційні відрахування, кошти, одержані від продажу цінних паперів, безоплатні або благодійні внески членів трудового колективу, підприємств, організацій, громадян та інші надходження, включаючи централізовані капітальні вкладення та кредити.

7.5.Відносини Підприємства з іншими підприємствами, організаціями і громадянами в усіх сферах виробничої діяльності здійснюються на основі договорів.

7.6. Підприємство здійснює зовнішньоекономічну діяльність згідно з чинним законодавством України.

7.7. Аудит фінансової діяльності Підприємства здійснюється згідно з чинним законодавством України. 

8. Припинення діяльності  і реорганізація підприємства 

8.1. Діяльність Підприємства припиняється в результаті передачі всього свого майна, прав та обов’язків іншим юридичним особам – правонаступникам (злиття, приєднання, поділ, перетворення,реформування) або в результаті ліквідації рішенням Засновника, а у випадках, передбачених чинним законодавством, - за рішенням суду.

8.2. Ліквідація Підприємства здійснюється ліквідаційною комісією, яка утворюється Засновника. Порядок і строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторам визначаються Засновника. У разі банкрутства Підприємства, його ліквідація проводиться згідно з чинним законодавством України.

 8.3. З моменту призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження по управлінню Підприємством. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно Підприємства і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс і подає його Засновник.

8.4.При припиненні Підприємства працівникам, які звільняються, гарантується додержання їх прав та інтересів відповідно до трудового законодавства України.

8.5. При припиненні діяльності  Підприємства печатки та штампи здаються у відповідні органи у встановленому порядку.

8.6. Підприємство вважається таким, що припинило свою діяльність, із дня внесення до Єдиного державного реєстру України запису про його припинення.

8.7. Майно Підприємства, що залишилось після розрахунків з бюджетом, оплати праці працівників, розрахунків з кредиторами використовується за рішенням Засновника.

9. Заключні положення

9.1. У всьому, що не врегульовано цим Статутом, слід керуватися чинним законодавством України.

9.2.Цей Статут і всі зміни та доповнення до нього затверджуються Засновником  та реєструються згідно з чинним законодавством України.

9.3. Цей Статут запроваджується в дію з моменту його державної реєстрації відповідно до чинного законодавства України. 

Керуючий справами виконавчого

апарату районної  ради                                                                                                  А.К.Демішева                       ________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

17.05.2017 №7/16-

м. Волноваха

Про надання згоди Свободненської

сільської ради на здійснення  невід’ємних

поліпшень орендованого майна

Розглянувши лист Свободненської сільської ради від 28.03.2017 №115  відповідно до рішення районної ради від 24.02.2016 №7/4-71 «Про затвердження Порядку надання орендарю згоди орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна», керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна», статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Надати згоду Свободненській сільській раді Волноваського району на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна, будівлі Свободненської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, загальною площею 293,36 м², розташованою за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Свободне, вул. Центральна, б. 102.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник).

Голова районної ради                                                                                                 В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

________________________________________________________________________________________________________________________

                                                                                          ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА 

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Р І Ш Е Н Н Я 

17.05.2017 №7/16- 

м.Волноваха 

Про надання згоди на передачу майна

спільної власності територіальних

громад, сіл, селищ, міста, що знаходиться

в управлінні Волноваської

районної ради в комунальну власність

Новотроїцької селищної ради

Відповідно до листа Волноваської райдержадміністрації від 12.05.2017 №01-23-726, листа КУОЗ «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» від 11.05.2017 №05-528, враховуючи рішення Новотроїцької селищної ради від 12.05.2017 №VI/56-1028, керуючись Законом України «Про передачу об’єктів права державної та комунальної власності», статтею 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Надати згоду на передачу в комунальну власність Новотроїцької селищної ради із спільної власності територіальних громад, що перебуває в управлінні Волноваської районної ради групи будівель і споруд, розташованих за адресою: Донецька область, Волноваський район, смт Новотроїцьке, пров.Молодіжний, буд.11, згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на комісію районної ради з питань зовнішньоекономічної і інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник).

 

Голова районної ради                                                                                 В.Д. ЛУБІНЕЦЬ                             

 

Додаток

до рішення районної ради

17.05.2017 №7/16-

 

№ з/п

Назва об’єкту

Інвентарний номер

1

Головний корпус

101310002

2

Сховище

101310009

3

Сховище паливо-мастильних матеріалів

101310017

4

Трансформаторна підстанція

101310010

5

Котельня

101310005


Керуючий справами 
виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                 А.К.Демішева

_________________________________________________________________________________________________________________________

  ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

14.06.2017  № 7/16-

м.Волноваха 

Про внесення змін  та доповнень

до Програми  забезпечення житлом

дітей-сиріт та дітей, позбавлених

батьківського піклування, та осіб

з їх числа, на території Волноваського

району на 2017 рік

Розглянувши  лист   Волноваської   районної     державної     адміністрації від  24.05.2017 року № 01-23-826, враховуючи лист Волноваської міської ради      від 24.05.2017  № 07-02-546, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 108 Бюджетного кодексу України, районна рада

ВИРІШИЛА:

1. Внести зміни та доповнення до п.3 «Фінансове забезпечення Програми»  Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, на території Волноваського району на 2017 рік, затвердженої рішенням районної ради від 10.01.2017 року №7/12-270 «Про затвердження Програми забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа, на території Волноваського району на 2017 рік», виклавши в новій редакції, згідно  з додатком.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради.

Голова районної ради                                                                                                    В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

 

Додаток до рішення 

районної ради 

від 14.06.2017 №7/16- 

3. Фінансове забезпечення Програми

Фінансування здійснюється за рахунок коштів обласного та районного бюджету.

Загальний обсяг фінансування Програми на 2017 рік складає 560, 0 тис.грн., у тому числі за рахунок:

-         обласного бюджету – 280,0 тис.грн.

-         районного бюджету – 280,0 тис.грн.

 

Керуючий справами виконавчого

апарату Волноваської районної ради                                                                                   А.К.Демішева

________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

14.06.2017 № 7/196-

м. Волноваха

 

Про внесення змін та доповнень до

Статуту КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ

«ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ

БУДИНОК ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ

ТВОРЧОСТІ»ВОЛНОВАСЬКОЇ РАЙОННОЇ

РАДИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Розглянувши лист Волноваської  райдержадміністрації від 03.05.2017 № 01-23-657, керуючись статтею 13 Закону України «Про позашкільну освіту», постановою Кабінету міністрів України від 6 травня 2001 року        № 433 «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» (зі змінами) статтею 6 Закону України «Про освіту»,  статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до Статуту КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ «ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ БУДИНОК ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ» ВОЛНОВАСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ та затвердити  нову редакцію, шляхом доповнення розділу 1 Загальні положення пунктом 1.1. «Скорочена назва ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ БДЮТ», та розділ 4 Управління ВОЛНОВАСЬКИМ РАЙОННИМ БДЮТ пунктом 4.2. «Призначення на посаду та звільнення з посади заступників директора державного та комунального позашкільного навчального закладу здійснює відділ освіти Волноваської районної державної адміністрації за поданням керівника позашкільного навчального закладу», згідно з додатком.

