ДЛЯ 24 СЕСІЇ

ПРОЕКТ 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Р І Ш Е Н Н Я

14.11.2018 № 7/24-

м. Волноваха

Про внесення змін до рішення

районної ради від 16.05.2018 року

№ 7/21-558 

Розглянувши  лист   Волноваської   районної     державної     адміністрації від 08.10.2018 року № 01-39-1427,  враховуючи постанову Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 1068 «Деякі питання використання коштів для реалізації проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України (із змінами),   керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про ратифікацію фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України»)» районна рада

ВИРІШИЛА:

Внести зміни в рішення районної ради від 16 травня 2018 року № 7/21-558 «Про визначення замовників проектів, що реалізуються у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України», виклавши пункти 1.1, 1.2. в наступній редакції:

«1.1.  Комунальне некомерційне підприємство  “Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги Волноваської районної ради» - по проекту «Капітальний ремонт та підвищення енергоефективності будівлі лікарні смт Володимирівка для розселення внутрішньо переміщених осіб за адресою: Донецька область, смт Володимирівка, вул. Проценка, 10».

1.2. Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту  Волноваської райдержадміністрації  - по проектам:

-«Будівля загальноосвітньої школи I-III ступеня № 1, м. Волноваха - капітальний ремонт (термомодернізація)»;

-   «Термомодернізація та термосанація будівлі Волноваської загальноосвітньої школи I-III ступеня № 3 за адресою: Донецька область, м.Волноваха, вул. Урицького, 8»;

-  «Валер’янівська, Краснівська, Бугаська, Гранітненська, Старогнатівська, Донська, Новотроїцька № 4, Рівнопільська, Волноваська №7, Миколаївська загальноосвітні школи Волноваського району - капітальний ремонт (термомодернізація) шляхом встановлення енергозберігаючих віконних конструкцій».

 

Голова районної ради                                                                                                 В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

_______________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Р І Ш Е Н Н Я

14.11.2018 № 7/24-

м. Волноваха

Про затвердження передавального акту

комісії з реорганізації (перетворення)

юридичної особи Комунального підприємства

„Волноваське бюро технічної інвентаризації”

юридичній особі Товариству з обмеженою

відповідальністю „Волноваське бюро технічної

інвентаризації”

На виконання рішень районної ради від 16.05.2018 року №7/21-576 „Про надання згоди на реорганізацію Комунального підприємства „Волноваське бюро технічної інвентаризації” та  від 21.06.2018 року №7/22-609 „Про внесення змін та доповнень до рішення Волноваської районної ради від 16.05.2018 року №7/21-516 „Про надання згоди на реорганізацію Комунального підприємства „Волноваське бюро технічної інвентаризації” щодо  надання згоди та реорганізування,  шляхом перетворення в товариство з обмеженою відповідальністю „Волноваське бюро технічної інвентаризації”, відповідно до вимог ст.ст. 107, 108 Цивільного кодексу України, ст.ст. 56-59 Господарського кодексу України, Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”, керуючись ст.ст. 43 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, районна рада

В И Р І Ш И Л А :

1. Затвердити передавальний акт, складений комісією з реорганізації (шляхом перетворення) Комунального підприємства „Волноваське бюро технічної інвентаризації” (код ЄДРПОУ 03336539) правонаступнику усього майна, майнових прав та обов`язків товариству з обмеженою відповідальністю „Волноваське бюро технічної інвентаризації (додається).  

2. Голові комісії з реорганізації Комунального підприємства „Волноваське бюро технічної інвентаризації” Ченгарю Якову Георгійовичу подати передавальний акт державному реєстратору для проведення реєстраційних дій в порядку, визначеному чинним законодавством України.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Обуховський).

 

Голова районної ради                                                                                              В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

                                                              Додаток

                                                                                      до рішення районної ради

                                                                                                         від 24.11.2018 №     

ПЕРЕДАВАЛЬНИЙ АКТ

(баланс)

КП «Волноваське БТІ» на 01.08.2018р.

АКТИВ

КОД
рядка

На початок

звітного періоду

На кінець

Звітного періоду

І. Основні засоби

 

 

 

Залишкова вартість

1010

520,0

520,0

Первісна вартість

1011

1081,5

1081,5

знос

1012

(561,5)

(561,5)

Довгострокові фінансові інвестиції

1030

 

 

Усього за розділом І

1095

520,0

520,0

ІІ.Оборотні активи

 

 

 

Виробничі запаси

1100

5,2

15,9

Дебіторська заборгованість за товари

Роботи, послуги:

1125

58,3

70,2

Дебіторська заборгованість за рахунками з бюджетом

1135

35,2

63,5

В.т.ч по податку на прибуток

1136

 

 

Інша поточна заборгованність

1155

14,7

48,7

Гроршові кошти та їх еквіваленти:

 

 

 

В національній валюті

1165

8,5

60,6

Витрати майбутніх періодів

1170

 

 

Інші оборотні активи

1190

 

38,9

Усього за розділом ІІ

1195

121,9

297,8

БАЛАНС

1300

641,9

817,8

ПАСИВ

 

 

 

І. Власний капітал

 

 

 

Зареєстрований(пайовий) капітал

1400

 

 

Додатковий капітал

1410

 

 

Нерозподілений прибуток  (непокритий збиток)

1420

 

20,7

Неоплачений капітал

1425

(63,1)

 

Усього за розділом І

1495

-63,1

20,7

ІІ. Довгострокові забов`язання, цільове фінансування та забеспечення

1595

 

 

ІІІ. Поточні  забов`язання

 

 

 

Поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими забов`язаннями

1610

 

 

Товари, роботи, послуги

1615

33,2

28,4

Розрахунки з бюджетом

1620

96,3

154,0

У тому чіслі по податку на прибуток

1621

 

 

Розрахунки із страхування

1625

6,5

19,6

Розрахунки з оплати праці

1630

14,7

2,0

Доходи майбутніх періодів

1665

 

 

Інші поточні забов`язання

1690

554,3

593,1

Усього за розділом  ІІІ

1695

705,0

797,1

БАЛАНС

1900

641,9

817,8

Неврегульована  або сумнівна дебіторська та кредиторська заборгованість відсутня .


Всі забов`зання комунального підприємства «Волноваське БТІ» перед  кредиторами, всі забов`язання  дебіторів перед КП «Волноваське БТІ» , а також всі активи та пасиви підприємства переходять до правонаступника – ТОВ «Волноваське БТІ»

Забов`язання  передала комісія з реорганізації  шляхом перетворення КП «Волноваське БТІ» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Волноваське бюро технічної інвентаризації 

 

Голова комісії:                                                                     

Начальник КП «Волноваьке БТІ                                                                                   Я.Г. Ченгар

 

Заступник голови комісії:                                                                             

Депутат Волноваської райради                                                                                     О.М. Безуглий

                                                                                           

Член комісії                                                                                                                    В.М. Ульянченко 

 Головний бухгалтер КП «Волноваське БТІ»                                                                                              

                                                                                                                                                                   

Депутат Волноваської райради                                                                                     Д.М.Обуховський                                                                                                       

Депутат Волноваької райради                                                                                      В.І. Рой                                                                                                    

Депутат Волноваської райради                                                                                     В.А.Охрименко

 

Забов`язання     комунального підприємства «Волноваське БТІ прийняла:

Уповноважена особа ТОВ «Волноваське БТІ»

 

Директор                                                                                                                         Я.Г. Ченгар             

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________                                  

 ПРОЕКТ 

ВОЛНОВАСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ 

Р І Ш Е Н Н Я

14.11.2018  № 7/24-

м. Волноваха

Про  затвердження розпоряджень

голови Волноваської районної державної

адміністрації

Керуючись статтею 23 Бюджетного кодексу України, статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  пунктом 9 рішення районної ради від 20.12.2017 № 7/19-451 «Про районний бюджет на 2018 рік”, районна рада

В И Р І Ш И Л А:

Затвердити розпорядження голови Волноваської районної державної адміністрації:

- від 24.09.2018 № 624 «Про перерозподіл асигнувань»;

- від 24.09.2018 № 625 «Про зміну обсягу районного бюджету»;

- від 09.10.2018 № 706 «Про зміну обсягу районного бюджету»;

- від 09.10.2018 № 709 «Про перерозподіл обсягу, затвердженого міжбюджетного трансферту між місцевими бюджетами».

 Голова районної ради                                                                                     В.Д.ЛУБІНЕЦЬ            

Пояснювальна  записка

до проекту рішення районної ради

«Про  затвердження розпоряджень голови Волноваської районної державної адміністрації»

 

Відповідно до ст. 23 Бюджетного кодексу України, пункту 9 рішення районної ради від 20.12.2017 № 7/19-451 «Про районний бюджет на 2018 рік» на затвердження районної ради виноситься розпорядження голови районної державної адміністрації, яке прийнято у міжсесійний період та погоджено з постійною комісією районної ради з питань соціального і економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін.

Розпорядженням голови райдержадміністрації від 24.09.2018 № 624       здійснено перерозподіл планових асигнувань за кодами програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів по відповідальним виконавцям головного розпорядника коштів районного бюджету – Волноваської райдержадміністрації у сумі  19205,92923 тис.грн.

Розпорядженням голови райдержадміністрації від 24.09.2018 № 625       зменшені обсяги доходної та видаткової частини районного бюджету за рахунок субвенції з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету у сумі  500,0 тис.грн. та за рахунок субвенції з місцевого бюджету на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною", оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету у сумі 120,0 тис.грн.

Розпорядженням голови райдержадміністрації від 09.10.2018 № 706 збільшено обсяги доходної та видаткової частини районного бюджету за рахунок медичної субвенції з державного бюджету у сумі 6890,4 тис.грн.

 Розпорядженням голови райдержадміністрації від 09.10.2018 №709 здійснено перерозподіл обсягу субвенції  з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій у 2018 році між місцевими бюджетами Волноваського району у сумі 691,68149 тис.грн.

    

В.о. начальника фінансового управління

райдержадміністрації                                                                                                                    Є.Клочко

__________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

14.11.2018   № 7/24-

м. Волноваха

Про використання коштів

резервного фонду районного

бюджету за 9 місяців  2018 року

Заслухавши звіт про використання коштів резервного фонду районного бюджету за 9 місяців 2018 року фінансового управління Волноваської райдержадміністрації, відповідно до статті 24 Бюджетного кодексу України, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,   районна рада 

В И Р І Ш И Л А:

Затвердити звіт про використання коштів резервного фонду районного бюджету за 9 місяців 2018 року з залишком в сумі 500,0 тис.грн., згідно з додатком.

Голова районної ради                                                                                                   В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

                                   Додаток

                                                                 до рішення районної ради

           14.11.2018 № 7/24- 

Звіт про використання коштів

резервного фонду районного бюджету за 9 місяців 2018 року 

                                                                                                          тис.грн.

Код ПКВ/КМБ

Код

ТПКВК

МБ /

ТКВКБ

МС

 

Код

ФКВКБ

 

Код

еконо-

мічної

класи-

фікації

 

Заходи

Бюджет на 2018 рік

з урахуванням змін

 

Бюджет на звітний

період з

урахуванням змін

 

Виконано

за 9 місяців 2018 року

 

1

2

3

4

5

6

7

8

3718700

8700

0133

9000

Резервний фонд

500,0

0,0

0,00

 Залишок резервного фонду районного бюджету станом на 01.10.2018 року – 500,0 тис.грн.

  

Голова районної ради                                                                                                              В.Д.Лубінець

_______________________________________________________________________________________________________________________

  ПРОЕКТ                              

ВОЛНОВАСЬКА  РАЙОННА  РАДА 

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

Р І Ш Е Н Н Я 

14.11.2018  № 7/24- 

м. Волноваха 

Про затвердження звіту про 

виконання районного бюджету 

за  9 місяців 2018 року 

Відповідно до статті 80 Бюджетного кодексу України, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити звіт про виконання районного бюджету за 9 місяців 2018 року за доходами в сумі 672043224 грн., в тому числі загального фонду – 655591553  грн., спеціального –16451671 грн. та видатками в сумі 641711750 грн., в тому числі  загального фонду - 591478119грн., спеціального фонду - 50233631грн., згідно з додатком.

2. Оприлюднити у газеті «Наше слово» звіт про виконання районного бюджету за 9 місяців 2018 року відповідно до чинного законодавства. 

Голова районної ради                                                                                                  В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

 

                                Пояснювальна записка до проекту рішення районної ради 

    «Про затвердження звіту про виконання районного бюджету  за 9 місяців 2018 року»

Проект рішення підготовлено відповідно до ст. 80 Бюджетного кодексу України та ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Проект рішення передбачає затвердження звіту про виконання районного бюджету за 9 місяців 2018 року, який характеризується наступним:

За підсумками 9 місяців 2018 року до районного бюджету з урахуванням міжбюджетних трансфертів надійшло 672043,3тис.грн., у тому числі: 

- до загального фонду надійшло 655591,6 тис.грн. або  95,9 % до планових призначень звітного періоду (аналіз виконання доходів у розрізі джерел  у таблиці 1); 

- до спеціального фонду – 16451,7 тис.грн. або 68,2 % до планових річних призначень. 

До загального фонду районного бюджету (без урахування міжбюджетних трансфертів) надійшло 155733,2 тис.грн. або 104,2 % планових призначень звітного періоду (таблиця 1). У порівнянні з минулим роком надходження  збільшилися на 34,0 % або на 39474,0 тис.грн.

Основним джерелом формування доходів загального фонду районного бюджету є податок на доходи фізичних осіб, надходження якого склали 155328,4 тис.грн. або 104,2% до планових призначень звітного періоду (таблиця 1). У порівнянні з фактом 2017 року надходження збільшилися  на 34,2 % або на 39583,6 тис.грн. за рахунок підвищення рівня мінімальної заробітної плати до 3723 грн., заробітної плати працівникам бюджетних установ та на бюджетоутворюючих підприємствах району.

Надходження податку на прибуток підприємств комунальної власності склали 7,7 тис.грн. або 23,2 % до плану звітного періоду. У порівнянні з фактом 2017 року надходження зменшилися у 4,3 рази або на 25,3 тис.грн. за рахунок зменшення прибутку по ДКП «Редакція газети «Наше слово» на 25,5 тис.грн.

Уточнені планові призначення звітного періоду по надходженню частини чистого прибутку (доходу) комунальних  підприємств, що вилучається до районного бюджету, заплановано у сумі 0,2 тис.грн., фактичні надходження  склали 1,1 тис.грн. або у 5,5 рази більше плану звітного періоду. До відповідного періоду минулого року надходження збільшилися на 0,9 тис.грн або в 5,5 рази. 

До бюджету надійшло 43,8 тис.грн. адміністративного збору за проведення держреєстрації юридичних і фізичних осіб або 98,0 % до  плану звітного періоду, до факту 2017 року відбулося зменшення на 3,3 % або на 1,5 тис.грн. 

Надходження адміністративного збору за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень склали 259,8 тис.грн. або 123,7 % до плану 9 місяців, до показника минулого року надходження збільшилися на 38,6% або на 72,3 тис.грн. 

Надходження від орендної плати за користування майном, що знаходиться у комунальній власності, склало 22,5 тис.грн. або 127,8 % до  плану звітного періоду, до факту 2017 року відбулося збільшення в 1,5 рази або на 7,3 тис.грн. 

Інші надходження склали 68,9 тис.грн., в тому числі: від повернення бюджетними установами фінансування минулих років - 44,8 тис.грн., згідно актів перевірок Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області  - 24,1 тис.грн. 

Надходження спеціального фонду без урахування трансфертів склали 16421,7 тис.грн. або 91,0 % до річних планових призначень. У порівнянні з минулим роком надходження зменшилися на 16,7 % або на 3299,0 тис.грн. 

Основним джерелом наповнення спеціального фонду районного бюджету (без урахування міжбюджетних трансфертів) є власні надходження бюджетних установ, яких за звітний період надійшло 16254,5 тис.грн. або 90,0% до уточнених річних призначень, до показника 2017 року надходження зменшилися  на 17,6%  або на 3466,2 тис.грн. 

На 2018 рік кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва не планувалися, фактичні надходження склали 167,1 тис.грн. 

Видаткова частина районного бюджету за 9 місяців 2018 року виконана у сумі 641711,8  тис.грн. або на 66,4 % до уточнених річних призначень, у тому числі: 

- по загальному фонду планові асигнування освоєні на суму 591478,1 тис.грн., що становить68,9 % до уточнених планових призначень звітного періоду (таблиця 2), у порівнянні з відповідним періодом 2017 року  видатків здійснено більше на 111763,4 тис.грн. або в 1,2 рази; 

- по спеціальному фонду - на суму 50233,6 тис.грн. або 46,6 % до уточнених річних призначень, у порівнянні з відповідним періодом 2017 року видатків здійснено на 15797,1тис.грн. більше або майже в 1,5 рази. 

Без урахування міжбюджетних трансфертів видатки в цілому виконані у сумі 555416,0  тис. грн. або 66,5 % до уточнених річних призначень. Видатки по загальному фонду виконані у сумі 507636,9 тис. грн. або 91,4 % до уточнених планових призначень звітного періоду (таблиця 2). 

Із загальної суми проведених видатків загального фонду  на соціально-культурну сферу спрямовано 266966,7 тис.грн., які у питомій вазі від загальних видатків займають 45,1 %, на соціальний захист і соціальне забезпечення – 237351,3 тис. грн. або 40,1 %, на утримання органів місцевого самоврядування – 3232,6 тис. грн. або 0,5  %,  трансферти займають 14,2 %  або 83841,2  тис. грн., економічна діяльність 0,1 % або 86,3 тис.грн. 

За 9 місяців 2018 року  (без урахування трансфертів) по загальному фонду освоєно планових асигнувань на 91,4 %, тобто недоосвоєно  47837,2 тис.грн. (таблиця 2), у тому числі по галузях:  державного управління –  845,7 тис.грн., освіти – 9875,2 тис.грн., соціального забезпечення з урахуванням соціальних субвенцій  – 25027,3 тис.грн., охорони здоров’я  –  9032,3 тис. грн.,  культури –  945,8 тис. грн., фізичної культури і спорту – 113,8 тис.грн., інших галузях –  1997,0 тис. грн. 

Видатки загального фонду за економічною класифікацією (таблиця 3) здійснені  на оплату праці з нарахуваннями  в обсязі 26,2 % від загального обсягу видатків або 154721,5 тис.грн., на енергоносії – 3,6 % або 21453,3 тис.грн., на продукти харчування – 0,6 % або 3680,5 тис.грн.,  інші виплати населенню (соцзахист) – 38,4 % або 227001,0  тис.грн. У загальній сумі видатків загального фонду районного бюджету  питома вага захищених статей склала 84,1 %. При застосуванні повної економічної класифікації по усіх галузях видатки на оплату праці з нарахуваннями здійснені в обсязі 309164,2 тис.грн. або 52,3% від загального обсягу видатків, на енергоносії – 27001,5 тис.грн. або 4,6 %, продукти харчування – 5283,7 тис.грн. або 0,9 %, медикаменти та перев’язувальні матеріали – 4833,6 тис.грн. або 0,8 %,інші виплати населенню (соцзахист, пільгові пенсії та зубопротезування) – 230274,6 тис.грн. або 38,9 %.

