4 СЕСІЯ

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 №7/4-66

м.Волноваха

Про затвердження порядку денного

4-ї сесії Волноваської районної ради

7 скликання

         Керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

         Затвердити для розгляду на 4-ї сесії Волноваської районної ради 7 скликання наступний порядок денний:

1.Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за 2015 рік.

Доповідач:

Бутиріна Зоя Володимирівна – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

 

2. Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 23.12.2015 №7/2-21 «Про районний бюджет на 2016 рік».

Доповідач:

Бутиріна Зоя Володимирівна – начальник фінансового управління Волноваської райдержадміністрації

 

3. Про внесення змін та доповнень до Регламенту Волноваської районної ради 7 скликання.

Доповідач:

Весьолкіна Аліса Олексіївна – начальник відділу з питань правової роботи та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

 

4. Про внесення змін та доповнень до Положення про порядок призначення   на посаду та звільнення з посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що  знаходяться в управлінні районної ради,  укладення та розірвання з ними контрактів.

Доповідач:

Весьолкіна Аліса Олексіївна – начальник відділу з питань правової роботи та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

 

5. Про затвердження Порядку надання згоди на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста,що знаходиться в управлінні районної ради.

Доповідач:

Весьолкіна Аліса Олексіївна – начальник відділу з питань правової роботи та правового аналізу виконавчого апарату районної ради

 

6. Про внесення змін  та доповнень до Програми  економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2016 рік.

Доповідач:

 Коломоєць Людмила Савелівна – начальник управління економіки райдержадміністрації

 

7. Про затвердження Програми  по забезпеченню правопорядку на території Волноваського району «Правопорядок - 2016».

Доповідач:

Бридня Валерій Анатолійович – заступник начальника Волноваського відділу поліції ГУ Національної поліції України в Донецькій області

 

8. Про затвердження  Програми розвитку  водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у Волноваському районі на 2016 рік.

Доповідач:

Апаршина Марина Володимирівна – заступник начальника управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства та будівництва, начальник відділу житлово-комунального господарства райдержадміністрації

 

9. Про затвердження Районної комплексної програми щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професіональної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2016-2017 роки.

Доповідач:

Дзюба Оксана Миколаївна – в.о. начальника Управління соціального захисту населення райдержадміністрації

 

10. Про надання пільг інвалідам по зору у 2016 році.

Доповідач:

Дзюба Оксана Миколаївна – в.о. начальника Управління соціального захисту населення райдержадміністрації

 

11. Про внесення змін та доповнень до Районної програми покращення матеріально - технічного забезпечення освітнього процесу навчально - виховних закладів Волноваського району на 2016 рік.

Доповідач:

Деремешко Микола Іванович – начальник відділу освіти райдержадміністрації

 

12. Про внесення змін та доповнень до Районної програми розвитку закладів культури Волноваського району на 2016 рік.

Доповідач:

Боровік Віта Олександрівна- начальник відділу культури

 і туризму райдержадміністрації

 

 13. Про внесення змін до Програми розвитку первинної медичної допомоги у Волноваському районі на 2016 рік.

Доповідач:

Юрченко Євгенія Вікторівна – головний лікар КУОЗ «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»

14.Про внесення змін та доповнень до Програми розвитку земельних відносин та охорони земель у Волноваському районі Донецької області на 2016-2020 роки.

Доповідач:

Хачхарджи  Олександр Іванович - начальник  відділу Держгеокадастру у Волноваському районі Донецької області

 

 15. Про внесення змін та доповнень до  Програми капітального ремонту адміністративної будівлі Волноваської районної ради на 2016 рік.

Доповідач:

Лубінець Валерій Дмитрович –голова районної ради

 

16. Про внесння змін  та доповнень до Положення про Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей інвалідів.

Доповідач:

 Лісовська Тетяна Борисівна – директор Волноваського районного центру соціальної реабілітації дітей інвалідів

17.Різне.

Голова районної ради                                                                                                                         В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

_________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА  РАЙОННА  РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016  № 7/4-67

м. Волноваха

 

Про затвердження звіту про

виконання районного бюджету

за 2015 рік

       Відповідно до статті 80 Бюджетного кодексу України, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,  районна рада

В И Р І Ш И Л А:

         1. Затвердити звіт про виконання районного бюджету за 2015 рік  за доходами в сумі 414136530 грн., в тому числі загального фонду – 403999738  грн., спеціального - 10136792 грн. та видатками в сумі 386889984 грн., в тому числі  загального фонду - 371524293грн., спеціального фонду - 15365691грн. (додається).

         2. Відповідно до чинного законодавства інформацію про виконання районного бюджету за 2015 рік опублікувати у газеті «Наше слово».

Голова районної ради                                                                                                                          В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

 

Пояснювальна записка

до проекту рішення районної ради

«Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за 2015 рік»

      Проект рішення підготовлено відповідно до ст. 80 Бюджетного кодексу України та ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Проект рішення передбачає затвердження звіту про виконання районного бюджету за 2015 рік, який характеризується наступним:

Доходи

      За підсумками 2015 року до районного бюджету з урахуванням міжбюджетних трансфертів надійшло 414136,5 тис.грн. або 101,8 % до уточнених річних призначень, у тому числі:

      -  власних та закріплених доходів – 88517,7 тис.грн. або 113,5 % до річного плану (у загальному обсязі доходів займають 21,4 %);

     -  базової дотації  – 310,6 тис.грн., тобто у повному обсязі;

     - стабілізаційної дотації – 842,5 тис.грн.;

      - соціальних субвенцій з державного бюджету  - 130579,0 тис.грн. або 99,7 % , тобто  недоотримано 424,4 тис.грн;

     - освітньої субвенцій з державного бюджету – 115888,9 тис.грн., тобто у повному обсязі;

      - медичної субвенції з державного бюджету  - 76322,8 тис.грн. або 100 %;

     - субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів – 429,2 тис.грн., тобто у повному обсязі;

      - додаткової дотації з місцевих бюджетів на фінансування видатків по Волноваському трудовому архіву – 185,0 тис.грн., тобто у повному обсязі;

      - інші субвенції – 1060,8 тис.грн., в тому числі: із місцевих бюджетів – 924,9 тис.грн., які передбачені на реалізацію спільних програм і заходів та з обласного бюджету – 135,9 тис.грн. на оздоровлення дітей та забезпечення надання компенсації за надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг інвалідам по зору 1 та 2 груп, а також дітям-інвалідам по зору.

          До загального фонду районного бюджету (без врахування міжбюджетних трансфертів) надійшло 78943,6 тис.грн. або 115,1 % до уточнених річних призначень, тобто перевиконання склало 15,1 % або 10336,7 тис.грн. У порівнянні з минулим роком надходження  збільшилися на 47,2 % або на 25330,0 тис.грн.

       Основним джерелом формування доходів загального фонду районного бюджету є податок та збір на доходи фізичних осіб, надходження якого склали 78755,5 тис.грн. або 115,0 % до річних планових призначень. У порівнянні з фактом 2014 року надходження збільшилися на 25190,8 тис.грн. або на 47,0 %. При приведенні показника минулого року у співставні умови 2015 року надходження збільшилися на 22,5 % або на 14477,8 тис.грн.

          Збільшення відбулося за рахунок:

-   встановлення нових нормативів відрахувань: з 50%, що діяли у 2014 році, до 60%  у 2015 році;

-   оподаткування податком пенсій, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України згідно із законом, якщо їх розмір перевищує на місяць три мінімальних заробітних плат, встановленої на 1 січня звітного податкового року – 2298,0 тис.грн.;

   -    надходжень від платників, які розташовані на приєднаних територіях Новоазовського і Тельманівського районів, питома вага яких у загальному обсязі надходжень склало лише 7,2 % - 5635,0 тис.грн.;

   -   збільшення обсягів виробництва – 2888,7 тис.грн. (ПРАТ «Новотроїцьке рудоуправління» - 1408,1,3 тис.грн., ПАТ «Великоанадольський вогнетривкий комбінат» - 260,7 тис.грн., вагонне депо Волноваха – 737,4 тис.грн., ТОВ «Лемтранс» - 189,3 тис.грн.);

    - збільшення у порівнянні з 2014 роком сплати сільгосптоваровиробниками податку на доходи фізичних осіб, нарахованого при виплаті доходів громадянам за оренду земельних паїв – 3475,2 тис.грн.

      Водночас при збільшенні надходжень податку у цілому відбулося зменшення фонду оплати праці до показника минулого року на 3,5% або на 22,8 млн.грн., який за 2015 рік склав 622,7 млн.грн. До скорочення фонду оплати праці відповідно і до втрат бюджету у сумі 4746,8 тис.грн. призвела нестабільна економічна ситуація, зниження попиту на продукцію, зменшення обсягів виробництва, а саме:

    - по структурних підрозділах ДП «Донецька залізниця» втрати по податку склали 2784,4 тис.грн.;

      - внаслідок припинення діяльності СТОВ «Донецька птахофабрика», ТОВ «Волноваська птахофабрика» та ДП «Птахогосподарство «Волноваське» втрати  надходжень 1299,6 тис.грн.;

       - по хіміко-металургійній фабриці СП ПАТ ММК ім. Ілліча втрати бюджету – 662,8 тис.грн.

         Одним із джерел наповнення районного бюджету є погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам підприємств району. Так, станом на 01.01.2016 року заборгованість із виплати заробітної плати у порівнянні з початком року збільшилась на 20,3 % або на 551,2 тис.грн. та склала 3270,4 тис.грн, в тому числі по:

     - Волноваському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу»  – 1603,3 тис.грн.,

    - Тельманівському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства КП «Компанія «Вода Донбасу» - 1582,7 тис.грн.,

      - ПАТ «Тельманівський кар’єр» - 84,4 тис.грн.

            Внаслідок існуючої заборгованості по виплаті заробітної плати втрати бюджету по податку на доходи фізичних осіб склали 294 тис.грн.

          Також, джерелом наповнювання районного бюджету є погашення недоїмки по податку на доходи з фізичних осіб, яка у порівнянні з початком року збільшилася на 713,9 тис.грн. або в 2,6 рази за рахунок підприємств-боржників приєднаних територій і склала 1161,1 тис.грн. Найбільшими боржниками є: ПАТ «Тельманівський кар’єр» (540,5 тис.грн.), ТОВ «Компаунди полімерні системи» (84,9 тис.грн.), ТОВ «РІВР» (11,9 тис.грн.), СПД ФО Рогозін (244,2 тис.грн.), СПД Князь М.М. (15,1 тис.грн.), заборгованість по яким виникла на підставі актів перевірок та є безнадійною для стягнення.

 

         За  2015 рік до районного бюджету також надійшло:

       - податку на прибуток підприємств 9,9 тис.грн. або 99,1 % до річних призначень,  а до фактичних надходжень минулого року - менше на 20,2 % або на 2,5 тис.грн. в результаті зменшення  доходів комунальних підприємств;

    - надходження частини чистого прибутку (доходу) комунальних підприємств, що вилучається до місцевого бюджету - 33,5 тис.грн., у порівнянні з показником 2014 року відбулося збільшення на 32,9 тис.грн. або в 55,8 рази;

      - від орендної плати за користування комунальною власністю 130,5 тис.грн., тобто перевиконання склало 24,3 % або 25,5 тис.грн. за рахунок надходження орендної плати приміщень, які надаються в оренду КЗОЗ «Волноваська ЦРЛ», ДЗ „Вузлова лікарня станції Волноваха ДП „Донецька залізниця”, КЛПУ «Волноваська стоматологічна поліклініка», до факту 2014 року надходження збільшилися в 7,1 рази або на 112,0 тис.грн. за рахунок надходжень у 2015 році коштів по медичним закладам вторинної медицини;

        -  інші надходження 14,2 тис.грн., в тому числі: 10,2 тис.грнвід повернення бюджетними установами фінансування минулих років та 4,0 тис.грн. – надходження коштів з рахунків виборчих фондів, у порівнянні з минулим роком надходження зменшилися на 3,1 тис.грн. або на 18,4 %.

        По доходах, які при затвердженні районного бюджету не планувались, а саме: плата за ліцензії на певні види господарської діяльності та сертифікати, що видаються районними державними адміністраціями, орендна плата за водні об’єкти (їх частини), що надаються в користування на умовах оренди, районними державними адміністраціями, плата за надання адміністративних послуг, що надаються районними державними адміністраціями, платежі за 2015 рік відсутні.

До спеціального фонду районного бюджету (без урахування міжбюджетних трансфертів) надійшло 9574,1 тис.грн. або 102,3% до уточнених річних призначень, до показника 2014 року надходження збільшилися в 7,7 рази або на 8324,0 тис.грн.

 Основним джерелом наповнення спеціального фонду є власні надходження бюджетних установ, які в загальному обсязі надходжень районного бюджету склали 99,3 % або 9508,3 тис.грн. Виконання затверджених показників склало 101,8%. У порівнянні з фактичними надходженнями 2014 року збільшилися в 10,1 рази або на 8565,7 тис.грн. за рахунок надходжень у 2015 році коштів по медичним закладам вторинної медицини  -  КЗОЗ «Волноваська ЦРЛ», ДЗ «Вузлова лікарня станції Волноваха» ДП «Донецька залізниця», КЛПУ «Волноваська стоматологічна поліклініка». 

         При запланованих на рік 22,2 тис.грн. коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва надходження склали 65,7 тис.грн. або у 3,0 рази більше запланованих надходжень за рахунок збільшення площі під кар’єр ТОВ «НВП «Донбаснерудпром».

 

Видатки

       За 2015 рік видатки виконані у сумі 386890,0 тис. грн. або на 94,1 % до уточнених річних призначень, в т.ч. по загальному фонду планові асигнування освоєні на суму 371524,3 тис. грн., тис.грн., що становить 94,4 %.

Без урахування міжбюджетних трансфертів видатки за 2015 рік  виконані у сумі 349844,9 тис. грн. або 95 % до уточнених річних призначень, в т.ч. по загальному фонду планові асигнування освоєні на суму 334479,2 тис. грн. або 95,4 %.

Кошти районного бюджету у 2015 році було спрямовано на утримання 133 установ з чисельністю працюючих 4071чоловік.

Із загальної суми проведених видатків загального фонду  на соціально-культурну сферу спрямовано 196266,5 тис. грн. (питома вага – 58,7  %), на соціальний захист і соціальне забезпечення – 135466,6 тис. грн. (40,5 %), на утримання органів місцевого самоврядування – 2029,6 тис. грн. ( 0,6  %),  на інші видатки –  716,6  тис. грн. (0,2 %).

 Планові показники звітного періоду виконані по фінансуванню видатків:

-   на утримання установ соціально-культурної сфери на 92,9  %,

-   на соціальне забезпечення – 99,5  %,

-   на утримання органів місцевого самоврядування – 93,3 %,

-   на інші видатки (КФК 120000,  250000) –  90,4  %.

        Структура видатків загального фонду за економічною класифікацією складається із видатків на оплату праці – 44,9 %, на енергоносії – 8,6 %,           видатків на медикаменти та перев’язувальні матеріали – 2,3 %, видатків на продукти харчування – 0,5 %,  інші виплати населенню (соцзахист) – 39,3 %. У загальній сумі видатків бюджету  питома вага захищених статей  склала 97 %.

  Залишки асигнувань по  галузях бюджетної сфери становлять 19521,1   тис. грн.: по установах  державного управління –  146,6 тис.грн., освіти – 7963,1 тис. грн., соціальному забезпеченню – 674,8 тис.грн., охороні здоров’я  –  6742,9 тис. грн., культурі –  466,7 тис. грн., фізичній культурі і спорту – 8,5 тис. грн., інші галузі –  3518,5 тис. грн.

 Аналіз районного бюджету за функціональною класифікацією видатків  визначив, що пріоритетними галузями у спрямуванні фінансового ресурсу є: освіта (34,6 %), соціальний захист та соціальне забезпечення (39,9 %), охорона здоров’я (21 %), культура (2,6%).

        Всі галузі фінансувались у режимі економії з урахуванням покриття першочергових витрат та погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась на початок року внаслідок невиконання органами Держказначейства своїх повноважень.

        Станом на 01.01.2016 року залишки коштів на рахунку районного бюджету  склали –  17447,259 тис. грн., які утворились за рахунок:

- оборотного залишку бюджетних коштів на кінець року у сумі 70,0 тис.грн.;

 - перевиконання дохідної частини районного бюджету у сумі 10336,714 тис. грн.;

-  у зв’язку з теплими погодними умовами в результаті меншого споживання енергоносіїв залишки асигнувань склали  35,1 тис.грн.;

-   незадіяних вільних  залишків на 01.01.2015 у сумі  302,634 тис. грн.;

-   нефінансуванням запланованих дотацій на дошкільну освіту та заклади культури по непідконтрольним територіям та радам, які не прийняли бюджети у сумі 3269,5 тис.грн.;

  - в результаті  проведених заходів по оптимізації видатків по економному та ефективному витрачанню бюджетних коштів, не взято бюджетні зобов’язання по деяким статтям видатків, які  в загальному обсязі залишків становлять   3433,311 тис.грн.;

  Видатки за 2015 рік по спеціальному фонду районного бюджету виконані у сумі 15365,7 тис.грн. або 87,3 % до уточнених планових призначень. За рахунок власних надходжень бюджетних установ виконання складає 8590,1 тис.грн. або 88,9 % до уточнених планових призначень, за рахунок бюджету розвитку 6775,6 тис.грн.