2. Доручити      директору      КОМУНАЛЬНОГО      ЗАКЛАДУ «ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ БУДИНОК ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ» ВОЛНОВАСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ  ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ зареєструвати нову редакцію Статуту згідно чинного законодавства.

3. Контроль за виконанням даного рішення  покласти на постійні комісії районної ради з питань зовнішньоекономічної   та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник), з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров’я, культури і спорту ( Близнюк).

 

Голова районної ради                                                                                                   В.Д. ЛУБІНЕЦЬ         

 ПРОЕКТ

                                                                                   Додаток

                                                                                   до рішення  районної ради

                                                                                   ____________ № ____

 

С Т А Т У Т

комунального заклад 

«Волноваський районний будинок

 дитячої та юнацької творчості 

Волноваської районної ради Донецької області 

(нова редакція)

 1.        Загальні положення 

1.1.КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ БУДИНОК ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ» Волноваської районної ради Донецької області є об’єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що перебувають в управлінні Волноваської районної ради Донецької області. Створений у жовтні 1957 року, є правонаступником прав і обов’язків Волноваського будинку піонерів і школярів.

Повна назва українською мовою:

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ БУДИНОК ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ» вОЛНОВАСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ.

Скорочено: ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ БДЮТ.

Повна назва російською мовою

КОММУНАЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ «ВОЛНОВАХСКИЙ РАЙОННЫЙ ДОМ ДЕТСКОГО И ЮНОШЕСКОГО ТВОРЧЕСТВА» ВОЛНОВАХСКОГО РАЙОННОГО СОВЕТА ДОНЕЦКОЙ ОБЛАСТИ.

Скорочено:

ВОЛНОВАХСКИЙ РАЙОННЫЙ ДДЮТ.

1.2.  Юридична адреса закладу:

        85700  Донецька область,

        Волноваський район,

        місто Волноваха,

        вулиця 1 Травня, будинок 5

1.3. КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД «ВОЛНОВАСЬКИЙ РАЙОННИЙ БУДИНОК ДИТЯЧОЇ ТА ЮНАЦЬКОЇ ТВОРЧОСТІ» Волноваської районної ради Донецької області (далі - Волноваський районний БДЮТ) є юридичною особою, має печатку, штамп, діє на підставі статуту, затвердженого засновником (власником).

1.4. Засновником закладу є Волноваська районна рада Донецької області.

1.5. Волноваський районний БДЮТ є позашкільним навчальним закладом, що здійснює навчання і виховання громадян у позаурочний та позанавчальний час. Фінансування Волноваського районного БДЮТ та управління їм здійснює відділ освіти Волноваської районної державної адміністрації.

1.6. Основними завданнями Волноваського районного БДЮТ є:

- виховання громадянина України;

- вільний   розвиток   особистості  та   формування   її   соціально - громадського досвіду;

-  виховання у вихованців, учнів і слухачів поваги до Конституції України, прав і свобод людини та громадянина, почуття власної гідності, відповідальності перед законом за свої дії;

-  виховання у вихованців, учнів і слухачів патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, національних цінностей українського народу, а також інших націй і народів;

-  виховання у вихованців, учнів і слухачів шанобливого ставлення до родини та людей похилого віку;

- створення умов для творчого, інтелектуального, духовного і фізичного розвитку вихованців, учнів і слухачів;

-  формування у вихованців, учнів і слухачів свідомого й відповідального ставлення до власного здоров’я та здоров’я оточуючих, навичок безпечної поведінки;

-  задоволення освітньо-культурних потреб вихованців, учнів і слухачів, які не забезпечуються іншими складовими структури освіти;

- задоволення потреб вихованців, учнів і слухачів у професійному самовизначенні і творчій самореалізації;

-   пошук, розвиток та підтримка здібних, обдарованих і талановитих вихованців, учнів і слухачів;

-   вдосконалення фізичного розвитку вихованців, учнів і слухачів;

-   організація дозвілля вихованців, пошук його нових форм;

-   профілактика бездоглядності, правопорушень;

-  виховання в учасників навчально-виховного процесу свідомого ставлення до власної безпеки та безпеки оточуючих;

-  формування здорового способу життя вихованців, учнів і слухачів;

- здійснення навчально-виховної, інформаційно-методичної,  організаційно -масової, спортивної роботи.

1.7. Волноваський районний БДЮТ у своїй діяльності керується:

Конституцією України, Законом України «Про позашкільну освіту», іншими законами України,  актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти і науки України, рішеннями місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також Положенням про позашкільний навчальний заклад і цим Статутом.

1.8. Статус закладу Волноваського районного БДЮТ - україномовний.

2.        Організація навчально-виховного процес

2.1. Волноваський районний БДЮТ забезпечує реалізацію прав громадян на здобуття позашкільної освіти відповідно до їх здібностей, обдарувань, уподобань та інтересів шляхом  навчання і виховання громадян у позаурочний та позашкільний час. Волноваський районний БДЮТ – комплексний позашкільний навчальний заклад, що може здійснювати свою роботу за такими напрямками позашкільної освіти:  художньо-естетичним, туристсько-краєзнавчим,  еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним,  фізкультурно-спортивним, військово-патріотичним, бібліотечно-бібліографічним, соціально-реабілітаційним, оздоровчим, гуманітарним.

2.2. Волноваський районний БДЮТ працює за річним планом роботи, погодженим з  відділом освіти Волноваської районної державної адміністрації, реалізує основні напрямки своєї діяльності з урахуванням особистостей соціально-економічного розвитку регіону, інтересів вихованців, потреб сім’ї, запитів інших навчально-виховних  закладів, молодіжних і дитячих громадських організацій.

2.3. Навчально-виховний процес у Волноваському районному БДЮТ здійснюється за типовими навчальними планами і програмами, що затверджуються центральними органами  виконавчої влади в галузі освіти, а також за навчальними планами і програмами, затвердженими відповідним місцевим органом виконавчої влади.

2.4. Навчальні програми можуть бути однопрофільними, комплексними і такими, що передбачають індивідуальне навчання вихованців, учнів і слухачів та у групах або об’єднаннях. Залежно від специфіки програми навчання може проводитися від одного до кількох років.

2.5. Індивідуальне навчання у Волноваському районному БДЮТ здійснюється відповідно до порядку,  затвердженого Міністерством освіти і науки України.

2.6. Середня наповнюваність гуртків, груп, секцій, відділень, відділів, студій та інших творчих об’єднань (далі - гуртків, груп та інших творчих об’єднань) у Волноваському районному БДЮТ становить, як правило, 10 - 15 вихованців, учнів і слухачів.

Гурток – це об’єднання вихованців, учнів і слухачів відповідно до їх нахилів, здібностей, інтересів до конкретного виду діяльності з урахуванням їх віку, психофізичних особливостей, стану здоров’я.

Група – це складова гуртка, відділу, відділення або іншого творчого об’єднання одного профілю.

Секція – це об’єднання вихованців, учнів і слухачів для проведення дослідницької, пошукової та експериментальної роботи з різних проблем науки, техніки, мистецтва, а також за спортивно-технічним, туристсько-краєзнавчим або іншим напрямом діяльності.