Видатки по спеціальному фонду районного бюджету за звітний період склали у сумі 50233,6 тис.грн. або 46,6 % до уточнених річних планових призначень. За рахунок власних надходжень бюджетних установ виконання складає 15964,0 тис.грн. при запланованих видатках на рік 19338,1 тис.грн., тобто освоєно 82,6 % до річних планових призначень. За рахунок інших коштів спеціального фонду виконання складає 34269,6 тис.грн. при запланованих видатках  на рік 88455,0 тис.грн., тобто освоєно 38,7 % до річних планових призначень та 48,0 % до планових призначень звітного періоду. 

Видатки районного бюджету у розрізі програм та відповідальних  виконавців  виконані на 49,8 % до уточнених планових призначень звітного періоду, на які використано 58740,6 тис.грн. при запланованих на звітний період 117933,0 тис.грн. (таблиця 4).

На капітальні видатки районного бюджету (бюджет розвитку) у розрізі заходів (обєктів) та головних розпорядників використано 33558,2 тис.грн. при запланованих на рік 87428,2 тис.грн., на звітний період 70435,0 тис.грн. (таблиця 5).

По районній раді виконання загального фонду складає 3232,6 тис.грн. або 79,3 % уточнених планових призначень звітного періоду. У загальному обсязі видатків по розпоряднику коштів питома вага заробітної плати з нарахуваннями складає 81,1 %, комунальних послуг та енергоносіїв 5,0 %, інших незахищених видатків 13,9 %.

На утримання виконавчого апарату районної ради видатки склали 2993,3 тис.грн. або 80 % до уточнених планових призначень звітного періоду, по трудовому архіву видатки склали 239,2 тис.грн. або 70,2 % до уточнених планових призначень звітного періоду. 

Видатки  спеціального фонду склали 508,7 тис.грн. при запланованих на рік 433993,9 тис.грн. або 12,7 % виконання до уточнених річних планових призначеннях та 98,1 % виконання до уточнених призначень звітного періоду. Здійснені видатки з реалізації заходів Програми покращення умов роботи Волноваської районної ради на 2018 рік. 

 По розпоряднику коштів реалізовується 2 програми (таблиця 4).

По відділу освіти райдержадміністрації видатки по загальному фонду виконані на 169180,2 тис.грн. або 93,6 % до уточнених планових призначень звітного періоду. У загальному обсязі видатків по розпоряднику коштів питома вага заробітної плати з нарахуваннями складає 81%, комунальних послуг та енергоносіїв 12  %, видатків на продукти харчування 2,2 %, на інші статті – 4,8  %.

По галузі «Освіта» на утримання 45 загальноосвітніх та вечірньої шкіл і 2 шкільних відділень навчально-виховних комплексів, утримання методкабінету, хозгрупи, централізованої бухгалтерії відділу освіти  спрямовано 165072,9 тис.грн., у тому числі коштів освітньої субвенції спрямовано 80589,1 тис.грн. на заробітну плату з нарахуванням педагогічним працівникам, 84402,3 тис.грн. за оплату за продукти харчування, оплату комунальних послуг та енергоносіїв, заробітну плату працівникам загальноосвітніх шкіл району та інші незахищені статті видатків, 81,5 тис.грн. на підготовку тренерів-педагогів, підвищення кваліфікації вчителів початкової школи за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа".

Видатки спеціального фонду склали 14897,7 тис.грн. або 22,4 %  до уточнених річних планових призначень, у тому числі за рахунок власних надходжень -  5190,4  тис.грн. або 96,6 % до уточнених планових призначень на рік, видатки бюджету розвитку – 9707,3 тис.грн. або 36,3 % до уточнених річних планових призначень та 42,4 % до звітного періоду, у тому числі за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа" видатки склали 629,8 тис.грн. (закупівля дидактичних матеріалів, сучасних меблів, комп'ютерного обладнання), за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами 151,0 тис.грн. (на оснащення кабінетів інклюзивно-ресурсних центрів).

За рахунок коштів районного бюджету по галузі «Освіта» з початку року реалізовується 6 програм (таблиця 4).

По галузі«Соціальний захист» видатки на фінансування заходів молодіжної політики - видатки  склали 64,3 тис.грн. або 80,5 % до уточнених планових призначень звітного періоду. На оздоровлення та відпочинок дітей видатки склали 2255,1 тис.грн. або 87,6 %, у тому числі на часткове відшкодування вартості путівок дитячим закладам оздоровлення та відпочинку Донецької області за послуги з оздоровлення дітей, які виховуються в сім'ях з дітьми видатки склали 1648,4 тис.грн. (у тому числі за рахунок коштів обласного бюджету 597,1 тис.грн.). За рахунок коштів районного бюджету по галузі з початку року реалізовується 1 програма (таблиця 4).

По галузі «Фізична культура і спорт» видатки на утримання  районної дитячо - юнацької спортивної школи та фінансування заходів з фізичної культури та спорту склали 1787,9 тис.грн., що складає 85,1 % до уточнених планових призначень звітного періоду. По фінансуванню заходів з фізичної культури і спорту залишки невикористаних асигнувань 35,5 тис.грн., по утриманню районної ДЮСШ 78,3 тис.грн.

Видатки за рахунок коштів спеціального фонду не проводились.

За рахунок коштів районного бюджету по галузі з початку року реалізовується 1 програма (таблиця 4).

Планові призначення з реалізації проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України складають 5945,4 тис.грн. Видатки протягом звітного періоду не здійснювались, фінансування не надходило.

По райдержадміністрації, як головному розпоряднику районного бюджету видатки загального фонду склали  92248,3 тис.грн. або 90,6 % до уточнених планових призначень звітного періоду.  Видатки спеціального фонду – 31973,3 тис.грн. або 49,8 % до уточнених річних планових призначень.

Видатки на утримання центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді  та виконання програмних заходів склали 765,9 тис.грн. або 96,5 % до уточнених планових призначень звітного періоду.

По галузі «Охорона здоров’я» видатки по загальному фонду склали 89776,0 тис.грн. або 90,9 % до уточнених планових призначень звітного періоду, у тому числі за рахунок коштів субвенцій поточного року – 65664,0 тис.грн., за рахунок залишків на початок року медичної субвенції – 141,2 тис.грн., за рахунок коштів районного бюджету 23970,8 тис.грн. Залишки не використаних планових асигнувань по галузі складають 9032,3 тис.грн. З відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих видів захворювань видатки звітного періоду склали 1712,6 тис.грн. або 91,2 % до планових призначень звітного періоду. По централізованих заходах з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет видатки склали 875,2 тис.грн. або 43,2 % до планових призначень звітного періоду.

По спеціальному фонду видатки склали 25562,8 тис.грн. або 53,7 % до уточнених річних планових призначень, у тому числі за рахунок власних надходжень -  10382,8  тис.грн. або 78,3 % до уточнених планових призначень на рік, видатки бюджету розвитку – 15180,0 тис.грн. або 44,2% до уточнених річних планових призначень та 50,8 % до звітного періоду.

За рахунок коштів районного бюджету по галузі «Охорона здоров’я» з початку року реалізовується 7 програм (таблиця 4).

Видатки з реалізації пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики IDIS  в Волноваському районі Донецької області за звітний період склали 3205,8 тис.грн. або 36,1 % до річних планових призначень.

По галузі «Економічна діяльність» видатки звітного періоду склали 52,8 тис.грн. або 56,6 % до уточнених планових призначень звітного періоду. Видатки проведені з розробки проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розташування амбулаторій у сумі 34,7 тис.грн., з оплати видатків за сертифікат готовності об’єкта будівництва у сумі 8,1 тис.грн., з розробки технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель Новотроїцької загальноосвітня школа I-III ступенів № 2 у сумі 10,0 тис.грн.

Планові призначення з реалізації проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України складають 2036,9 тис.грн. Видатки протягом звітного періоду не здійснювались, фінансування не надходило.

Протягом звітного періоду з районного бюджету спрямовані кошти державному бюджету у вигляді субвенції на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів, видатки по яких по загальному фонду склали 1653,6 тис.грн.,  по спеціальному фонду – 1882,5 тис.грн., кошти перераховані у повному обсязі. Реалізовується 12 програм (таблиця 4).

Видатки по галузі «Будівництво» по спеціальному фонду протягом звітного періоду здійснені в обсязі 4351,8 тис.грн. або 45,3 % до уточнених річних планових призначень звітного періоду. Перелік об’єктів та заходів наведено у таблицях 4,5.

Видатки з ліквідації іншого забруднення навколишнього природного середовища (залишки субвенції з обласного бюджету у сумі 424,8 тис.грн.) здійснені на суму 124,2 тис.грн. або 29,2 % до уточнених планових призначень звітного періоду (фінансування заходу «Очисні споруди с. Володимирівка Волноваського району (коригування)»).

Видатки з виконання інвестиційних проектів в рамках здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій склали 36,7 тис.грн. або 3 % до уточнених планових призначень звітного періоду.

Видатки з оплати послуг для проведення обласного екологічного форуму проведені на суму 15,4 тис.грн. або 51,3 % до уточнених планових призначень звітного періоду.

Загалом по головному розпоряднику коштів реалізовуються з початку року 21 програма та заходи Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки, виконання по яких відображено у таблиці 4.

По відділу культури райдержадміністрації  як головному розпоряднику коштів районного бюджету видатки загального фонду склали 10490,5 тис.грн. або  89,9 % до уточнених планових призначень звітного періоду. У загальному обсязі видатків по розпоряднику коштів питома вага заробітної плати з нарахуваннями складає 83,8 %, комунальних послуг та енергоносіїв 7,7 %, на інші статті – 8,5 %.

По галузі «Культура та мистецтво» за рахунок коштів районного бюджету кошти спрямовано для функціонування 49 бібліотек, 6 музеїв, 1 палацу культури, централізованої бухгалтерії та методкабінету у сумі 7146,9 тис.грн. або 88,3 % до уточнених планових призначень звітного періоду. У загальному обсязі видатків по галузі «Культура та мистецтво» питома вага заробітної плати з нарахуваннями складає 81,6 %, комунальних послуг та енергоносіїв 8,8 %.

По галузі «Освіта» за рахунок коштів районного бюджету кошти спрямовано для функціонування 2 шкіл естетичного виховання, на які витрачено 3183,0 тис.грн., питома вага заробітної плати з нарахуваннями складає 93 %,  комунальних послуг та енергоносіїв 5,6 %, на інші статті – 1,4 %.

По фінансовій підтримці ветеранської організації проведені видатки у сумі 160,6 тис.грн. або 99,4 % до уточнених планових призначень звітного періоду.

Видатки спеціального фонду по розпоряднику коштів склали 2245,1 тис.грн. або 32,8 % до уточнених річних планових призначень, у тому числі за рахунок власних надходжень – 350,9 тис.грн. або 55,7 % до уточнених річних планових призначень, бюджету розвитку – 1894,2 тис.грн. або 47,7 % до уточнених планових призначень звітного періоду.

З початку року по розпоряднику коштів реалізовується 3 програми (таблиця 4).

По управлінню соціального захисту населення райдержадміністрації як головному розпоряднику коштів районного бюджету видатки загального фонду склали 234139,0 тис.грн. або 90,5 % до уточнених планових призначень звітного періоду. У загальному обсязі видатків по розпоряднику коштів питома вага заробітної плати з нарахуваннями складає 2,4 %, на інші статті – 0,7 %, соціальне забезпечення – 96,9 %.

За рахунок коштів районного бюджету на утримання установ соціального захисту, проведення запланованих програм, заходів використано 7667,4 тис.грн. На утримання територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів видатки склали 5152,9 тис.грн., по центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів видатки склали 586,5 тис.грн. або 96,6 % та 84 % до уточнених планових призначень відповідно.  Видатки спеціального фонду за рахунок власних надходжень територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів склали 16 тис.грн. або 40,7 % до уточнених річних планових призначень.

На забезпечення соціальними послугами громадян похилого віку, інвалідів, дітей-інвалідів, хворих, які не здатні до самообслуговування та потребують сторонньої допомоги спрямовано 220,6 тис.грн. 87,0 % уточнених планових призначень звітного періоду.

На організацію та проведення громадських робіт використано 20,8 тис.грн. по загальному фонду та 20,8 тис.грн. по спеціальному фонду  або 99,7 % та 100 % відповідно.

За рахунок субвенції з державного бюджету видатки на соціальний захист населеннясклали  226420,6 тис.грн. або 90,4 % до уточнених планових призначень звітного періоду, у тому числі:

- субвенція з місцевого бюджету на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, та допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку –  100765,1 тис. грн., що у порівнянні з відповідним періодом 2017 року менше на 2633,1 тис.грн. у зв’язку із зменшенням повернень «Ощадбанком» допомог на рахунок управління соціального захисту населення (не знайдено рахунок, не співпадає рахунок, прізвище, ім’я, по батькові, індефікаційний код та інші);

- надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг – 114234,0 тис. грн., що у порівнянні з відповідним періодом 2017 року більше на 10091,8 тис.грн., у зв’язку із виділенням фінансування з державного бюджету у більш повному обсязі;

 - надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу – 9930,3 тис.грн., що більше минулого року на 4158,5 тис.грн., у зв’язку із зростанням цін на тверде паливо;

- виплата державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського  піклування, грошового забезпечення батькам- вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях за принципом «гроші ходять за дитиною» у сумі 1491,2 тис.грн. (діє у районі 2 дитячих будинки сімейного типу та 13 прийомних сімей).

За рахунок субвенції з обласного бюджету по пільгах, що надаються інвалідам по зору 1 и 2 груп на оплату житлово-комунальних послуг, компенсаційних виплат особам з інвалідністю на бензин, ремонт, технічне обслуговування автомобілів, мотоколясок і на транспортне обслуговування, встановлення телефонів особам з інвалідністю І і ІІ групи видатки склали 51,0 тис.грн. або 71,5 % до уточнених планових призначень звітного періоду.       

Кредиторська заборгованість на 1 жовтня  2018 року по пільгах та житлових субсидіях на оплату ЖКП, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива та скрапленого газу складає 18211,1 тис.грн., у порівнянні з початком року заборгованість зменшилась на 41333,2 тис.грн.

По головному розпоряднику коштів районного реалізовується 17 програм (таблиця 4).

По міжбюджетним трансфертам  видатки склали  82187,6 тис.грн. або 79,8 % до уточнених призначень звітного періоду.         

Дотації.

Дотація органам місцевого самоврядування, які підконтрольні українській владі перерахована в обсязі 65472,5 тис.грн. для фінансування дошкільних закладів освіти, закладів культури, забезпечення виконання статті 77 Бюджетного кодексу України  або 100 % до уточнених планових призначень звітного періоду. 

 Субвенції. 

Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції Хлібодарівській сільській раді перерахована в обсязі (шкільне відділення Хлібодарівського НВК) – 2106,1 тис.грн. або 100 % до планових призначень звітного періоду.

Субвенція з місцевого бюджету на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа за рахунок відповідної субвенції перерахована Микільській сільській раді у сумі 320,0 тис.грн.

Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету перерахована Хлібодарівській сільській раді у сумі 4,8 тис.грн. або 100 % до призначень звітного періоду.

Субвенція з місцевого бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету перерахована місцевим бюджетам у сумі 1211,0 тис.грн. або 100 % до призначень звітного періоду.

З початку 2018 року місцевим радам району перераховано цільових субвенцій у сумі 13073,2 тис.грн., згідно помісячного розпису або 38,6 % до уточнених планових призначень звітного періоду.  Протягом звітного періоду не перераховані кошти у сумі 20830,1 тис.грн., у тому числі: 5333,8 тис.грн., які передбачені Хлібодарівській сільській раді за рахунок коштів субвенції з обласного бюджету на створення умов для захисту населення від надзвичайних ситуацій на окремих територіях області (центр безпеки громадян); 1120,0 тис.грн., які передбачені Волноваській міській та Новотроїцькій селищній радам для придбання на вторинному ринку впорядкованого для постійного проживання житла для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа на умовах співфінансування, станом на 1 жовтня поточного року відсутні фактичні видатки; 12164,4 тис.грн. субвенція обласному бюджету на будівництво модульної газової котельні смт. Донське (заявок на перерахування коштів з обласного бюджету не надходило); 1506,8 тис.грн. субвенція з обласного бюджету Волноваській міській раді на придбання меблів та будівництво господарської будівлі по дитячому садку №8 (станом на 1 жовтня кошти субвенції з обласного бюджету не затверджені у складі міського бюджету, у зв’язку з тим, що остання сесія Волноваської міської ради відбулася 11 травня п.р.); 555,9 тис.грн. субвенція обласному бюджету в рамках проекту український донецький куркуль; 149,2 тис.грн. субвенція м.Маріуполь на лікування хворих з нирковою недостатністю.

По спеціальному фонду видатки по іншим субвенціям склали 572,0 тис.грн. або 93,9 %до уточнених планових призначень звітного періоду. Не перераховано 37,1 тис.грн., які передбачені Рівнопільській сільській раді на виготовлення проектно-кошторисної документації та будівництво водопроводу у селі Рівнопіль (перераховано 03.10.2018 року).

 

 Таблиці 1-5 додаються.

  

В.о. начальника фінансового управління 

райдержадміністрації                                                                                                         Є.Клочко                                                        

 

                Додаток    
                до рішення районної ради  
                14.11.2018   № 7/24-  
                     
Звіт про виконання районного бюджету за 9 місяців  2018 року
                    грн.
  коди                бюдж.         клас.   Загальний фонд     Спеціальний фонд     РАЗОМ  
  Затверджено з урахуванням змін на 2018 рік Факт відс.    викон. Затверджено з урахуванням змін на  2018 рік Факт відс.    викон. Затверджено з урахуванням змін на  2018 рік Факт відс.    викон.
 