  Аналіз виконання районного бюджету у розрізі програм та відповідальних  виконавців показав, що в цілому програми виконані на 88,0 %, на які використано  10981,4 тис.грн., у тому числі:

    Районна рада:

-  Програма Про забезпечення папером Державного комунального підприємства «Редакція газети  «Наше слово» - при запланованих 100 тис.грн. кошти  використано у повному обсязі;

-  Програма розвитку архівної справи у Волноваському районі на 2015 рік – використано на 91,2 %, - при запланованих 185,0 тис.грн. не використано 16,5 тис.грн. (економія бюджетних коштів);

    Відділ освіти райдержадміністрації:

-   Районна програма матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу навчально-виховних закладів Волноваського району на 2015 рік - при запланованих 10723,6 тис.грн.,  касові видатки склали 9541,8 тис.грн. або 89,0 %;

-    Програма «Молодь. Сім'я. Діти. Оздоровлення»  на 2013-2016 роки при запланованих 312,7 тис.грн. кошти на оздоровлення дітей та заходи молодіжної політики використано у повному обсязі (відповідальний виконавець відділ молоді та спорту райдержадміністрації);

-   Регіональна цільова програма розвитку фізкультури і спорту у Волноваському районі на 2013 - 2016 роки – (відповідальний виконавець відділ молоді та спорту райдержадміністрації) спрямовано 230,9 тис.грн. або 99,6 % до запланованих;

    Управління соціального захисту населення райдержадміністрації:

-   Програма про призначення та виплату щомісячної стипендії особам, яким виповнилось 100 і більше років –  використано 6,4 тис.грн. 73,5%;

-   Програма заходів по підготовці та проведенню у Волноваському районі 29 річниці Чорнобильської катастрофи - використано 21,7 тис.грн. або 89,7 %   у зв’язку з невиплатою матеріальної допомоги вдовам чорнобильців, які проживають на території тимчасово непідконтрольній українській владі (Оленівська селищна та Любівська сільська ради);

-   Програма фінансування компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги виконана на 78,7 % (197,9 тис.грн.);

Райдержадміністрація:

-  Програма підтримки соціально незахищених категорій сімей на 2015 рік при запланованих 50 тис.грн. кошти  використані у повному обсязі (відповідальний виконавець Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді);

- Програма «Молодь. Сім'я. Діти. Оздоровлення»  на 2013-2016 роки»  при запланованих 54,0 тис.грн. (відповідальний виконавець Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді) не використано 1,6 тис.грн. (економія бюджетних коштів);

-  Програма економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2015 рік та основні напрямки розвитку на 2015 - 2016 роки, якою у розділі «Захист населення і територій від надзвичайних ситуацій» заплановані видатки для забезпечення функціонування системи оповіщення у сумі 15,0 тис.грн., не використано у зв’язку з не укладенням договору;   

-  Програма по заходах з організації рятування на водах не виконана  на суму запланованих видатків – 10,5 тис.грн.;

Відділ культури і туризму райдержадміністрації:

-  Комплексна Програма надання фінансової підтримки Волноваській районній організації ветеранів України на 2012-2015 роки – при запланованих 80,0 тис.грн. не використано 0,6 тис.грн. (економія бюджетних коштів);

- Районна програма створення дитячого культурно-розважального центру на 2015 рік – забезпечено стовідсоткове  використання коштів міської ради у сумі 120,0  тис.грн.;

-  Районна програма переоснащення матеріально-технічного забезпечення котельної Волноваської школи мистецтв на 2015 рік – при запланованих 117,0 тис.грн. не використано 25,7 тис.грн;

-    Районна програма матеріально-технічного забезпечення закладів культури Волноваського району на 2015 рік – заплановані кошти у сумі 15,0 тис.грн. використані для придбання мультимедійної дошки.

 

  Аналіз виконання районного бюджет у розрізі головних розпорядників:

Районна рада

    Виконання загального фонду складає 2725,5 тис.грн. або 94 % річних планових призначень, у порівнянні з відповідним періодом 2014 року видатків здійснено більше на 296,1 тис.грн. або 12,2 %. Касові видатки на фінансування районної ради склали 2029,6 тис.грн., на фінансування видатків трудового архіву 168,7 тис.грн., на периодичні видання (КФКВ 120201) 100,0 тис.грн.

Видатки  спеціального фонду за рахунок надходжень орендної плати склали 8,2 тис.грн. (37,8% до уточнених планових призначень) -  сплачено податок за землю.

 

Відділ освіти райдержадміністрації

       Виконання складає 117305,0 тис.грн. або 93,6 % до річних планових призначень, у порівнянні з відповідним періодом 2014 року видатків здійснено більше на 29845,1 тис.грн. або 34,1 %, у тому числі за рахунок збільшення  мережі  загальноосвітніх шкіл приєднаних територій Тельманівського та Новоазовського районів  – 15007,2 тис.грн.

  За рахунок коштів освітньої субвенції касові видатки по загальноосвітнім та вечірній школам і шкільним відділенням навчально-виховних комплексів склали 107803,3 тис.грн. або 94,3 % до уточнених планових призначень. За рахунок коштів районного бюджету на ці заклади та дошкільні відділення НВК витрачено 6578,0 тис.грн. або 86,5  % до уточнених планових призначень.

         Касові видатки на фінансування позашкільних закладів освіти, дошкільних відділень навчально-виховних комплексів, централізованої бухгалтерії, групи централізованого господарського обслуговування, метод кабінету за звітний період склали 10492,1 тис.грн. або 83,2 % до уточнених планових призначень.

         Залишки невикористаних асигнувань по освітній субвенції у сумі 6932,066 тис.грн. виникли по енергоносіях у зв’язку із сприятливими погодними умовами - економія 4621,0 тис.грн., по заробітній платі з нарахуваннями у сумі 587,7 тис.грн у зв’язку з призупиненням функціонування  Новотроїцької школи-інтернат, за рахунок вакантних посад та лікарняних; по продуктам харчування -  233,7 тис.грн за рахунок батьківської плати та отриманих гуманітарних допомог, забезпечення дотримання жорсткого режиму економії бюджетних коштів на виконання вимог постанови КМУ від 23.01.2015 № 11 - 1489,7 тис.грн.

        Видатки спеціального фонду склали 7356,1 тис.грн.,  у тому числі за рахунок власних надходжень 1382,0 тис.грн., видатки бюджету розвитку - 5974,1 тис.грн. або 88,9 % та 86,6% до річних планових призначень відповідно.

         Касові видатки по галузі «Фізична культура і спорт» склали 1253,3 тис.грн. або 99,3 % до річних планових призначень. У порівнянні з відповідним періодом минулого року видатків по галузі здійснено більше на 332,1 тис.грн. або 36 %.

            Видатки спеціального фонду склали 184,4 тис.грн.,  у тому числі за рахунок власних надходжень 0,5 тис.грн., бюджету розвитку 183,9 тис.грн. або 100 % до річних планових призначень.

Райдержадміністрація

        Касові видатки по розпоряднику за рік склали 433,2 тис.грн. або 93,3 % до річних планових призначень.

         По центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді видатки склали 310,2 тис.грн. або 98,7 % річних планових призначень, у порівнянні з відповідним періодом 2014 року видатки зменшились на 339,4 тис.грн.  або в 2,1 рази за рахунок скорочення посад соціальних працівників. 

          Видатки по системі оповіщення склали 12,4 тис.грн., по заходах з організації рятування на водах 6,3 тис.грн. - погашена кредиторська заборгованість на початок року. Видатки поточного року не проводились.

          Видатки спеціального фонду (бюджету розвитку) склали 101,8 тис.грн. або 40,5 % до річних планових призначень (не використання  запланованого співфінансування для виготовлення проектно-кошторисних документацій на реконструкцію каналізаційно -  насосних станції с. Кіровське та с. Ближнє у сумі 45,719 тис.грн. у зв’язку з невикористанням коштів фонду регіонального розвитку).

 

Відділ культури і туризму райдержадміністрації

           Касові видатки склали 8947,2 тис.грн. або  95 % до річних планових призначень, у порівнянні з відповідним періодом 2014 року видатків здійснено більше на 1390,3 тис.грн., у тому числі за рахунок збільшення  мережі  закладів культури приєднаних територій Тельманівського та Новоазовського районів - 639,4 тис.грн.

Видатки спеціального фонду склали 448,8 тис.грн., у тому числі за рахунок власних надходжень 222,5 тис.грн., бюджету розвитку 226,3 тис.грн. або 89,7 та 72,5 % до річних планових призначень відповідно.

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації

         Касові видатки склали 134662,1 тис. грн. або 99,4 % до річних планових призначень, у порівнянні з відповідним періодом 2014 року видатків здійснено на 44185,1 тис.грн. більше.

         Видатки на утримання територіального центру соціального обслуговування пенсіонерів склали 3469,6 тис.грн. (93,1% до річних планових призначень), по центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів видатки склали 350,6 тис.грн. (99,3% до річних планових призначень), по виплатах фізичним особам, які надають соціальні послуги особам похилого віку видатки склали 197,9 тис.грн. (78,7% річних планових призначень).  Видатки спеціального фонду за рахунок власних надходжень склали 13,0 тис.грн. або 83,3 % до річних планових призначень.

        По пільгах що надаються інвалідам по зору 1 и 2 груп на оплату житлово-комунальних послуг касові видатки склали 36,7 тис.грн. або 41,8 % до річних планових призначень.

        По соціальних субвенціях з державного бюджету касові видатки склали 130579,2 тис.грн. У порівнянні з відповідним періодом 2014 року обсяг субвенцій з державного бюджету  збільшився на 43433,4 тис. грн. або майже у 1,5 рази.  

Міжбюджетні трансферти

     Касові видатки склали  107451,3 тис.грн.  або 91,6 % до річних планових призначень, у порівнянні з відповідним періодом 2014 року видатків здійснено більше на 99001,0 тис.грн., у тому числі за рахунок передачі на фінансування з районного бюджету установ вторинного рівня  галузі «Охорона здоров’я» та за рахунок приєднання територій Тельманівського та Новоазовського районів, видатки по цих закладах за 2015 рік склали 2444,9 тис.грн.

     За рахунок коштів медичної субвенції, яка надійшла з державного бюджету у повному обсязі, а це 76322,8 тис.грн., по установам галузі «Охорона здоров’я»  касові видатки склали 70080,7 тис.грн. або 91,8%, в тому числі по ДЗ «Вузлова лікарня станції Волноваха ДП «Донецька залізниця» - 13347,2 тис.грн., по КЗОЗ «Волноваська центральна районна лікарня» - 32273,4 тис.грн., по КЛПУ «Волноваська стоматологічна поліклініка» - 3118,8 тис.грн., по КУОЗ «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» - 21341,3 тис.грн.

      Протягом року на медичні установи  додатково спрямовано13084,3  тис.грн. медичної субвенції з державного бюджету. Також з районного бюджету закладам охорони здоров’я спрямовано 727,4 тис.грн., із них 450,0 тис.грн. ДЗ «Вузлова лікарня станції Волноваха ДП «Донецька залізниця» на ремонт відділення (не використані) та КУОЗ «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» 327,379 тис.грн., видатки по яких склали  318,0 тис.грн., в тому числі  погашена кредиторська заборгованість за 2014 рік 205,3 тис.грн., придбання дієтичного харчування  хворим на фенілкетонурію 62,7 тис.грн., придбання та встановлення пластикових вікон ФАП Калініно 50,0 тис.грн

     Обсяг невикористаних залишків коштів медичної субвенції склав  6242,485 тис.грн., який виник по енергоносіях - за рахунок сприятливих погодних умов у сумі 2597,6 тис.грн.,  по заробітній платі з нарахуваннями у сумі 1274,0 тис.грн. - за рахунок лікарнях та вакантних посад, по медикаментах у сумі 615,6 тис.грн.  - за рахунок отриманих ліків та вакцин централізовано та отриманих благодійних  допомог, з метою забезпечення виконання постанови КМУ від 23.01.2015 № 11 щодо дотримання жорсткого режиму економії бюджетних коштів - 1755,286 тис.грн.

      Видатки спеціального фонду склали 7220,1 тис.грн., у тому числі за рахунок власних надходжень склали 6930,6 тис.грн., бюджету розвитку 289,5 тис.грн. або 88,6 % та 99,8 % відповідно до річних планових призначень.

         Субвенція на утримання НВК (шкільне та дошкільне відділення) перерахована Хлібодарівскій сільській раді в обсязі 4314,2 тис.грн. або 97,9 % до уточнених річних призначень. Видатки проведені з урахуванням зареєстрованих фінансових зобов’язань, кредиторська заборгованість відсутня.

          Дотація органам місцевого самоврядування, які підконтрольні українській владі, для фінансування дошкільних закладів освіти та закладів культури перерахована у повному обсязі у сумі 32730,8 тис.грн. або 91,1 % до уточнених річних планових призначень. Не профінансовано 3199,5 тис.грн., у тому числі по непідконтрольним українській владі  територіях 2485,1 тис.грн. (Оленівська селищна, Любівська та Андріївська сільські ради), по Широкинській сільській раді, по якій не прийнято бюджет на 2015 рік - 191,3 тис.грн., по Кіровській сільській раді 141,4 тис.грн., у звязку не функціонуванням дошкільного закладу повний рік, по Виноградненській сільській раді - 381,7 тис.грн., у зв’язку із передачею земель до м. Маріуполь.

      У зв’язку з виконанням доходної частини районного бюджету, своєчасним та у повному обсязі надходжень освітньої та медичної субвенцій з державного бюджету,  проведенням держказначейством у повному обсязі зареєстрованих розпорядниками зобов’язань кредиторська заборгованість станом на  01.01.2016 року відсутня.

 

Начальник  фінансового управління                                                                                                            З.В. Бутиріна

 

                до рішення районної ради  
                від 24.02.2016 №7/4-67  
                     
Звіт про виконання районного бюджету за 2015 рік
                    грн.
  коди    Загальний фонд     Спеціальний фонд     РАЗОМ  
ДОХОДИ бюдж. Затверджено з урахуванням змін на   2015 рік Факт відс.    викон. Затверджено з урахуванням змін на  2015 рік Факт відс.    викон. Затверджено з урахуванням змін на  2015 рік Факт відс.    викон.
  клас.
   
Податкові надходження 10000000 68468711 78765437 115,0 0 0   68468711 78765437 115,0
Податок та збір на доходи фізичних осіб 11010000 68458711 78755523 115,0       68458711 78755523 115,0
Податок на прибуток підприємств 11020000 10000 9914 99,1       10000 9914 99,1
Неподаткові надходження 20000000 138175 178176 128,9 9360653 9574067 102,3 9498828 9752243 102,7
Доходи від власності та підприємницької діяльності 21000000 33175 33493 101,0 22200 65724 296,1 55375 99217 179,2
Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об"єднань, що вилучається до місцевого бюджету 21010300 33175 33493 101,0       33175 33493 101,0
Надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва 21110000       22200 65724 296,1 22200 65724 296,1
Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності 22020000 105000 130468 124,3       105000 130468 124,3
Надходження від орендної плати за коритсування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном 22080000 105000 130468 124,3       105000 130468 124,3
Надходження  від  орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває в комунальній власності 22080400 105000 130468 124,3       105000 130468 124,3
інші неподаткові надходження 24000000 0 14215         0 14215  
Інші надходження 24060000   14215         0 14215  
Власні надходження бюджетних установ 25000000       9338453 9508343 101,8 9338453 9508343 101,8
Надходження від плати за послуги, що надаються бюджетними установами  згідно із законодавством 25010000       3501912 3625165 103,5 3501912 3625165 103,5
Інші джерела власних надходжень бюджетних установ  25020000       5836541 5883178 100,8 5836541 5883178 100,8
Разом доходів 900101 68606886 78943613 115,1 9360653 9574067 102,3 77967539 88517680 113,5
Офіційни трансферти від органів державного управління 41000000 327535782 324373042 99,0 0 0 #ДЕЛ/0! 327535782 324373042 99,0
Дотації 41020000 3366800 1153100 34,2       3366800 1153100 34,2
Базова дотація 41020100 310600 310600 100,0       310600 310600 100,0
Стабілізаційна дотація 41020600 3056200 842500 27,6       3056200 842500 27,6
Субвенції 41030000 324168982 323219942 99,7 0 0 #ДЕЛ/0! 324168982 323219942 99,7
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім"ям з дітьми, малозабезпеченим сім"ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психчного розгляду 41030600 91248200 91242858 100,0       91248200 91242858 100,0
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій). вивезення сміття та рідких нечистот 41030800 32739682 32677164 99,8       32739682 32677164 99,8
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв"язку, інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії , природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної  плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот), на компенсацію втрати частини доходів у зв"язку з відміною податку з власників транспортних засобів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян 41030900 689000 412313 59,8       689000 412313 59,8
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 41031000 4644500 4581635 98,6       4644500 4581635 98,6
Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам  41033900 115888900 115888900 100,0       115888900 115888900 100,0
Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам  41034200 76322800 76322800 100,0       76322800 76322800 100,0
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім"ях за принципом "гроші ходять за дитиною" 41035800 1682100 1665086 99,0       1682100 1665086 99,0
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 41037000 953800 429186 45,0       953800 429186 45,0
Всього доходів 900102 396142668 403316655 101,8 9360653 9574067 102,3 405503321 412890722 101,8
Офіційни трансферти від органів державного управління 40000000 770625 683083 88,6 588503 562725 95,6 1359128 1245808 91,7
Інші додаткові дотації 41020900 185000 185000 100,0       185000 185000 100,0
Інші субвенції 41035000 585625 498083 85,1 588503 562725 95,6 1174128 1060808 90,3
Всього доходів 900103 396913293 403999738 101,8 9949156 10136792 101,9 406862449 414136530 101,8
Державне управління 10000 2176200 2029606 93,3 21708 8223 37,9 2197908 2037830 92,7
Правоохоронна діяльність та забезпечення безпеки держави 60000 0 0 0,0 0 0 0,0 0 0 0,0
Освіта 70000 125375257 117412148 93,6 8455669 7355961 87,0 133830926 124768109 93,2
Охорона здоров’я 80000 77092139 70398305 91,3 8131830 7274942 89,5 85223969 77673247 91,1
Соціальний захист та соціальне забезпечення 90000 134164060 133489263 99,5 15585 13033 83,6 134179645 133502296 99,5
Жилищно-коммунальное хозяйство 100000 0 0 #ДЕЛ/0! 0 0 0 0 0 ######
Культура і  мистецтво 110000 9334489 8867761 95,0 560102 448787 80,1 9894591 9316548 94,2
Засоби масової інформації 120000 100000 100000 100,0 0 0 #ДЕЛ/0! 100000 100000 100,0
Физична культура і спорт 130000 1261851 1253304 99,3 184373 184347 100,0 1446224 1437651 99,4
Будівництво 150000 0 0 0 132263 80399 60,8 132263 80399 60,8
Транспорт, дорожнє господарство 170000 418100 312251 74,7 0   0 418100 312251 74,7
Охорона і раціональне використання земель 200200 0 0 0 98000   0,0 98000 0 0,0
Видатки на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха 210105 27404 12403 45,3 0   0 27404 12403 45,3
Заходи з організації рятування на водах 210110 16789 6288 37,5 0   0 16789 6288 37,5
Охорона та раціональне використання природних ресурсів 240601 0 0 0,0 0   #ДЕЛ/0! 0 0 ######
Інші видатки 250404 185000 168728 91,2 0   0,0 185000 168728 91,2
Проведення виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 250203 438519 429186 97,9 0     438519 429186 97,9
Всього видатків без трансфертів 900201 350589808 334479245 95,4 17599530 15365691 87,3 368189338 349844936 95,0
Стабілізаційна дотація 250313 2213700           2213700   0,0
Інші додаткові дотації  250315 36000300 32730800 90,9 0 0   36000300 32730800 90,9
Інші субвенції 250380 4406330 4314248 97,9 0 0   4406330 4314248 97,9
Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 250388 515281 0 0,0 0 0 #ДЕЛ/0! 515281 0 0,0
Всього видатків з трансфертами 900203 393725419 371524293 94,4 17599530 15365691 87,3 411324949 386889984 94,1
                   