Студія – це об’єднання вихованців, учнів і слухачів з різних видів або жанрів мистецтва: музичного, вокально-хорового, театрального, хореографічного, фольклорного, фольклорно-етнографічного, акторського, образотворчого, декоративно-ужиткового, кіно-, відео-, фотоаматорського, літературно-творчого, композиторського.

Наповнюваність окремих гуртків, груп та інших творчих об'єднань установлюється директором Волноваського районного БДЮТ залежно від профілю, навчальних планів, програм та можливостей організації навчально - виховного,   тренувального   процесу,    рівня     майстерності вихованців, учнів і слухачів і становить не більш як 25 вихованців, учнів і слухачів.

2.7. Прийом до Волноваського районного БДЮТ  може здійснюватися протягом навчального року (в міру закінчення комплектування гуртків, груп та інших творчих об’єднань) за бажанням вихованців, учнів, слухачів і за згодою батьків або осіб, які їх замінюють, як на безконкурсній основі, так і за конкурсом,  умови якого розробляються  Волноваським районним БДЮТ.

Для зарахування вихованців, учнів і слухачів до спортивних, туристських, хореографічних об’єднань (інших гуртків з підвищеним фізичним навантаженням) Волноваського БДЮТ потрібна довідка медичного закладу про відсутність у них протипоказань для занять у зазначених гуртках.

До  Волноваського районного БДЮТ зараховуються  вихованці, учні і слухачі віком від 5 до 18 років.

2.8. Навчально-виховний процес у Волноваському районному БДЮТ здійснюється диференційовано (відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей вихованців, учнів і слухачів з урахуванням їх віку, психофізичних особливостей, стану здоров’я)  з використанням різних організаційних форм роботи:  заняття,  гурткова робота,  клубна робота,  урок,  лекція,  індивідуальне заняття, конференція,  семінар,  курси,  читання,  вікторина,  концерт,  змагання, навчально-тренувальні заняття,  репетиція,  похід,  екскурсія,  експедиція, практична робота, а також  використанням інших форм.

 

2.9. Навчальний рік у Волноваському районному БДЮТ починається 1 вересня і закінчується 31 травня. Навчальні заняття організовуються за семестровою системою: І семестр – з 1 вересня до 31 грудня, ІІ семестр – з 1 січня до 31 травня. Тривалість навчального року встановлюється Міністерством освіти і науки України.

З 1 до 15 вересня здійснюється комплектування груп гуртків, секцій, студій першого року навчання та доукомплектування груп  другого та наступних років навчання. Цей період вважається робочим часом керівника гуртка, групи, секції, студії або іншого творчого об’єднання Волноваського районного БДЮТ.

У канікулярні, вихідні та святкові дні  Волноваський районний БДЮТ може працювати за окремим планом, затвердженим  директором закладу.

У літній канікулярний час Волноваський районний БДЮТ проводить роботу з вихованцями, учнями і слухачами в різних організаційних формах: змагання, зльоти, походи, екскурсії, збори, фестивалі, конкурси, концерти, заняття тощо, як підсумок навчально-виховного процесу за навчальний рік, а також може проводити змістовний відпочинок та оздоровлення.

Структура навчального року може змінюватись згідно з рішенням педагогічної ради закладу та за погодженням з відділом освіти Волноваської районної державної адміністрації з урахуванням регіональних особливостей, профілю закладу.

2.10. Під час екологічного лиха або іншої надзвичайної ситуації місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування може встановлюватися особливий режим роботи Волноваського районного БДЮТ, який погоджується з органами державної санітарно-епідеміологічної служби.

2.11. Волноваський районний БДЮТ створює безпечні умови навчання,  виховання та праці.

2.12. Тривалість одного заняття у Волноваському районному БДЮТ  визначається навчальними планами і програмами з урахуванням психофізіологічного розвитку та допустимого навантаження для різних вікових категорій і становить для вихованців, учнів і слухачів:

віком від 5 до 6 років               - 30 хвилин;

віком від 6 до 7 років               - 35 хвилин;

старшого віку                           - 45 хвилин.

Короткі перерви між заняттями є робочими часом керівника гуртка, групи або іншого творчого об’єднання і визначаються режимом щоденної роботи Волноваського районного БДЮТ.

Режим щоденної роботи Волноваського районного БДЮТ встановлюється директором закладу на основі рекомендацій центральних та місцевих органів виконавчої влади, у сфері управління яких він перебуває:

навчальні заняття та масові заходи проводяться в закладі з 8.00 години  до 20.00 години  протягом тижня.

2.13. Гуртки, групи та інші творчі об’єднання Волноваського районного БДЮТ класифікуються за трьома рівнями:

початковий рівень – творчі об’єднання, діяльності яких спрямована на загальний розвиток вихованців, учнів і слухачів, виявлення їх здібностей, обдарувань, прищеплення інтересу до творчої діяльності;

основний рівень – творчі об’єднання, які розвивають інтереси вихованців, учнів і слухачів, дають їм знання, практичні уміння та навички, задовольняють потреби у професійній орієнтації;

вищий рівень – творчі об’єднання за інтересами для здібних, обдарованих і талановитих  вихованців, учнів і слухачів, що задовольняють їх потреби у творчій, науково-дослідницькій роботі, профільній і професійній підготовці.

Відповідно до рівня класифікації визначаються мета і перспективи діяльності гуртків, груп та інших творчих об’єднань, їх чисельний склад, обирається програма.

2.14. Випускникам Волноваського районного БДЮТ, які в установленому  порядку склали кваліфікаційні іспити, видаються відповідні документи про позашкільну освіту в порядку, встановленому МОН. Зразки документів про позашкільну освіту затверджуються Кабінетом Міністрів України. Виготовлення документів про позашкільну освіту для державних і комунальних позашкільних навчальних закладів здійснюється відповідно за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.  

2.15. Волноваський районний БДЮТ може організувати роботу своїх гуртків,  груп  та  інших творчих об’єднань у приміщеннях  загальноосвітніх професійно-технічних  навчальних  закладів,  навчально-виробничих комбінатів, підприємств, організацій, вищих навчальних закладів, наукових установ, на базі спортивних будівель і стадіонів відповідно до укладених угод із зазначеними закладами та установами.

2.16. Волноваський районний БДЮТ проводить інформаційно-методичну роботу, спрямовану на удосконалення програм, змісту, форм і методів діяльності гуртків, груп та інших творчих об’єднань. 

У Волноваському районному БДЮТ можуть функціонувати методичне об’єднання, відділи, відділення, що охоплюють учасників навчально-виховного процесу та спеціалістів певного професійного спрямування.

Методичні об’єднання створюються у Волноваському районному БДЮТ для координації науково-методичної, організаційної та практичної діяльності закладу з питань здобуття вихованцями, учнями, слухачами позашкільної освіти за різними напрямами. 

Відділи створюються у Волноваському районному БДЮТ за наявності груп одного або кількох споріднених напрямів. 

Відділення створюються у Волноваському районному БДЮТ за видами гуртків, секцій та інших творчих об’єднань або за напрямами позашкільної освіти.

У Волноваському районному БДЮТ можуть функціонувати методичні об’єднання за напрямами діяльності гуртків, груп та інших творчих об’єднань, що охоплюють педагогічних працівників певного професійного спрямування.