Податкові надходження 10000000 199 639 800 155 336 065 77,8 0 0   199 639 800 155 336 065 77,8
Податок та збір на доходи фізичних осіб 11010000 199 606 800 155 328 414 77,8       199 606 800 155 328 414 77,8
Податок на прибуток підприємств 11020000 33 000 7 651 23,2       33 000 7 651 23,2
Неподаткові надходження 20000000 370 200 397 160 107,3 18 054 420 16 421 671 91,0 18 424 620 16 818 831 91,3
Доходи від власності та підприємницької діяльності 21000000 200 2 173 1 086,5 0 167 143   200 170 353 85176,3
Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об"єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету 21010300 200 1 136 568,0       200 1 136 568,0
Адміністративні штрафи та інші санкції 21081100   1 037           1 037  
Надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва 21110000         167 143   0 167 143 #ДЕЛ/0!
Плата за надання адміністративних послуг 22010000 345 000 303 616 88,0       345 000 303 616 88,0
Адміністративний збір за проведення державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 22010300 60 000 43 760 72,9       60 000 43 760 72,9
Адміністративний збір за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень 22012600 285 000 259 856 91,2       285 000 259 856 91,2
Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності 22000000 25 000 22 482 89,9       25 000 22 482 89,9
Надходження від орендної плати за коритсування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном 22080000 25 000 22 482 89,9       25 000 22 482 89,9
Надходження  від  орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності 22080400 25 000 22 482 89,9       25 000 22 482 89,9
інші неподаткові надходження 24000000 0 68 889         0 68 889 0,0
Інші надходження 24060000   68 889         0 68 889 0,0
Власні надходження бюджетних установ 25000000       18 054 420 16 254 528 90,0 18 054 420 16 254 528 90,0
Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами  згідно із законодавством 25010000       7 868 464 6 053 902 76,9 7 868 464 6 053 902 76,9
Інші джерела власних надходжень бюджетних установ  25020000       10 185 956 10 200 626 100,1 10 185 956 10 200 626 100,1
Разом доходів 900101 200 010 000 155 733 225 77,9 18 054 420 16 421 671 91,0 218 064 420 172 154 896 78,9
Офіційни трансферти від органів державного управління 41000000 273 256 222 209 185 600 76,6 6 039 748 0 0,0 279 295 970 209 185 600 74,9
Дотації з держбюджету місцевим бюджетам 41020000 66 081 400 49 561 000 75,0       66 081 400 49 561 000 75,0
Базова дотація 41020100 66 081 400 49 561 000 75,0       66 081 400 49 561 000 75,0
Субвенції з держбюджету місцевим бюджетам 41030000 207 174 822 159 624 600 77,0 6 039 748 0 0,0 205 232 200 159 624 600 77,8
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам для реалізації проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України 41031400 1 942 622     6 039 748          
Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам  41033900 117 114 300 89 592 400 76,5       117 114 300 89 592 400 76,5
Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам  41034200 83 117 900 67 506 200 81,2       83 117 900 67 506 200 81,2
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій 41034500 5 000 000 2 526 000       #ДЕЛ/0! 5 000 000 2 526 000 50,5
Всього доходів з урахуванням трансфертів з держбюджету 900102 473 266 222 364 918 825 77,1 24 094 168 16 421 671 68,2 497 360 390 381 340 496 76,7
Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам  41040000 55 238 400 42 561 222 77,1 0 0   55 238 400 42 561 222 77,1
Дотація з місц.бюджету на здійснення переданих з держбюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з держбюджету 41040200 55 238 400 42 561 222 77,1       55 238 400 42 561 222 77,1
Субвенції з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам 41050000 372 031 735 248 111 506 66,7 30 000 30 000 100,0 372 061 735 248 141 506 66,7
Субвенція з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету  41050100 155 599 000 114 233 980 73,4       155 599 000 114 233 980 73,4
Субвенція з місцевого бюджету на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 41050200 13 748 100 9 934 334 72,3       13 748 100 9 934 334 72,3
Субвенція з місцевого бюджету на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, особам, які не мають права на пенсію, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, та допомоги по догляду за особами з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи, а також за особою, яка досягла 80-річного віку за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету  41050300 169 219 200 100 778 914 59,6       169 219 200 100 778 914 59,6
Субвенція з місцевого бюджету на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом "гроші ходять за дитиною", оплату послуг із здійснення патронату над дитиною та виплату соціальної допомоги на утримання дитини в сім'ї патронатного вихователя за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 41050700 2 154 600 1 491 235 69,2       2 154 600 1 491 235 69,2
Субвенція з місцевого бюджету на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа за рахунок відповідної субвенції  41050900 320 000 320 000 100,0       320 000 320 000 100,0
Субвенція з місцевого бюджету на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 41051200 205 300 202 300 98,5       205 300 202 300 98,5
Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти "Нова українська школа" за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 41051400 2 548 500 2 249 400 88,3       2 548 500 2 249 400 88,3
Субвенція з місевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоровя за рахунок коштів медичної субвенції 41051500 1 711 200 1 283 400 75,0       1 711 200 1 283 400 75,0
Субвенція з місцевого бюджету за рахунок залишку коштів медичної субвенції, що утворився на початок бюджетного року  41051600 721 200 450 900 62,5       721 200 450 900 62,5
Субвенція з місцевого бюджету на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 41052000 2 502 800 1 877 090 75,0       2 502 800 1 877 090 75,0
Інші субвенції з місцевого бюджету  41053900 23 301 835 15 289 953 65,6 30 000 30 000 100,0 23 331 835 15 319 953 65,7
Всього доходів 900103 900 536 357 655 591 553 72,8 24 124 168 16 451 671 68,2 924 660 525 672 043 224 72,7
Державне управління 0100 5629777 3232563 57,4 3 993 850 508 743 99,3 9 623 627 3741306 38,9
Освіта 1000 229656907 168255892 73,3 27 913 185 15 054 574 88,2 257 570 092 183310466 71,2
Охорона здоров’я 2000 123369187 89776036 72,8 47575482 25 562 768 65,6 170 944 669 115338805 67,5
Соціальний захист та соціальне забезпечення 3000 355406127 237351284 66,8 60227,00 36 858 90,9 355 466 354 237388142 66,8
Культура і  мистецтво 4000 10430459 7146939 68,5 6 562 462 2 088 204 53,6 16 992 921 9235143 54,3
Физична культура і спорт 5000 2482400 1787877 72,0 4 493 0 83,0 2 486 893 1787877 71,9
Економічна діяльність 7000 2083319 86307 4,1 18 715 913 4 388 441 #ДЕЛ/0! 20 799 232 4474748 21,5
Інша діяльність 8000 500000 0,00 0,0 454 800 139 557 #ДЕЛ/0! 954 800 139557 14,6
Всього видатків без трансфертів 900201 729558176 507636898 69,6 105 280 412 47 779 145 45,4 834 838 588 555416043 66,5
Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів 9800 1653600 1653600 100,0 1 903 515 1 882 515 98,9 3 557 115 3536115 99,4
Інші додаткові дотації  9150 86838300 65472547 75,4 0 0 #ДЕЛ/0! 86 838 300 65472547 75,4
Субвенція з місцевого бюджету на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 9270 320000 320000 100,0 0 0 #ДЕЛ/0! 320 000 320000 100,0
Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти `Нова українська школа` за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 9350 4800 4800 100,0 0 0 #ДЕЛ/0! 4 800 4800 100,0
Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції 9310 2764900 2106100 76,2 0 0 #ДЕЛ/0! 2 764 900 2106100 76,2
Субвенція з місцевого бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 9510 1961000 1211000 61,8 0 0 #ДЕЛ/0! 1 961 000 1211000 61,8
Інші субвенції 9770 34887827 13073174 37,5 609 162 571 971 93,9 35 496 989 13645145 38,4
Всього видатків з трансфертами 900203 857 988 603 591 478 119 68,9 107 793 089 50 233 631 46,6 965 781 692 641711750 66,4
                   
Керуючий справами                    
виконавчого апарату                    
районної ради             А.К. Демішева    

 

 

          Таблиця  1
           
 Аналіз виконання дохідної частини загального фонду районного бюджету Волноваського району                                          за 9 місяців 2018 року
          тис.грн.
Найменування показників Код План                   на  9 місяців 2018 року  Виконано              за  9 місяців 2018 року  % виконання   Відхилення        (+;-)
ДОХОДИ (загальний фонд)             
Неподаткові надходження, у тому числі: 100000 149 153,6 155 336,1 104,1 6 182,5
Податок на доходи фізичних осіб 110100 149120,6 155328,4 104,2 6 207,8
Податок на прибуток підприємств  110200 33,0 7,7 23,3 -25,3
Неподаткові надходження, у тому числі: 200000 272,5 397,1 145,7 124,6
Частина чистого прибутку(доходу) господарських організацій 210103 0,2 1,1 550,0 0,9
Адміністративні штрафи та інші санкції 210811 0,0 1,0 0,0 0,0
Адмін. збір за проведення держ. реєстрації юридичних і фізичних осіб 220103 44,7 43,8 98,0 -0,9
Адмін.збір за держ.реєстрцію речових прав на нерухоме майно 220126 210,0 259,8 123,7 49,8
Надходження від орендної плати за корист. цілісним майн. комплексом 220800 17,6 22,5 127,8 4,9
Інші  надходження 240603   68,9 0,0 68,9
Разом доходів 900101 149 426,1 155 733,2 104,2 6 307,1
Офіційні трансферти з держбюджету, у тому числі: 400000 211 128,2 209 185,6 99,1 -1 942,6
Базова дотація 410201 49561,0 49 561,0 100,0 0,0
Субвенції з державного бюджету, всього 410300 161 567,2 159 624,6 98,8 -1 942,6
на реалізацію проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми 410314 1 942,6 0,0 0,0 0,0
      освітня субвенція 410339 89592,4 89 592,4 100,0 0,0
      медична субвенція 410342 67506,2 67 506,2 100,0 0,0
на здійснення заходів соц.-економічного розвитку  окремих територій 410345 2526,0 2 526,0 100,0 0,0
Дотації з місцевих бюджетів іншим місцевим бюджетам 410400 42 561,2 42 561,2 100,0 0,0
Дотація з місцевого бюджету на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони  здоров'я за рахунок відповідної додаткової дотації з державного бюджету  410402 42561,2 42 561,2 100,0 0,0
Субвенції з місцевих бюджетів іншиим місцевим бюджетам 410500 280 149,7 248 111,6 88,6 -32 038,1
у т.ч.  субвенції соціального спрямування   250583,0 226438,5 90,4 -24 144,5
на придбання житла для розвитку сімейних та інших форм виховання за рах.відпов.субвенції з держ.бюджету 410509 320,0 320,0 100,0 0,0
на надання держпідтримки особам з особ.освіт.потребами за рахунок відповідної субвенції  з держбюджету 410512 202,3 202,3 100,0 0,0
на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти"Нова українська школа" 410514 2249,4 2 249,4 100,0 0,0
на здійснення переданих видатків у сфері охорони здоровя за рахунок коштів медичної субвенції 410515 1283,4 1 283,4 100,0 0,0
за рахунок залишку коштів медичної субвенції, що утворився на початок бюджетного періоду 410516 450,9 450,9 100,0 0,0
 на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 410520 1877,1 1 877,1 100,0 0,0
Інші субвенції з місцевого бюджету  410539 23183,6 15 290,0 66,0 -7 893,6
Всього доходів (загальний фонд) 900102 683 265,2 655 591,6 95,9 -27 673,6
           
В.о. начальника фінансового управління райдержадміністрації       Є.Клочко  

 

 

           
          Таблиця 2
Аналіз виконання видаткової частини загального фонду  районного бюджету Волноваського району  за 9 місяців  2018 року
          тис. грн.
Назва галузі ТПКВ Уточнений план                 9 місяців  2018 року Виконано  за  9 місяців  2018 року %                         виконання  Відхилення          (+;-) 
ВИДАТКИ  (загальний фонд)          
Органи місцевого самоврядування 0100 4078,3 3232,6 79,3 -845,7
Освіта 1000 178131,1 168255,9 94,5 -9 875,2
Охорона здоров'я 2000 98808,3 89776,0 90,9 -9 032,3
Соціальний захист та соціальне забезпечення - всього 3000 262378,6 237351,3 90,5 -25 027,3
Культура і мистецтво 4000 8092,8 7146,9 88,3 -945,8
Фізична культура і спорт 5000 1901,7 1787,9 94,0 -113,8
Економічна діяльність 7000 2083,3 86,3 4,1 -1 997,0
Видатки,  не віднесені до основних груп, у т.ч.: 8000 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0
Резервний фонд 8700 0,0 0,0 0,0 0,0
Усього видатків без урахування міжбюджетних трансфертів 900201 555474,1 507636,9 91,4 -47 837,2
Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів 9800 1653,6 1653,6 100,0 0,0
Разом видатків  900202 557127,7 509290,5 91,4 -47 837,2
Інші додаткові дотації 9150 65472,5 65472,5 100,0 0,0
Субвенція з місцевого бюджету на проектні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, та забезпечення житлом дітей-сиріт, осіб з їх числа за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 9270 320,0 320,0 100,0 0,0
Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок коштів освітньої субвенції 9310 2106,1 2106,1 100,0 0,0
Субвенція з місцевого бюджету на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти `Нова українська школа` за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 9350 4,8 4,8 100,0 0,0
Субвенція з місцевого бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету 9510 1211,0 1211,0 100,0 0,0
Інші субвенції 9770 33903,2 13073,2 38,6 -20 830,1
Всього видатків  900203 660145,4 591478,1 89,6 -68 667,3
           
В.о. начальника фінансового управління райдержадміністрації       Є.Клочко  
       

 

                Таблиця  3  
Аналіз виконання плану видатків загального фонду районного бюджету 
за 9 місяців 2018 року у розрізі розпорядників коштів за економічною класифікацією видатків
(з урахуванням цільових субвенцій з державного та обласного бюджетів)
    тис.грн.  
Код КФК/КЕКВ Розпорядник коштів Затверджено на рік План на рік з урахуванням внесених змін Відхилення планових призначень на рік з урахуванням внесених змін від затвердженого плану на рік Планові призначення звітного періоду Виконано за звітний період Відхилення виконання від плану звітного періоду Відсоток виконання  до плану звітного періоду питома вага у загальному обсязі видатків
1 2 3 4 5   7 8 9 10
01  Районна рада 4862,0 5629,8 767,8 4078,3 3232,6 -845,7 79,3 0,5
  з них:                
2110 Оплата праці працівників бюджетних установ 3206,1 3206,1 0,0 2465,6 2129,3 -336,3 86,4  
2120 Нарахування на заробітну плату 705,4 724,1 18,7 561,2 493,4 -67,8 87,9  
2270 Оплата комунальних послуг та енергоносієв 497,5 492,6 -4,9 345,6 160,1 -185,5 46,3  
2282 Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку                         0,0 5,7 5,7 5,7 1,3 -4,4    
5000 Інші видатки 453,0 1201,3 748,3 700,2 448,5 -251,7 64,1  
06  Відділ освіти райдержадміністрації  220749,8 231862,4 11112,6 180722,2 169180,2 -11542,1 93,6 28,6
  з них:                
2110 Оплата праці  138864,4 144239,6 5375,2 114879,3 112878,4 -2000,9 98,3  
2120 Нарахування на оплату праці 30550,1 31730,1 1180,0 25274,7 24114,1 -1160,7 95,4
2230 Продукти харчування 7479,3 7479,3 0,0 4203,3 3680,5 -522,8 87,6  
2270 Оплата комунальних послуг та енергоносієв 35513,3 34713,3 -800,0 23980,3 20442,7 -3537,7 85,2  
2282 Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку                         1380,0 2653,0 1273,0 2653,0 2276,7 -376,3 85,8  
2700 Соціальне забезпечення 211,0 211,0 0,0 172,7 134,6 -38,1 77,9  
5000 Інші видатки 6751,7 10836,2 4084,5 9558,9 5653,2 -3905,6 59,1  
02 Райдержадміністрація 106152,1 126652,6 20500,5 101844,3 92248,3 -9596,0 90,6 15,6
  з них:                
2110 Оплата праці  727,5 727,5 0,0 554,5 535,0 -19,5 96,5  
2120 Нарахування на оплату праці 160,1 160,1 0,0 122,0 122,0 0,0 100,0  
2220 Медикаменти та перев"язувальні матеріали     0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2230 Продукти харчування     0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2270 Оплата комунальних послуг та енергоносієв 26,2 26,2 0,0 17,8 15,0 -2,8 84,0  
2700 Соціальне забезпечення   790,2 790,2 164,5 0,0 -164,5 0,0  
2282 Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку                         105151,2 118405,1 13253,9 95823,6 88404,0 -7419,7 92,3  
5000 Інші видатки 87,1 6543,5 6456,4 5161,8 3172,4 -1989,5 61,5  
              0,0    
08 Управління соціального захисту населення 352033,6 351509,9 -523,7 258818,3 234139,0 -24679,3 90,5 39,6
  з них:                
2110 Оплата праці  6345,2 6384,0 38,8 4813,6 4651,2 -162,4 96,6  
2120 Нарахування на оплату праці 1400,8 1409,4 8,6 1059,8 1004,8 -54,9 94,8  
2220 Медикаменти та перев"язувальні матеріали     0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2270 Оплата комунальних послуг та енергоносієв 109,8 109,8 0,0 75,3 26,3 -49,1 34,9  
2700 Соціальне забезпечення 342067,2 341439,6 -627,6 251206,5 226849,0 -24357,5 90,3  
5000 Інші видатки 2110,5 2167,0 56,5 1663,1 1607,7 -55,5 96,7  
10 Відділ культури і туризму 14495,9 15057,2 561,2 11664,6 10490,5 -1174,1 89,9 1,8
  з них:                
2110 Оплата праці  9722,2 9722,2 0,0 7588,5 7203,9 -384,6 94,9  
2120 Нарахування на оплату праці 2138,9 2138,9 0,0 1669,6 1589,4 -80,2 95,2  
2270 Оплата комунальних послуг та енергоносієв 1681,9 1517,0 -164,9 1157,2 809,3 -347,8 69,9  
2282 Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку                         4,8 4,8 0,0 4,8 0,9 -3,9 18,8  
2700 Соціальне забезпечення 25,2 25,2 0,0 18,9 17,4 -1,5 92,1  
5000 Інші видатки 922,9 1649,1 726,2 1225,6 869,5 -356,1 70,9  
37 Фінансове управління  98434,6 127276,8 28842,2 103017,7 82187,6 -20830,1 79,8 13,9
  з них:                
2110 Оплата праці      0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2120 Нарахування на оплату праці     0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2220 Медикаменти та перев"язувальні матеріали     0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2230 Продукти харчування     0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2270 Оплата комунальних послуг та енергоносієв     0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2282 Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку                             0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
2700 Соціальне забезпечення     0,0     0,0 #ДЕЛ/0!  
5000 Інші видатки 98434,6 127276,8 28842,2 103017,7 82187,6 -20830,1 79,8  
Всього 796728,0 857988,6 61260,6 660145,4 591478,1 -68667,3 89,6 100,0
  у тому числі:                
2110 Оплата праці  158865,4 164279,4 5414,0 130301,6 127397,8 -2903,8 97,8 26,2
2120 Нарахування на оплату праці 34955,3 36162,5 1207,3 28687,3 27323,7 -1363,6 95,2
2220 Медикаменти та перев"язувальні матеріали 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0
2230 Продукти харчування 7479,3 7479,3 0,0 4203,3 3680,5 -522,8 87,6 0,6
2270 Оплата комунальних послуг та енергоносієв 37828,7 36858,9 -969,8 25576,3 21453,3 -4122,9 83,9 3,6
2282 Окремі заходи по реалізації державних (регіональних) програм, не віднесені до заходів розвитку                         106536,0 121068,5 14532,5 98487,1 90682,8 -7804,3 92,1 15,3
2700 Соціальне забезпечення 342303,4 342466,0 162,6 251562,6 227001,0 -24561,6 90,2 38,4
5000 Інші видатки 108759,9 149674,0 40914,0 121327,3 93939,0 -27388,4 77,4 15,9
                   