Керуючий справами                    
виконавчого апарату                    
районної ради             А.К. Демішева    

________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

РІШЕННЯ

 

24.02.2016  № 7/4-68

м. Волноваха

 

Про внесення змін та доповнень до

рішення районної ради від 23.12.2015

№7/2-21  «Про районний бюджет на 2016 рік»

 

        Відповідно до статті 78 Бюджетного кодексу України, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

     ВИРІШИЛА:

     1. Внести наступні зміни та доповнення до рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-21  «Про районний бюджет на 2016 рік» (в редакції рішення від 13.01.2016 № 7/4-49 «Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-21 «Про районний бюджет на 2016 рік»)::

   1.1. Пункт 1 викласти у новій редакції:

       «1. Визначити  на 2016 рік:

       1.1. Доходи  районного  бюджету у  сумі  409727,3 тис.грн., у тому числі доходи загального фонду - у сумі 406016,5 тис.грн. та доходи спеціального фонду – у сумі 3710,8 тис.грн., згідно з додатком № 1 цього рішення.

        1.2. Видатки районного  бюджету у  сумі  428803,081 тис.грн., у тому числі видатки загального фонду - у сумі 415342,892 тис.грн. та видатки спеціального фонду – у сумі 13460,189 тис.грн.».

   1.2. Пункт 2 викласти у новій редакції:

    «2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів районного бюджету на  2016 рік  у сумі 428803,081 тис.грн., у тому числі по  загальному фонду - 415342,892  тис.грн. та спеціальному фонду –  13460,189  тис.грн., згідно з додатком № 2 цього рішення».

   1.3. Пункт 3 викласти у новій редакції:

     «3. Установити:   

   3.1. Розмір оборотного залишку бюджетних коштів районного бюджету в сумі  70,0 тис.грн.        

        3.2. Профіцит загального фонду районного бюджету у сумі 9213,389 тис.грн., напрямками використання якого визначити передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду),  згідно з додатком № 3 цього рішення. 

       3.3. Дефіцит загального фонду районного бюджету у сумі 18539,781   тис.грн., джерелом покриття якого визначити вільний залишок бюджетних коштів загального фонду згідно з додатком № 3 цього рішення.

        3.4. Дефіцит спеціального фонду районного бюджету у сумі 9749,389 тис.грн., джерелами покриття якого визначити надходження коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) у сумі 9213,389 тис.грн., залишок коштів спеціального фонду у сумі 536,0 тис.грн. згідно з додатком № 3 цього рішення».

          2. Збільшити доходну та видаткову частину загального фонду районного бюджету за рахунок інших субвенцій із місцевих бюджетів району на реалізацію спільних програм і заходів згідно з укладеними договорами на суму 515,0 тис.грн.

          3. Направити залишки коштів освітньої субвенції  на 01.01.2016 року відділу освіти райдержадміністрації у сумі 6932,066 тис.грн., у тому числі: на енергоносії – 6146,166 тис.грн., на придбання та підвіз підручників – 417,9 тис.грн.,  на техобслуговування котелень – 368,0 тис.грн.

          4. Направити залишки коштів медичної субвенції на 01.01.2016 року у сумі 6242,485 тис.грн., у тому числі: КЗОЗ «Волноваська центральна районна лікарня»  у сумі 3735,0 тис.грн., а саме: на енергоносії - у сумі 2000,0 тис.грн., на медикаменти та продукти харчування – у сумі 960,0 ис.грн., на інші поточні видатки  - у сумі 775,0 тис.грн., ДЗ «Вузлова лікарня станції Волноваха ДП «Донецька залізниця» у сумі 1110,0 тис.грн., у тому числі  на медикаменти та продукти харчування – у сумі 350,0 тис.грн., на капітальні видатки (для придбання медобладнання) у сумі 300,0 тис.грн., на інші поточні видатки  - у сумі 460,0 тис.грн., КУОЗ «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» у сумі 1120,485 тис.грн., у тому числі на енергоносії - у сумі 443,1 тис.грн., на медикаменти – у сумі  342,385 тис.грн. та на інші поточні видатки  - у сумі 335,0 тис.грн., КЛПУ «Волноваська стоматологічна поліклініка» у сумі 277,0 тис.грн. на протезування пільгової категорії громадян та військовослужбовців.

         5. Направити  вільні залишки коштів на 01.01.2016 року на видатки районного бюджету у сумі 5365,23 тис.грн., у тому числі головним розпорядникам:

          - районній раді - на реалізацію Програми капітального ремонту адміністративної будівлі Волноваської районної ради на 2016 рік у сумі 105,512 тис.грн.;

          -  відділу освіти райдержадміністрації у сумі 4904,918 тис.грн., у тому числі на придбання підручників у сумі 460,0 тис.грн., на проведення капітальних ремонтів шкіл (Степнянської, Рибинської, Октябрської, Привільненської, Волноваської №1, Андріївської, Іванівської,  Володимирівської №2, Новотроїцької №2 та Волноваського ліцею) у сумі 4287,818 тис.грн., на виготовлення проектів на встановлення твердопаливних котлів для  Новотроїцької ЗОШ №2 та Володимирівської ЗОШ №2 у сумі 83,6 тис.грн., для придбання комп’ютерної техніки у сумі 54,5 тис.грн. для Рівнопільської та Новоолексіївської ЗОШ, для придбання глибинного насосу Іванівської ЗОШ у сумі 4,0 тис.грн. та для виплати стипендій обдарованим дітям у сумі 15,0 тис.грн.;

          -  управлінню соціального захисту населення райдержадміністрації – на реалізацію заходів Районної комплексної програми щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2016-2017 роки у сумі 100,0 тис.грн.;

          - райдержадміністрації, районній військово-цивільній адміністрації  для забезпечення Програми розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у Волноваському районі на 2016 рік у сумі 40,0 тис.грн. (КФКВ 100202), на виконання заходів Програми по забезпеченню правопорядку на території Волноваського району «Правопорядок - 2016» у сумі 50,0 тис.грн. (КФКВ 250344), на виконання заходів Програми розвитку первинної медичної допомоги у Волноваському районі на 2016 рік у сумі 164,8 тис.грн. (на придбання металевих дверей, насосу, огорожі та меблів для фельдшерських пунктів сіл Калініно, Краснівка, Златоустівка, селища Володимирівка – у сумі 134,8 тис.грн. та виготовлення проекту електропостачання ФАП с. Степне у сумі 30,0 тис.грн.).

         6. Направити залишки коштів спеціального фонду на реалізацію заходів Програми розвитку земельних відносин і охорони земель у Волноваському районі Донецької області на 2016-2020 роки у сумі 536,0 тис.грн.

         7. На підставі звернень головних розпорядників бюджетних коштів здійснити перерозподіл планових асигнувань:

          - по відділу освіти райдержадміністрації по освітній субвенції по КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» шляхом збільшення видатків по КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» у сумі 2000,0 тис.грн. та по КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)»  у сумі 1150,0 тис.грн. для оплати послуг по очистці води, виміру заземлення, держповірки приладів обліку теплоенергії, перезарядки вогнегасників та інших поточних видатків за рахунок зменшення асигнувань, які були заплановані на червень – серпень поточного року по КЕКВ 2271 «Оплата теплопостачання» у сумі 2000,0 тис.грн. та по КЕКВ 2275 «Оплата інших енергоносіїв» у сумі 1150,0 тис.грн., по яких для забезпечення розрахунків спрямовуються залишки коштів освітньої субвенції на початок року; шляхом збільшення асигнувань для забезпечення проведення капітального ремонту Кирилівського НВК за рахунок  зменшення асигнувань, які були заплановані по цій установі як поточні видатки у сумі 1021,5 тис.грн. По КФКВ 130107 «Утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл» зменшити асигнування по КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар» у сумі 15,2 тис.грн. та збільшити по КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування» для придбання бійцівського килиму;  

         - по райдержадміністрації, районній військово-цивільній адміністрації  шляхом збільшення видатків по КФКВ 150101 «Капітальні вкладення» для співфінансування з метою  завершення будівництва по інвестиційному проекту «Водопостачання с. Хлібодарівка Волноваського району» з державного фонду регіонального розвитку за рахунок зменшення асигнувань по КФКВ 250315 «Інші дотації» у сумі 58,859 тис.грн., які були заплановані по радам, що не прийняли бюджети на 2016 рік.

           8. Зменшити асигнування, заплановані у бюджеті на непідконтрольні території по КФКВ 250315 «Інші дотації» у сумі 2485,1 тис.грн. та направити кошти:

          - для надання дотацій радам на заробітну плату та енергоносії у сумі 947,3 тис.грн., а саме: Зачатівській - 33,8 тис.грн., Гранітненській – 342,5 тис.грн.,  Новоолексіївській – 123,8 тис.грн., Свободненській – 122,2 тис.грн., Старогнатівській - 125,0 тис.грн., Донській – 200,0 тис.грн. та Зачатівській сільській раді для ремонту дитсадка у сумі 501,9 тис.грн., Степнянській сільській раді для ремонту будинку культури у сумі 130,0 тис.грн., Новоолексіївській сільській раді для придбання комп’ютерів у сумі 12,0 тис.грн., Калінінській сільській раді для ремонту даху будинку культури у сумі 180,0 тис.грн. та ремонту приміщення ради у сумі 200,0 тис.грн., Гранітненській сільській раді для придбання обладнання харчоблоку дитсадка у сумі 100,0 тис.грн.;

          - відділу освіти райдержадміністрації по КФКВ 130107 «Утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл» для забезпечення розвитку спорту на приєднаних територіях у сумі 104,5 тис.грн. (на заробітну плату з нарахуваннями трьох тренерів);

           - райдержадміністрації, районній військово-цивільній адміністрації  по КУОЗ «Волноваський районний центр первинної медико-санітарної допомоги»

для забезпечення продуктами спеціального дієтичного харчування хворих на фенілкетонурію та придбання молочних сумішей у сумі 309,4 тис.грн.

         9. Здійснити передачу коштів із загального фонду до бюджету розвитку (спеціального фонду) у сумі  6315,489 тис.грн.

        10. Додатки  №№  1-8  викласти у новій редакції  (додаються).

 

Голова районної ради                                                                                                                          В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

   Пояснювальна записка

до проекту рішення районної ради «Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-21

 «Про районний бюджет на 2016 рік»

      Проект рішення районної ради підготовлений відповідно до чинного законодавства та враховує наступні зміни.

  •       Доходна та видаткова частини районного бюджету збільшуються на  515,0 тис.грн. за рахунок субвенцій з місцевих бюджетів для реалізації Програми розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у Волноваському районі на 2016 рік.
  •          Видаткова частини районного бюджету збільшується на 19075,781 тис.грн., у тому числі за рахунок направлення вільних залишків загального фонду у сумі 5365,23 тис.грн., залишків освітньоїсубвенції у сумі 6932,066 тис.грн., залишків медичної субвенції у сумі 6242,485 тис.грн. та залишків коштів спеціального фонду у сумі 536,0 тис.грн.

       Враховуючи вищезазначене змінено обсяги профіциту та дефіциту районного бюджету.

       Враховано перерозподіл планових асигнувань на підставі звернень розпорядників бюджетних коштів районного бюджету.

       Додатки №№ 1-8, які викладені у новій редакції додаються до рішення.

  Начальник фінансового управління                                                                                                           З.В. Бутиріна

 

        Додаток 1      
        до рішення районної ради    
        24.02.2016 №7/4-68    
               
Доходи районного бюджету на 2016 рік    
               
          (тис.грн.)    
Код Наименування доходів згідно із бюджетною класифікацією Всього Загальний фонд Спеціальний фонд    
Разом у т.ч. бюджет розвитку    
10000000 Податкові надходження 80409,000 80409,000 0,000 0,000    
11000000 Податки на доходи, податки на прибуток, податки на збільшення ринкової вартості 80409,000 80409,000 0,000 0,000    
11010000 Податок на доходи фізичних осіб 80400,000 80400,000 0,000 0,000    
11010100 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника у вигляді заробітної плати 65263,600 65263,600 0,000 0,000    
11010200 Податок на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, що сплачується податковими агентами 1432,700 1432,700 0,000 0,000    
11010400 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку ніж заробітна плата 10922,200 10922,200 0,000 0,000    
11010500 Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування 527,700 527,700 0,000 0,000    
11010900 Податок на доходи фізичних осіб із суми пенсійних виплат або щомісячного довічного грошового утримання, що оподатковуються відповідно до підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу  2253,800 2253,800 0,000 0,000    
11020000 Податок на прибуток підприємств 9,000 9,000 0,000 0,000    
11020200 Податок на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності 9,000 9,000 0,000 0,000    
20000000 Неподаткові надходження 3820,800 110,000 3710,800 0,000    
21000000 Доходи від власності та підприємницької діяльності 25,000 25,000 0,000 0,000    
21010300 Частина чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету 25,000 25,000 0,000 0,000    
21110000 Надходження коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва 0,000 0,000 0,000 0,000    
22000000 Адміністративні збори та платежі, доходи від некомерційної господарської діяльності 85,000 85,000 0,000 0,000    
22080000 Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим державним майном 85,000 85,000 0,000 0,000    
22080400 Надходження від орендної плати за користування цілісним майновим комплексом та іншим майном, що перебуває у комунальній власності 85,000 85,000 0,000 0,000    
25000000 Власні надходження бюджетних установ 3710,800 0,000 3710,800 0,000    
25010000 Плата за послуги, що надаються бюджетними установами 3710,800 0,000 3710,800 0,000    
25010100 Плата  за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх основною діяльністю 3431,000 0,000 3431,000 0,000    
25010300 Плата за оренду майна бюджетних установ 279,400 0,000 279,400 0,000    
25010400 надходження бюджетних установ від реалізації в установленому порядку майна (крім нерухомого майна) 0,400 0,000 0,400 0,000    
  Разом доходів 84229,800 80519,000 3710,800 0,000    
40000000 Офіційні трансферти 325497,500 325497,500 0,000 0,000    
41000000 Від органов державного управління 325497,500 325497,500 0,000 0,000    
41020000 Дотації 2693,700 2693,700 0,000 0,000    
41020100 Базова дотація 2443,700 2443,700 0,000 0,000    
41020900 Інші додаткові дотації 250,000 250,000 0,000 0,000    
41030000 Субвенції 322803,800 322803,800 0,000 0,000    
41030600 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім"ям з дітьми, малозабезпеченим сім"ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу 92655,200 92655,200 0,000 0,000    
41030800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 47289,500 47289,500 0,000 0,000    
41030900 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг з послуг зв"язку,  інших передбачених законодавством пільг (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу на побутові потреби, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати( утримання будинків і споруд та прибудинкових теріторій),  вивезення побутового  сміття та рідких нечистот) на компенсацію втрати частини доходів у зв"язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян   0,000 0,000 0,000 0,000    
41031000 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 5155,800 5155,800 0,000 0,000    
41033900 Освітня субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам 112227,700 112227,700 0,000 0,000    
41034200 Медична субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам 62863,200 62863,200 0,000 0,000    
41035000 Інші субвенції 635,000 635,000 0,000 0,000    
41035800 Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та  прийомних сім"ях за принципом "гроші ходять за дитиною" 1977,400 1977,400 0,000 0,000    
  Всього доходів 409727,300 406016,500 3710,800 0,000    
               
               
Керуючий справами виконавчого апарату                                                                                                                                                                 
районної ради     А.К. Демішева    

 