З метою вдосконалення системи навчання та виховання у Волноваському районному БДЮТ можуть створюватися методична рада, комісії, до складу яких входять педагогічні працівники закладу та інші учасники навчально-виховного процесу.

Волноваський районний БДЮТ може створювати відповідні підрозділи для підвищення кваліфікації педагогічних працівників за напрямами позашкільної роботи. Підвищення кваліфікації може проводитись у формі курсів, семінарів і за іншими організаційними формами 

Згідно з наказом відділу освіти Волноваської районної державної адміністрації на підставі відповідних угод Волноваський районний БДЮТ  може надавати інформаційно-методичну допомогу педагогічним колективам, навчальним закладам регіону, молодіжним, дитячим, громадським організаціям.  

2.17. Волноваський районний БДЮТ з метою визначення рівня практичної підготовки вихованців проводить організаційно-масову  роботу у  формі  конференції,  концерту,  змагання, походу, екскурсії, експедиції, навчально-тренувального   збору,  виставки творчих робіт та інших формах.

 3.   Учасники навчально-виховного процесу

3.1. Учасниками  навчально-виховного процесу у Волноваському районному БДЮТ є:

-   вихованці,  учні і слухачі;

- директор, заступники директора, методисти, культорганізатор, практичний психолог, педагогічні працівники, спеціалісти, залучені до навчально-виховного процесу ;

-   батьки або особи, які їх замінюють;

- представники підприємств, установ та організацій, які беруть участь у навчально-виховному процесі.

3.2. Вихованці, учні і слухачі Волноваського районного БДЮТ мають гарантоване державою право на:

-   здобуття позашкільної освіти відповідно до їх здібностей, обдарувань, уподобань та інтересів;

-  добровільний вибір позашкільного навчального закладу та  види діяльності;

-   навчання у декількох гуртках, групах та інших творчих об’єднаннях в одному позашкільному навчальному закладі;

-    безпечні та нешкідливі умови навчання та праці;

-    користування матеріально-технічною базою закладу;

-  участь у різних видах навчальної та виховної роботи, у конференціях, спортивних змаганнях, виставках, конкурсах та інших масових заходах;

-   представлення в органах громадського самоврядування закладу; 

-   вільне вираження поглядів, переконань;

-  захист від будь-яких форм експлуатації, психічного і фізичного насильства, від дій педагогічних та інших працівників, які порушують їх права, принижують честь і гідність.

  3.3. Вихованці, учні і слухачі Волноваського районного БДЮТ зобов’язані:

-  оволодівати знаннями, вміннями, практичними навичками;

-  підвищувати загальний культурний рівень;

-  дотримуватися морально-етичних норм;

-  брати посильну участь у різних видах трудової діяльності;

-  бережливо ставитися до державного,  громадського і особистого майна;

- дотримуватися вимог статуту,  правил внутрішнього розпорядку Волноваського районного БДЮТ.

  3.4. Педагогічні працівники Волноваського районного БДЮТ мають право на:

-  внесення керівництву закладу та органам управління освітою пропозицій   щодо   поліпшення    навчально – виховного   процесу;

-  подання на розгляд керівництву закладу та педагогічної ради пропозицій  про  моральне  та  матеріальне  заохочення  вихованців, застосування стягнень до тих, хто порушує правила внутрішнього трудового розпорядку, що діють у позашкільному закладі;

-   вибір форм підвищення педагогічної кваліфікації;

-   участь у роботі методичних об’єднань, нарад, зборів, інших органів самоврядування закладу, в заходах, пов’язаних з організацією навчально-виховної роботи;

-   проведення в установленому порядку дослідно - експериментальної, пошукової роботи;

- вибір педагогічно обґрунтованих форм, методів, засобів роботи з вихованцями, учнями і слухачами;

-   захист професійної честі, гідності відповідно до законодавства;

-  соціальне та матеріальне заохочення за досягнення вагомих результатів у виконанні покладених на них завдань; 

-  об’єднання у професійні спілки, участь в інших об’єднаннях громадян, діяльність яких не заборонена законодавством.

3.5. Педагогічні працівники Волноваського районного БДЮТ зобов’язані:

-   виконувати навчальні плани та програми;

- надавати знання, формувати вміння і навички з різних напрямків позашкільної освіти диференційовано, відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей вихованців, учнів і слухачів;

-  сприяти розвиткові інтелектуальних і творчих здібностей, фізичних якостей вихованців, учнів і слухачів відповідно до їх задатків та запитів, а також збереженню здоров’я;

- визначати мету та конкретні завдання позашкільної освіти вихованців, учнів і слухачів,  вибирати адекватні засоби їх реалізації;

- здійснювати педагогічний контроль за дотриманням вихованцями, учнями і слухачами морально-етичних норм поведінки, правил внутрішнього трудового розпорядку позашкільного навчального закладу, вимог інших документів, що регламентують організацію навчально-виховного процесу;

-   дотримуватися педагогічної етики, поважати гідність вихованця, учня і слухача,  захищати його від будь-яких форм фізичного, психічного насильства; виховувати своєю діяльністю повагу до принципів загальнолюдської моралі;

- берегти здоров’я вихованців, учнів і слухачів,  захищати їх інтереси, пропагувати здоровий спосіб життя;

- виховувати повагу до батьків, жінки, старших за віком, до народних традицій та звичаїв, духовних і культурних надбань народу України;

- постійно підвищувати професійний рівень, педагогічну майстерність, загальну і політичну культуру;

- вести документацію, пов’язану з виконанням посадових обов’язків (журнали, плани роботи тощо);

- виховувати особистим прикладом і настановами повагу до державної символіки, принципів загальнолюдської моралі;

- дотримуватися вимог статуту Волноваського районного БДЮТ, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку, посадові обов’язки;

-  брати участь у роботі педагогічної ради закладу;

-виконувати накази і розпорядження директора Волноваського районного БДЮТ, органів державного управління, до сфери управління яких належить заклад.

3.6. Керівники гуртків, груп та інших творчих об’єднань Волноваського районного БДЮТ працюють відповідно до розкладу занять, затвердженого його директором.

3.7. Обсяг педагогічного навантаження у Волноваському районному БДЮТ  визначається директором закладу згідно із законодавством і затверджується для державних і комунальних позашкільних навчальних закладів відповідним органом виконавчої влади чи органом місцевого самоврядування, до сфери управління якого належить цей заклад.

Перерозподіл педагогічного навантаження протягом навчального року можливий у разі зміни кількості годин за окремими навчальними програмами, що передбачається навчальним планом, у разі вибуття або зарахування вихованців, учнів, слухачів Волноваському районному БДЮТ протягом навчального року або за письмовою згодою педагогічного працівника з додержанням законодавства про працю.

3.8. Не допускається відволікання педагогічних працівників від виконання професійних обов’язків крім випадків,  передбачених законодавством.

3.9. Педагогічні працівники Волноваського районного БДЮТ підлягають атестації, як правило, один раз на п’ять років відповідно до порядку,  встановленого Міністерством освіти і науки України.