  В.о. начальника фінансового управління  райдержадміністрації           Є.Клочко  
                   

 

            Таблиця 4  
Аналіз виконання місцевих програм районного бюджету  за 9 місяців 2018 року
               
ГРК (відповідальний виконавець)/Назва програми КВК Код програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів Річні планові  призначення з урахуван змін  Планові  призначення з урахуван змін на 9 місяців 2018 Виконання
Сума (тис.грн.) % до звітного періоду % до річних призначень
Районна рада  01   5081,8 1139,2 1001,9 87,9 19,7
Програма розвитку архівної справи у Волноваському районі на 2018 рік   0110180 427,0 344,7 239,2 69,4 56,0
Програма покращення умов роботи Волноваської районної ради на 2018 рік   0110150 4654,9 794,6 762,7 96,0 16,4
Управління освіти, сім*ї, молоді та спорту райдержадміністрації 06   34113,4 30993,3 16110,8 52,0 47,2
Районна програма покращення матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу навчально-виховних закладів Волноваського району на 2018 рік   0611020 19790,0 19790,2 7619,8 38,5 38,5
Програма підтримки обдарованих дітей Волноваського району на 2017-2022 рік 138,0 102,0 92,0 90,2 66,7
Районна цільова програма "Шкільний автобус" на 2016-2020 роки 3544,5 2962,8 2075,5 70,1 58,6
Районна програма "Вчитель на 2018 рік " 200,0 200,0 77,2 38,6 38,6
Районна програма "Національно-патріотичного виховання  учнів на 2018 рік" 100,0 100,0 100,0 100,0 100,0
Цільова програма щодо організації харчування учнів 1-4 класів та учнів пільгової категорії у закладах освіти Волноваського району на період 2018 року 7479,3 5003,3 3680,4 73,6 49,2
Про затвердження Плану заходів на 2018 рік з реалізації положень Районної цільової програми розвитку фізичної культури і спорту Волноваського району на 2017-2021 роки   0615011 198,7 182,1 146,6 80,5 73,8
Про затвердження Плану заходів на 2018 рік з реалізації положень Районної  програми "Молодь. Сім'я. Діти.Оздоровлення" на 2017-2021 роки    0613133 89,9 79,9 64,3 80,4 71,5
  0613140 2573,0 2573,0 2255,1 0,0 87,6
Управління соціального захисту населення райдержадміністрації 08   2737,7 2163,4 1948,5 90,1 71,2
Програма забезпечення фінансування громадських робіт у 2018 році    0813210 20,9 20,9 20,8 99,7 99,7
Програма функціонування виїзного "Мобільного соціального офісу"    0817370 47,5 47,5 33,5 70,6 70,6
Програма відшкодування (один раз на рік) вартості проїзду міжміським транспортом до будь-якого населеного пункту України учасників  ЛНА на ЧАЕС 1-2 категорії у Волноваському районі у 2018 році    0813031 7,6 5,7 3,0 51,9 39,0
Програма  фінансування пільг з надання  послуг зв’язку у Волноваському районі на 2018 рік   0813032 73,3 54,9 43,7 79,5 59,6
Програма з призначення та виплати щомісячної стипендії особам, яким виповнилось 100 та більше років на 2018 рік   0813242 50,1 36,5 32,4 88,7 64,6
Програма надання щомісячної допомоги учням закладів професійної (професійно-технічної) освіти з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на повному державному забезпеченні на 2018 рік  39,6 19,8 0,0 0,0 0,0
Районна   програма щодо  матеріальної допомоги особам з інвалідністю внаслідок  війни  з числа учасників антитерористичної операції  та членам сімей загиблих учасників антитерористичної операції у 2018 році 51,0 51,0 0,0 0,0 0,0
Районна комплексної програма щодо  медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2018-2020 роки  100,0 100,0 42,0 42,0 42,0
Програма заходів з підготовки та проведення у Волноваському районі 32 річниці Чорнобильської катастрофи 106,7 99,9 99,1 99,2 92,8
Програма  соціальної підтримки внутрішньо  переміщених осіб на 2018 рік  50,0 50,0 47,5 95,0 95,0
Програма забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю на 2018 рік     0813160 341,7 253,5 220,6 87,0 64,6
Програма компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян у міському та приміському транспорті Волноваського району у 2018 році    0813033 1000,0 750,0 750,0 100,0 75,0
Програма   компенсації за пільговий проїзд окремих категорій громадян на залізничному транспорті у 2018 році    0813035 801,3 642,0 635,4 99,0 79,3
Програма відшкодування пільгового медичного обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи у Волноваському районі на 2018 рік    0813050 20,3 10,3 5,9 57,3 29,1
Програма поховання учасників бойових дій  та осіб з інвалідністю внаслідок війни    0813090 11,9 5,9 1,2 19,6 9,7
Програма компенсаційних виплат особам з інвалідністю на бензин, ремонт, технічне  обслуговування автомобілів, мотоколясок і на транспортне обслуговування (2 рази на рік)    0813171 15,5 15,3 13,4 87,9 86,8
Програма встановлення телефонів особам з інвалідністю І та ІІ групи на 2018рік    0813172 0,3 0,3 0,1 28,0 28,0
Райдержадміністрація 02   59021,7 51715,5 29384,6 56,8 49,8
Виготовлення проектно-кошторисної документації та проведення експертизи по об’єкту «Реконструкція існуючої котельні Новогнатівської ЗОШ І-ІІ ст. з виносом котельні із будівлі школи за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Новогнатівка, пров. Шкільний, 2" підпункт 7  пункту 3.2.3.  "Енергозабезпечення та енергоефективність"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки" ВКБ/АПБ 0217321 55,0 55,0 55,0 100,0 100,0
Реконструкція існуючої котельні Златоустівської ЗОШ І-ІІІ ст. з виносом котельні із будівлі школи за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Златоустівка, вул.Харківська, 52 підпункт  4  пункту 3.2.3.  "Енергозабезпечення та енергоефективність"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 2200,0 1430,0 658,1 46,0 29,9
Виготовлення проектно-кошторисної документації та проходження експертизи по об*єкту "Реконструкція існуючої котельні Мирненської ЗОШ I-III ст. з виносом котельні із будівлі школи за адресою:Донецька область, Волноваський район, смт.Мирне, вул.Центральна, 4" підпункт 5  пункту 3.2.3.  "Енергозабезпечення та енергоефективність"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 60,0 60,0 60,0 100,0 100,0
Виготовлення проектно-кошторисної документації та проходження експертизи по об*єкту "Реконструкція існуючої котельні Андріївської ЗОШ I-III ст. з виносом котельні із будівлі школи за адресою:Донецька область, Волноваський район, с.Андріївка, пров.Шкільний, 1" підпункт 9  пункту 3.2.3.  "Енергозабезпечення та енергоефективність"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 60,0 60,0 60,0 0,0 100,0
Виготовлення проектно-кошторисної документації та проходження експертизи по об'єкту "Будівництво модульної вугільної котельні Волноваської ЗОШ №1, за адресою: Донецька область, Волноваський район м.Волноваха, вул. Героїв 51 ОМБр,95"
(підпункт 11  пункту 3.2.3.  "Енергозабезпечення та енергоефективність"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки"
40,0 19,0 0,0 0,0 0,0
Реконструкція існуючої котельні Новоолексіївської ЗОШ I-III ст. з виносом котельні із будівлі школи за адресою:Донецька область, Волноваський район, с.Новоолексіївка , вул.Молодіжна, 37 підпункт 1  пункту 3.2.3.  "Енергозабезпечення та енергоефективність"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 1926,3 1926,3 964,2 50,1 50,1
Реконструкція існуючої котельні Дмитрівської  ЗОШ I-II ст. з виносом котельні із будівлі школи за адресою:Донецька область, Волноваський район, с.Дмитрівка, вул.Шкільна, 40  підпункт 2  пункту 3.2.3.  "Енергозабезпечення та енергоефективність"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 1849,1 1849,1 522,5 28,3 28,3
Реконструкція існуючої котельні Діанівської ЗОШ I-III ст. з виносом котельні із будівлі школи за адресою:Донецька область, Волноваський район, с.Діанівка, вул.Шкільна, 5 (підпункт 3  пункту 3.2.3.  "Енергозабезпечення та енергоефективність"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 1938,8 1938,8 1026,7 53,0 53,0
Очисні  споруди с. Володимирівка  підпункт 5  пункту 3.2.26.  "Охорона навколишнього природного середовища"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 0218313 424,8 424,8 124,2 29,2 29,2
Проведення обласного екологічного форму  "Екологія промислового краю"   (підпункт 1  пункту 3.1.26. "Охорона навколишнього природного середовища" підрозділу  3.1. "Заходи щодо забезпечення виконання завдань Програми" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки" 0218330 30,0 30,0 15,4 51,2 51,2
Реконструкція спортивного майданчика зі штучним покриттям по вул.40 років Перемоги , 54а, с.Іванівка , Волноваський район підпункт 4  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 0217330 749,0 749,0 312,3 41,7 41,7
Будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям по вул.І.Кононенко, 62, смт.Новотроїцьке , Волноваський район підпункт 3  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 749,0 749,0 693,0 92,5 92,5
Коригування проектно-кошторисної документації по будівництву міні-футбольного поля в районі Волноваської ЗОШ № 2, розташованої за адресою: м.Волноваха, пров.Шляховий,18 підпункт 10  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки 10,0 10,0 0,0 0,0 0,0
Спортивний майданчик зі штучним покриттям по вул. 40 років Перемоги, 54а, с.Іванівка, Волноваський район - будівництво 
(підпункт 4  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки"  (ДБ соцеконом розвиток)
ВКБ 0217363 749,0 749,0 0,0 0,0 0,0
Спортивний майданчик зі штучним покриттям по вул. І.Кононенка,62, смт.Новотроїцьке Волноваський район – реконструкція
(підпункт 3  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки"  (ДБ соцеконом розвиток)
750,0 401,0 0,0 0,0 0,0
Будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям розміром в плані 12.0 х 24.0м Волноваської ЗОШ I-III ступенів №2 по пров. Шляховому,18, м. Волноваха, Волноваського району (підпункт 14  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки  (ДБ соцеконом розвиток) 1500,0 125,0 0,0 0,0 0,0
Виготовлення проектно - кошторисної документації «Будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям розміром в плані 12.0 х 24.0м Волноваської ЗОШ I-III ступенів №2 по пров. Шляховому,18, м. Волноваха, Волноваського району» (підпункт 12  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки  (ДБ соцеконом розвиток) 35,0 35,0 34,0 97,0 97,0
Проведення експертизи проектно-кошторисної  документації «Будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям розміром в плані 12.0 х 24.0м Волноваської ЗОШ I-III ступенів №2 по пров. Шляховому,18, м. Волноваха, Волноваського району» (підпункт 13  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки  (ДБ соцеконом розвиток) 5,0 5,0 2,7 54,2 54,2
Програма покращення матеріально-технічного забезпечення Волноваського районного центру соціальних соужб для сім'ї, дітей та молоді  на 2018 рік ЦСССДМ 0263121 40,0 40,0 39,0 97,5 97,5
Програма щодо підтримки соціально незахищених категорій сімей на 2018 рік 70,0 45,0 43,0 95,5 61,4
Програма розвитку первинної медичної допомоги у Волноваському районі на 2018 рік  первичка 0252111 11989,0 9189,0 4450,1 48,4 37,1
Реалізація пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики IDIS  в Волноваському районі Донецької області 6609,5 6609,5 1474,4 22,3 22,3
Програма забезпечення продуктами спеціального харчування хворих на фенілкетонурію на 2018 рік 400,0 400,0 240,2 60,1 60,1
Програма протидії захворюванню на туберкульоз населення Волноваського району на 2018 рік 0252142 475,0 475,0 469,0 98,7 98,7
Програма медико - соціального забезпечення пільгових категорій населення Волноваського району на 2018 рік 0252152 200,0 140,0 140,0 100,0 70,0
Реалізація пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики IDIS  в Волноваському районі Донецької області стоматологія 0242100 821,6 821,6 616,4 75,0 75,0
Програма надання стоматологічної допомоги у Волноваському районі на 2018 рік 1300,0 1300,0 1020,1 78,5 78,5
Програма покращення якості надання стаціонарної медичної допомоги населенню Волноваського району на 2018 рік лікарня № 1 0232010 5892,0 4292,0 1815,3 42,3 30,8
Реалізація пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики IDIS  в Волноваському районі Донецької області  609,7 609,7 480,0 78,7 78,7
Реалізація пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики  в Волноваському районі Донецької області  ЦРЛ 0222010 848,7 848,7 634,9 74,8 74,8
Програма розвитку вторинної медичної допомоги у Волноваському районі на 2018 рік  13078,0 12792,8 9898,0 77,4 75,7
 Районна  програма  забезпечення  збереження  документів  Національного  архівного  фонду  в  Волноваському  районі  в 2018 році     0219800 171,0 171,0 171,0 100,0 100,0
Районна Програма забезпечення заходів територіальної оборони Волноваського району на 2018-2019 роки   21,0 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0
Районна програма забезпечення робочого процесу в державних реєстрах нерухомого майна та бізнесу на 2018 рік (підпункт 5  пункту 3.1.31. "Організаційне забезпечення виконання завдань Програми"  підрозділу  3.1. "Заходи щодо забезпечення виконання завдань Програми" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей" пункт, підпункт Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки   50,0 50,0 50,0 100,0 100,0
 Програма інформатизації Волноваського району  на 2018 рік    200,0 200,0 200,0 100,0 100,0
Програма забезпечення  мінімально достатнього рівня безпеки населення і територій Волноваського району від надзвичайних ситуацій техногенного  та природного характеру на 2018 рік   1250,0 1250,0 1250,0 100,0 100,0
Програма покращення умов роботи соціального обслуговування населення району управлінням соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації у 2018 році    52,5 52,5 52,5 100,0 100,0
Програма «Правопорядок -2018»    500,0 500,0 500,0 100,0 100,0
Програми покращення умов обслуговування платників податків, збільшення надходжень до державного і місцевих бюджетів Волноваської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Донецькій області на 2018 рік    640,0 640,0 640,0 100,0 100,0
Програми  покращення матеріально-технічної бази служби у справах дітей райдержадміністрації на 2018 рік    200,0 200,0 200,0 100,0 100,0
Районна цільової програми зі сприяння розвитку громадського суспільства на 2018-2020 роки    80,0 80,0 80,0 100,0 100,0
підпункт 3  пункту 3.1.31.  "Організаційне забезпечення виконання завдань Програми"  підрозділу  3.1. "Заходи щодо забезпечення виконання завдвнь Програми" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки"   350,0 350,0 350,0 100,0 100,0
Програма підвищення якості і доступності надання адміністративних послуг суб’єктам підприємницької діяльності та мешканцям Волноваського району на 2018 рік   42,6 42,6 42,6 100,0 100,0
Відділ культури райдержадміністрації 10   7527,9 4890,0 2623,7 53,7 34,9
Районна програма розвитку закладів культури у Волноваському районі на 2018 рік   1014080 970,8 997,6 666,8 66,8 68,7
  1014060 3238,4 2842,2 1445,0 50,8 44,6
  1014040 200,0 200,0 0,0 0,0 0,0
  1014030 2853,5 669,8 333,9 0,0 11,7
Районна підтримка обдарованих дітей шкіл мистецтв Волноваського району на 2018 рік    1011100 25,2 18,9 17,4 92,1 69,0
Про затвердження Плану заходів на 2018 рік з реалізації положень Комплексної програми "ВЕТЕРАН" надання фінансової підтримки Волноваській районній організації ветеранів України на 2016 - 2019 роки    1013191 240,0 161,5 160,6 99,4 66,9
Фінансове управління райдержадміністрації 37   27781,6 27031,6 7671,1 28,4 27,6
(підпункти 2, 3, 4, 5, 6   пункту 3.2.7. "Житлово-комунальне господарство та комунальна інфраструктура" підрозділу  та підпункти 11,15 пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу 3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки субвенція з ДБ на соцеконом розвиток 2018 року 3719510 1961,0 1211,0 1211,0 100,0 61,8
Лікування хворих у відділенні амбулаторного діалізу м.Маріуполь (підпункт 43  пункту 3.1.22. "Охорона здоров'я" підрозділу  3.1. "Заходи щодо забезпечення виконання завдань Програми" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки"   3719770 1048,2 1048,2 899,1 85,8 85,8
(підпункти 2, 3, 4, 5, 6   пункту 3.2.7. "Житлово-комунальне господарство та комунальна інфраструктура" підрозділу  та підпункти 11,15 пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу 3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки залишки субвенції ДБ соцеконом розвитку 2017 року 37,1 37,1 0,0 0,0 0,0
Будівництво футбольного міні-поля зі штучним покриттям в с.Степне
(підпункт 11  пункту 3.2.23.  "Фізичне виховання та спорт"  підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки"
  750,0 750,0 750,0 100,0 100,0
Ремонт будівлі комунальної власності Новоолексіївської сільської ради
(підпункт 2  пункту 3.2.7. Житлово-комунальне господарство та комунальна інфраструктура підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки"
  70,0 70,0 70,0 100,0 100,0
Програми розвитку земельних відносин і охорони земель у Волноваському районі Донецької області на 2016-2020 роки інвент.земель 572,1 572,1 572,0 100,0 100,0
Будівництво модульної газової котельні за адресою: Донецька область, Волноваський район, смт Донське, вул. Заводська, 51   12164,4 12164,4 0,0 0,0 0,0
Підпункт 4  пункту 3.1.9.  "Розвиток підприємницького середовища"  підрозділу  3.1. "Заходи щодо забезпечення виконання завдань Програми" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей "Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки" куркуль на ОБ 1000,0 1000,0 444,1 44,4 44,4
Підпункт 1  пункту 3.2.28. "Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій" підрозділу  3.2. "Перелік проектів регіонального розвитку, реалізація яких пропонується у 2018 році" розділу  3. "Шляхи розв’язання проблем розвитку району та досягнення поставлених цілей"  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2018 рік та основних напрямів розвитку на 2019 і 2020 роки" центр безпеки громадян Хлібодарівка 9058,8 9058,8 3724,9 41,1 41,1
Програма забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, на території Волноваського району на 2018 рік  квартири  Міська рада, Новотроїцька с/р 1120,0 1120,0 0,0 0,0 0,0
Разом за програмами     136264,1 117933,0 58740,6 49,8 43,1
               