Код відомчої класифікації видатків  Назва головного розпорядника коштів  Видатки загального фонду  Видатки спеціального фонду
Код тимчасової класифікації видатків і кредитування місцевого бюджету  Найменування коду тимчасової класифікації видатків і кредитування місцевого бюджету Разом оплата праці комунальні послуги і енергоносії Разом видатки споживання оплата праці комунальні послуги і енергоносії видатки розвитку бюджет развитку капитальні видатки за рахунок коштів, що передаються із загального фонду до бюджету розвитку  (спеціального  фонду)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
  Волноваська районна рада 2890,000 1486,933 383,872 613,512 8,000 0,000 0,000 605,512 605,512 605,512
010116 Органи місцевого самоврядування 2540,000 1346,000 329,500 613,512 8,000     605,512 605,512 605,512
120201 Періодичні видання (газети та журнали) 100,000                  
250404 Інші видатки 250,000 140,933 54,372              
  Відділ освіти райдержадміністрації 132476,283 76124,900 22645,644 5897,318 89,200 0,000 0,000 5808,118 5808,118 5808,118
070000 Освіта 130395,783 75171,600 22593,316 5882,118 89,200     5792,918 5792,918 5792,918
130107 Утримання та навчально -тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл 1665,500 953,300 52,328 15,200       15,200 15,200 15,200
091103 Соціальні програми і заходи державних органів у справах молоді 75,000                  
091108 Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 199,000                  
130102 Проведення навчально-тренувальних зборів та змагань 141,000                  
  Райдержадміністрація  2587,483 329,920 19,600 757,859 0,000 0,000 0,000 221,859 221,859 221,859
080800 Центри первинної медичної (медико-санітарної) допомоги 1231,200     163,000       163,000 163,000 163,000
091101 Утримання центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 477,283 329,920 19,600              
091102 Програми і заходи соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді 50,000                  
091108 Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 199,000                  
100202 Водопровідно-каналізаційне господарство 555,000                  
150101 Капітальні вкладення       58,859       58,859 58,859 58,859
200200 Охорона і раціональне використання земель       536,000 536,000          
210105 Видатки на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха 15,000                  
210110 Заходи з організації рятування на водах 10,000                  
250344 Субвенція з місцевого бюджету державному бюджету на виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку регіонів 50,000                  
  Відділ культури і туризму  райдержадміністрації 9902,000 6212,900 1496,200 2518,200 240,300 117,700 7,700 2277,900 2277,900 2277,900
110000 Культура і мистецтво 9762,000 6212,900 1496,200 2518,200 240,300 117,700 7,700 2277,900 2277,900 2277,900
090416 Інші видатки на соціальний захист ветеранів війни та праці  140,000                  
  Управління соціального захисту населення райдержадміністрації 152703,600 3936,838 100,954 31,200 31,200 19,400 0,000 0,000 0,000 0,000
  в тому числі субвенція з державного бюджету 147077,900                  
070303 Дитячі будинки (в т.ч. сімейного типу, прийомні сімї) 1977,400                  
090201, 090204, 090207, 090210, 090215, 090405 Видатки на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот 47289,500                  
090202, 090205, 090208, 090211, 090216, 090406 Видатки на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу 5155,800                  
090302, 090303, 090304, 090305, 090306, 090307, 090308, 090401, 090413, 091300 Видатки на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами I чи  II групи внаслідок психічного розладу 92655,200                  
090412 Інші видатки на соціальний захист населення  161,000                  
091204 Територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг) 4635,100 3605,000 69,300 31,200 31,200 19,400        
091205 Виплати грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги 209,600                  
091206 Центри соціальної реабілітації дітей - інвалідів; центри професійної реабілітації інвалідів 500,000 331,838 31,654              
091207 Пільги, що надаються населенню (крім ветеранів війни і праці, військової служби, органів внутрішніх справ та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) на оплату житлово-комунальних послуг і природного газу 120,000                  
  Фінансове управління райдержадміністрації 114783,526 41500,000 10923,100 3642,100 3342,100 1236,024 293,079 300,000 300,000 300,000
080000 Охорона здоров"я, всього, в тому числі видатки за рахунок 68805,685 41500,000 10923,100 3642,100 3342,100 1236,024 293,079 300,000 300,000 300,000
  медичної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, всього 68805,685 41500,000 10923,100 300,000       300,000 300,000 300,000
250315 Інші  додаткові дотації  41004,541                  
250380 Інші субвенції 4973,300                  
УСЬОГО 415342,892 129591,491 35569,370 13460,189 3710,800 1373,124 300,779 9213,389 9213,389 9213,389
                       
                       
                       
  Керуючий справами виконавчого апарату                                                                                                          А.К.  Демішева                          

 

 

          Додаток 3  
          до рішення районної ради
          від 24.02.2016 № 7/4-68
             
             
             
   
    Джерела фінансування районного бюджету на 2016 рік  
             
            (тис.грн.)
  Код Найменування Загальний фонд Спеціальний фонд Всього
  Всього в т.ч. бюджет розвитку
  200000 Внутрішнє фінансування 9326,392 9749,389 9213,389 19075,781
  208000 Фінансування за рахунок зміни залишків коштів бюджетів  -9213,389 9749,389 9213,389 536,000
  208100 На початок періоду  18609,781 536,000   19145,781
  208200 На кінець періоду 70,000     70,000
  208400 Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)  -9213,389 9213,389 9213,389 0,000
    Всього фінансування бюджету за типом кредитора  9326,392 9749,389 9213,389 19075,781
  600000 Фінансування за активними операціями  9326,392 9749,389 9213,389 19075,781
  602000 Зміни обсягів бюджетних коштів  -9213,389 9749,389 9213,389 536,000
  602100 На кінець періоду 18609,781 536,000 0,000 19145,781
  602200 На кінець періоду 70,000     70,000
  602400 Кошти, що передаються із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду)  -9213,389 9213,389 9213,389 0,000
    Всього фінансування бюджету за типом боргового зобов'язання  9326,392 9749,389 9213,389 19075,781
             
             
             
  Керуючий справами виконавчого апарату районної ради   А.К.Демішева

 

Міжбюджетні трансферти  (дотації, соціальна, освітня, медична субвенції з державного бюджету) на 2016 рік      
     
                         
                  (тис.грн.)      
Назва місцевого бюджету адміністративно-територіальної одиниці Дотації Субвенції загального фонду
базова дотація дотація на утримання трудового архіву дотація з місцевих бюджетів на утримання трудового архіву інші додаткові дотації  дотація  на утримання дошкільних закладів освіти  дотація на утримання  закладів культури соціальна субвенція освітня субвенція медична субвенція   субвенція з місцевих бюджетів на реалізацію Програми розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»  субвенція на утримання дошкільного відділення Хлібодарівського НВК субвенція на утримання шкільного відділення Хлібодарівського НВК
1 2 3 4   5 6 7 8 9 10 11 12
Районний бюджет 2443,700 250,000         147197,900 112227,700 62863,200      
Волноваська міська рада      81,300   8402,700 2737,000       110,000    
Благодатненська селищна рада      6,300     179,400       50,000    
Володимирівська селищна рада      21,000 100,000 2008,300 772,100       55,000    
Донська селищна рада      11,000 200,000 2499,400              
Новотроїцька селищна рада      24,300   2338,900 803,900       100,000    
Оленівська селищна рада                         
Ольгинська селищна рада      11,000   1147,600 417,000       50,000    
Анадольська сільська рада      2,500     81,700            
Андріївська сільська рада                         
Бугаська сільська рада      5,300   384,200 141,700            
Валер'янівська сільська рада      3,800     123,500            
Вільненська сільська рада      2,000   320,900 104,900            
Дмитрівська сільська рада      3,800     117,500            
Єгорівська сільська рада      2,800   228,500 97,500            
Зачатівська сільська рада      2,800 535,700 316,100 139,000            
Златоустівська сільська рада      10,800   923,900 328,500            
Іванівська сільська рада      3,000     111,800            
Калінінська сільська рада      2,000 380,000   68,300            
Кіровська сільська рада      2,800   340,400              
Краснівська сільська рада      2,800   272,300 93,800            
Любівська сільська рада                        
Микільська сільська рада      5,000   379,300 190,500       50,000    
Миколаївська сільська рада      6,700   593,300 231,200            
Новоандріївська сільська рада      4,000     162,400            
Новоолексіївська сільська рада      1,200 135,800 238,300 64,800            
Октябрська сільська рада      3,000     100,900       50,000    
Петрівська сільська рада      3,000     119,800            
Привільненська сільська рада      1,200   214,000 75,700            
Прохорівська сільська рада      1,200   165,300 91,300            
Рівнопільська сільська рада      5,000   423,100 154,700            
Рибинська сільська рада      9,800   948,200 298,300       50,000    
Свободненська сільська рада      2,800 122,200   177,500            
Степнянська сільська рада      3,300 130,000 359,900 107,100            
Хлібодарівська сільська рада      4,500     128,500         1647,300 3326,000
Комінтернівська сільська рада         168,631 69,610            
Лебединська сільська рада         262,600 191,100            
Павлопільська сільська рада         262,600 67,100            
Широкинська сільська рада         846,100 162,600            
Андріївська селищна рада         1133,000 396,400            
Мирненська селищна рада         559,200 208,500            
Гранитненська сільська рада       442,500 739,100 384,600            
Новоселівська сільська рада         821,800 295,800            
Старогнатівська сільська рада       125,000 427,900 212,300            
Чермалицька сільська рада         671,100 228,400            
Всього 2443,700 250,000 250,000 2171,200 28396,631 10436,710 147197,900 112227,700 62863,200 515,000 1647,300 3326,000
                         
                         
                         
                         
Керуючий справами                         
виконавчого апарату                        
районної ради               А.К. Демішева      

 

        Додаток 5  
        до рішення районної ради
        від 24.02.2016  № 7/4-68
  Розподіл обсягу дотації бюджетам місцевого самоврядування 
    на утримання закладів дошкільної освіти на 2016 рік       
           
  Назва місцевого бюджету адміністративно - територіальної одиниці D прікріплені діти від 0-6 на 1/1-2015 Sv середні видатки на одну дитину Vo обсяг видатків на дошкільну освіту, тис.грн.  
  Волноваська міська рада  1728 4,862687 8402,7  
  Благодатненська селищна рада  0 0 0  
  Володимирівська селищна рада  413 4,862687 2008,3  
  Донська селищна рада  514 4,862687 2499,4  
  Новотроїцька селищна рада  481 4,862687 2338,9  
  Оленівська селищна рада 0 0 0  
  Ольгинська селищна рада  236 4,862687 1147,6  
  Анадольська сільська рада  0 0 0  
  Андріївська сільська рада 0 0 0  
  Бугаська сільська рада  79 4,862687 384,2  
  Валер'янівська сільська рада  0 0 0  
  Вільненська сільська рада  66 4,862687 320,9  
  Дмитрівська сільська рада  0 0 0  
  Єгорівська сільська рада  47 4,862687 228,5  
  Зачатівська сільська рада  65 4,862687 316,1  
  Златоустівська сільська рада  190 4,862687 923,9  
  Іванівська сільська рада  0 0 0  
  Калінінська сільська рада  0 0 0  
  Кіровська сільська рада  70 4,862687 340,4  
  Краснівська сільська рада  56 4,862687 272,3  
  Любівська сільська рада 0 0 0  
  Микільська сільська рада  78 4,862687 379,3  
  Миколаївська сільська рада  122 4,862687 593,3  
  Новоандріївська сільська рада  0 0 0  
  Новоолексіївська сільська рада  49 4,862687 238,3  
  Октябрська сільська рада  0 0 0  
  Петрівська сільська рада  0 0 0  
  Привільненська сільська рада  44 4,862687 214  
  Прохорівська сільська рада  34 4,862687 165,3  
  Рівнопільська сільська рада  87 4,862687 423,1  
  Рибинська сільська рада  195 4,862687 948,2  
  Свободненська сільська рада  0 0 0  
  Степнянська сільська рада  74 4,862687 359,9  
  Хлібодарівська сільська рада  0 0 0  
  Лебединська сільська рада 54 4,862687 262,6  
  Павлопільська сільська рада 54 4,862687 262,6  
  Андріївська селищна рада 233 4,862687 1133  
  Мирненська селищна рада 115 4,862687 559,2  
  Гранитненська сільська рада 152 4,862687 739,1  
  Новоселівська сільська рада 169 4,862687 821,8  
  Старогнатівська сільська рада 88 4,862687 427,9  
  Чермалицька сільська рада 138 4,862687 671,1  
  Комінтернівська сільська рада 42 4,862687 204,3  
  Широкінська сільська рада 174 4,862687 846,1  
  ВСЬОГО 5847 4,862687 28432,3  
           
           
  Керуючий справами        
  виконавчого апарату        
  районної ради     А.К. Демішева  

 

          Додаток 6  
          до рішення районної ради
          від 24.02.2016 №7/4-68
             
  Розподіл обсягу дотації бюджетам місцевого самоврядування на утримання закладів культури на 2016 рік
             
  Назва місцевого бюджету адміністративно - територіальної одиниці населення на 01.01.2015  Кк частина видатків на культурні заклади радам  в бюджеті Нк  фінансовий норматив бюджетного забезпечення на одного жителя в грн. In                 індекс споживчих цін %  Vku видатки місцевим радам на 2016 рік в тис. грн.
  Волноваська міська рада  23,436 0,532 196,0 112 2737,0
  Благодатненська селищна рада  1,536 0,532 196,0 112 179,4
  Володимирівська селищна рада  6,611 0,532 196,0 112 772,1
  Донська селищна рада  5,038 0,000 0,0 0 0,0
  Новотроїцька селищна рада  6,884 0,532 196,0 112 803,9
  Оленівська селищна рада  0,000 0,000 0,0 0 0,0
  Ольгинська селищна рада  3,571 0,532 196,0 112 417,0
  Анадольська сільська рада  0,700 0,532 196,0 112 81,7
  Андріївська сільська рада  0,000 0,000 0,0 0 0,0
  Бугаська сільська рада  1,213 0,532 196,0 112 141,7
  Валер'янівська сільська рада  1,058 0,532 196,0 112 123,5
  Вільненська сільська рада  0,898 0,532 196,0 112 104,9
  Дмитрівська сільська рада  1,006 0,532 196,0 112 117,5
  Єгорівська сільська рада  0,835 0,532 196,0 112 97,5
  Зачатівська сільська рада  1,190 0,532 196,0 112 139,0
  Златоустівська сільська рада  2,813 0,532 196,0 112 328,5
  Іванівська сільська рада  0,957 0,532 196,0 112 111,8
  Калінінська сільська рада  0,585 0,532 196,0 112 68,3
  Кіровська сільська рада  0,871 0,000 0,0 0 0,0
  Краснівська сільська рада  0,803 0,532 196,0 112 93,8
  Любівська сільська рада 0,000 0,000 0,0 0 0,0
  Микільська сільська рада  1,631 0,532 196,0 112 190,5
  Миколаївська сільська рада  1,980 0,532 196,0 112 231,2
  Новоандріївська сільська рада  1,391 0,532 196,0 112 162,4
  Новоолексіївська сільська рада  0,555 0,532 196,0 112 64,8
  Октябрська сільська рада  0,864 0,532 196,0 112 100,9
  Петрівська сільська рада  1,026 0,532 196,0 112 119,8
  Привільненська сільська рада  0,648 0,532 196,0 112 75,7
  Прохорівська сільська рада  0,782 0,532 196,0 112 91,3
  Рівнопільська сільська рада  1,325 0,532 196,0 112 154,7
  Рибинська сільська рада  2,554 0,532 196,0 112 298,3
  Свободненська сільська рада  1,520 0,532 196,0 112 177,5
  Степнянська сільська рада  0,917 0,532 196,0 112 107,1
  Хлібодарівська сільська рада  1,100 0,532 196,0 112 128,5
  Комінтернівська сільська рада 0,795 0,532 196,0 112 92,8
  Лебединська сільська рада 1,636 0,532 196,0 112 191,1
  Павлопільська сільська рада 0,575 0,532 196,0 112 67,1
  Широкинська сільська рада 1,392 0,532 196,0 112 162,6
  Андріївська селищна рада 3,394 0,532 196,0 112 396,4
  Мирненська селищна рада 1,785 0,532 196,0 112 208,5
  Гранитненська сільська рада 3,293 0,532 196,0 112 384,6
  Новоселівська сільська рада 2,533 0,532 196,0 112 295,8
  Старогнатівська сільська рада 1,818 0,532 196,0 112 212,3
  Чермалицька сільська рада 1,956 0,532 196,0 112 228,4
  Всьго по району 95,475       10459,9
             
             
             
  Керуючий справами          
  виконавчого апарату          
  районної ради       А.К. Демішева

 