3.10. Батьки вихованців та особи, які їх замінюють, мають право:

 

-  обирати і бути обраними до батьківських комітетів та органів громадського самоврядування Волноваського районного БДЮТ;

-звертатися до органів управління освітою, директора закладу та органів громадського самоврядування закладу з питань навчання та виховання дітей;

- приймати рішення про участь дитини в інноваційній діяльності Волноваського районного БДЮТ;

-  брати участь у заходах, спрямованих на поліпшення організації навчально-виховного процесу та зміцнення матеріально-технічної бази закладу;

-  захищати законні інтереси вихованців в органах громадського самоврядування Волноваського районного БДЮТ та у відповідних державних,  судових органах.

4.        Управління Волноваським районним БДЮТ

4.1.  Керівництво Волноваським районним БДЮТ здійснює  його директор на принципах одноосібності, який призначається на посаду наказом начальника відділу освіти Волноваської районної державної адміністрації   за результатами конкурсного відбору, яким  може  бути  тільки  громадянин  України,  що  має вищу педагогічну освіту і стаж педагогічної роботи не менш як три роки, успішно пройшов підготовку та атестацію керівних кадрів освіти в порядку,  встановленому Міністерством освіти і науки України.

4.2. Призначення на посаду та звільнення з посади заступників директора державного та комунального позашкільного навчального закладу здійснює відділ освіти Волноваської районної державної адміністрації  за поданням керівника позашкільного навчального закладу.

4.3. Педагогічні та інші працівники Волноваського районного БДЮТ призначаються на посади і звільняються з посад директором закладу відповідно до законодавства.

4.4. Директор Волноваського районного БДЮТ:

-   здійснює керівництво колективом, забезпечує раціональний добір і розстановку кадрів, створює належні умови для підвищення фахового рівня працівників;

-   організовує навчально-виховний процес;

-  забезпечує контроль за виконанням навчальних планів і програм, якістю знань, умінь та навичок вихованців, учнів і слухачів;

-   створює належні умови для здобуття вихованцями, учнями і слухачами позашкільної освіти;

- забезпечує дотримання вимог щодо охорони дитинства, санітарно-гігієнічних та протипожежних норм, техніки безпеки;

-  розпоряджається в установленому порядку майном і коштами Волноваського районного БДЮТ;

-    організовує виконання кошторису доходів і видатків Волноваського районного БДЮТ,  укладає угоди з юридичними та фізичними особами, в установленому порядку відкриває рахунки в установах банків або органах Державного казначейства;

- установлює надбавки, доплати, премії та надає матеріальну допомогу працівникам закладу відповідно до законодавства;

- представляє Волноваський районний БДЮТ в усіх підприємствах, установах, організаціях і відповідає перед засновником за результати діяльності закладу;

-  дає дозвіл на участь діячів науки, культури, членів творчих союзів, працівників культурно-освітніх закладів, підприємств, установ та організацій, інших юридичних або фізичних осіб у навчально-виховному процесі;

-  забезпечує право вихованців, учнів і слухачів на захист від будь-яких форм фізичного або психічного насильства;

-   видає у межах своєї компетенції накази та розпорядження і контролює їх виконання;

-   застосовує заходи заохочення та дисциплінарні стягнення до працівників закладу;

-  затверджує посадові обов’язки працівників зазначеного закладу.

4.5. Директор Волноваського районного БДЮТ є головою педагогічної ради – постійно діючого колегіального органу управління позашкільним навчальним закладом.

4.6. Педагогічна рада Волноваського районного БДЮТ:

- розглядає плани, підсумки і актуальні питання навчально-виховної, організаційно-масової, інформаційно-методичної роботи закладу, його структурних підрозділів, гуртків, груп та творчих об’єднань, а також питання дотримання санітарно-гігієнічних норм, забезпечення техніки безпеки, охорони праці;

- розробляє пропозиції щодо поліпшення діяльності позашкільного навчального закладу, утворення нових гуртків, груп та інших творчих об’єднань;

-    визначає заходи щодо підвищення кваліфікації педагогічних кадрів, впровадження у навчально-виховний процес досягнень науки і передового педагогічного досвіду;

-     створює у разі потреби експертні та консультаційні комісії за напрямками роботи;

-    порушує клопотання про заохочення педагогічних працівників тощо.

4.7.  Робота педагогічної ради проводиться відповідно до потреб Волноваського районного БДЮТ. Кількість засідань педагогічної ради визначається їх доцільністю,  але не може бути менше ніж два на рік.

4.8. Органом громадського самоврядування Волноваського районного БДЮТ є загальні збори  колективу цього закладу.  Рішення загальних зборів приймаються більшістю голосів від загальної кількості присутніх.

Збори скликаються не рідше одного разу на рік.

Загальні збори:

- обирають раду Волноваського районного БДЮТ, її членів, голову,  встановлюють термін їх повноважень;

-  заслуховують звіти директора, голови ради Волноваського районного БДЮТ про їх роботу, дають їй оцінку таємним або відкритим голосування;

- розглядають питання навчально-виховної, методичної і фінансово-господарської діяльності закладу;

-  затверджують основні напрямки вдосконалення роботи закладу.

У період між загальними зборами  діє рада Волноваського районного БДЮТ.

Кількість засідань ради визначається за потребою. Засідання ради є правомірним, коли в ньому бере участь не менше двох третин її членів.

4.9. Основні завдання ради Волноваського районного БДЮТ:

-   організовує  виконання рішень загальних зборів;

- вносить пропозиції про перспективи розвитку Волноваського районного БДЮТ, розглядає і погоджує із засновником режим роботи закладу, заходи щодо зміцнення його матеріально-технічної бази та поліпшення умов діяльності;

-   підтримує творчі ініціативи,  новації позашкільної освіти;

- визначає форми співробітництва Волноваського районного БДЮТ з різними державними і  громадськими інститутами;

-  вносить пропозиції директору про стимулювання педагогічних та інших працівників закладу;

- спільно з батьками забезпечує соціальний захист вихованців, учнів і слухачів.

У Волноваському районному БДЮТ за рішенням загальних зборів  або ради закладу можуть створюватися і діяти піклувальна рада,  учнівський та батьківський комітети, а також комісії, асоціації тощо.

5. Матеріально-технічна база

5.1. Матеріально-технічна база Волноваського районного БДЮТ є власністю засновника, закріплена за закладом на праві оперативного управління.

5.2. Позашкільний навчальний заклад володіє, користується і розпоряджається майном, земельною ділянкою відповідно до законодавства України.

Для проведення навчально-виховної роботи Волноваському районному БДЮТ можуть надаватися в користування (оренду) спортивні об’єкти, культурні, оздоровчі та інші заклади безоплатно або на пільгових умовах. Порядок надання зазначених об’єктів у користування (оренду) визначається відповідними місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства.

5.3. Вимоги до матеріально-технічної бази позашкільного навчального закладу визначаються відповідними будівельними і санітарно-гігієнічними нормами, правилами і стандартами облаштування та утримання позашкільного навчального закладу, навчальними планами та програмами. До матеріально-технічної бази належать приміщення, споруди, обладнання, засоби зв’язку, транспортні засоби, земельні ділянки, рухоме й нерухоме майно, що перебуває у його власності або у повному оперативному управлінні, орендоване чи надане йому засновником (власником).