В.о. начальника фінансового управління райдержадміністрації           Є.Клочко  

 

            Таблиця 5   
  Аналіз виконання бюджету розвитку районного бюджету за 9 місяців 2018 року          
БЮДЖЕТ РОЗВИТКУ
   
ПЛАНИ            на рік  спеціальний  (тис.грн)
плани звітного періоду касові видатки  на 01.10.2018 (тис.грн.) % виконання до звітного періоду % виконання до річних призначень  
Райрада придбання фотоапарату, комп.техніки 28,4 28,4 28,4 100,0 100,0  
проведення капремонту електричних мереж адмінбудівлі 1225,9 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0  
придбання меблів для малої зали 50,2 19,8 19,8 100,0 39,4  
Виготовлення ПКД на капремонт приміщення для розташування ЦНАП 350,0 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0  
Капремонт приміщення для розташування ЦНАП 811,8 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0  
Капремонт частини приміщення другого поверху 815,7 247,3 247,3 100,0 30,3  
Капремонт частини приміщення третього поверху 684,0 210,3 210,3 100,0 30,7  
  15,8 3,7 0,0 0,0 0,0  
РАЗОМ РАЙРАДА 3981,7 509,4 505,7 99,3 12,7  
  150000 (7000) у т.ч. Відділ капітального будівництва/АПБ 12676,2 10931,2 4388,4 40,1 34,6  
РДА коригування проектно-кошторисної документації по будівництву міні-футбольного поля в районі Волноваської ЗОШ № 2  10,0 10,0 0,0 0,0 0,0  
Виготовлення проектно-кошторисної документації та проведення експертизи по об’єкту «Реконструкція існуючої котельні Новогнатівської ЗОШ І-ІІ ст. з виносом котельні із будівлі школи"  55,0 55,0 55,0 100,0 100,0  
Реконструкція існуючої котельні Златоустівської ЗОШ І-ІІІ ст. з виносом котельні із будівлі школи за адресою: Донецька область, Волноваський район, с.Златоустівка, вул.Харківська, 52 2200,0 2200,0 658,1 29,9 29,9  
Реконструкція існуючої котельні Мирненської ЗОШ I-III ст. з виносом котельні із будівлі школи 60,0 60,0 60,0 100,0 100,0  
Реконструкція існуючої котельні Андріївської ЗОШ I-III ст. з виносом котельні із будівлі школи  60,0 60,0 60,0 100,0 100,0  
Виготовлення ПКД та проходження експертизи проекту по об*єкту будівництво модульної вугільної котельні Волноваської ЗОШ № 1 40,0 19,0 0,0 0,0 0,0  
Реконструкція існуючої котельні Новоолексіївської ЗОШ I-III ст. з виносом котельні із будівлі школи 1926,3 1926,3 964,2 50,1 50,1  
Реконструкція існуючої котельні Дмитрівської  ЗОШ I-II ст. з виносом котельні із будівлі школи  1849,1 1849,1 522,5 28,3 28,3  
Реконструкція існуючої котельні Діанівської ЗОШ I-III ст. з виносом котельні із будівлі школи  1938,8 1938,8 1026,7 53,0 53,0  
Реконструкція спортивного майданчика зі штучним покриттям по вул.40 років Перемоги , 54а, с.Іванівка , Волноваський район 749,0 749,0 312,3 41,7 41,7  
Будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям по вул.І.Кононенко, 62, смт.Новотроїцьке , Волноваський район 749,0 749,0 693,0 92,5 92,5  
Спортивний майданчик зі штучним покриттям по вул. І.Кононенка,62, смт.Новотроїцьке Волноваський район – реконструкція   ДЕРЖБЮДЖЕТ 750,0 401,0 0,0 0,0 0,0  
Спортивний майданчик зі штучним покриттям по вул. 40 років Перемоги, 54а, с.Іванівка, Волноваський район - будівництво ДЕРЖБЮДЖЕТ 749,0 749,0 0,0 0,0 0,0  
Будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям розміром в плані 12.0 х 24.0м Волноваської ЗОШ I-III ступенів №2 по пров. Шляховому,18, м. Волноваха, Волноваського району  ДЕРЖБЮДЖЕТ 1500,0 125,0 0,0 0,0 0,0  
Виготовлення проектно - кошторисної документації «Будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям розміром в плані 12.0 х 24.0м Волноваської ЗОШ I-III ступенів №2 по пров. Шляховому,18, м. Волноваха, Волноваського району» ДЕРЖБЮДЖЕТ 35,0 35,0 34,0 97,0 97,0  
Проведення експертизи проектно-кошторисної  документації «Будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям розміром в плані 12.0 х 24.0м Волноваської ЗОШ I-III ступенів №2 по пров. Шляховому,18, м. Волноваха, Волноваського району» ДЕРЖБЮДЖЕТ 5,0 5,0 2,7 54,2 54,2  
250344 (9800) у т.ч. 1903,5 1882,5 1882,5 100,0 98,9  
РДА (Тероборона дообладнання пункту управління штабу територіальної оборони, забезпечення безпечного та надійного зв'язку між відповідними службами та підрозділами при виникненні надзвичайних ситуацій, створення навчальної та матеріально-технічної бази підготовки посадових осіб штабів територіальної оборони, особового складу підрозділів територіальної оборони) 21,0 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0  
МЧС (розробка та експертиза проектно-кошторисної документації для проведення капітального ремонту адміністративної будівлі та будівлі пожежного депо , придбання спеціалізованого автотранспорту ) 1000,0 1000,0 1000,0 100,0 100,0  
РДА (загальний відділ) Придбання оргтехніки:
комп’ютери
багатофункціональні прилади
кондиціонери
110,0 110,0 110,0 100,0 100,0  
РДА (архів) Придбання та оновлення  обладнання  і устаткування   для зберігання документів, Установлення  систем  кондиціювання  повітря  в архівосховищах,  кабінетах  архіву   80,0 80,0 80,0 100,0 100,0  
РДА (ССД) Придбання кондиціонерів, оргтехніки, МФУ, моноблоків, ноутбуків 140,0 140,0 140,0 100,0 100,0  
ДФС (виготовлення проектно – кошторисної документації для виготовлення, заміни вікон та підвіконних дошок, Капітальний ремонт нежитлових приміщень Центру обслуговування платників_ 500,0 500,0 500,0 100,0 100,0  
УСЗН (придбання електронної системи управління чергою ) 52,5 52,5 52,5 100,0 100,0  
Лікарня № 1 у т.ч. 5911,0 4361,0 1890,2 43,3 32,0  
придбання комп.обладнання 50,0 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0  
Реалізація пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики  в Волноваському районі Донецької області 246,5 246,5 170,8 69,3 69,3  
Капітальний ремонт головного корпусу лікарні (неврологічного, хірургічного відділень, аптеки та підвального приміщення) КЛПЗ "Волноваська районна лікарня № 1) 759,0 759,0 0,0 0,0 0,0  
проведення капітального ремонту по заміні віконних та дверних блоків на металопластикові пакети кабінетів жіночої консультації та поліклінічного відділення з частковим ремонтом  245,0 245,0 245,0 100,0 100,0  
розробка ПКД з подальшою експертизою капітального ремонту денного стаціонару 10,0 10,0 8,9 89,3 89,3  
капітальний ремонт зовнішнього територіального освітлення лікарні 72,0 72,0 71,6 99,5 99,5  
ремонт ганку адмінкорпусу та флюорографічного кабінету зв виготовленням пандусу 60,0 60,0 2,2 3,6 3,6  
капітальний ремонт патологоанатомічного відділення(теплоізоляція фасаду та благоустрій території) 218,5 218,5 217,2 99,4 99,4  
розробка проектно-кошторисної документації, термоаудит, обстеження та експертиза по капітальному ремонту головного лікувального корпусу лікарні та поліклінічного відділення 450,0 450,0 403,5 89,7 89,7  
придбання автомобіля 500,0 500,0 472,5 94,5 94,5  
придбання прального обладнання 300,0 300,0 298,5 99,5 99,5  
Придбання обладнання 3000,0 1500,0 0,0 0,0 0,0  
ЦРЛ у т.ч. 12296,3 12296,3 9560,2 77,7 77,7  
Реалізація пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики   в Волноваському районі Донецької області 249,0 249,0 175,6 70,5 70,5  
Виготовлення проектно-кошторисної документації, проведення експертної оцінки для  капітального ремонту хірургічного відділення КЗОЗ "Волноваська центральна районна лікарня" 93,5 93,5 93,5 100,0 100,0  
придбання 2 автомобілів 499,9 499,9 499,9 100,0 100,0  
Капітальний ремонт відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги КЗОЗ «Волноваська центральна районна лікарня» 2938,7 2938,7 2020,6 68,8 68,8  
Термомодернізація будівлі дитячого відділення КЗОЗ «Волноваська центральна районна лікарня» 1684,6 1684,6 1374,6 81,6 81,6  
Капітальний ремонт будівлі дитячого відділення КЗОЗ «Волноваська центральна районна лікарня» 1174,4 1174,4 848,8 72,3 72,3  
термомодернізація інфекц.відділення 1633,7 1633,7 732,8 44,9 44,9  
придбання високовартісного медичного обладнання 3454,9 3454,9 3246,8 94,0 94,0  
Капітальний ремонт приміщення під розміщення комп*ютерного томографу  КЗОЗ "Волноваська центральна районна лікарня" 207,7 207,7 207,7 100,0 100,0  
Капітальний ремонт хірургічного відділення КЗОЗ "Волноваська центральна районна лікарня" 360,0 360,0 360,0 100,0 100,0  
Стоматологія у т.ч. 897,0 797,0 658,7 82,6 73,4  
Реалізація пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики   в Волноваському районі Донецької області 333,5 333,5 195,1 58,5 58,5  
Придбання обладнання 563,5 463,5 463,5 100,0 82,3  
Первичка у т.ч. 16751,0 12746,1 3070,89991 24,1 18,3  
Капітальний ремонт та підвищення енергоефективності будівлі лікарні  смт Володимирівка для розселення внутрішньо-переміщених осіб за адресою смт. Володимирівка, вул Проценко,10.  Надзвичайна кредитна програма 1541,2 336,3 0,0 0,0 0,0  
Реалізація пілотного проекту з впровадження Регіональної інформаційної медичної системи з Порталом телемедицини та системи дистанційної діагностики  в Волноваському районі Донецької області 5184,8 5184,8 106,6 2,1 2,1  
Придбання модульних ФАПів 5100,0 2300,0 0,0 0,0 0,0  
Капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту с. Привільне 1400,0 1400,0 423,1 30,2 30,2  
Капітальний ремонт  амбулаторії ЗП-СМ смт. Мирне 325,0 325,0 324,5 99,8 99,8  
Капітальний ремонт лікарської амбулаторії смт. Донське  1000,0 1000,0 291,6 29,2 29,2  
Капітальний ремонт амбулаторії ЗП-СМ с. Миколаївка 600,0 600,0 449,9 75,0 75,0  
Капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту с. Благодатне 600,0 600,0 581,7 96,9 96,9  
Володимирівка корег.ПКД по НКП 100,0 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0  
Капітальний ремонт ФАП Стрітенка 900,0 1000,0 893,6 89,4 99,3  
РАЗОМ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЯ 50435,0 43014,2 21450,9 49,9 42,5  
Освіта ОСВІТА             
Будівля загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1, м.Волноваха-капітальний ремонт (термомодернізація) ;  Термомодернізація та термосанація будівлі Волноваської ЗОШ І-ІІІ ступенів №3 за адресою: Донецька обл, м.Волноваха, вул.Урицького, 8; Валер*янівська ,Краснівська ,Гранітненська,Староігнатівська, Равнопільська,Донська,Волноваська  №7,Новотроїцька ,Бугаська ,Миколаївька загальноосвітні школи Волноваського району-капітальний ремонт (термомодернізація) шляхом встановлення енергозберігаючих віконних конструкцій"; Надзвичайна кредитна програма 4498,5 981,7 0,0 0,0 0,0  
"Нова українська школа" (дидактичні матеріали, сучасні меблі, комп.обладнання, відповідного мультимедійного контенту для початкових класів) 2632,3 2290,9 629,8 27,5 23,9  
Інклюзивні класи (оснащення кабінетів інклюзивно-ресурсного центру) 190,6 190,6 151,0 79,2 79,2  
придбання 2 -х сканерів для хозгрупи 40,0 40,0 37,4 93,6 93,6  
Капітальний ремонт будівлі другого корпусу Волноваської ЗОШ №7  6532,5 6532,5 50,5 0,8 0,8  
Капітальний ремонт з заміною вікон Волноваської ЗОШ №4, Іванівської ЗОШ 1819,7 1819,7 442,5 24,3 24,3  
Капітальний ремонт покрівлі Володимирівської ЗОШ № 1 2000,0 2000,0 0,0 0,0 0,0  
Капітальний  ремонт з заміною вікон Новотроїцької ЗОШ №2, Свободненська ЗОШ, Мирненська ЗОШ  1829,2 1829,2 1661,5 90,8 90,8  
придбання шкільного автобусу 1700,0 1700,0 1699,8 100,0 100,0  
виготовлення ПКД, оплата за експертний висновок, оплата за здійснення авторського нагляду, оплата за здійснення технічного нагляду 425,0 425,0 424,4 99,9 99,9  
капремонт будівель з заміною віконних, дверних блоків Волнов. ЗОШ № 6, Ольгинська ЗОШ, Рибинська ЗОШ 2147,3 2147,3 2141,5 99,7 99,7  
капремонт котелень з заміною димової труби Волноваха № 3, Єгорівська Зош, Новотроїцька № 2, Новоандріївська, Зачатівська № 1 583,9 583,9 468,4 80,2 80,2  
Коригування ПКД для закладів освіти 200,0 200,0 198,2 99,1 99,1  
Капітальний ремонт тепломережі Волноваха ЗОШ №1 53,9 53,9 53,9 100,0 100,0  
придбання газового лічильника для Волноваської ЗОШ № 1 12,0 12,0 11,8 98,1 98,1  
капітальний ремонт спортзалу Степнянської ЗОШ  150,9 150,9 150,9 100,0 100,0  
капітальний ремонт з заміною твердопаливних котлів Петрівської ЗОШ,  Степнянської ЗОШ, Волноваської ЗОШ № 4  800,0 800,0 800,0 100,0 100,0  
коригування ПКД Волнов.№ 5 33,3 33,3 33,3 100,0 100,0  
придбання 2 насосів для Свободненської ЗОШ 19,8 19,8 19,8 100,0 100,0  
газовий котел для Прохорівської ЗОШ 2шт, Волноваха №6 3шт 247,5 247,5 247,5 100,0 100,0  
підручники української мови 223,2 223,2 223,2 100,0 100,0  
придбання ноутбука, фотоапарату, акустичної системи, інтерактивної дошки, проетору, газонокосарки для Степнянської ЗОШ (кошти с/р) 87,0 87,0 7,0 8,0 8,0  
капітальний ремонт актової зали Ольгинської ЗОШ (кошти с/р) 278,4 278,4 255,0 91,6 91,6  
ПРИДБАННЯ ХУД.ЛІТЕРАТУРИ ЗОШ 5 9,0 9,0 0,0 0,0 0,0  
ПРИДБАННЯ НОУТБУКА ДЛЯ КАМ*ЯНСЬКОЇ ЗОШ (КОШТИ С/Р) 16,0 16,0 0,0 0,0 0,0  
ПРИДБАННЯ МЕТАЛЕВОЇ ДВЕРІ ДЛЯ НОВОАНДРІЇВСЬКОЇ ЗОШ (КОШТИ С/Р) 10,0 10,0 0,0 0,0 0,0  
ПРИДБАННЯ ШАФИ ДЛЯ ДИДАКТИЧНИХ МАТЕРІАЛІВ, ІНТЕРАКТИВНОГО МУЛЬТИМЕДІЙНОГО КОМПЛЕКСУ ДЛЯ ЗЛАТОУСТІВСЬКОЇ ЗОШ (КОШТИ С/Р) 66,5 66,5 0,0 0,0 0,0  
КАПІТАЛЬНИЙ РЕМОНТ ДІАНІВСЬКОЇ ЗОШ (КОШТИ С/Р) 154,0 154,0 0,0 0,0 0,0  
РАЗОМ ОСВІТА 26760,5 22902,3 9707,3 42,4 36,3  
Культура КУЛЬТУРА            
Капітальний ремонт будівлі Волноваської центральної районної бібліотеки 1378,0 366,9 224,6 61,2 16,3  
Капітальний ремонт будівлі Волноваського районного центру культури і дозвілля 1397,2 1397,2 0,0 0,0 0,0  
придбання автобусу 1179,0 1179,0 1179,0 100,0 100,0  
розробка ПКД на капремонт Волн.краєзн.музею 200,0 200,0 0,0 0,0 0,0  
розробка ПКД на капремонт волн.РЦКД 266,0 266,0 266,0 100,0 100,0  
придбання комп'ютера в комплекті та МФУ 35,0 25,0 21,3 85,2 60,9  
придбання мобільного стенду 20,0 20,0 0,0 0,0 0,0  
Капремонт нежитлового приміщення Бабіна 14 211,5 202,0 13,4 6,6 6,3  
Капремонт нежитлового приміщення Бабіна 16 400,0 13,4 13,4 100,0 3,4  
капремонт будівлі районної бібліотеки для дітей 600,0 37,5 32,5 86,7 5,4  
передплата періодичних видань 50,0 50,0 50,0 100,0 100,0  
Придбання палаток 94,0 94,0 94,0 100,0 100,0  
  придбання меблів для цетр.бібліотеки 20,0 0,0 0,0 #ДЕЛ/0! 0,0  
  придбання звукопідсил.апаратури 363,1 121,0 0,0 0,0 0,0  
  РАЗОМ КУЛЬТУРА 6213,8 3972,0 1894,2 47,7 30,5  
  Фінансове управління (в частині трансфертів) 37,1 37,1 0,0 0,0 0,0  
  виготовлення проектно-кошторисної документації та будівництво водонапірної вежі та будівництво водопроводу с.Рівнопіль Волноваського район (залишки  коштів соцеконом розвитку ДБ 2017 року) 37,1 37,1 0,0 0,0 0,0  
  РАЗОМ БЮДЖЕТ РОЗВИТКУ 87428,2 70435,0 33558,2 47,6 38,4  
               
В.о. начальника фінансового управління райдержадміністрації         Є.Клочко  

____________________________________________________________________________________________________________________________ 

 ПРОЕКТ

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

 

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я 

 

14.11.2018 № 7/24-

 

м. Волноваха

 

Про внесення змін та доповнень 

 

до Районної  програми розвитку

 

закладів культури у Волноваському

 

районі на 2018 рік

Розглянувши лист Волноваської районної державної адміністрації  від  09.10.2018 № 02-2476-38/01, керуючись Законом України «Про культуру», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Внести зміни та доповнення до заходів з  Районної програми розвитку закладів культури у Волноваському районі на 2018 рік, затвердженої рішенням районної ради від 20.12.2017 №7/19-457, зі змінами та доповненнями в редакції рішення районної ради від 03.09.2018 № 7/23-635, виклавши його в новій редакції, згідно з додатком.