          Додаток 7      
          до рішення районної ради 24.02.2016 № 7/4-68    
Перелік місцевих (регіональних) програм, які фінансуватимуться за рахунок коштів районного бюджету    
            тис. грн.    
Код тимчасової відомчої класифікації видатків місцевих бюджетів Назва головного розпорядника коштів Загальний фонд Спеціальний фонд Разом     
Код тимчасової класифікації видатків місцевих бюджетів Найменування коду тимчасової класифікації видатків місцевих бюджетів Найменування програми Сума Найменування програми Сума Сума    
01 Районна рада   350,000   605,512 955,512 955,512  
010116 Органи місцевого самоврядування     Програма капітального ремонту адміністративної будівлі районної ради на 2016 рік (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-45 із змінами, внесеними 24.02.2016 № 7/4-81) 605,512 605,512    
120201 Періодичні видання (газети та журнали) Програма надання фінансової підтримки Державного комунального підприємства "Редакція газети "Наше слово" на 2016 рік" (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-33) 100,000     100,000    
250404 Інші видатки  Програма розвитку архівної справи у Волноваському районі на 2016 рік (рішення районної ради від 23.12.2015 №7/2-32) 250,000     250,000    
10 Відділ освіти райдержадміністрації   8287,255   5462,618 13749,873 13749,873  
070000 Освіта Районна програма покращення матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу навчально-виховних закладів Волноваського району на 2016 рік (рішення районної ради від 13.01.2016 № 7/3-53 із змінами, внесеними 24.02.2016 № 7/4-77) 829,000   5447,418 6276,418    
Районна програма покращення матеріально-технічного забезпечення позашкільних закладів Волноваського району на 2016 рік (рішення районної ради від 13.01.2016 № 7/3-54) 902,155     902,155    
Районна цільова програма щодо організації харчування учнів 1-4 класів та учнів пільгової категорії у закладах освіти Волноваського району на 2016 рік (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-29) 5445,400     5445,400    
Районна цільова програма "Шкільний автобус" (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-30) 367,700     367,700    
091103 Соціальні  програми і заходи  державних органів у справах молоді План заходів на 2016 рік з реалізації положень Програми "Молодь.Сім'я. Діти. Оздоровлення." на 2013-2016 роки (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-26) 75,000     75,000    
091108 Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 199,000     199,000    
130102 Проведення навчально-тренувальних зборів і змагань План заходів на 2016 рік з реалізації положень Регіональної цільової програми розвитку фізичної культури і спорту Волноваського району на 2013-2016 роки"  (рішення районної ради від  23.12.2015 №7/2-27, із змінами від 13.01.2016 № 7/3-52) 141,000     141,000    
130107 Утримання та навчально-тренувальна робота дитячо-юнацьких спортивних шкіл  328,000   15,200 343,200    
15 Управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації   370,600   0,000 370,600 370,600  
090412 Інші видатки на соціальний захист населення  Програма з призначення та виплати щомісячної стипендії особам, яким виповнилось 100 і більше років  (рішення районної ради від 23.12.2015 №7/2-24) 11,000     11,000    
Районної комплексної програми щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2016-2017 роки (рішення районної ради від 24.02.2016 № 7/4-75) 100,000     100,000    
Програма заходів з підготовки та проведення у Волноваському районі 30-ї річниці Чорнобильської катастрофи (рішення районної ради від 23.12.2015 №7/2-23) 50,000     50,000    
091205 Виплати грошової компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги Програма фінансування компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги на 2016 рік (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-25) 209,600     209,600    
03 Райдержадміністрація   1800,800   699,000 2499,800 2499,8  
080800 Центри первинної медичної (медико-санітарної) допомоги Районна програма розвитку первинної медико-санітарної допомоги у Волноваському районі на 2016 рік (рішенння районної ради від 23.12.2015 № 7/2-36 із змінами, внесеними 13.01.2016 № 7/3-57, 24.02.2016 № 7/4-79) 921,800   163,000 1084,800    
091102 Програми і заходи соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Програма щодо підтримки соціально незахищених категорій сімей на 2016 рік (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-37) 50,000     50,000    
091108 Заходи з оздоровлення та відпочинку дітей, крім заходів з оздоровлення дітей, що здійснюються за рахунок коштів на оздоровлення громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи План заходів на 2016 рік з реалізації положень Програми "Молодь.Сім'я. Діти. Оздоровлення." на 2013-2016 роки (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-26) 199,000     199,000    
100202 Водопровідно-каналізаційне господарство Програма розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (рішення районної ради від 24.02.2016 № 7/4-74) 555,000     555,000    
210105 Видатки на запобігання та ліквідацію надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха  Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2016 рік (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-22) 15,000     15,000    
210110 Заходи з організації рятування на водах 10,000     10,000    
200200       Програма розвитку земельних відносин і охорони земель у Волноваському районі Донецької області на 2016-2020 роки (рішення районної ради від 24.02.2016 № 7/4-80) 536,000 536,000    
250344   Програма по забезпеченню правопорядку на території Волноваського району «Правопорядок - 2016» (рішення районної ради від 24.02.2016 № 7/4-73) 50,000     50,000    
24 Відділ культури райдержадміністрації   553,500   2277,900 2831,400 2831,4  
110000 Культура та мистецтво Районна програма проведення культурно-мистецьких заходів та відзначення державних і професійних свят на 2016 рік (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-34) 110,000     110,000    
Районна програма розвитку закладів культури Волноваського району на 2016 рік (рішення районної ради від 13.01.2016 № 7/3-55) 303,500   2277,900 2581,400    
090416 Інші видатки на соціальний захист ветеранів війни та праці Комплексна Програма "Ветеран" надання фінансової підтримки Волноваській районній організації ветеранів України на 2016-2019 роки (рішення районної ради від 23.12.2015 № 7/2-28) 140,000     140,000    
Разом 11362,155   9045,030 20407,185 20407,185 20407,185
                 
                 
                 
  Керуючий справами виконавчого апарату            
  районної ради       А.К. Демішева    

 

        Додаток 8  
        до рішення районної ради
        від 24.02.2016 № 7/4-68
           
Перелік обєктів, видатки на які у 2016 році будуть проводитися за рахунок коштів бюджету розвитку  
          (тис.грн.)
Назва головного розпорядника коштів Назва обєктів відповідно до пректно-кошторисної документації; тощо Загальний обсяг фінансування будівництва Відсоток завершеності будівництва обєктів на майбутні роки Всього видатків на завершення будівництва обєктів на майбутні роки Разом видатків на поточний рік
Найменування коду тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів
Районна рада   605,512     605,512
Органи місцевого самоврядування Капітальний ремонт каналізаційної та водопровідної системи адмінбудівлі  605,512     605,512
Райдержадміністрація   120,000     120,000
Центри первинної медичної (медико-санітарної) допомоги Капітальний ремонт будівлі ФП с. Калініно 120,000     120,000
Відділ освіти райдержадміністрації   5392,918     5392,918
Загальноосвітні школи (в т. ч. школа-дитячий садок, інтернат при школі), спеціалізовані школи, ліцеї, гімназії, колегіуми Капітальний ремонт туалетів Степнянської ЗОШ 1-111 ступенів 160,000     160,000
  Капітальний ремонт будівлі з заміною вікон Октябрська ЗОШ  I-III ст. 698,003     698,003
  Капітальний ремонт будівлі з заміною вікон Привільненська ЗОШ  I-III ст. 532,815     532,815
  Капітальний ремонт покрівлі Рибинської ЗОШ 250,000     250,000
  Капітальний ремонт покрівлі Волноваської ЗОШ № 1 243,000     243,000
  Капітальний ремонт покрівлі Андріївської ЗОШ 100,000     100,000
  Капітальний ремонт покрівлі ІванівськоїЗОШ 410,000     410,000
  Виготовлення проектів на встановлення твердопаливних котлів для Новотроїцької ЗОШ № 2  I-III ст., Володимирівської ЗОШ № 2  I-III ст. 83,600     83,600
  Капітальний ремонт котелень з заміною котлів для Володимирівської ЗОШ № 2  I-III ст., Новотроїцької ЗОШ № 2  I-III ст., Валер*янівської ЗОШ  I-III ст. 1500,000     1500,000
  Каіптальний ремонт спортзалу Волноваського ліцею 394,000     394,000
  Капітальний ремонт будівлі Кирилівського НВК 1021,500     1021,500
Відділ культури і туризму райдержадміністрації   1960,900     1960,900
Бібліотеки Капітальний ремонт Волноваської районної бібіліотеки для дітей 90,000     90,000
Музеї і виставки   348,000     348,000
  Капітальне будівництво каналізаційної системи, водопроводу, туалету Волноваського краєзнавчого музею 124,000     124,000
  Капітальний ремонт даху, залу, входу та ганку Волноваського краєзнавчого музею 224,000     224,000
Палаци і будинки культури, клуби та інші заклади клубного типу Капітальний ремонт Волноваського районного центру культури і дозвілля 1427,900     1427,900
Школи естетичного виховання дітей   95,000     95,000
  Капітальний ремонт покрівлі Волноваської школи мистецтв (музичне відділення) 30,000     30,000
  Капітальний ремонт туалету Волноваської школи мистецтв (художнє відділення) 65,000     65,000
РАЗОМ   8079,330     8079,330
           
Керуючий справами виконавчого апарату районної ради     А.К. Демішева  

 ________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ 

 24.02.2016  №6/4-69                                        

Про внесення змін та доповнень до Регламенту

Волноваської районної ради 7 скликання 

   Керуючись статтями 43, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування  в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести наступні зміни та доповнення до Регламенту Волноваської районної ради 7 скликання, затвердженого рішенням районної ради від 09.12.2015 №7/1-11:

Частини 1 та 2 статті 66 Регламенту викласти в наступній редакції:

«1. Районна рада ухвалює рішення відкритим поіменним або таємним голосуванням.

2. Рішення районної ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктом 30 частини 1 статті 38, статей 108, 109  Регламенту, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті Волноваської районної державної адміністрації розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід’ємною частиною протоколу сесії ради».           

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності та депутатської етики, прав та свобод громадян (Овчинников).

Голова районної ради                                                                                                                           В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 № 7/4-70

м.Волноваха

 

Про внесення змін до рішення районної

ради від 26.02.2010 №V/28-396 «Про

затвердження Положення про порядок

призначення на посаду та звільнення з

посади керівників комунальних підприємств,

установ, організацій спільної власності

територіальних громад сіл, селищ, міста,

що знаходяться в управлінні районної ради,

укладання та розірвання з ними контрактів» 

 

     Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 13.10.2015 №827 «Про затвердження Порядку призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів державної форми власності», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни в розділ 4 додатку 1 до рішення районної ради від 26.02.2010 №V/28-396 «Про затвердження Положення про порядок призначення на посаду та звільнення з посади керівників комунальних підприємств, установ, організацій спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходяться в управлінні районної ради, укладання та розірвання з ними контрактів», виклавши його в новій редакції, згідно з додатком.

2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров'я, культури і спорту (Близнюк), з питань з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник).

Голова районної ради                                                                                                                           В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

 



Додаток

до рішення районної ради 24.02.2016 №7/4-70

 

 

 

ПОРЯДОК 
призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів спільної власності територіальних громад району сіл, селищ, міста що знаходяться в управлінні

 

Волноваської районної ради

 

 

 

1. Цей Порядок визначає механізм призначення на посаду керівників загальноосвітніх навчальних закладів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста що знаходяться в управлінні Волноваської районної ради.

 

2. Керівником загальноосвітнього навчального закладу може бути особа, яка є громадянином України, вільно володіє державною мовою та має вищу педагогічну освіту на рівні спеціаліста або магістра, стаж педагогічної роботи не менше трьох років, високі моральні якості та стан здоров’я, що дозволяє виконувати професійні обов’язки.

 

3. Призначення керівників загальноосвітніх навчальних закладів здійснюється за наказом начальника відділу освіти Волноваської райдержадміністрації за результатами конкурсного відбору, що проводиться відповідно до цього Порядку, шляхом укладення контракту.

 

4. Підставою для проведення конкурсного відбору є наказ відділу освіти Волноваської райдержадміністрації, що призначає керівника навчального закладу.

 

Підставами для прийняття відповідного рішення є:

 

утворення нового навчального закладу;

 

наявність вакантної посади керівника навчального закладу;

 

прийняття рішення щодо припинення (розірвання) трудового договору (контракту) з керівником навчального закладу.

 

5. Рішення та оголошення про проведення конкурсного відбору оприлюднюються в районній газеті «Наше слово» та на офіційному веб-сайті Волноваської райдержадміністрації не пізніше ніж за один місяць до початку проведення конкурсного відбору.

 

В оголошенні про проведення конкурсного відбору зазначаються:

 

найменування і місце знаходження навчального закладу;

 

найменування посади та умови оплати праці;

 

кваліфікаційні вимоги до претендентів на посаду керівника навчального закладу (далі - претенденти);

 

перелік документів, які необхідно подати для участі в конкурсному відборі, та строк їх подання;

 

дата, місце та етапи проведення конкурсного відбору;

 

прізвище, ім’я, по батькові, номер телефону та адреса електронної пошти особи, яка надає додаткову інформацію про проведення конкурсного відбору.

 

В оголошенні може міститися додаткова інформація, що не суперечить законодавству.

 

Строк подання документів для участі в конкурсному відборі не може становити менше 20 та більше 30 календарних днів з дня оприлюднення оголошення про проведення конкурсного відбору.

 

6. Для проведення конкурсного відбору відділ освіти Волноваської райдержадміністрації, утворює конкурсну комісію, до складу якої включаються представники Волноваської районної ради, педагогічного колективу, громадського об’єднання батьків учнів (вихованців) навчального закладу, а також органу місцевого самоврядування та громадського об’єднання керівників навчальних закладів (у разі утворення) відповідної адміністративно-територіальної одиниці. До участі у роботі комісії з правом дорадчого голосу можуть бути залучені представники інших громадських об’єднань та експерти у сфері загальної середньої освіти.

 

Засідання конкурсної комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні не менше двох третин усіх членів комісії. Рішення конкурсної комісії приймається більшістю голосів присутніх на засіданні членів комісії. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови конкурсної комісії.

 

7. Конкурсний відбір полягає у:

 

1) поданні претендентом документів, що підтверджують відповідність кваліфікаційним вимогам;

 

2) поданні претендентом мотиваційного листа і перспективного плану розвитку навчального закладу та проведенні ним відкритої публічної презентації;

 

3) вивченні конкурсною комісією поданих документів, мотиваційного листа і перспективного плану розвитку навчального закладу.

 

Вивчення конкурсною комісією поданих документів, мотиваційного листа і перспективного плану розвитку навчального закладу не може здійснюватися більш як п’ять робочих днів.

 

8. Конкурсна комісія протягом одного робочого дня після завершення вивчення поданих документів, мотиваційного листа і перспективного плану розвитку навчального закладу надає претендентам та органу, що здійснює конкурсний відбір, висновок щодо результатів конкурсного відбору.

 

Кожен претендент може надати обґрунтовані заперечення щодо висновку до органу, що призначає керівника навчального закладу, не пізніше ніж через п’ять робочих днів з дати його отримання.

 

9. На підставі висновку та заперечень (за наявності), зазначених у пункті 8 цього Порядку, не раніше ніж через п’ять робочих днів та не пізніше ніж через 10 робочих днів з дати їх отримання відділ освіти Волноваської райдержадміністрації укладає контракт з визначеним конкурсною комісією претендентом з дотриманням вимог законодавства про працю.

 

10. Конкурсний відбір визнається таким, що не відбувся, в разі, коли:

 

відсутні заяви про участь у конкурсному відборі;

 

жоден з претендентів не пройшов конкурсного відбору;

 

конкурсною комісією не визначено претендента.

 

Підставою для визнання конкурсного відбору таким, що не відбувся, є наказ відділу освіти Волноваської райдержадміністрації.

 

Якщо конкурсний відбір не відбувся, проводиться повторний конкурсний відбір відповідно до цього Порядку.

 

11. Результати конкурсного відбору оприлюднюються районній газеті «Наше слово» та на офіційному веб-сайті Волноваської райдержадміністрації, та навчального закладу (в разі наявності такого веб-сайту).

 

 

 

 

 

Керуючий справамивиконавчого апарату

 

районної ради                                                                                                                                      А.К.ДЕМІШЕВА

_________________________________________________________________________________________________________________________

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

24.02.2016 №7/4-71

м.Волноваха

 

Про затвердження Порядку надання

орендарю згоди орендодавця майна

спільної власності територіальних громад

сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні

районної ради на здійснення невід'ємних

поліпшень орендованого майна

З метою підвищення ефективності управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради, враховуючи наказ Фонду державного майна України від 03.10.2006 №1523 «Про затвердження Порядку надання орендарю згоди орендодавця державного майна на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого державного майна», керуючись Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та статтями 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Порядок надання орендарю згоди орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна, згідно з додатком.

2. Орендодавцям майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради, керуватись затвердженим порядком при наданні орендарям згоди на здійснення невід’ємних поліпшень орендованого майна.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник).

Голова районної ради                                                                                                                     В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

 

 

 

Додаток

до рішення районної ради

24.02.2016 №7/4-71

 

ПОРЯДОК
надання орендарю згоди орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні

районної ради на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна

         1. Цей Порядок розроблений з метою визначення процедури надання орендарю згоди орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради, на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна.

            2. Процедура надання орендарю згоди орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого комунального майна включає такі етапи:

            - подання заяви і пакета документів орендарем;

             - розгляд заяви і документації орендаря;

             - прийняття відповідного рішення.

            3. Для розгляду питання про надання згоди орендарю на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради орендар подає заяву та наступний пакет документів:

            1) опис передбачуваних поліпшень і кошторис витрат на їх проведення;

            2) інформацію про доцільність здійснення поліпшень орендованого майна;

            3) приписи органів пожежного нагляду, охорони праці (за їх наявності);

            4) довідку балансоутримувача про вартість об'єкта оренди згідно з даними бухгалтерського обліку на початок поточного року;

            5) завірену копію проектно-кошторисної документації, якщо інше не встановлено договором оренди;

            6) звіт за результатами експертизи кошторисної частини проектної документації на здійснення невід’ємних поліпшень.

            4. Інформація про доцільність здійснення невід'ємних поліпшень надається на підставі наданих орендарем документів, у разі оренди цілісного майнового комплексу, будівлі або споруди органом, уповноваженим управляти відповідним майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради (за його наявності), а в разі оренди приміщень, частин будівель і споруд - цим самим органом або за його дорученням чи за його відсутності - балансоутримувачем.

            5. У разі оренди цілісного майнового комплексу при здійсненні поліпшень за рахунок амортизаційних відрахувань на орендоване майно  спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради чи інших коштів, орендодавець для розгляду питання про надання згоди на здійснення невід'ємних поліпшень створює комісію за участю представників органу, уповноваженого управляти майном (за його наявності).

            6. У разі відсутності органу, уповноваженого управляти майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної рад, орендодавець для розгляду питання про надання згоди на здійснення невід'ємних поліпшень орендованого цілісного майнового комплексу, будівлі або споруди, у тому числі за рахунок амортизаційних відрахувань, створює комісію за участю представників органу, який надавав згоду на оренду зазначеного майна, або його правонаступника, а за їх відсутності - представників районної державної адміністрацій (за згодою).