5.4. Майно Волноваського районного БДЮТ може вилучатися засновником (власником) лише за умови подальшого використання цього майна та коштів, отриманих від його реалізації, на розвиток позашкільної освіти в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

5.5. Збитки, заподіяні Волноваському районному БДЮТ у результаті порушення його майнових прав іншими юридичними та фізичними особами, відшкодовуються відповідно до чинного законодавства.

6. Фінансово-господарська діяльність

6.1. Фінансово-господарська діяльність Волноваського районного БДЮТ здійснюється на основі його кошторису.

6.2. Фінансово-господарська діяльність Волноваського районного БДЮТ проводиться відповідно до законодавства та цього статуту.

6.3. Фінансування Волноваського районного БДЮТ здійснюється за рахунок коштів Волноваського районного бюджету.

Фінансування Волноваського районного БДЮТ може здійснюватися також за рахунок додаткових джерел фінансування, не заборонених законодавством.

6.4. Додатковими джерелами формування коштів Волноваського районного БДЮТ можуть бути:

-  кошти, отримані за надання платних послуг відповідно до переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України, та у порядку, встановленому Міністерством освіти і науки України, за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством економіки України;

-   кошти гуманітарної допомоги;

-  добровільні грошові внески, матеріальні цінності підприємств, установ, організацій та окремих громадян, зокрема батьків вихованців, учнів і слухачів;

-   кредити банків;

-   інші надходження.

Кошти, отримані Волноваським районним БДЮТ з додаткових джерел фінансування, використовуються для впровадження діяльності, передбаченої цим статутом.

7. Міжнародне співвідношення

7.1. Волноваський районний БДЮТ за наявності належної матеріально-технічної та соціально-культурної бази, власних фінансових коштів має право проводити міжнародний учнівський та педагогічний обмін у рамках освітніх програм, проектів, брати участь у міжнародних заходах.

7.2. Волноваський районний будинок дитячої та юнацької творчості має право укладати угоди про співробітництво, встановлювати прямі зав’язки з органами управління освітою, навчальними закладами, науковими установами, підприємствами, організаціями, громадськими об’єднаннями інших країн у встановленому законодавством порядку.

8. Контроль за діяльністю

8.1. Державний контроль за діяльністю Волноваського районного БДЮТ здійснюють Міністерство освіти і науки України,  Департамент освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації,  відділ освіти Волноваської районної державної адміністрації, у сфері управління яких перебуває Волноваський районний БДЮТ.  

8.2. Основною формою державного контролю за діяльністю Волноваського районного  БДЮТ є державна атестація позашкільного навчального закладу, яка проводиться не рідше ніж один раз на 10 років у порядку,  встановленому Міністерством освіти і науки України.

9. Реорганізація або ліквідація закладу

9.1. Реорганізація або припинення діяльності Волноваського районного БДЮТ  здійснюється відповідно до чинного законодавства за рішенням його засновника.

Припинення діяльності Волноваського районного БДЮТ проводиться ліквідаційною комісією, призначеною засновником, а у випадку припинення діяльності за рішенням господарського суду -  ліквідаційною комісією, призначеною цим органом. З часу призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управління Волноваським  БДЮТ.

9.2. Ліквідаційна комісія оцінює наявне майно Волноваського районного БДЮТ, виявляє його дебіторів і кредиторів і розраховується з ними, складає ліквідаційний баланс і подає його засновнику.

9.3. У випадку реорганізації Волноваського районного БДЮТ його права та зобов’язання  переходять до правонаступників відповідно до чинного законодавства.

10. Порядок внесення змін і доповнень до статуту Волноваського  районного БДЮТ 

10.1. Зміни та доповнення до статуту Волноваського районного БДЮТ обговорюються  загальними зборами колективу,  погоджуються з відділом освіти Волноваської районної державної адміністрації та затверджуються  засновником  закладу відповідно до законодавства.

Голова районної ради                                                                                                            В.Д. Лубінець

_____________________________________________________________________________________________________________________________ 

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я 

14.06.2017 №7/16-

м. Волноваха

Про внесення змін та доповнень

до рішення районної ради від 17.08.2016

 №7/8-164 «Про визначення філій опорного

навчального  закладу Волноваської

загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5

Волноваської районної ради Донецької області».

Розглянувши звернення батьківської громади Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, батьків учнів Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4, звернення депутатів Волноваської районної ради 7 скликання від 03.04.2017, з метою врегулювання ситуації, що склалася з визначенням філій опорного навчального закладу Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Волноваської районної ради Донецької області, враховуючи рішення постійної комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров’я, культури і спорту (протокол від 04.04.2017 №15, протокол від 15.05.2017 року №12/11/18), відповідно до Положення про освітній округ, затвердженого  постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року № 777 (в редакції постанови  Кабінету Міністрів України від 20 січня 2016 року №79), керуючись Законами України «Про загальну середню освіту», «Про освіту»,  статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

ВИ Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до пункту  1 рішення Волноваської районної ради від  17.08.2016  №7/8-164 «Про визначення філій опорного  навчального  закладу Волноваської  загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Волноваської районної ради Донецької області», виклавши його в наступній редакції:

1.Визначити філіями  опорного навчального закладу Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Волноваської районної ради  Донецької області наступні навчальні заклади:

- Дмитрівську загальноосвітню  школу І-ІІ  ступенів  Волноваської районної ради Донецької області;

- Волноваську загальноосвітню  школу І-ІІІ ступенів № 4 Волноваської районної ради Донецької області;

- Ближненську загальноосвітню  школу І-ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області.

      2.Контроль за виконанням цього рішення  покласти на постійні комісії районної ради з питань зовнішньоекономічної  та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник), з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров’я, культури і спорту (Близнюк).

Голова районної ради                                                                                            В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

___________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

14.06.2017 №7/16-

м. Волноваха

Про встановлення розміру кошторисної

заробітної  плати, який враховується при

визначенні вартості  робіт  по  будівництву,

реконструкції та капітальному ремонту

об’єктів, замовником яких є

розпорядники та одержувачі коштів

районного бюджету у 2017 році

 З метою встановлення єдиного механізму розрахунку розміру кошторисної заробітної плати, який враховується при визначенні вартості будівництва об'єктів, що споруджуються із залученням  бюджетних коштів, коштів державних і  комунальних  підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії,  розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації від 17.05.2017  № 01-23-738,  відповідно до Порядку розрахунку розміру кошторисної заробітної плати, який враховується при визначенні вартості будівництва об'єктів (далі - Порядок), затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 20 жовтня 2016 року №281, Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", статтей 6,7,13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», керуючись статтею 43,  Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",  районна рада

В И Р І Ш И Л А:

 1. Прийняти для розрахунку вартості будівництва (нового будівництва реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення)  об’єктів, що здійснюються за рахунок коштів районного бюджету, дані наступних підрядних організацій:

-         ТОВ «ОАЗИС»;

-         ТОВ «Будівельно-монтажне підприємство»;

-         СПД ф/о Попов О.П.;

-         СПД ф/о Закорецький Р.В.

 2. Затвердити  розмір кошторисної заробітної плати, який  враховувати з 14.06.2017 року  по 31.12.2017 року при визначенні вартості робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту об’єктів на території Волноваського району, за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, в розмірі 5400 гривень, що відповідає середньому  розряду складності робіт в будівництві 3,8, згідно з додатком.