2.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики освіти, охорони здоров’я, культури і спорту (Близнюк), з питань соціального і економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Рогаченко).

 

Голова районної ради                                                                                                 В. Д. ЛУБІНЕЦЬ 

 

                                       ПРОЕКТ

 

Додаток

до  рішення районної ради

від_________№____

 

 

 

 

Заходи з виконання Районної програми

 

розвитку закладів культури у Волноваському районі на 2018 рік

 

 

 

Зміст заходу

Термін виконання

 

Фінансування з

районного бюджету,

тис. грн.

Виконавці

Всього

Загаль-ний фонд бюджету

Спеціаль-ний фонд бюджету

1

2

3

4

5

6

                    

1.Розвиток та популяризація мистецького надбання Волноваського району

 

1.1. Районний дитячий фестиваль пісні «Пісенний зорепад»

IΙ квартал

2018 року

15,000

15,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.2. Районний конкурс хореографічної майстерності «У вихорі танцю -2018 рік»;

IΙ квартал

2018 року

15,000

15,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.3. Районний фестиваль національно – патріотичний фестиваль «Надія України»;

ΙV квартал

2018 року

15,000

15,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.4. Районний фестиваль «Український сувенір»

Протягом року

15,000

15,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.5. Проведення та участь  районних державних, професійних свят, культурно-мистецьких заходів, концертів, конкурсів, мітингів, нагородження працівників району (придбання грамот, сувенірів, фото рамок, рамок, подяк, квітів), придбання квітів для оформлення заходів

 

Протягом року

214,800

214,800

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.6. Фестиваль української традиційної культури степового краю Донечини «Світовид»

III-IV квартал 2018 року

15,000

15,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.7.Участь в обласних, всеукраїнських, конкурсах, фестивалях, мистецьких заходах учасників  колективів Волноваського районного центру культури і дозвілля (автопослуги)

Протягом року

152,000

152,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.8. Придбання наметів

IΙ квартал

2018 року

93,983

 

93,983

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.9. Послуга за розміщення інформаційної продукції на зовнішніх носіях інформації

Протягом року

50,000

50,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

1.10. Проведення заходів присвячених 95- річчю з дня заснування Волноваського району

II- III квартал 2018 року

300,000

280,000

20,000

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

Разом

 

885,783

771,800

113,983

 

 

2. Покращення матеріально - технічної бази бібліотек

 

2.1. Капітальний ремонт будівлі Волноваської центральної районної бібліотеки, яка знаходиться за адресою: м. Волноваха, вул. Кості Бабіна, будинок 14

Протягом року

1377,999

 

1377,999

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваська центральна районна бібліотечна система

2.2. Капітальний ремонт нежитлової будови (Б-1), яка знаходиться за адресою: м. Волноваха, вул. Кості Бабіна, будинок 14

I квартал

2018 року

211,500

 

211,500

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваська центральна районна бібліотечна система

2.3. Капітальний ремонт нежитлової будови (Б-1), яка знаходиться за адресою: м. Волноваха, вул. Кості Бабіна, будинок 16

I квартал

2018 року

400,000

 

400,000

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваська центральна районна бібліотечна система

2.4. Капітальний ремонт будівлі районної бібліотеки для дітей, яка знаходиться за адресою: м. Волноваха, вул. Кості Бабіна, будинок 16

II квартал

2018 року

600,000

 

600,000

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваська центральна районна бібліотечна система

2.5. Передплата періодичних видань для поповнення бібліотечного фонду

II квартал

2018 року

50,000

 

 

50,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваська центральна районна бібліотечна система

2.6. Придбання, виготовлення та встановлення решіток  на вікна, придбання жалюзів, придбання меблів для будівлі центральної районної бібліотеки

 

III-IV квартал

2018 року

214,000

194,000

20,00

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваська центральна районна бібліотечна система

Разом

 

2853,499

194,000

2659,499

 

 

3.Покращення матеріально – технічної бази Волноваського районного центру культури і дозвілля

 

3.1.Капітальний ремонт будівлі Волноваського районного центру культури і дозвілля, яка знаходиться за адресою: м. Волноваха , вул. Центральна,

буди нок  94

Протягом року

1397,200

 

1397,200

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваський районний центр культури і дозвілля

3.2. Розробка проектно – кошторисної документації на проведення капітального ремонту будівлі Волноваського районного центру культури і дозвілля, який знаходиться за адресою: м. Волноваха, вул. Центральна, будинок 94.

 

Протягом року

266,000

 

266,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваський районний центр культури і дозвілля

3.3. Придбання автобусу

Протягом року

1179,000

 

1179,000

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваський районний центр культури і дозвілля

3.4. Придбання звукопідсилювальної апаратури

III квартал

2018 року

396,200

33,100

363,100

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваський районний центр культури і дозвілля

3.5. Придбання кондиціонеру

ΙV квартал

2018 року

10,000

 

10,000

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, Волноваський районний центр культури і дозвілля

Разом

 

3248,400

33,100

3215,300

 

 

4. Розвиток музеїв та музейної справи

 

4.1. Розроблення проектно – кошторисної документації  на капітальний ремонт будівлі Волноваського районного краєзнавчого музею, яка знаходиться за адресою: м. Волноваха, вул. Героїв 51 ОМБр, будинок 4

II квартал

2018 року

115,000

 

115,000

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації,

Волноваський районний краєзнавчий музей

4.2. Придбання кондиціонеру, виставкових шаф

 

21,700

12,000

9,700

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації,

Волноваський районний краєзнавчий музей

Разом

 

136,700

12,000

124,700

 

 

5. Покращення схоронності об'єктів культурної спадщини у Волноваському районі

 

5.1. Збереження об'єктів культурної спадщини, проведення їх обстеження, фото фіксація, паспортизація та інвентаризація

 

IΙ квартал

2018 року

50,000

50,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

Разом

 

50,000

50,000

 

 

 

6. Покращення матеріально – технічної бази Відділу культури і туризму райдержадміністрації

 

6.1. Придбання комп'ютера в комплекті

IΙ квартал

2018 року

13,684

 

13,684

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

 

6.2. Придбання БПФ

 

IΙΙ-ΙV квартал

2018 року

21,316

 

21,316

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

Разом

 

35,000

 

35,000

 

 

7. Покращення матеріально – технічної бази шкіл естетичного виховання дітей

 

7.1. Придбання меблів та музичних інструментів

 

 

ΙV квартал

2018 року

53,300

23,300

30,000

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

Волноваська школа мистецтв

Володимирівська школа мистецтв

Разом

 

53,300

23,300

30,000

 

 

 

 

 

 

 

Всього за напрямками:

 

7262,682

1084,200

6178,482

 

                 

 

Голова районної ради                                                                                                    В.Д.Лубінець

 _______________________________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА 

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ  

Р І Ш Е Н Н Я  

14.11.2018 № 7/24- 

м. Волноваха 

Про затвердження Положення 

про проведення конкурсного добору 

та призначення на посади керівників 

комунальних закладів культури 

Розглянувши лист Волноваської районної державної адміністрації  від 09.10.2018 року № 02-2476-38/01, відповідно до Законів   України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Про музеї та музейну справу», «Про культуру», керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада 

В И Р І Ш И Л А: 

1. Затвердити:

1.1.  Положення про проведення    конкурсного    добору   та   призначення  на посади керівників комунальних закладів культури (додаток 1).

1.2. Типову    форму    контракту    з    керівником  комунального  закладу    культури (додаток 2).

2. Контроль   за    виконанням    даного    рішення   покласти   на    постійну комісію районної ради з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров’я, культури і спорту (Близнюк) та на постійну комісію районної ради з питань зовнішньоекономічної  діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Обуховський). 

Голова районної ради                                                                                               В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

 

                                                                         Додаток 1 

                                                                                                            до рішення Волноваської 

                                                                                                       районної ради   

                                                                                                      14.11.2018 № 7/24-  

ПОЛОЖЕННЯ 

про  проведення конкурсного добору та призначення на посади керівників комунальних закладів  культури

1. Це Положення розроблене відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України, Законів України  «Про місцеве самоврядування», «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», «Про музеї та музейну справу»,  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження контрактної форми роботи у сфері культури та конкурсної процедури призначення керівників державних та комунальних закладів культури». Положення визначає порядок проведення конкурсного добору та призначення на посади керівників закладів культури, заснованих на спільній власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходяться у власності Волноваської районної ради і належать до сфери управляння відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації (далі – заклади культури). 

2. Керівником закладу культури може бути особа, яка має вищу освіту, стаж роботи у сфері культури не менше трьох років, володіє державною мовою, відповідає встановленим кваліфікаційним вимогам та здатна за своїми діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем виконувати відповідні посадові обов’язки.

3. Призначення на посади керівників закладів культури здійснюється начальником відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації за результатами конкурсного відбору.

4.  Не може бути призначена на посаду керівника закладу культури особа, яка:

за рішенням суду визнана недієздатною або її дієздатність обмежена;

має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;

є близькою особою або членом сім’ї керівників органу, що відповідно до статутних документів здійснює управління  закладом культури.

5.  Підставою для прийняття рішення про проведення конкурсного відбору є:

утворення нового закладу культури;

наявність вакантної посади керівника закладу культури;

прийняття рішення щодо дострокового припинення (розірвання) трудового договору (контракту) з керівником закладу культури.

6. Кандидата на посаду керівника закладу культури визначає конкурсна комісія за результатами відкритого та публічного конкурсного добору.

7. Конкурсний добір на посаду керівника  закладу культури складається з таких етапів:

оголошення конкурсу на посаду керівника закладу культури;

формування складу конкурсної комісії;

подання документів кандидатами на посаду керівника закладу культури;

добір кандидатів на посаду керівника закладу культури;

призначення керівника закладу культури.

8. Організацію та проведення конкурсного добору, а також роботу конкурсної комісії забезпечує відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації.

Конкурс на посаду керівника закладу культури оголошується не пізніш як за два місяці до завершення строку повноважень керівника закладу культури відповідно до контракту або впродовж семи днів з дня дострокового припинення його повноважень.

9. Оголошення про конкурс розміщується в районній газеті «Наше слово» та на веб-сайті райдержадміністрації в семиденний термін після прийняття рішення про проведення конкурсу.

10. Оголошення про конкурс на посаду керівника закладу культури має містити інформацію про дату початку приймання документів, дату початку формування конкурсної комісії, умови, строки проведення конкурсу та вимоги до кандидатів.

11. Для проведення конкурсного добору на посаду керівника закладу культури створюється конкурсна комісія, склад якої затверджується наказом начальника відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації. Конкурсна комісія складається з дев’яти членів.

12. Персональний склад конкурсної комісії формується не пізніше 30 днів після оголошення конкурсу на посаду керівника закладу культури. По три кандидатури до складу конкурсної комісії подають члени трудового колективу,   закладу культури на посаду керівника якого проводиться конкурс. Громадські організації у сфері культури відповідного функціонального спрямування подають по три кандидатури до відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, який шляхом жеребкування визначає трьох кандидатів до складу конкурсної комісії. Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації забезпечує онлайн-трансляцію жеребкування на веб-сайті Волноваської райдержадміністрації у разі технічної можливості.

13. Члени конкурсної комісії мають бути неупередженими та незалежними. Не допускається  втручання в діяльність конкурсної комісії будь-яких органів влади, а також учасників конкурсу.

14. Членами конкурсної комісії можуть бути:

незалежні фахівці у сфері культури, публічного або бізнес-адміністрування;

члени професійних, творчих спілок, об’єднань, асоціацій, організацій у сфері культури, зареєстрованих відповідно до закону;

члени міжнародних об’єднань, асоціацій, організацій у сфері культури.

До участі в роботі конкурсної комісії можуть бути залучені представники громадських об’єднань та експерти з відповідних галузей.

15. Членом конкурсної комісії не може бути особа, яка:

за рішенням суду визнана недієздатною або її дієздатність обмежена;

має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;

є близькою особою або членом сім’ї учасника конкурсу чи органу управління;

є членом трудового колективу закладу культури, на посаду керівника якого проводиться конкурс.

16. Конкурсна комісія вважається повноважною у разі затвердження в її складі не менше шести осіб.

17. Начальник відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації призначає секретаря конкурсної комісії, який бере участь у засіданнях конкурсної комісії без права голосу. Секретар веде і зберігає протоколи засідань конкурсної комісії, які підписують усі члени конкурсної комісії.

18. Голова конкурсної комісії обирається членами конкурсної комісії з їх числа та проводить засідання конкурсної комісії.

19. Усі зацікавленні особи можуть взяти участь у конкурсі на посаду керівника закладу культури.

20. Особа, яка бере участь у конкурсі, упродовж 30 днів з дня оголошення конкурсу подає такі документи:

заява    про    участь    у    конкурсі  з наданням згоди на обробку персональних

даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»;

автобіографія, що містить прізвище , ім’я та по батькові, число, місяць, рік і    місце народження, інформацію про громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), контактний номер телефону та адресу електронної пошти чи іншого засобу зв’язку, відомості про наявність чи відсутність судимості;

копія документа, що посвідчує особу, копії документів про вищу освіту;

два рекомендаційні листи довільної форми;

мотиваційний лист довільної форми.

Зазначені документи надсилаються на поштову та електронну адреси  відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації  у встановлений    цім    пунктом строк.

21. Перелік документів у пункті 19 цього положення є вичерпним. Особа може надати інші документи, які на її думку, підтверджують її професійні чи моральні якості.

22. Особа, яка подає документи, відповідає за достовірність поданої інформації.

23. Упродовж трьох робочих днів після закінчення строку подання документів для участі у конкурсі відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації оприлюднює подані документи на веб-сайті Волноваської райдержадміністрації відповідно до Закону України «Про захист персональних даних».

24. Усі зацікавлені особи протягом семи днів з дня оприлюднення відомостей про кандидатів можуть подавати пропозиції та зауваження щодо кандидатур на електронну пошту відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації, які передаються конкурсній комісії.

25. Під час проведення конкурсу обробка персональних даних учасників здійснюється відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".

26.  Конкурсний добір проводиться публічно.

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації забезпечує відео- та аудіо-фіксацію всіх засіданнях конкурсної комісії та розміщує матеріали засідання на веб-сайті Волноваської райдержадміністрації.

27. Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації не пізніш як за 10 днів до дня проведення першого засідання конкурсної комісії письмово повідомляє кандидатів про час та місце проведення засідання конкурсної комісії.

28. Конкурсна комісія проводить перше засідання через 10 днів після закінчення строку приймання документів.

29. На першому засіданні конкурсна комісія розглядає документи, подані кандидатами на посаду керівника закладу культури, на відповідність кваліфікаційним вимогам. Результати розгляду невідкладно повідомляються кандидатам.

30.  Особа не допускається до участі в доборі кандидатів на посаду керівника закладу культури у разі невідповідності вимогам зазначеним у п. 2, 4 даного Положення, за рішенням конкурсної комісії.

31. Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації  оприлюднює на  веб-сайті Волноваської райдержадміністрації умови праці, відомості про матеріально-технічну базу закладу культури, фінансову звітність за попередній бюджетний період закладу культури, на посаду керівника якого проводиться конкурс. 

32. На другому засіданні конкурсна комісія проводить співбесіду з кандидатами, під час якої заслуховує публічні презентації проектів програм розвитку закладу культури на один та п’ять років.

33.   Переможцем   конкурсу    визнається    претендент,   що  найбільше   відповідає визначеним   критеріям:   має   фахову   освіту,   досвід  роботи,  в  тому числі управлінської діяльності, обґрунтовані пропозиції щодо розвитку підприємства.

 У разі прийняття участі у конкурсі одним претендентом, затвердження його кандидатури може здійснюватись конкурсною комісією в разі його відповідності визначеним критеріям.

 34.  Конкурсна комісія приймає рішення про визначення переможця конкурсу шляхом голосування та оприлюднює його на веб-сайті Волноваської райдержадміністрації.

35. Рішення конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього на засіданні конкурсної комісії проголосувала більшість від затвердженого складу конкурсної комісії.

 36. У разі виявлення фактів, що свідчать про конфлікт інтересів члена конкурсної комісії, такий член конкурсної комісії не бере участі в голосуванні.

37. У разі відхилення конкурсною комісією всіх кандидатів, конкурсна комісія  проводить повторний конкурс. Повторний конкурс проводиться у порядку, визначеному цим Положенням 

38. Начальник відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації за результатами конкурсного добору зобов’язаний призначити переможця конкурсу керівником закладу культури  не пізніше 2-х місяців з дня оголошення конкурсу. Підставою для видання наказу про призначення керівника закладу культури  є підписання контракту. Істотні умови контракту публікуються на веб-сайті Волноваської райдержадміністрації  не пізніше наступного дня після його підписання.

 

39.   Обов’язковими умовами контракту з керівником закладу культури є: 

програми  розвитку закладу культури на один і п’ять років, що розглядалися на засіданні конкурсної комісії;

 умови оплати праці керівника;

 критерії оцінки праці керівника;

 особливості порядку здійснення контролю за діяльністю закладу культури;

 заходи відповідальності за невиконання або неналежне виконання умов   контракту;

 особливі підстави для дострокового розірвання контракту та відповідні наслідки для його сторін.

 

 

Голова районної ради                                                                                                          В. Д. Лубінець

                                                                                                                               Додаток 2

                                                                                                                          до рішення Волноваської

                                                                                                                          районної ради 

                                                                                                                         14.11.2018 № 7/24-

КОНТРАКТ

з керівником комунального закладу культури

м. Волноваха                                                                                              «___» _______ 20__ р.

 

________________________________________________________________________________  

                                                (організація, на яку покладено функції з управління)

 в особі ________________________________________________________________________,

        (посада, прізвище, ім’я, по батькові керівника або уповноваженої особи)

що діє на підставі_________________________________________________________________

                                    (назва установчого документа, номер та дата його реєстрації)

з однієї сторони, та громадянин ____________________________________________________

                                          (прізвище, ім’я, по батькові)

іменований далі Керівник, з іншої сторони, разом Сторони, уклали цей контракт про те, що ________________________________________________________________________________

(прізвище, ім’я, по батькові)

призначається на посаду  __________________________________________________________

(назва посади)

як такий (така), що: пройшов (пройшла)   всі  етапи  конкурсного добору  керівників           комунального          закладу           культури      відповідно до статей 21-1-21-5  Закону України “ Про культуру  ”  та  вважається його переможцем.