            7. Контроль за здійсненням невід'ємних поліпшень здійснюється у разі, якщо це передбачено договором оренди.

             8. Згода на здійснення поліпшень надається з урахуванням висновків комісії та умов договору у формі листа орендодавця орендарю, у якому міститься погодження на поліпшення орендованого майна. У листі вказується на необхідність першочергового використання амортизаційних відрахувань на орендоване майно для здійснення поліпшень, які збільшують вартість орендованого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні районної ради.

            9. Після отримання згоди орендар складає графік виконання робіт і подає його орендодавцю.

       10. Після здійснення дозволених орендарю невід'ємних поліпшень орендар надає інформацію орендодавцю про завершення виконання робіт з поданням копій, підписаних замовником і підрядником актів приймання виконаних робіт та документів, що підтверджують оплату зазначених робіт.

Керуючий справами виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                                  А.К.ДЕМІШЕВА

________________________________________________________________________________________________________________________

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 №7/4-72

м.Волноваха

Про внесення змін та доповнень до

Програми економічного і соціального

розвитку Волноваського району на 2016 рік

 

Розглянувши лист Волноваської районної державної адміністрації, районної військово-цивільної адміністрації від 10.02.2016 року № 01-23-143, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Внести зміни та доповнення до підрозділу 3.4. «Інвестиційна діяльність та розвиток інфраструктури» розділу 3 «Сприяння стабілізації економічної ситуації в районі» Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2016 рік, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2015 року № 7/2-22, виклавши його в новій редакції, згідно з додатком 1.

2. Внести зміни у додаток 1 «Основні показники економічного і соціального розвитку району на 2016 рік» Програми економічного і соціального розвитку Волноваського району на 2016 рік, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2015 року № 7/2-22, виклавши його в новій редакції, згідно з додатком 2.

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради.

Голова районної ради                                                                                                                        В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

Додаток 2

до рішення районної ради

від 24.02.2016 № 7/4-72

ОСНОВНІ     ПОКАЗНИКИ    ЕКОНОМІЧНОГО  І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

 ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ НА  2016 РІК

Показники

Одиниця виміру

2014 рік звіт

2015  рік

2016 рік

очікуване виконання

очікуване виконання програми, %

програма

програма до очік.вик. 2015 року, %

Територія

 

кв.км

1845,0

2549,4

138,2

2549,0

100,0

Населення

 

 

 

 

 

 

Середньорічна чисельність наявного населення

тис.осіб

105,1

103,0

124,1

103,1

100,0

Приріст (зменшення) чисельності наявного населення до початку року

%

99,6

124,1

х

100,0

х

Кількість народжених

осіб

864

855

109,6

900

105,2

Кількість померлих

осіб

1561

2100

в 1,5 р.б.

2100

100,0

Міграційний приріст (скорочення) населення

осіб

+178

+150

100,0

+100

66,7

Кількість зареєстрованих безробітних на кінець року

осіб

1121

1500

133,8

1500

100,0

Відсоток працевлаштованих від загальної кількості зареєстрованих безробітних

%

22,4

25,0

100,0

30,0

120,0

 

 

 

 

 

 

 

Кількість зареєстрованих тимчасово переміщених осіб, у т.ч.:

осіб

11285

23785

-

30785

129,4

- дітей

осіб

1122

2622

-

3122

119,1

- осіб працездатного віку

осіб

1627

3627

-

5127

141,3

- пенсіонерів

осіб

8181

16881

-

21381

126,6

- інвалідів

осіб

355

655

-

1155

в 1,7 р.б.

Кількість зареєстрованих безробітних з числа тимчасово переміщених осіб, з них:

осіб

106

200

-

210

105,0

- працевлаштовано

осіб

-

30

-

60

в 2,0 р.б.

 

 

 

 

 

 

 

Розвиток сфери  матеріального  виробництва

 

 

 

 

 

 

Обсяг реалізованої промислової  продукції у відпускних цінах підприємств

 

 

 

 

 

 

     всього

млн.грн.

818,6

874,7

112,6

881,8

100,8

     в розрахунку на одну особу

грн.

7788,9

8492,5

-

8553,0

100,7

у тому числі по основних видах діяльності

млн.грн.

 

 

 

 

 

 

- видобування неенергетичних матеріалів

тис.грн.

209,3

394,1

в 1,9 р.б.

474,6

120,4

- харчова промисловість

тис.грн.

342,9

193,6

72,6

95,1

49,1

- виробництво інших неметалевих мінеральних виробів

тис.грн.

226,4

209,6

96,4

234,0

111,6

- металургія та оброблення металу

тис.грн.

0,5

-

-

-

-

- виробництво машин та устаткування

тис.грн.

7,3

3,5

48,6

4,0

114,3

- виробництво електроенергії, газу та води

тис.грн.

32,2

73,9

в 1,7 р.б.

74,1

100,3

Виробництво основних видів промислової продукції   
(за номенклатурою, що характеризує спеціалізацію району)

натур. од.

 

 

 

 

 

- вогнетриви

тис.тонн

66,8

53,0

80,2

56,3

106,2

- щебінь

тис.м3

285,8

17,5

3,3

359,0

в 20,5 р.б.

-  вапняк металургійний

тис.тонн

848,7

1500,0

в 1,9 р.б.

1550,0

103,3

у тому числі видобуток корисних копалин за видами сировини

натур.од.

 

 

 

 

 

- вапняк доломітизований

тис.тонн

1262,0

1500,0

127,6

1550

103,3

- каолін

тис.тонн

215,5

-

-

-

-

- граніт

тис.тонн

117,3

-

-

-

-

Кількість підприємств*, які сертифікували власну систему управління якістю та довкіллям на відповідність стандартам (наростаючим підсумком з початку сертифікації):

 

 

 

 

 

 

ISO 9000

один.

2

2

100,0

2

100,0

ISO 14000

один.

-

-

-

-

-

ISO  9001-2001

один.

-

-

-

-

-

Обсяг промислової продукції, що відповідає міжнародним

стандартам ISO*

млн.грн.

2

2

100,0

2

100,0

    - питома вага у загальному обсязі реалізованої продукції

%

285,3

462,0

149,2

528,0

114,3

 

Показники

Одиниця виміру

2014 рік звіт

2015  рік

2016 рік

очікуване виконання

очікуване виконання програми, %

програма

програма до очік.вик. 2015 року, %

Агропромисловий комплекс (сільськогосподарські підприємства та фермери)

 

 

 

 

Валова продукція сільського господарства в цінах 2010 року

тис.грн.

893673

600048,0

61,8

603247,0

100,5

в тому числі

 

 

 

 

 

 

        рослинництво

тис.грн.

383365

371797,0

114,0

370842,0

99,7

        тваринництво

тис.грн.

510307

228251,0

35,4

232405,0

101,8

Виробництво продукції рослинництва (у вазі після доробки)

 

 

 

 

 

Зернові

 

 

 

 

 

 

       площа

га

49291,1

48015,0

94,8

66320,0

в 1,4 р.б.

       врожайність

ц/га

33,7

29,2

83,0

27,3

93,5

       валовий збір

тонн

166007,9

140262,0

78,5

181003,4

в 1,3 р.б.

 

 

 

 

 

 

 

Технічні культури, всього

 

 

 

 

 

 

       площа

га

34108,2

40065,0

в 1,8 р.б.

29980,0

74,8

у тому числі соняшник

 

 

 

 

 

 

       площа

га

33717,2

39570,0

в 2 р.б.

29180,0

73,7

       врожайність

ц/га

20,7

19,0

95,0

20,0

105,3

       валовий збір

тонн

69850,9

75183,0

в 1,9 р.б.

58360,0

77,6

Картопля

 

 

 

 

 

 

       площа

га

23

19,0

82,6

20,0

105,3

       врожайність

ц/га

119,7

224,0

в 1,9 р.б.

200,0

89,3

       валовий збір

тонн

275,2

425,6

в 1,5 р.б.

400,0

94,1

Овочі

 

 

 

 

 

 

       площа

га

63

37,0

57,8

37,0

100,0

       врожайність

ц/га

253,9

150,0

92,9

160,0

106,7

       валовий збір

тонн

1597,9

554,0

53,6

592,0

106,9

Кормові культури

 

 

 

 

 

 

       площа

га

8807

6357,0

79,6

6800,0

107,0

Всього посівів

га

93197

94521,5

114,1

103182,0

109,2

       у тому числі ярі культури

га

56563

55980,5

в 1,3 р.б.

61493,0

109,8

Чисті пари

га

1869,5

16766,5

120,7

15606,0

93,1

 Рілля в обробітку

га

95067

132638

в 1,4 р.б.

132638,0

100,0

в т.ч.  АТО

 

-

21350

-

13850,0

64,9

Виробництво продукції тваринництва

 

 

 

 

 

 

Вирощено худоби та птиці

тонн

10671,8

7000

66,7

7100

101,4

Реалізовано на забій худоби та птиці (у живій вазі)

тонн

11696,8

7200

69,9

7300

101,4

Молоко

тонн

30256,3

33000

103,1

33500

101,5

Яйця

тис.шт.

699366,6

160000

16,0

165000

103,1

Вовна

тонн

6,5

6,0

100,0

6,5

108,3

Продуктивність худоби та птиці         

 

 

 

 

 

 

Середній надій молока на одну корову, яка була і наявності на початок  року

кг

5886

5670

94,5

5740

101,2

Середня несучість 1 курки - несучки

шт.

279

296

94,6

296

100,0

Поголів’я худоби та птиці (на кінець року)

 

 

 

 

 

 

Велика рогата худоба                

голів

12384

13400

103,8

13400

100,0

     у тому числі  корови

голів

5324

5820

108,2

5830

100,2

Свині

голів

6477

7300

100,0

7400

101,4

Вівці та кози

голів

4662

5300

112,8

5400

101,9

Птиця

голів

1590508

540000

15,4

560000

103,7

Виробництво найважливіших видів харчової продукції у натуральному вимірі

 

 

 

 

Ковбасні вироби

тонн

53,1

60,0

100,7

62,0

103,3

М’ясо курчат

тонн

4873,3

3312,0

128,3

3544,0

107,0

Хлібобулочні вироби

тонн

4292,4

4300,0

102,5

4500,0

104,7

Борошно

тонн

654,1

660,0

99,2

680,0

103,0

Олія соняшникова нерафінована

тонн

92,6

75,0

100,0

75,0

100,0

Крупи

тонн

731,8

185,0

23,0

190,0

102,7

 

 

 

 

 

 

 

Фінансові  показники

 

 

 

 

 

 

Збір податків, зборів та інших обов’язкових платежів до бюджетів усіх рівнів, всього

тис.грн.

163983,0

223792,0

в 1,8 р.б.

209953,0

93,8

Доходи бюджету міста (району), всього (без трансфертів)

тис.грн.

109271,9

133816,5

144,2

136180,1

99,5

Трансферти з Державного бюджету – разом, з них:

тис.грн.

159623,2

329402,9

119,2

324732,5

98,6

базова дотація

тис.грн

66979,6

310,6

х

2443,7

в 7,9 р.б.

субвенція на використання окремих програм соціального захисту

тис.грн

87145,7

138544,6

х

147077,9

106,2

інші додаткові дотації і субвенції

тис.грн

5497,9

190547,7

х

175210,9

92,0

 

 

 

 

 

 

 

Видатки бюджету міста (району)

тис.грн.

266740,3

454463,8

111,3

457121,7

100,6

Крім того:

                    реверсна дотація

тис.грн.

-

-

-

-

-

                    інші міжбюджетні трансферти

тис.грн.

-

-

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

Податковий борг до бюджетів усіх рівнів, всього

тис.грн.

9980,8

20275,0

в 2,3 р.б.

20120,0

99,2

з нього : до Державного бюджету

тис.грн.

5053,2

7680,0

в 1,6 р.б.

7650,0

99,6

               до місцевого бюджету

тис.грн.

4927,6

12595,0

в 3,4 р.б.

12470,

99,0

 

 

 

 

 

 

 

Показники рівня життя і розвитку  соціальної сфери

 

 

 

 

 

 

Обсяг роздрібного товарообороту підприємств (юридичних осіб), які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі та ресторанного господарства у діючих цінах

тис. грн.

224672,9

204590,0

74,0

220000,0

107,5

Роздрібний товарооборот торгових організацій і підприємств у діючих цінах на одну особу

грн.

2706,9

1986,3

60,0

2135,9

107,5

Темп зростання (зниження) роздрібного товарообороту підприємств роздрібної торгівлі та ресторанного господарства (юридичних осіб) до відповідного періоду минулого року

%

-

91,1

х

107,5

х

Кількість підприємств роздрібної торгівлі

одиниць

451

410

96,2

412

100,5

- забезпеченість торговою площею на 1 тис. жителів

кв.м

360,9

266,7

74,5

267,5

100,3

Кількість підприємств ресторанного господарства

одиниць

106

99

90,0

100,0

101,0

- забезпеченість місцями на 1 тис. жителів

місць

87,1

66,7

77,5

67,2

100,7

Кількість підприємств побутового обслуговування населення

одиниць

105

101

86,3

102

101,0

- забезпеченість працюючими на 1 тис. жителів

місць

1,3

1,6

69,6

1,65

103,1

Обсяг реалізованих послуг у діючих цінах, всього

тис.грн.

164,0

170,0

90,9

172,0

101,2

       у % до попереднього року

%

114,7

103,6

х

101,2

х

 

 

 

 

 

 

 

Кількість лікарняних  ліжок (на кінець року)

ліжок

490

490

100,0

490

100,0

       у розрахунку на 10 тисяч населення

 

59,2

47,6

80,6

47,6

100,0

Загальна захворюваність населення (на 100 тис. населення)

випадків

121089,0

140505,4

100,0

119970,3

85,4

Кількість хворих на туберкульоз з уперше в житті встановленим діагнозом – всього

осіб

45

64

100,0

47

73,4

       у розрахунку на 100 тис. населення

випадків

59,1

70,7

83,3

50,6

71,6

Смертність населення від:

 

 

 

 

 

 

      СНІДу

випадків

9

12

-

-

-

      туберкульозу

випадків

14

12

-

-

-

Материнська смертність (на 100 тис. народжених живими)

випадків

-

1

-

-

-

Малюкова смертність (на 1000 народжених живими)

випадків

2,3

5,0

-

-

-

Витрати з місцевого бюджету на 1 мешканця на утримання мережі закладів охорони здоров’я

грн. на          1 особу

203,0

693,0

-

610

88,0

Обсяг коштів місцевого бюджету на 1 мешканця, виділених на поліпшення матеріально-технічної бази ЛПУ району первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги

грн. на                1 особу

14,0

16,6

-

8,9

в 1,9 р.б.

Відсоток фінансування з місцевого бюджету, виділеного на первинну медичну допомогу

%

93,9

29,6

х

32,1

х

Кількість дошкільних закладів (на кінець року)

одиниць

34

45

132,4

48

106,7

         в них:

 

 

 

 

 

 

           місць

одиниць

2209

2707

123,4

2787

102,2

           дітей

осіб

1975

1911

89,0

1971

103,1

Черга до дошкільного закладу

осіб

46

94

42,0

94

100,0

Чисельність дітей у дошкільних навчальних закладах на 100 місць

осіб

89

71

100,0

71

100,0

Витрати місцевого бюджету на 1 дитину на утримання мережі дошкільних заходів

грн. на          1 особу

11004

19557

-

20566

105,2

Кількість загальноосвітніх шкіл (на початок навч. року)

одиниць

48

57

118,8

57

100,0

         в них:

 

 

 

 

 

 

           учнівських місць

уч.місць

17470

22273

127,5

22273

100,0

           учнів

осіб

8006

7434

98,6

7434

100,0

        питома вага учнів, які навчаються в другу зміну

%

-

-

-

-

-

Питома вага учнів, які навчаються українською мовою

%

65,4

60,6

100,0

60,6

100,0

Витрати з місцевого бюджету на 1 учня на утримання мережі закладів освіти

грн. на          1 особу

14684

10432

-

16484

158,0

Наявність шкільних автобусів

одиниць

14

17

121,4

17

100,0

Наявність комп’ютерів

одиниць

556

648

116,5

668

103,1

Кількість прийомних сімей, всього

одиниць

7

8

100,0

8

100,0

в них виховується

 

 

 

 

 

 

дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

осіб

12

14

107,7

15

107,1

Кількість дитячих будинків сімейного типу

одиниць

3

3

100,0

3

100,0

в яких влаштовані

 

 

 

 

 

 

діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування

осіб

24

23

100,0

23

100,0

Кількість створених:

 

 

 

 

 

 

- прийомних сімей

одиниць

-

1

100,0

1

        100,0

в них дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

осіб

-

1

100,0

1

         100,0

- дитячих будинків сімейного типу

одиниць

-

-

-

-

-

в них дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

осіб

1

-

-

-

-

Кількість проведених культурно-масових заходів

одиниць

 

 

 

 

 

Кількість населення, яке займається фізичною культурою і спортом

осіб

9900

10000

100,0

10000

100,0

у % до загальної чисельності населення

%

12,0

13,0

х

15,0

х

Витрати з місцевого бюджету на 1 мешканця на утримання мережі закладів фізичної культури та спорту

грн. на          1 особу

12,0

17,0

-

24,0

141,2

Кількість проведених масових спортивних заходів

одиниць

59

59

98,3

60

101,7

в них прийняли участь

осіб

9300

9300

97,9

9300

100,0

Витрати з місцевого бюджету на 1 мешканця на утримання мережі закладів культури

грн. на          1 особу

153

178

х

2321

130,3

Показники чисельності та оплати праці найманих працівників

 

 

 

 

 

 

Фонд оплати праці, всього

тис.грн.