 3. Застосовувати  при розробці  проектно – кошторисної  документації  для визначення вартості робіт по будівництву, реконструкції та капітальному ремонту об’єктів, замовником, яких є розпорядники та одержувачі коштів районного бюджету  з 14.06.2017 року  по 31.12.2017 року, кошторисну заробітну  плату  в розмірі 5400 гривень, що відповідає середньому  розряду складності робіт в будівництві 3,8.

 4. Рекомендувати органам місцевого самоврядування Волноваського району встановити розмір   кошторисної заробітної  плати, який враховується при визначенні вартості  робіт  по  будівництву, реконструкції та капітальному ремонту об’єктів, замовником яких є розпорядники  коштів  місцевого  бюджету у 2017 році.

5. Контроль за виконання даного  рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань промисловості, транспорту, паливно–енергетичного комплексу будівництва і житлово-комунального господарства (Іщенко).

Голова районної ради                                                                                                     В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

                                                                                                 Додаток

до рішення районної ради

                                                                                                        14.06.2017 №7/16- 

Розрахунок розміру кошторисної заробітної плати при визначенні вартості робіт з будівництва, реконструкції та капітальному ремонту об’єктів, замовником яких є розпорядники та одержувачі коштів районного бюджету 

1.Згідно з пунктом  3   розділу  2  наказу Міністерства  регіонального  розвитку  будівництва  та  житлово-комунального  господарства  України  від  20.10.2016    №281   визначається  спосіб,  за  яким  встановлюється  розмір  кошторисної  заробітної  плати.

2.Розмір кошторисної  заробітної  плати  для звичайних  умов  будівництва  при  складності  робіт (3,8) визначається  за  такою  формулою:

                                     ЗП коштор.=ЗПтар+ЗПдодат.

де    ЗП тар. -  тарифна  частина  середньомісячної  заробітної  плати  у будівництві,

де  ЗП додат.  – додаткова  заробітна  плата  та  інші  заохочувальні  та компенсаційні  виплати.

2.1.   Згідно  з  Законом  України  «Про  внесення  змін  до  деяких  законодавчих  актів  України»  від  06.12.2016р  №1774-VΙΙΙ та статтею 7  Закону  України « Про  держаний  бюджет  України  на 2017  рік» розмір  прожиткового  мінімуму  працездатної  особи  (ПМПО)  дорівнює   1600,00  грн.

2.2.  Згідно  з  розрахунком,  приведеним  в  галузевої  угоді  між  Міністерством регіонального розвитку  та  будівництва  України  та  Профспілкою  працівників  будівництва  і  промисловості  будівельних  матеріалів    на  2017-  2018  роки,   ПМПО  дорівнює мінімальному  розмір  тарифної  ставки  першого  розряду.

Таким  чином,  розмір  тарифної  заробітної  плати  ( ЗП  тар.)  розраховується  за  наступною  формулою:

(ПМПО×1,28)×1,308, де

ПМПО - прожитковий мінімуму працездатної особи в Україні;

1,28 - скоригований коефіцієнт співвідношення галузі, який помножується на мінімальний розмір тарифної ставки першого розряду.

1,308 – між розрядний коефіцієнт середнього рівня складності робіт в будівництві, визначений  Міністерством регіонального розвитку та будівництва України.

Таким чином, розмір тарифної заробітної плати  (ЗП тар) для звичайних умов будівництва (3,8) складає:

(1600грн х 1,28 ) х 1,308 = 2678,78 грн.

3. Розмір додаткової заробітної плати та інші заохочувальні та компенсаційні виплати визначаються за такою формулою:

ЗП додатк. = ЗП важл.р. + ЗП вис.дос + ЗП майст + ЗП відпуст., де

ЗП важл.р. – заробітна плата за виконання особливо важливих робіт на певний період , яка може становить до 50% відсотків розміру посадового окладу;

ЗП вис.дос. – заробітна плата за високі досягнення у праці, яка може становить до 50% відсотків розміру посадового окладу;ЗП майст. – надбавка за високу професійну майстерність;

ЗП відпус. – кошти на оплату щорічних основних та додаткових відпусток.

3.1. ЗП важл.р. – заробітна плата за виконання особливо важливих робіт на певний період, яка може становить  до 50% розміру посадового окладу.  Приймається до уваги 42% розміру посадового окладу.

Таким чином, розмір заробітної плати за виконання особливо важливих робіт на певний період складає:

2678,78 х 42% = 1125,09

3.2. ЗП вис.дос – заробітна плата за високі досягнення у праці, яка може становить до 50% розміру посадового окладу. Приймається до уваги 42% розміру посадового окладу.

Таким чином, розмір заробітної плати за високі досягнення у праці складає:

2678,78 х 42% = 1125,09 грн.

3.3. ЗП майст. – надбавка за високу професійну майстерність, яка визначається за наступною формулою:

    ЗП майст. = ЗП тар. х К майст. х V майст., де

К майст. – коефіцієнт, що враховує середній розмір диференційованої надбавки до тарифної ставки робітників розряду 3,8 згідно з відповідною галузевою угодою;

V майст – питома вага робітників, які одержують надбавки за високу професійну майстерність, визначається на підставі даних підрядників. Приймається для вирахування ЗП майст. використати коефіцієнт, що враховує середній розмір диференційованої надбавки до тарифної ставки робітників розряду для звичайних умов будівництва при складності робіт (3,8) відповідно до вищезазначеної угоди в розмірі 15,2% та застосовувати наступну формулу:

ЗП майст. = ЗП тар х 15,2%

Таким чином, розмір надбавки за високу професійну майстерність (ЗП майст.), складає:

2678,78 х 15,2% = 407,18 грн.

3.4. ЗП відпуст – кошти на оплату щорічних основних та додаткових відпусток визначаються за такою формулою:

ЗП відпуст = (ЗП тар + ЗП шк. + ЗП майся. + ЗП важл.р + ЗП вис. дос + ЗП і ) х К відпуст, де

К відпуст – коефіцієнт , що враховує середній рівень основних і додаткових відпусток (порівняно з місячною заробітною платою), які надаються відповідно до статей 6 і 7 Закону України «Про відпустки»,  визначається на підставі даних підрядників;

ЗП і – інші надбавки та доплати, визначені згідно з галузевими (міжгалузевими) угодами за керівництво бригадою, за інтенсивність праці, на період освоєння нових норм трудових затрат, за класність водіям, вислуга років тощо), визначаються за такою формулою:

                                                   ЗП і = ЗП тар. х Кі х Vі, де

Кі – коефіцієнт, що враховує середній розмір і- тої надбавки , визначається згідно з відповідною галузевою угодою на підставі даних підрядників;

Vі – питома вага робітників, які одержують і – ту надбавку, визначається на підставі даних підрядників.

 Приймаючи до уваги вищезазначену формулу,  розрахунок річної та місячної ЗП відпуст пропонуємо складати за такою формулою:                   

ПМПО х 12 міс. / 356дн. х 24 отп.дн. = 1294, 38 грн./ рік,Таким чином, ЗП відпуст за 1 календарний місяць складає:

1294,38 грн./ 12міс. = 107,87 грн./ міс.