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1. За цим контрактом Керівник зобов'язується  безпосередньо та через  відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації (далі - Орган управління) і Волноваську районну раду (далі - Власник комунального закладу) здійснювати поточне керівництво_____________________________________________________________________

                              (назва закладу культури)

(далі заклад культури), забезпечувати його діяльність, а Орган управління  зобов'язується створювати належні умови для матеріального забезпечення і організації праці Керівника.

2. На підставі контракту виникають трудові відносини між Керівником закладу культури та Органом управління закладу культури.

3. Керівник, який уклав цей контракт, є повноважним представником закладу культури  під час реалізації повноважень, функцій, обов'язків закладу культури, передбачених  законодавчими актами України, статутом закладу культури, іншими нормативними документами.

4.   Керівник діє на засадах єдиноначальності.

5. Керівник є підзвітним та підконтрольним Органу управління закладу культури та Власнику комунального закладу в межах, встановлених чинним законодавством України,  статутом закладу культури та цим контрактом.

                                                           2. ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН

6. Керівник здійснює керівництво закладом культури, організовує його господарську, виробничу, соціально-побутову та інші види діяльності, забезпечує виконання завдань закладу культури, передбачених чинним законодавством, статутом закладу культури та цим контрактом.

7. Керівник зобов'язується:

дотримуватись положень чинного законодавства України;

дотримуватись виконання програм розвитку закладу культури на один і п’ять років, що розглядалися на засіданні конкурсної комісії;

подавати в установленому порядку Органу управління закладу культури річну звітність про діяльність закладу культури;

вживати заходів щодо створення належних умов праці працівникам закладу культури відповідно до вимог чинного законодавства, а також забезпечити дотримання прав працівників відповідно до законодавства України про працю та гарантованих законодавством України про охорону праці;

дотримуватись визначених нормативно-правовими актами фінансових та бюджетних  правових  норм,  здійснювати контроль за збереженням майна, ощадливим і раціональним використанням матеріальних цінностей;

забезпечувати нормування праці в закладі культури відповідно до вимог чинного законодавства України;

спрямовувати діяльність працівників закладу культури на визнання його авторитету на державному та міжнародному рівні;

дотримуватись норм чинного законодавства України, здійснювати удосконалення форм і методів управління, умов колективного договору, зміцнення договірної та трудової (виконавської) дисципліни;

виконувати вимоги, надані Органом управління закладу культури в межах своєї компетенції;

у разі припинення трудових відносин з Органом управління закладу передати справи новопризначеному керівнику або особі, яка виконує обов’язки керівника на підставі акта приймання-передачі.

У разі невиконання передбачених контрактом показників керівник подає Органу управління пояснення щодо причин їх невиконання.

8. Орган управління закладу культури:

інформує про галузеву науково-технічну політику, нормативно-правові акти з питань фінансово-економічної діяльності та реалізації державної політики у сфері культури і мистецтва;

надає інформацію на запит Керівника;

зобов’язаний дотримуватись умов даного контракту;

звільняє Керівника у разі закінчення контракту, достроково за ініціативою Керівника, а також у випадках, передбачених чинним законодавством України, в тому числі порушень умов цього контракту;

організовує та здійснює фінансовий контроль за діяльністю закладу культури;

здійснює контроль за ефективністю використання і збереження закріпленого за закладом культури майна;

організовує та здійснює контроль за виконанням обов’язків Керівника, передбачених діючим законодавством України, статутом  закладу культури та цим контрактом.

9. Керівник наділений повноваженнями і правами, які передбачені законодавчими та іншими нормативними актами України, а також статутом  закладу культури та цим контрактом.

10. Керівник має право:

без доручення діяти від імені закладу культури, представляти його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях у відносинах з юридичними особами та громадянами;

укладати  угоди;

укладати трудові договори з працівниками закладу культури, визначати їх функціональні обов’язки, застосовувати до них заходи заохочення та дисциплінарні стягнення відповідно до чинного законодавства України.

Під час укладання трудових договорів з працівниками закладу культури, при визначенні та забезпеченні умов праці та відпочинку, Керівник керується законами, іншими нормативно –правовими актами України, статутом закладу культури, галузевою угодою, колективним договором з урахуванням фінансових можливостей закладу культури:

накладати на працівників стягнення відповідно до чинного законодавства України;

видавати усні та письмові доручення;

в межах компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов'язкові для виконання всіма підрозділами та працівниками закладу культури;

заохочувати працівників;

вирішувати інші питання, віднесені чинним законодавством України, та Органом управління закладу культури, статутом  закладу культури і цим контрактом до компетенції Керівника.

11. Орган управління закладу культури має право:

делегувати Керівникові окремі свої повноваження з питань, пов’язаних з діяльністю закладу культури в межах, визначених чинним законодавством України. При цьому передача повноважень здійснюється шляхом укладання додаткової угоди до контракту;

здійснювати у межах своїх повноважень контроль за виконанням Керівником умов цього контракту;

вимагати від Керівника достроковий звіт про його дії, якщо останній допустив невиконання (неналежне виконання) своїх обов’язків щодо управління закладом культури та розпорядження його майном;

проводити перевірки діяльності закладу культури з питань, що відносяться до його компетенції, запитувати інформацію від Керівника щодо окремих напрямів діяльності закладу культури;

тимчасово відсторонити Керівника від виконання, покладених на нього, обов’язків у зв’язку з проведенням перевірки окремих напрямів діяльності Керівника для з’ясування питання невиконання (неналежного виконання) його обов’язків;

звільнити Керівника у разі закінчення контракту, достроково за ініціативою Керівника, а також у випадках, передбачених чинним законодавством України та цим контрактом;

інші обов’язки визначені чинним законодавством України.

                       3. ОПЛАТА ПРАЦІ ТА

                   СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КЕРІВНИКА

12.За виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, Керівникові встановлюється посадовий оклад у розмірі, передбаченому нормативно-правовими актами з оплати праці.

13. Керівникові додатково (за рішенням органу управління) можуть встановлюватися надбавки у межах наявних коштів на оплату праці:

у разі недотримання (невиконання) обов’язків, передбачених цим контрактом, зазначені надбавки зменшуються або скасовуються;

надбавка за почесне звання, доплата за науковий ступінь встановлюється у розмірі та порядку встановленому чинним законодавством України;

14. Керівникові може виплачуватися:

матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань відповідно до законодавства за рішенням Органу управління закладу культури у межах наявних коштів на оплату праці;

матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі посадового окладу відповідно до законодавства за рішенням Органу управління закладу культури при наданні щорічної відпустки;

премія за належне виконання обов’язків, передбачених цим контрактом.

Преміювання Керівника здійснюється за рішенням Органу управління закладу культури у межах фонду оплати праці.

15. У разі невиконання (неналежного виконання) Керівником обов’язків, передбачених цим контрактом, порушення трудової (виконавської) дисципліни, допущення в закладі культури нещасного випадку із смертельним наслідком з вини закладу культури премія не нараховується.

16. Керівникові надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 календарні дні та 7 днів додаткової відпустки за ненормований робочий день відповідно до чинного законодавства України. Керівник визначає час і порядок використання своєї відпустки за погодженням із Органом управління закладу культури.

17. Крім умов матеріального забезпечення, передбачених пунктами 3-5, Керівнику можуть бути встановлені інші умови матеріального забезпечення, що не заборонені чинним законодавства.

                           4. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРІН. ВИРІШЕННЯ СПОРІВ

18. У випадку невиконання чи неналежного виконання обов'язків, передбачених цим контрактом, Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та цим контрактом.

19.  Керівник несе матеріальну відповідальність, у тому числі повну, та зобов’язаний відшкодувати заподіяну своїми діями (бездіяльністю) шкоду закладу культури та (або) державі у порядку і розмірах, визначених Цивільним кодексом України, Кодексом законів про працю України, Податковим кодексом України та іншими нормативно-правовими актами України.

20. Спори між сторонами вирішуються у порядку, встановленому чинним законодавством України.

    5. ВНЕСЕННЯ ЗМІН І ДОПОВНЕНЬ ДО КОНТРАКТУ ТА ЙОГО ПРИПИНЕННЯ 

21. Внесення змін і доповнень до цього контракту здійснюється шляхом підписання додаткових угод.

22. Цей контракт припиняється:

після закінчення терміну дії контракту;

за згодою сторін;

з ініціативи Органу управління закладу культури або уповноваженого ним органу до закінчення терміну дії контракту у випадках, передбачених статтями 40 і 41 Кодексу законів про працю України.

23. Контракт може бути розірваний з ініціативи Органу управління закладу культури:

у разі систематичного невиконання Керівником без поважних причин обов’язків, покладених на нього цим контрактом;

у разі невиконання (часткового невиконання) програм розвитку закладу культури, що розглядалися на засіданні конкурсної комісії;

у разі одноразового грубого порушення Керівником законодавства;

у разі невиконання обов’язків, передбачених цим контрактом, в результаті чого для закладу культури настали значні негативні наслідки (понесені збитки, виплачено штрафи тощо);

у разі невиконання закладом культури зобов’язань перед бюджетом щодо сплати податків, зборів та обов’язкових платежів;

у разі недотримання Керівником трудового, фінансового та бюджетного законодавства;

у разі неподання у встановлений термін на затвердження (погодження) органу управління закладу культури кошторису доходів і видатків;

у разі неподання квартальної та річної фінансової звітності закладу культури;

у разі незабезпечення виконання в установлені строки вимог контролюючих органів;

у разі його хвороби або інвалідності, які перешкоджають виконанню обов’язків за контрактом, та з інших поважних причин.

24. Керівник    може    за    своєю    ініціативою    розірвати    контракт   до   закінчення строку його дії: у разі систематичного невиконання Органом управління закладу культури своїх обов’язків за контрактом чи прийняття ним рішень, що обмежують чи порушують повноваження та права Керівника, втручання в його управлінську діяльність, що може призвести, або вже призвело до погіршення економічних результатів діяльності закладу культури;

у разі його хвороби або інвалідності, що перешкоджає виконанню обов'язків за контрактом, та з інших поважних причин.

У разі дострокового припинення контракту, з незалежних від Керівника причин, встановлюються  додаткові гарантії та компенсації відповідно до діючого законодавства України;

25. Якщо розірвання контракту проводиться на підставах, встановлених у контракті, але не передбачених чинним законодавством України, про це зазначається у трудовій книжці Керівника з посиланням на пункт 8 частини першої статті 36 Кодексу законів про працю України.

                                        6. ТЕРМІН ДІЇ ТА ІНШІ УМОВИ КОНТРАКТУ

26. Цей контракт діє з ___________ р. по ___________ р.

Сторони вживають заходів для дотримання конфіденційності умов цього контракту, крім визначених законом випадків.

Умови контракту можуть бути змінені виключно за угодою сторін та викладені у письмовій формі.

                                         7. АДРЕСИ СТОРІН ТА ІНШІ ВІДОМОСТІ

27. Відомості про заклад культури:

Повна назва:

________________________________________________________________________________

Адреса:

________________________________________________________________________________

Ідентифікаційний код:

________________________________________________________________________________

28. Відомості про Орган управління закладу культури:

Повна назва:

________________________________________________________________________________

Адреса:

________________________________________________________________________________

Посада, прізвище, ім'я, по батькові керівника:

________________________________________________________________________________

Номер службового телефону керівника:

________________________________________________________________________________

 

29. Відомості про Керівника:

 

Адреса:_________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________________

Номер домашнього / мобільного телефону:

________________________________________________________________________________

Номер службового телефону:_______________________________________________________

Паспорт: серія, номер паспорта, коли і ким виданий:

________________________________________________________________________________

 

30. Цей контракт укладено у двох примірниках, які зберігаються у кожної із сторін і мають однакову юридичну силу.

 

Від Органу управління                                     Від закладу культури

_____________________________                   ___________________________

_____________________________                   ___________________________

_____________________________                   ___________________________          

_____________________________                   ___________________________

 

"___" ____________ 20__ р.                              " ___" ____________20___р.

________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я 

14.11.2018 № 7/24-

м. Волноваха

Про внесення змін та доповнень до Плану

заходів на 2018 рік з реалізації положень Районної

програми «Молодь.Сім’я.Діти.Оздоровлення.»

на 2017-2021 роки

Розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації від 11.10.2018  № 02-2328-38/01, відповідно до Закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей», керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до пункту 10 Плану заходів на 2018 рік з реалізації положень Районної  програми  «Молодь. Сім’я. Діти. Оздоровлення.»  на 2017-2021 роки, затвердженого рішенням районної ради від 20.12.201 № 7/19-460, зі змінами та доповненнями в редакції рішення районної ради від 03.09.2018 № 7/23-630, виклавши його в новій редакції згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціального та економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Рогаченко) та з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров’я, культури і спорту(Близнюк).

 

Голова районної ради                                                                                            В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

                         Додаток до рішення 

                             районної ради 

                                                       14.11.2018 №7/24-                

План заходів на 2018 рік

з реалізації Районної програми «Молодь. Сім’я. Діти. Оздоровлення.»

на 2017-2021 роки

з\п

Назва заходу

Термін

виконання

Кількість

заходів

Сума,

тис. грн.

10

Оздоровлення дітей району:

- придбання путівок для оздоровлення дітей пільгових категорій;

- часткове відшкодування вартості путівок

протягом року

2

 

606,666

 

1872,960

 

Всього по програмі :

 

 

2569,520

 

Голова районної ради                                                                                                   В.Д. Лубінець

__________________________________________________________________________________________________________________________

ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я 

14.11.2018 № 7/24-

м. Волноваха

Про внесення змін та доповнень до Плану

заходів на 2018 рік з реалізації положень Районної

цільової програми розвитку фізичної культури і

спорту на 2017-2021 роки

З метою забезпечення умов для занять фізичною культурою та спортом , організації  і  проведення навчально-тренувальних занять, зборів та змагань, відповідно до Закону України «Про фізичну культури і спорту»,  постанови Верховної Ради України від 19 жовтня 2016 року №1695-VШ «Про забезпечення сталого розвитку сфери фізичної культури і спорту в Україні в умовах децентралізації влади», розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації від 11.10.2018 № 02-2328-38/01, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до пунктів 2,3 Плану заходів на 2018 рік з реалізації положень Районної  цільової програми  розвитку фізичної культури і спорту на 2017-2021 роки, затвердженого рішенням районної ради від 20.12.2017 № 7/19-461, виклавши його в новій редакції згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціального та економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Рогаченко) та з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров’я, культури і спорту(Близнюк).

Голова районної ради                                                                                                 В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

Додаток до рішення

районної ради

14.11.2018 №7/24- 

План заходів на 2018рік

з реалізації Районної цільової програми розвитку фізичної культури і спорту Волноваського району на 2017-2021роки.

з\п

Назва заходу

Термін виконання

Кількість заходів

Джерело фінансування

районий бюджет

(тис.грн.)

2

Участь  спортсменів та команд в обласних та всеукраїнських змаганнях

протягом  року

20 змагань

66,2

3

Оплата транспортних послуг для участі спортсменів у  обласних та Всеукраїнських змаганнях

протягом  року

8-12

змагань

45,0

14

Проведення чемпіонату Волноваського району з футболу серед команд міської, селищних та сільських рад, придбання футбольної форми командам, які посіли 1 – 3 місця у чемпіонаті  Волноваського району з футболу.

квітень – листопад

1

63,334

 

Всього:

 

 

297,03

 

Голова районної ради                                                                                                            В.Д. Лубінець

____________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

14.11.2018 № 7/24-                                                                           

 м.Волноваха

Про  перейменування Волноваського

районного центру соціальної реабілітації

дітей - інвалідів та приведення установчих

документів закладу у відповідність до чинного

законодавства України

Розглянувши лист Волноваського районного центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів   від  16.10.2018 № 01- 68, керуючись  наказом  Міністерства соціальної політики від 14.03.2018  № 355 "Питання комплексної реабілітації осіб з інвалідністю ”, наказом Міністерства соціальної політики від 09.08.2016 № 855  „ Деякі питання комплексної реабілітації осіб з інвалідністю ”, наказом Міністерства соціальної політики від    31.01.2007 №80  «Про затвердження порядку надання окремим категоріям осіб послуг із комплексної реабілітації (абілітації )» (зі змінами), статтею 11 Закону України «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Змінити найменування Волноваський районний центр  соціальної реабілітації дітей – інвалідів (код ЄДРПОУ 35815209) на Волноваський районний центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю.  

2. Затвердити  Положення про Волноваський районний центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю в новій редакції  (Додаток 1).

3. Доручити Волноваському центру комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю (Т.Б.Лісовська) зареєструвати Положення про Волноваський  центр комплексної реабілітації дітей з інвалідністю  у  встановленому законом порядку.  

4. Вважати таким, що втратило чинність Положення про Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей – інвалідів, затверджене рішенням районної ради від 12.01.2008 №V/15-199 «Про створення Волноваського районного центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів», в редакції рішення районної   від 28.09.2016 №7/9-193  «Про внесення доповнень до Положення про Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей – інвалідів».

5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров'я, культури і спорту (Близнюк), з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності   (Обуховський).

Голова районної ради                                                                                   В.Д.ЛУБІНЕЦЬ                                                      

                                                                  ЗАТВЕРДЖЕНО 

                                                                  рішенням Волноваської районної ради 

                                                                  від 14.11.2018 №7/24-

ПОЛОЖЕННЯ 
про Волноваський районний  центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю

І. Загальні положення 

1.Волноваський   центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю (далі – Установа ) – реабілітаційна установа сфери управління Міністерства соціально політики України  та управління соціального захисту населення Волноваської РДА, цільовим призначенням якої є здійснення комплексу реабілітаційних заходів,спрямованих на створення умов для всебічного розвитку дітей з інвалідністю, та дітей віком до трьох років (включно), які належать до групи ризику щодо отримання інвалідності (далі - Особа), засвоєння ними знань, умінь, навичок, досягнення і збереження їхньої максимальної незалежності, фізичних, розумових, соціальних, професійних здібностей з метою максимальної реалізації особистого потенціалу.

2.Волноваський   центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю утворюється  у формі комунального закладу та забезпечує тимчасове перебування дітей з інвалідністю,а також  дітей віком до 3 років,що  мають ризик отримати інвалідність,для одержання ними комплексу реабілітаційних заходів  на безоплатній основі.

Установа здійснює некомерційну господарську діяльність (без мети отримання прибутку).

3. Волноваський   центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю утворюється,реорганізується та ліквідується на підставі рішення Волноваської районної ради .