645493,4

598027,0

90,2

612376,6

102,4

в тому числі штатних працівників

тис.грн.

595889,1

541140,0

86,3

557770,0

103,1

Середньооблікова чисельність штатних працівників

осіб

16394

14500

86,3

14480

99,8

Середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника

грн.

3029,0

3110,0

100,3

3210,0

103,2

Заборгованість з виплати заробітної плати на кінець року

тис.грн.

2719,2

3046,0

-

-

-

в тому числі:

 

 

 

 

 

 

на економічно активних підприємствах

тис.грн.

2719,2

3046,0

-

-

-

на підприємствах-банкрутах

тис.грн.

-

-

-

-

-

на економічно неактивних підприємствах

тис.грн.

-

-

-

-

-

Темп погашення заборгованості по заробітній платі підприємств комунальної власності (у порівнянні до показників на початок року)

%

-

-

х

100,0

х

Пенсійне забезпечення та соціальна допомога населенню

 

 

 

 

 

 

Власні доходи Пенсійного фонду України

тис.грн.

11942,2

14957,8

119,6

16568,9

110,8

Видатки Пенсійного фонду України

тис.грн.

609441,3

966309,2

143,7

1082126,9

112,0

Загальна сума боргу до бюджету Пенсійного фонду України на кінець року

тис.грн.

1472,8

2417,4

160,6

1613,4

66,7

в тому числі сума недоїмки до бюджету Пенсійного фонду України

тис.грн.

107,9

104,2

98,6

103,7

99,5

Темп зростання (зменшення) заборгованості економічно активних платників до бюджету Пенсійного фонду

%

346,3

182,4

х

66,7

х

Загальна потреба в коштах на виплату   пенсій та   грошової допомоги

тис.грн.

609441,3

966309,2

143,7

1082126,9

112,0

Забезпеченість  потреби на виплату пенсій та   грошової допомоги  власними коштами

%

2,0

1,6

84,2

1,5

93,7

Кількість одержувачів пенсій (середньорічна)

осіб

40,9

39,2

132,9

39,5

100,8

Середньомісячний розмір виплати на 1 пенсіонера

грн.

1686,94

1710,61

90,0

1915,88

112,0

Кількість одержувачів допомоги на дітей згідно з Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»

 

осіб

5656

5100

90,2

5100

100,0

Видатки бюджету на надання допомоги сім'ям з дітьми

тис.грн.

54783,1

66000,0

120,5

66408,7

100,6

Кількість одержувачів житлових субсидій

сімей

3829

5200

135,8

6600

126,9

Видатки бюджету на надання житлових субсидій

тис.грн.

6878,9

20162,7

293,1

27904,5

138,4

Відсоток оформлених житлових субсидій до поданих заяв

%

100,0

100,0

100,0

100,0

100,0

Кількість пільгової категорії громадян, інформація про яких внесена до єдиного державного автоматизованого реєстру пільговиків (ветерани війни, праці, громадяни, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, та інші пільговики)

 

осіб

26600

34200

128,6

29000

84,8

Видатки бюджету на надання пільг ветеранам війни, праці, громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, та іншим пільговикам

 

тис.грн.

8393,8

15686,4

186,9

19476,4

124,2

Кількість одержувачів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям

 

осіб

135

300

222,2

300

100,0

Контингент осіб, переміщених з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, яким надається допомога для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг:

 

 

 

 

 

 

кількість осіб

тис. осіб

2,8

4,2

150,0

6,8

161,9

кількість сімей

тис. сімей

1,1

2,7

245,5

3,1

114,8

Видатки бюджету на надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям

 

тис.грн.

5277,8

8000,0

151,6

10689,1

133,6

Кількість одержувачів державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам

 

осіб

812

950

117,0

950

100,0

Видатки бюджету на надання державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам

 

тис.грн.

11481,9

14500,0

126,3

17922,2

123,6

Кількість одержувачів компенсаційних виплат – фізичних осіб, які надають соціальні послуги інвалідам та громадянам похилого віку (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 №558)

 

осіб

182

130

71,4

120

92,3

Видатки місцевого бюджету на надання компенсаційних виплат – фізичним особам, які надають соціальні послуги інвалідам та громадянам похилого віку (згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558)

 

 

тис.грн.

285,5

203,3

71,2

179,9

88,5

Видатки бюджету на надання допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг

тис.грн.

2533,1

31451,1

1241,6

39839,7

126,7

 

 

 

 

 

 

Інвестиційна діяльність

 

 

 

 

 

 

Обсяг капітальних інвестицій за рахунок усіх джерел фінансування,  у фактичних цінах

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       у фактичних цінах

тис.грн.

83953,0

2500,0

-

116696,7

-

       у порівнянних цінах, у % до попереднього року

       на одну особу, у фактичних цінах

%

грн.

54,7

798,8

-

24,1

-

1,9

-

1131,9

-

-

 

 

 

 

 

 

 

Обсяг прямих іноземних інвестицій

 

 

 

 

 

 

      по наростаючому підсумку (на кінець року)

тис.дол.

США

27236,3

-

-

-

-

      на одну особу

дол.США

326,0

-

-

-

-

      приріст (зниження) до початку року

тис.дол.

США

(-6871,2)

-

-

-

-

 

 

 

 

 

 

 

Введення в експлуатацію об`єктів соціальної сфери  за рахунок усіх джерел фінансування

 

 

 

 

 

 

Загальна площа житла                      

кв.м

2231

-

-

6533,4

-

Загальноосвітні навчальні заклади

уч.місць

-

-

-

-

-

Дошкільні  заклади освіти

місць

-

-

-

-

-

Лікарні

ліжок

-

-

-

-

-

Амбулаторно-поліклінічні заклади

відв. за зміну

-

-

-

-

-

Водопровід             

тис.куб.м на добу/км

-

-

-

42,93

-

Каналізація                

тис.куб.м стічних вод на добу/км

-

-

-

225 м3 / добу

-

Теплопостачання           

Гкал на годину/ км

-

-

-

3,0 км / 470,0 тис.м3 газу на рік

-

Газові  мережі          

км

-

-

-

-

-

Введення вулиць та доріг  з твердим покриттям за рахунок місцевих бюджетів

км

-

-

-

-

-

Житлово-комунальне  господарство

 

 

 

 

 

 

Рівень відшкодування тарифами собівартості житлово-комунальних послуг

%

85,0

93,0

100,0

100,0

100,0

Рівень оплати житлово-комунальних послуг населенням

%

96,0

96,0

100,0

100,0

100,0

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

рівень сплати населенням за спожиту електроенергію

%

-

96,0

х

100,0

х

рівень сплати населенням за спожитий природний газ

%

-

95,0

х

100,0

х

Частка застарілих і аварійних мереж – всього,

в тому числі

%

45,9

45,8

х

45,3

х

   водопровідно-каналізаційних

%

56,8

56,6

х

56,5

х

   теплових

%

35,0

35,0

х

34,0

х

Рівень втрат води у мережах

%

48,9

48,4

х

48,0

х

Кількість недержавних підприємств та площа житлового фонду, яку вони обслуговують*

од./кв.м

4/331600

3/140806

75,0/42,5

3/140806

100,0

Створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків*:

 

 

 

 

 

 

   кількість ОСББ (всього / за рік)

одиниць

18 / (-2)

18 / (-)

100,0

18 / (-)

100,0

   кількість будинків в ОСББ (всього / за рік)

одиниць

18 / (-2)

18 / (-)

100,0

18 / (-)

100,0

   загальна площа житлового фонду, що знаходиться в ОСББ

кв.м

37324

37324

100,0

37324

100,0

Кількість керуючих компаній (служб єдиного замовника) з утримання житла та надання комунальних послуг*

одиниць

-

-

-

-

-

Оснащення житлових будинків приладами обліку та регулювання споживання енергоносіїв (будинковий облік):*

 

 

 

 

 

 

        лічильниками холодної води

одиниць

161 / (-1)

161 / (-)

100,0

161 / (-)

100,0

       рівень оснащення у загальній кількості багатоквартирних житлових будинків

%

53,0

53,0

х

53,0

х

       лічильниками гарячої води

одиниць

-

-

-

-

-

       рівень оснащення у загальній кількості багатоквартирних житлових будинків

%

-

-

-

-

-

       лічильниками теплової енергії та регуляторами  температури

одиниць

29 / (6)

29 / (-)

100,0

29 / (-)

100,0

      рівень оснащення у загальній кількості багатоквартирних житлових будинків

%

10,0

11,0

х

11,0

х

Питома вага приватизованого житла в державному фонді

(з початку приватизації)*

%

93,7

93,7

х

93,7

х

Кількість квартир, що пустують – всього*, у т.ч.

одиниць

14

14

100,0

10

100,0

комунальної власності

одиниць

3

3

100,0

3

100,0

приватної власності

одиниць

11

11

100,0

11

100,0

Забезпеченість житлом  одного мешканця

кв.м

24,3

24,3

100,0

24,3

100,0

* -  у графі -  дані станом на 01.01.15, у графах 4, 6 – наростаючим підсумком

Показники діяльності суб`єктів малого підприємництва

 

 

 

 

 

 

Кількість малих підприємств

 

 

 

 

 

 

всього

одиниць

305

310

101,6

315

101,6

на 10 тис. осіб наявного населення

одиниць

37

30

81,1

31

103,3

Кількість зареєстрованих суб’єктів підприємницької діяльності

 

 

 

 

 

 

всього

одиниць

173

174

145,0

280

160,0

в тому числі фізичних осіб - підприємців

одиниць

164

150

130,4

270

180,0

Кількість суб’єктів підприємницької діяльності, що припинили свою діяльність

 

 

 

 

 

 

всього

одиниць

586

255

в 2,5 р.б.

205

80,4

в тому числі фізичних осіб -  підприємців

одиниць

563

250

в 2,5 р.б.

200

80,0

Обсяг реалізації продукції (робіт, послуг) малими підприємствами

млн.грн.

354,2

420,0

123,5

490,0

116,7

Кількість найманих працівників (з урахуванням штатних і позаштатних) працівників підприємства

тис. осіб

1435

1450

101,4

1455

100,3

Витрати на персонал (з урахуванням витрат на оплату праці та відрахувань на соціальні заходи)

грн.

44295,0

43500,0

94,0

45000,0

103,4

Кількість підприємців-фізичних осіб

осіб

2230

2130

94,6

2200

103,3

Доходи місцевих бюджетів від діяльності суб’єктів малого підприємництва

 

млн.грн.

5934,9

11920,0

в 2,2 р.б.

12834,4

107,7

Питома вага надходжень від діяльності суб’єктів малого підприємництва у доходній частині місцевих бюджетів

%

5,4

8,9

х

9,4

х

Кількість наданих адміністративних послуг в розрахунку на 10 тис. наявного населення через центри надання адміністративних послуг

одиниць

647

3577

-

4500

125,8

Забезпечення законності та правопорядку

 

 

 

 

 

 

Рівень злочинності у розрахунку на 10 тис. населення

одиниць

83,6

150

86,7

100

119,6

Охорона  природи

 

 

 

 

 

 

Викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря

тис.тонн

5,8

6,3

100,0

6,3

100,0

Скиди  в поверхневі водойми забруднених стічних вод

млн.куб.м

0,345

0,412

100,0

0,412

100,0

Рівень використання відходів у загальному обсязі утворених відходів

%

-

-

х

-

х

Збільшення площі територій та об’єктів природно-заповідного фонду

га

3134,2

3134,2

х

3134,2

100,0

Видатки місцевого бюджету на екологічні заходи на 1 мешканця

грн. на          1 особу

3

5

х

9

в 1,8 р.б.

Керуючий справами виконавчого апарату районної ради                                                                А.К. Демішева

 

Додаток 1

до рішення районної ради

від 24.02.2016 № 7/4-72

3.4. Інвестиційна діяльність та розвиток інфраструктури

Інвестиційна діяльність є основною передумовою для створення ефективної економіки та розвитку ринкових відносин в Україні

Актуальні проблеми:

- зниження фінансових можливостей бюджетів усіх рівнів, а також господарюючих суб’єктів;

- відсутність системи страхування ризику інвесторів;

- нестабільна політична ситуація в країні.

Головна ціль – забезпечення інвестиційного менеджменту і найбільш ефективних шляхів реалізації інвестиційної стратегії в районі.

 Основні завдання на 2016 рік:

- прогнозування і програмування інвестицій, обґрунтування можливостей та доцільності інвестицій;

- пошук і обов’язкове застосування шляхів прискорення реалізації інвестиційних програм і проектів;

- освоєння інвестицій в повному обсязі, введення  в дію об’єктів;

- підтримка фінансової стійкості та платоспроможності підприємств у процесі здійснення інвестиційної діяльності;

- послідовна дерегуляція підприємницької діяльності.

Кількісні та якісні критерії ефективності:

- підвищення рівня загального розвитку та рівня розвитку інвестиційної інфраструктури;

- освоєння інвестицій с сумі -  178 206,46 тис.грн.

Ресурсне забезпечення.

На виконання заходів передбачається направити кошти: державного бюджету – 48179,647 тис.грн., районного бюджету – 2945,094 тис.грн., підприємств – 34440,0 тис.грн., інвесторів – 92641,719 тис.грн.

 

Заходи

щодо забезпечення виконання завдань по розділу Програми

«Інвестиційна діяльність та розвиток інфраструктури» на 2016 рік

 

Зміст заходу

Термін виконання

Виконавець

Витрати на реалізацію, тис.грн.

Очікуваний

результат

Всього

у тому числі за рахунок коштів:

державного

бюджету

місцевих бюджетів

підпри­ємств

інших джерел

обласного бюджету

районного бюджету

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

1. Вироблення енергії із біогазу

2010-2016

ПРАТ «Екопрод»

34440,0

-

-

-

34440,0

-

Введення в експлуатацію біогазового заводу з виробництва 24 000 мВт електричної енергії та 50 тис.тонн біодобрив на рік

2. Водопостачання с.Хлібодарівка Волноваського району (від вул.Леніна, пров.Центрального до вулиць Садової, Нової, Степної)

2013-2016

Відділ капітального будівництва

588,588

529,729

-

58,859

-

-

Забезпечення населення питною водою - 570 осіб.

3. Капітальний ремонт та підвищення енергоефективності будівлі лікарні смт. Володимирівка для розселення внутрішньо переміщених осіб за адресою: Донецька область, смт.Володимирівка, вул. Проценка, 10»

2015-2016

КОУЗ «Волноваський РЦПМСД»

9914,309

-

-

-

-

9914,309

Створення комфортних умов проживання для 150 внутрішньопереміще-них осіб

 Економія твердого палива до 10,0 тис.тонн на рік

4. Термомодернізація та термоса нація будівлі Волноваської ЗОШ I-III ступенів № 3 за адресою: Донецька область,  м.Волноваха, вул. Урицького, 8

2015-2016

Відділ освіти райдержадміні-страції

6774,241

-

-

-

-

6774,241

буде забезпечено відповідний температурний режим 450 учням та 50співробітнкам

 Знизиться споживання твердого палива на 94,4 тон в рік                                              

5. Реконструкція каналізаційної насосної станції смт. Ближнє Волноваського району

2014-2016

Відділ капітального будівництва

7266,8

-

-

-

-

7266,8

Очищення стоків. Покращення екологічного стану населеного пункту

6. Котельня, квартал «Північний» м.Волноваха – реконструкція та модернізація  з закриттям котельні №17

2015-2016

ОКП «Донецьктепло-комуненерго»

7608,541

-

-

-

-

7608,541

Зменшення потреб електроенергії  –

7 0тис. кВт/год в рік. Зменшення потреб природного  газу - 450 тис.м3 рік. Зменшення потреб води - 2,250 тис.м3 рік

7. Будівля загальноосвітньої школи I-III ступеня

№ 1   м. Волноваха – капітальний ремонт (термомодернізація)

2015-2016

Відділ освіти райдержадмі-ністрації

4477,558

-

-

-

-

4477,558

Буде забезпечено відповідний температурний режим 438 учням та 44 співробітникам

8. Капітальний ремонт автодоріг м.Волноваха Донецької області

2015-2016

Волноваська міська рада

11946,367

-

-

-

-

11946,367

Забезпечення безпеки дорожнього руху.. Збільшення пасажирообігу до 20,0%.

9. Капітальний ремонт водопровідних мереж та підвищення якості водопостачання  Златоустівської сільської ради (6 населених пунктів)

2015-2016

Златоустівська сільська рада

4083,6

-

-

-

-

4083,6

Створення комфортних умов проживання для 170 внутрішньопереміщених осіб

10. Реконструкція  нежитлової будівлі під гуртожиток за адресою: Донецька обл., м.Волноваха, вул. Будівників. 7-а

2015-2016

Волноваська міська рада

21931,193

-

-

-

-

21931,193

Створення комфортних умов проживання для 123 внутрішньопереміщених осіб

11. Валер’янівська, Краснівська, Бугаська, Каменська, Гранітненська, Старогнатівська, Донська, Новотроїцька, Рівнопільська, Волноваська № 7, Миколаївська загальноосвітні школи Волноваського району  - капітальний ремонт (термомодернізація) шляхом встановлення енергозберігаючих віконних конструкцій

2015-2016

Відділ освіти райдержадміні-страції

18639,110

-

-

-

-

18639,110

Забезпечено відповідний температурний режим 8183 учням та 570 співробітників  в 11 школах району          

12. Створення моделі інформаційно – навчального простору школи та капітальний ремонт покрівлі, заміна вікон, утеплення фасадів  загальноосвітньої школи № 1 смт. Володимирівка Волноваського району Донецької області

2016

Відділ освіти райдержадміні-страції

7897,344

7 107,61

-

789,734

-

-

Підвищення ефективності якісного та сучасного навчального процесу

13. Створення моделі інформаційно-навчального простору школи та капітальний ремонт покрівлі, заміна вікон, утеплення фасадів  загальноосвітньої школи  с.Рибинське Волноваського району Донецької області

2016

Відділ освіти райдержадміні-страції

4930,707

4437,636

-

493,071

-

-

Підвищення ефективності якісного та сучасного навчального процесу

14. Розвиток спортивної інфраструктури шляхом зміцнення матеріально-технічного потенціалу з об'єднанням фінансових ресурсів держави та місцевої громади м. Волноваха  (Будівництво стадіону з реконструкцією існуючих боксів під роздягальні та душеві по вул. Донецькій в м.Волноваха)

 

Волноваська міська рада

13626,102

12263,492

-

1362,61

-

-

Підвищення фізичного розвитку дітей та молоді, проведення футбольних змагань серед дорослих, що сприяє укріпленню здоров’я.