3.5. Розмір додаткової заробітної плати та інші заохочувальні та компенсаційні виплати пропонується  розраховувати наступним чином:

ЗП додаток = ЗП шк + ЗП майст + ЗП важл.р. + ЗП вис. дос. + ЗП відпуст.

Таким чином, розмір додаткової заробітної плати (ЗП додатк) та інші заохочувальні та компенсаційні виплати складає:

1125,09 грн. + 1125,09 грн. + 407,18 грн. + 107,87 грн. = 2765,23 грн.

4. Враховуючи усе вищезазначене, розмір кошторисної заробітної плати для звичайних умов будівництва при складності робіт (3,8) визначається за такою формулою та складає:

ЗП коштор = ЗП тар. + ЗП додатк.

2678,78 грн. + 2765,23 грн. = 5444,01 грн.

Виходячи з вищесказаного,  приймається середній розмір кошторисної заробітної плати при визначенні вартості робіт з будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення тощо) згідно з показником середнього рівня складності робіт в будівництві (3,8) при фінансуванні за рахунок  коштів районного  бюджету у 2017 році, в розмірі 5400,00 грн. 

Керуючий справами

виконавчого апарату

районної  ради                                                                                                              А.К.ДЕМІШЕВА

__________________________________________________________________________________________________________________________      

ПРОЕКТ 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНА ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р Е Ш Е Н Н Я

14.06.2017 №7/16-

м..Волноваха

 

Про припинення

повноважень депутата

Волноваської районної ради 

7 скликання

Розглянувши заяву депутата Волноваської  районної ради 7 скликання від 12.06.2017  Лубенця Олексія Васильовича про дострокове припинення повноважень депутата Волноваської районної ради 7 скликання  в багатомандатному виборчому окрузі від Волноваської районної партійної організації Аграрна партія України,  керуючись статтею 90 Закону України «Про місцеві вибори», пунктом 2 частини 2 статті 5 Закону України «Про статус  депутатів місцевих рад», пунктом 10 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Припинити достроково повноваження депутата Волноваської районної ради 7 скликання  в багатомандатному виборчому окрузі від Волноваської районної партійної організації Аграрна партія України Лубенця Олексія Васильовича, у зв’язку з особистою заявою про складення ним депутатських повноважень.

2. Надіслати це рішення Волноваській районній виборчій комісії для проведення заміщення депутата відповідно до діючого законодавства України.

Голова районної ради                                                                                                 В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

________________________________________________________________________________________________________________________

ПРОЕКТ

 

Перелік питань

для розгляду на 16-ій черговій сесії 7 скликання

14 червня 2017 року

1. Про внесення змін та доповнень до Регламенту Волноваської районної ради 7 скликання 

Доповідач:

Клімова Любов Вікторівна – начальник відділу з питань правової роботи та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

2. Про стан законності, боротьби зі злочинністю, корупцією та результати діяльності органів правопорядку на території Волноваського району

Доповідач:

Коломієць Олександр Володимирович – начальник Волноваського відділу поліції ГУ Національної поліції в Донецькій області

3. Про затвердження Порядку списання об’єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні  Волноваської районної ради

Доповідач:

Клімова Любов Вікторівна – начальник відділу з питань правової роботи та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

4. Про внесення змін та доповнень до Статуту Комунального підприємства  «Волноваське бюро технічної  інвентаризації»

Доповідач:

Клімова Любов Вікторівна – начальник відділу з питань правової роботи та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

5. Про внесення змін та доповнень до Статуту Державного комунального підприємства «Редакція газети «Наше слово»

Доповідач:

Клімова Любов Вікторівна – начальник відділу з питань правової роботи та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

6.Про внесення змін та доповнень до Статуту комунального закладу  «Волноваський районний будинок дитячої та юнацької творчості Волноваської районної ради Донецької області»

Доповідач:

Деремешко Микола Іванович – начальник відділу освіти Волноваської райдержадміністрації

7. Про надання згоди Стрітенській сільській раді на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна

Доповідач:

Деремешко Микола Іванович – начальник відділу освіти Волноваської райдержадміністрації

8. Про надання згоди Свободненській сільській раді на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна

Доповідач:

Деремешко Микола Іванович – начальник відділу освіти Волноваської райдержадміністрації

9. Про виконання Районної програми оптимізації мережі навчальних закладів Волноваського району

Доповідач:

Деремешко Микола Іванович – начальник відділу освіти Волноваської райдержадміністрації

10. Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 17.08.2016 року №7/8-164 «Про визначення філій опорного навчального закладу Волноваської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Волноваської районної ради Донецької області».

Доповідач:

Близнюк Наталія Павлівна – голова постійної комісії районної ради

11. Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 12.10.2011 №6/7-152 «Про утворення комунальної установи охорони здоров’я  «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»

Доповідач:

 

 

Юрченко Євгенія Вікторівна - головний лікар КУОЗ                   «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»

12.Про затвердження розпоряджень голови районної ради

Доповідач:

Романюк Наталія Сергіївна – начальник відділу з питань майна комунальної власності виконавчого апарату районної ради

13. Про передачу майна спільної власності територіальних громад, що перебуває в управлінні Волноваської районної ради в комунальну власність Новотроїцької селищної ради

Доповідач:

Романюк Наталія Сергіївна – начальник відділу з питань майна комунальної власності виконавчого апарату районної ради

14.Про встановлення розміру кошторисної заробітної плати, який враховується при визначенні вартості робіт по будівництву, реконструкції та капітальному ремонту об’єктів у 2017 році, замовником яких є розпорядники та одержувачі коштів районного бюджету

Доповідач:

Самсоненко Марина Никодимівна – начальник управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва, головний архітектор  Волноваської райдержадміністрації

15. Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок гр. Соломашенко Олександра Васильовича для ведення фермерського господарства, із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі, в оренду строком на 14 (чотирнадцять) років, які розташовані за межами населених пунктів Вільненської сільської ради Волноваського району Донецької області

Доповідач:

Хачхарджи Олександр Іванович – начальник відділу Держгеокадастру у Волноваському районі

16. Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок гр. Зав’ялова Андрія Леонідовича для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, що перебувають у запасі в оренду строком на 7 (сім) років, які розташовані за межами населених пунктів Калінінської сільської ради Волноваського району Донецької області

Доповідач:

Хачхарджи Олександр Іванович – начальник відділу Держгеокадастру у Волноваському районі

17. Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, загальною площею 4,4148 га та 6,780 га, ТОВ «Донбаскераміка» для розширення кар’єру «Центральний» Центральної ділянки родовища первинних каолінів «Біла Балка» із земель сільськогосподарського призначення (запасу) на території Волноваської міської ради Донецької області за межами населених пунктів

Доповідач:

Хачхарджи Олександр Іванович – начальник відділу Держгеокадастру у Волноваському районі

18. Про затвердження Плану роботи Волноваської районної ради на друге півріччя 2017 року

Доповідач:

Демішева Антоніна Кімівна – керуючий справами виконавчого апарату районної ради

19. Про припинення повноважень депутата Волноваської районної ради 7 скликання

Доповідач:                         Лубінець Валерій Дмитрович- голова Волноваської районної ради

 20. Різне