4. Координація роботи Установа та організаційно-методичне забезпечення її діяльності здійснюються  управлінням соціального  захисту населення   Волноваської районної державної   адміністрації

5. Установа розміщується на території із спеціально побудованими або пристосованими приміщеннями, що відповідають державним будівельним нормам і правилам, санітарним нормам і правилам, протипожежним вимогам, техніці безпеки, мають всі види комунального благоустрою.

6. Установа у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України,рішенням Волноваської районної ради ,Типовим положенням, а також даним   положенням.

ІІ. Завдання Установи 

1. Установа забезпечує:

1) виконання норм і положень, визначених Конвенцією ООН про права осіб з інвалідністю, Законами України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" та іншими актами законодавства щодо забезпечення прав Осіб на реабілітацію (абілітацію) з метою їхньої подальшої інтеграції у суспільство;

2) створення умов для зменшення та подолання фізичних, та/або психічних, та/або інтелектуальних, та/або сенсорних порушень, запобігання таким порушенням, коригування порушень розвитку, формування та розвиток основних соціальних і побутових навичок;

3) створення умов для запобігання та недопущення дискримінації Осіб, зокрема шляхом забезпечення розумного пристосування;

4) проведення (надання) комплексу заходів (послуг) з ранньої, та/або соціальної, та/або психологічної, та/або фізичної, та/або медичної, та/або психолого-педагогічної, та/або фізкультурно-спортивної, та/або професійної, та/або трудової реабілітації (абілітації) відповідно до потреб Особи. Реабілітаційні заходи (послуги) проводяться (надаються) виключно на підставі індивідуальних планів реабілітації Осіб, складених, зокрема, з метою реалізації індивідуальних програм реабілітації, із залученням до участі в цьому процесі Осіб і (за потреби) їхніх батьків або законних представників;

5) розвиток навичок автономного проживання Осіб в суспільстві з необхідною підтримкою, формування стереотипів безпечної поведінки, опанування навичок захисту власних прав, інтересів і позитивного сприйняття себе та оточення;

6) підготовку батьків Осіб або законних представників Осіб до продовження (у разі  потреби) реабілітаційних заходів для Осіб поза межами Установи;

7) оперативне коригування (за потреби) індивідуальних програм реабілітації Осіб у частині зміни обсягів, строків і черговості проведення реабілітаційних заходів;

8) сприяння у встановленні опіки чи піклування у разі визнання Особи, яка має інтелектуальні порушення, недієздатною або якщо її дієздатність обмежена;

9) здійснення  співпраці з вітчизняними та закордонними реабілітаційними, освітніми, медичними, науковими підприємствами, установами, організаціями та громадськими об'єднаннями.

2.Установа в разі потреби та в межах фінансових можливостей забезпечує на безоплатній основі транспортним обслуговуванням (в межах адміністративно-територіальної одиниці, на якій вона розташована) Осіб, які проходять реабілітацію в Установі, зокрема перевезення від транспортних вузлів до місця розташування Установи та/або до місця їхнього проживання/перебування.

3. Установа за наявності умов  та в межах фінансових можливостей забезпечує на безоплатній основі відповідно до законодавства харчуванням Осіб, які проходять реабілітацію в Установі.

ІІІ. Структура Центру 

1. Основними структурними підрозділами Центру є:

1)  адміністрація;

2)  відділення психолого-педагогічної реабілітації (абілітації);

3) відділення фізичної реабілітації(абілітації).

2. Робота структурних підрозділів Установи здійснюється відповідно до положень про ці підрозділи, що затверджуються директором Центру.

3. З метою своєчасного та ефективного проведення комплексу реабілітаційних заходів для Осіб в Установі утворюються приймальна та реабілітаційна комісії, склад яких і положення про які затверджуються директором Установи.

4. З метою проведення моніторингу стану дотримання прав Осіб в Установі може утворюватися громадська рада, склад якої та положення про яку затверджуються директором  Установи.

IV. Умови зарахування доУстанови

та організація  реабілітаційного процесу 

1. Направлення та зарахування Осіб до Установи проводяться відповідно до законодавства.

2.До Установи не зараховуються Особи, стан здоров'я яких унеможливлює проведення реабілітаційних заходів, а саме з такими медичними протипоказаннями:

гострі інфекційні захворювання до закінчення строку ізоляції;

усі захворювання в гострій стадії та заразній формі;

часті судомні напади та їх еквіваленти;

захворювання, що супроводжуються тяжкими порушеннями поведінки, небезпечними для людини та її оточення (за умови несупроводження особи з інвалідністю її батьками або законними представниками).

3. Строк реабілітаційного процесу визначається реабілітаційною комісією після проведення відповідного обстеження Особи.

4. Учасниками реабілітаційного процесу можуть бути Особи, їхні батьки або законні представники, вчителі-реабілітологи, вчителі-логопеди, асистенти вчителів-реабілітологів, практичні психологи, соціальні педагоги, лікарі-педіатри, лікарі-терапевти, лікарі-неврологи, лікарі з лікувальної фізкультури та спортивної медицини, фахівці з фізичної реабілітації, соціальні працівники, соціальні робітники, інструктори з трудової адаптації, викладачі з трудового навчання, музичні керівники, вчителі інформатики та обчислювальної техніки, медичні сестри та інші спеціалісти, які беруть участь у процесі надання реабілітаційних послуг.

5. Реабілітаційний процес  може спрямовуватись на:

- формування та розвиток в Особи основних соціальних навичок (особиста гігієна, самообслуговування, пересування, спілкування тощо), пристосування побутових умов до їхніх потреб, соціально-побутове влаштування та обслуговування, педагогічну корекцію з метою вироблення та підтримання навичок самостійного (автономного) проживання, стереотипів безпечної поведінки;

- опанування навичок захисту своїх прав та інтересів, самоаналізу і позитивного сприйняття себе та оточуючих, навичок спілкування,  забезпечення самостійного проживання у суспільстві з необхідною підтримкою, денного догляду, соціального супроводу, денною зайнятістю тощо;

- надання Особі своєчасної та ефективної корекційної, соціальної, психологічної допомоги та організацію реабілітаційного процесу відповідно до особливостей її психофізичного розвитку.

6. Розклад, черговість і тривалість індивідуальних і групових занять визначаються реабілітаційною комісією.

7. Виходячи з потреб Особи , Установою може визначатись та затверджується мережа груп, максимальна наповнюваність яких становить 8 дітей . У межах груп можуть бути сформовані підгрупи відповідно до нозологій та  віку дітей.

В Установі може застосовуватись індивідуальний графік отримання послуг.

На амбулаторне перебування в Установі зараховуються особи , які за станом здоров'я не потребують постійного цілодобового догляду.

Особи, які потребують постійного стороннього догляду, забезпечуються послугами із соціального і педагогічного патронату  педагогічнимита/або медичними ,та/або соціальними працівниками Центру за місцем проживання дітей.

8. На підставі рішення реабілітаційної комісії за дитиною-інвалідом зберігається місце в Центрі в разі її хвороби, карантину, хвороби або відпустки батьків та (або) законного представника, а також у літній період, але не більше 60 календарних днів.

V. Управління Установою 

1. Установу очолює директор, який призначається і звільняється із займаної посади  на підставі рішення Волноваської районної ради. З директором укладається контракт.

2. Директор Установи:

1) представляє Установу в установах, організаціях, підприємствах незалежно від форми власності, розпоряджається в установленому законодавством порядку майном і коштами Установи;

2) укладає договори;

3) у межах своєї компетенції видає накази, затверджує функціональні обов'язки працівників, приймає та звільняє з роботи працівників, застосовує заходи заохочення та дисциплінарні стягнення;

4) здійснює контроль за реабілітаційним процесом;

5) затверджує правила внутрішнього розпорядку, у тому числі трудового;

6) вживає заходів із запобігання та недопущення дискримінації стосовно дотримання прав та законних інтересів Осіб;

 7) здійснює заходи щодо поліпшення умов праці, дотримання правил техніки безпеки, санітарно-гігієнічних умов і пожежної безпеки тощо;

8) відповідає за ведення бухгалтерського та статистичного обліку, складання звітності і подання її в установлені строки відповідним органам. 

VI. Фінансово-господарська діяльність

1. Установа є юридичною особою , має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, штамп із своїм найменуванням.

2. Фінансово-господарська діяльність Установи здійснюється відповідно до кошторису, штатного розпису, затверджених у встановленому порядку.

3. Установа не має права розподіляти отримані доходи (прибутки) або їх частини серед засновників ( учасників),членів організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску),членів органу управління та інших пов`язаних з ними осіб.

4. У разі припинення Установи як юридичної особи в результаті ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення передбачається передача активів Установи одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету.

5. Використовувати  доходи (прибутки) Установи, виключно для фінансування видатків на утримання Установи , реалізації його цілей і завдань та напрямків діяльності, визначених даним Положенням.

6. Установа має право в порядку, передбаченому законодавством, утворювати такі  структурні  підрозділи , як підсобні господарства, трудові майстерні, дільниці, філії, відділення, що здійснюють свою діяльність відповідно до Положення про ці підрозділи, затверджені директором Установи.

7. Установа має право:

1) фінансувати за рахунок власних коштів заходи, що сприяють поліпшенню соціально-побутових умов для дітей-інвалідів;

2) укладати договори про співробітництво.

8.Фінансове забезпечення Установи проводиться відповідно до законодавства.

 

Голова районної ради                                                                                              В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

_________________________________________________________________________________________________________________________

ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА   РАЙОННА   РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 14.11.2018 № 7/24-

м. Волноваха                                                                                                            

Про внесення змін до Програми розвитку

первинної медичноїдопомоги

у Волноваському районі на 2018 рік

Розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації від 12.10.2018  № 02-2462-38/01, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Внести зміни до  пункту 4 «Фінансове забезпечення» Програми розвитку первинної медичної допомоги у Волноваському районі на 2018 рік, затвердженої рішенням районної ради від 20.12.2017 №7/19-479, зі змінами та доповненнями в редакції рішення від 03.09.2018 №7/23-634, виклавши його в новій редакції, згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціального і економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Рогаченко) та з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, культури, охорони здоров’я, фізкультури і спорту (Близнюк).

Голова районної ради                                                                                           В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

 

 

Додаток 

до рішення районної ради

від 14.11.2018 №7/24-

 

4.Фінансове забезпечення

Фінансування Програми передбачається протягом 2018 року за рахунок коштів районного бюджету, по КПК 0212111 «Первинна медична допомога населенню, що надається центрами первинної медичної (медико-санітарної) допомоги» відповідно до Плану заходів з виконання програми.

ПЛАН ЗАХОДІВ

з виконання Програми

з/п

Зміст

Джерело фінан-сування

Сума фінан-сування, тис. грн.

Термін

виконання

Відповідальний виконавець

1

Капітальний ремонт амбулаторії ЗП-СМ с. Мирне (87124, Донецька область, Волноваський район,   смт. Мирне, вул.. Дзержинського,1)

Районний бюджет

325.00

 

 

Лютий-червень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

2

Капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту с. Привільне (85474, Донецька область, Волноваський район,   с. Привільне, вул.. Центральна,2)

Районний бюджет

1400,00

 

 

Лютий-грудень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

4

Капітальний ремонт лікарської амбулаторії смт. Донське (85772, Донецька область, Волноваський район, смт. Донське, вул.. Спортивна,1)

Районний бюджет

1000,00

Січень-грудень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

5

Капітальний ремонт амбулаторії ЗП-СМ с. Миколаївка (85734, Донецька область, Волноваський район, с. Миколаївка, вул.. Центральна ,65)

Районний бюджет

450,00

Січень-червень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

6

Капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту с. Благодатне (85727,Донецька область, Волноваський район, 

с. Благодатне, вул.. Ювілейна,35)

Районний бюджет

581,70

Січень-червень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

7

Придбання меблів, оргтехніки та господарчих товарів для оснащення амбулаторій м.Волноваха, смт. Донське, с.Миколаївка, с.Новоолексіївка, ФАП с. Стрітенка, ФАП

 с. Привільне,  ФАП

с. Благодатне

Районний бюджет

900,00

Січень-грудень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

8

Придбання медикаментів та виробів медичного призначення для оснащення амбулаторій м. Волноваха, смт. Донське, с. Миколаївка, с. Новоолексіївка, ФАП с. Стрітенка, ФАП с. Привільне, ФАП с. Благодатне

Районний бюджет

700,00

Січень-червень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

9

Капітальний ремонт фельдшерсько-акушерського пункту с. Стрітенка (85780, Донецька область, Волноваський район , с. Стрітенка, вул. Миру,13)

Районний бюджет

893,70

Лютий-червень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

10

Отримання технічних умов на електропостачання та водопостачання і водовідведення амбулаторій с. Старогнатівка, с. Свободне, с. Микільське, с. Петрівське, м.Волноваха – 2 амб.

Районний бюджет

218,4

Травень-грудень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

11

Придбання модульних ФАПів с. Новоапостолівка, с. Голубицьке, с. Володимирівка, с. Трудівське, Павлопіль

Районний бюджет

2209,00

Травень-грудень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

12

Отримання технічних умов на електропостачання та водопостачання і водовідведення ФАПів с. Новоапостолівка, с. Голубицьке, с. Володимирівка, с. Трудівське

Районний бюджет

145,6

Травень-грудень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

13

Співфінансування проекту

щодо оновлення мережі амбулаторій

загальної практики-сімейної медицини

шляхом встановлення модульних конструкцій у Волноваському районі

 

Районний бюджет

2800,00

Серпень-грудень 2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

14

Придбання електричного котла для опалення амб. ЗП-СМ с. Мирне

Районний бюджет

40,00

Листопад-грудень

2018р.

КНП «Волноваський РЦПМСД Волноваської районної ради»

 

Всього:

 

11663,40

 

 

 

Голова районної ради                                                                                                  В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

_________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНА ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

14.11.2018 №7/24-

м. Волноваха

Провнесення змін та доповнень 

до Районної  програми забезпечення 

збереження документів 

Національного  архівного  фонду  в

Волноваському  районі в 2018 році

Відповідно до Закону України «Про Національний архівний фонд та архівні установи», з  метою забезпечення збереженості документів Національного архівного фонду Волноваського району, керуючись статтею   43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до Плану заходів щодо виконання  Районної  програми   забезпечення  збереження документів  Національного  архівного  фонду  в    Волноваському  районі в 2018 році,   затвердженої рішенням районної ради від 28.02.2018 №7/20-524, зі змінами та доповненнями в редакції рішення районної ради від 21.06.2018 №7/22-604, виклавши його в новій редакції згідно з додатком.

2. Доручити  Волноваській  райдержадміністрації  здійснювати  фінансування   Районної    програми  забезпечення  збереження    документів Національного  архівного  фонду  в    Волноваському  районі в 2018 році  в межах  коштів,  запланованих  у районному  бюджеті на  2018  рік.

3.  Контроль за виконанням цього рішення покласти на  постійну комісію районної ради з питань соціального та економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Рогаченко).

 

Голова районної  ради                                                                                            В.Д.ЛУБІНЕЦЬ                                                                                                                                                     

                                                                                                                                      Додаток до рішення                                                                                                                                         районної ради

від 14.11.2018 №7/24-

Заходи  щодо  виконання  Районної  програми  забезпечення  збереження  документів  Національного  архівного        фонду  в  Волноваському  районі  в 2018 році

 

№ п/п

Зміст  заходу

Виконавець

Термін  виконання

Сума витрат  на  реалізацію, джерело -районний  бюджет, тис грн

Очікуваний  результат

1

2

3

4

5

6

 

1        Зміцнення  матеріально-технічної  бази  архівного  відділу  райдержадміністрації

1.1

Придбання та оновлення  обладнання  і устаткування   для зберігання документів  (комп’ютерної  техніки БФП, металевих стелажів   модульних(полочних), професійного обладнання  для продирявлення  та  прошивочні  машини  для  архівних  документів  тощо.

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний  відділ

райдержадміністрації

 

60,000

Поліпшення  технічного стану  приміщення та  організації  роботи  архіву

 

2.   Підвищення  рівня  пожежної  безпеки та  забезпечення  охорони   архівного  відділу

2.1

Проектні роботи системи  пожежної  сигналізації

 

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний  відділ

райдержадміністрації

 

9,000

Підвищення  рівня  пожежної  безпеки

2.2

 Облаштування  системою  пожежної  сигналізації

 

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний  відділ

райдержадміністрації

 

18,000

Підвищення  рівня  пожежної  безпеки

2.3

Проектні роботи системи  охоронної сигналізації

 

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний  відділ

райдержадміністрації

 

0,000

Підвищення  рівня  охоронної  безпеки

2.4

Облаштування  системи  охоронної  сигналізації

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний  відділ

райдержадміністрації

 

 

0,000

Підвищення  рівня  охоронної  безпеки

 

3.  Створення   належних  умов  зберігання  документів  Національного  архівного  фонду

3.1

Установлення  систем  кондиціювання  повітря  в архівосховищах,  кабінетах  архіву

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний  відділ

райдержадміністрації

 

40,000

Гарантоване  зберігання  документів

3.2

Придбання  картонажів,  боксів

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний  відділ

 

16,000

Гарантоване  зберігання  документів

3.3

Здійснення  спеціального  оброблення  документів  (дезінфекція, дезінсекція,  дератизація).Придбання  дезінфекційних   засобів.

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний  відділ

райдержадміністрації

 

2,000

Гарантоване  зберігання  документів

3.4

Придбання витратних матеріалів для виконання робіт, спрямованих на поліпшення фізичного стану документів (клей,  канцтовари,  нитки,  папір,  картон, швидкозшивачі,  господарчі  товари  тощо)

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний відділ райдержадміністрації

 

10,000

Гарантоване  зберігання  документів

3.5

Придбання  матеріалів  для  поточного  ремонту  (фарби,  багети,  жалюзі,  штори,  шпалери  тощо), вогнегасників,  меблів, шаф,  столів,  стільців

 

Волноваська

райдержадміністрація,

архівний відділ райдержадміністрації

 

17,000

 Гарантоване  зберігання  документів

 

 

Всього:

 

 

 

 

171,000

 

             

 

Голова районної ради                                                                                                   В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

_________________________________________________________________________________________________________________________

 ПРОЕКТ

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

14.11.2018 №7/24-

м. Волноваха

Про надання Діанівській сільській раді

згоди на здійснення невід’ємних поліпшень

орендованого майна

Розглянувши лист Діанівської сільської ради від 03.10.2018 №282/02-22, відповідно до Порядку надання орендарю згоди орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна, затвердженого  рішенням районної ради від 24.02.2016 №7/4-71, керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Надати згоду Діанівській сільській раді Волноваського району на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна - частини будівлі Діанівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, надане з метою розміщення дошкільного навчально-виховного закладу, загальною площею 408,0м², розташованою за адресою: 85783, Донецька область, Волноваський район, с.Діанівка, вул.Соборна, б.5а.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Обуховський).

 

Голова районної ради                                                                                                   В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

______________________________________________________________________________________________________________________________