 

15. Реконструкція  каналізаційних очисних споруд  смт. Володимирівка 

2016

Відділ капітального будівництва

700,0

693,0

-

7,0

-

-

Очищення стоків. Покращення екологічного стану населеного пункту

16. Реконструкція окисного блоку №2 каналізаційних очисних споруд  м.Волноваха 

2016-2017

Волноваське ПУВКГ

1182,0

1170,18

-

11,82

-

-

Очищення стоків. Покращення екологічного стану населеного пункту

17. Реконструкція насосної станції 2-го підйому с.Мирне"

2016-2017

Волноваське ПУВКГ

5800,0

5742,0

-

58,0

-

-

Очищення стоків. Покращення екологічного стану населеного пункту

18. Реконструкція магістрального водоводу "Велико-анадольська фільтрувальна станція - ДХМЗ" (1-й етап)

2016-2017

Волноваське ПУВКГ

16400,0

16236,0

-

164,0

-

-

Створення комфортних умов проживання мешканців

Всього

х

х

178206,46

48179,647

-

2945,094

34440,0

92641,719

х

 

Капітальне будівництво за рахунок  усіх  джерел  фінансування на 2016 рік

по Волноваському району

 

                                                                                                                                                                       Показники заповнюються тільки по об’єктах, що включаються до програми на 2016 рік                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Найменування замовників

та   назва об’єктів, згідно з проектно-кошторисною документацією, їх місцезнаходження

Наявність проектно-кошторисної документації:

дата і № комплексного експертного висновку;

дата і № документа, яким затверджена ПКД

Рік початку             і закін-чення

Всього

за кош-

торисом

 

 

 

кап.вкл.

потужн.

Виконано

з початку будівництва станом на

01.01.2016   (очік.)

 

 

кап.вкл.

потужн.

% будівельної готовності

на 01.01.2016

Залишок

за кошто-

рисом

на 01.01.

2016

 

 

кап.вкл.

потужн.

 

Пропозиції на 2016 рік

капітальні вкладення   у   діючих цінах   - тис.грн

введення потужностей у відповідних одиницях виміру

 

Всього за рахунок усіх джерел фінансування

 

 

у тому числі за джерелами фінансування:

кошти держав-

ного бюджету (включаючи

екофонд)

суб- венції

з держав-ного бюджету місцевим бюдже-там

кошти обласно-

го бюд-жету

(вклю-чаючи екофонд)

кошти міськ

(рай) бюд-жету

(вклю-чаючи еко-фонд)

власні кошти підпри-ємств              та орга-нізацій

кредити банків              та інші

позики

(крім

бюджет-

них)

Кошти іно-земних інвес-торів

Кошти вітчиз- няних інвести-ційних компаній

Кошти населеня на будів-ництво власних квартир

Кошти інди-відуа-льних забу-довни-ків

Інші

джере-ла фі-нансу-

вання

(вка-зати

які)

А

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

Обсяг капітальних інвестицій – всього

/включаючи  обладнання, інструмент, інвентар/

х

х

122951,525

1039,218

х

121912,307

121912,307

2529,729

23841,18

-

799,679

-

-

92641,719

-

2000,0

100,0

-

у тому числі:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

І. Будівництво  (реконструкція) важливих вироб­ничих об’єктів

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

П. Будівництво (реконструкція) об’єктів соціальної сфери

х

х

61215,114

 

1039,218

2,5 км

-

60175,896

60175,896

2529,729

23841,18

-

799,679

-

-

30905,308

-

2000,0

100,0

-

у тому  числі:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Будівлі житлові  (регіональна програма житлового будівництва без розшифровки по замовниках та об’єктах)

х

х

4600,0

2578

-

-

4600,0

4600,0

2000,0

-

-

500,0

-

-

-

-

2000,0

100,0

-

Лікарні та  амбулаторно-поліклінічні заклади

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Середні навчальні заклади

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Дошкільні заклади освіти

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Клуби та будинки культури

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Водопровід,

у т.ч. по замовниках

х

х

22111,406

48,145

1039,218

2,5  км

х

21072,188

45,645 км

21072,188

529,729

16236,0

 

222,859

 

 

4083,6

 

 

 

 

Водопостачання с.Хлібодарівка Волноваського району (по вул.Леніна, пров.Центральний до вул.Садова, вул.Нова, вул.Степна)

Експертний звіт філії «Укрдержбудекспер-тиза» у Донецькій області від 25.11.2015 № 05-1708-15

2013-2016

1627,806

814,885 м3/добу,

2,93 км

1039,218

2,5 км

74,2

588,588

0,43 км

814,885 м3/добу

588,588

529,729

-

-

58,859

-

-

-

-

-

-

-

Ремонт водопровідних мереж та підвищення якості водопостачання Златоустівської сільської ради (6 населених пунктів)

в розробці

2015-2016

4083,6

40 км

-

-

4083,6

40 км

4083,6

 

 

-

-

-

-

-

-

4083,6

 

 

-

-

-

-

Реконструкція магістрального водоводу "Велико-анадольська фільтрувальна станція - ДХМЗ" (1-й етап)

Розроблена 25.01.2016

Знаходиться на експертизі

2016-2017

16400,0

5215 м

-

-

16400,0

5215 м

16400,0

-

16236,0

-

164,0

-

-

-

-

-

-

-

Каналізація,

у т.ч. по замовниках

х

х

14948,8

8000м3

/добу

-

-

14948,8

8000м3

/добу

14948,8

-

7605,18

-

76,82

-

-

7266,8

-

-

-

-

Реконструкція каналізаційної насосної станції смт. Ближнє Волноваського району

в  розробці

2014-2016

7266,8

 

200м3

/добу

-

-

7266,8

 

200м3

/добу

7266,8

-

-

-

-

-

-

7266,8

-

-

-

-

Реконструкція  каналізаційних очисних споруд  смт. Володимирівка 

Розроблена 26.01.2016. Знаходиться на експертизі

2009-2016

700,0

3600м3/добу

-

90

700,0

3600м3/добу

700,0

-

693,0

-

7,0

-

-

-

-

-

-

-

Реконструкція окисного блоку №2 каналізаційних очисних споруд  м.Волноваха 

В розробці

2013-2017

1182,0

4200 м3/добу

-

30

1182,0

4200 м3/добу

1182,0

-

1170,18

-

11,82

-

-

-

-

-

-

-

Реконструкція насосної станції 2-го підйому с.Мирне"

Розроблена 25.01.2016

Знаходиться на експертизі

2016-2017

5800,0

10,2 м3/год

-

-

5800,0

10,2 м3/год

5800,0

-

5742,0

-

58,0

-

-

-

-

-

-

-

Газифікація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

у тому  числі

 по замовниках

 та  об’єктах

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Теплопостачан-ня

у т.ч. по замовниках

х

х

7608,541

-

х

7608,541

7608,541

-

-

-

-

-

-

7608,541

-

-

-

-

Котельня, квартал «Північний» м.Волноваха – реконструкція та модернізація  з закриттям котельні №17

Експертний звіт філії «Укрдержбудекспер-тиза» у Донецькій області від 10.12.2015 № 05-1846-14

2015-2016

7608,541

-

-

7608,541

7608,541

-

-

-

-

-

-

7608,541

-

-

-

-

Введення вулиць та доріг з твердим покриттям  за рахунок місцевих бюджетів

х

х

11946,367

3 км

-

х

11946,367

3 км

11946,367

-

-

-

-

-

-

11946,367

-

-

-

-

Капітальний ремонт автодоріг м.Волноваха Донецької області

Експертний звіт «Укрдержбудекспер-тиза» від 29.12.2015 № 00-1837-15/КД

2015-2016

11946,367

3 км

-

-

11946,367

3 км

11946,367

-

-

-

-

-

-

11946,367

-

-

-

-

Ш. Інші об’єкти виробничого та невиробничого призначення - всього

х

х

21931,193

123 місця

-

-

21931,193

123 місця

21931,193

-

-

-

-

-

-

21931,193

-

-

-

-

Реконструкція  нежитлової будівлі під гуртожиток за адресою: Донецька обл., м.Волноваха, вул. Будівників. 7-а

 

Експертний звіт «Укрдержбудекспер-тиза» від 01.02.2016 № 00-1991-15/КД

2015-2016

21931,193

123 місця

-

-

219314,193

123 місця

21931,193

-

-

-

-

-

-

21931,193

-

-

-

-

IV. Капітальний ремонт

х

х

39805,218

2218 учнів

-

-

39805,218

2218 учнів

39805,218

-

-

-

-

-

-

39805,218

-

-

-

-

Будівля загальноосвітньої школи I-III ступеня

№ 1   м. Волноваха – капітальний ремонт (термо-модернізація)

Експертний звіт «Укрдержбудекспер-тиза» від 28.12.2015 № 00-1972-15/КД

2015-2016

4477,558

438 учнів

-

-

4477,558

438 учнів

4477,558

-

-

-

-

-

-

4477,558

-

-

-

-

Термомодернізація та термоса нація будівлі Волноваської ЗОШ I-III ступенів № 3 за адресою: Донецька область,  м.Волноваха, вул. Урицького, 8

Експертний звіт «Укрдержбудекспер-тиза» від 12.02.2016 № 00-1992-15/КД

2015-2016

6774,241

450 учнів

-

-

6774,241

450 учнів

6774,241

-

-

-

-

-

-

6774,241

-

-

-

-

Валер’янівська, Краснівська, Бугаська, Каменська, Гранітненська, Старогнатівська, Донська, Новотроїцька, Рівнопільська, Волноваська № 7, Миколаївська загальноосвітні школи Волноваського району  - капітальний ремонт (термомодернізація) шляхом встановлення енергозберігаючих віконних конструкцій

Експертний звіти ДП "Держбудекспертиза" від 29.12.2015

№ 00-1896/1-15/КД,

№ 00-1896/2-15/КД,

№ 00-1896/3-15/КД,

№ 00-1896/4-15/КД,

№ 00-1896/5-15/КД,

№ 00-1896/6-15/КД,

№ 00-1896/7-15/КД,

№ 00-1896/8-15/КД,

№ 00-1896/9-15/КД, № 00-1896/10-15/КД,

 № 00-1896/11-15/КД

2015-2016

18639,110

1330 учнів

-

-

18639,110

1330 учнів

18639,110

-

-

-

-

-

-

18639,110

-

-

-

-

Капітальний ремонт та підвищення енергоефективності будівлі лікарні смт. Володимирівка для розселення внутрішньо переміщених осіб за адресою: Донецька область, смт.Володимирівка, вул. Проценка, 10»

Експертний звіт «Укрдержбудекспер-тиза» від 12.02.2016 № 00-1993-15/КД

2015-2016

9914,309

1077 м2

-

-

9914,309

1077 м2

9914,309

-

-

-

-

-

-

9914,309

-

-

-

-

 

Перелік пріоритетних інфраструктурних проектів, реалізація яких має стратегічне значення для розвитку

Волноваського району

 

№ з/п

Назва інвестиційного проекту

 

Термін реалізації

Вартість проекту, тис.грн.

Джерела фінансування, тис.грн.

Форма влас­ності

Характеристика проекту*

 

Всього

у тому числі по роках:

Усього

в тому числі за рахунок:

1 рік

2 рік

3 рік

державного бюджету

місцевого бюджету

інших

джерел (міжнародні фінансові організації, інвестори, підприємства)

1

2

3

5

6

7

8

9

10

11

15

 

Аварійне водопостачання Волноваського району

2016-2017

263796,75

 

2016 -4874,370

 

2017-258922,38

263796,75

4386,933

487,437

258922,38

комунальна

Волноваський район розташований на південному заході Донецької області. Загальна кількість населення 103,1 тис. осіб. Одна з основних проблем  району є відсутність у достатній кількості питної води. До цього додається проблема руйнування водогонів, в наслідок бойових дій у зоні проведення АТО, існуючої системи водопостачання – каналу «Сіверський Донець». Аварійної системи

У разі реалізації проекту, питною водою буде забезпечено 47,0 тис. осіб району, що складає 45,6% населення району.

 

 

Інвестиційні проекти, які плануються до реалізації у 2016 році 

 

із залученням прямих іноземних інвестицій по  Волноваському району

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    тис.дол.США

 

Найменування інвестиційного проекту, місце реалізації                     (назва підприємства, установи, організації)

Мета реалізації проекту

Рік початку і закінчення реалізації проекту

Загальна вартість проекту

Залишок

на 01.01.2016

Фактичний обсяг інвестицій

за 2015 рік (очік.)

Прогнозний обсяг інвестицій

на 2016 рік

Очікуваний результат

Усього

у тому числі:

Усього

у тому числі:

Усього

у тому числі:

Усього

у тому числі:

обсяг прямих іноземних інвестицій

обсяг інших джерел (вказати які)

обсяг прямих іноземних інвестицій

обсяг інших джерел (вказати які)

обсяг прямих іноземних інвестицій

обсяг інших джерел (вказати які)

обсяг прямих іноземних інвестицій

обсяг інших джерел (вказати які)

А

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

Біогазовий завод потужністю 1,5 мВт, м. Волноваха, ПрАТ «Екопрод»

Отриман-ня енергоре-сурсів з поновлю-вальних джерел енергії

2010 - 2016

5400,0

4200,0

1200,0

1400,0

-

1400,0

(власні кошти)

100,0

-

100,0

1400,0

-

1400,0

Створення 15 робочих місць. Виробництво 12960 МВт/рік електричної енергії

 Керуючий справами виконавчого апарату районної ради                                                    А.К. Демішева

________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

24.02.2016 № 7/4-73

м.Волноваха

 

Про затвердження Програми

по забезпеченню правопорядку

на території Волноваського району

«Правопорядок -2016

 Відповідно до пункту 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Програму по забезпеченню правопорядку на території Волноваського району «Правопорядок-2016», згідно з додатком.

2. Волноваському відділу поліції ГУ Національної поліції в Донецькій області, Волноваській районній державній адміністрації, військово-цивільній адміністрації, головам міської, селищних, сільських рад району забезпечити організацію роботи з виконання Програми по забезпеченню правопорядку на території Волноваського району «Правопорядок-2016».

3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності і депутатської етики, прав та свобод громадян (Овчинніков).

Голова районної ради                                                                                                                В.Д. ЛУБІНЕЦЬ                     

 

Додаток

до рішення районної ради

24.02.2016 №7/4-73

 

Програма по забезпеченню правопорядку на території Волноваського району

«Правопорядок- 2016

Вступ.

 Програма по забезпеченню правопорядку на території Волноваського району «Правопорядок-2016» (далі - Програма «Правопорядок-2016») прийнята з метою здійснення дієвих заходів щодо подальшого та належного забезпечення дотримання законності і правопорядку, боротьби зі злочинністю, в тому числі з економічною, надійному захисту прав і свобод громадян, посилення ролі працівників поліції, які безпосередньо контактують з населенням.

Метою даної програми є забезпечення активної наступальної протидії злочинності в районі і досягнення зниження темпів її росту на основі чітко визначених пріоритетів, поступового нарощування зусиль державних органів і громадськості, удосконалення організації, засобів і методів попередження і розкриття злочинів.

Досягненню цієї мети сприяють заходи, спрямовані на:

-          підвищення якості та оперативності реагування на кримінальні правопорушення та інші, не пов’язані з ними події;

-          створення атмосфери громадської нетерпимості до різного роду злочинним проявам;

-          ослаблення дій криміногенних чинників;

-          недопущення втягування в злочинну діяльність нових соціальних груп, особливо неповнолітніх, витиснення злочинності з окремих сфер громадського життя;

-          викорінювання корупції, зменшення кримінального тиску на економічні відношення;

-          створення надійних перешкод росту кримінального насильства;

-          протидія незаконному обігу вогнепальної зброї, боєприпасів і вибухових речовин;

-          обмеження незаконного обігу наркотичних засобів;

-          активізація роботи з документування осіб причетних до незаконних озброєних формувань;

-          боротьба з сепаратизмом і тероризмом;

-          забезпечення безпеки дорожнього руху.

Фінансування Програми «Правопорядок-2016» передбачається протягом 2016 року за рахунок коштів районного бюджету, згідно заходів з виконання Програми «Правопорядок – 2016» (додаються), направлених на підняття іміджу Національної поліції України, покращення стану обслуговування населення під час звернення до органів поліції, проведення особистого прийому громадян, проведення днів «відкритих дверей».

 

Кінцевим результатом посилення профілактичного впливу на злочинність повинні стати зниження рівня злочинності в районі, ослаблення суспільної напруженості, викликаної її впливом; зменшенням впливу організованої злочинності на економічну і політичну сфери суспільства; зниження корупційних проявів, очищення органів державної влади від корумпованих службовців, створення прозорої системи прийняття і виконання управлінських рішень; підвищення рівня захисту економічних відношень від злочинних зазіхань, витиснення з економічної сфери кримінального елементу, зменшення об'ємів «тіньової» економіки; поліпшення захисту правоохоронними органами прав, свобод і власності громадян, створення безпечних умов життя в районі; мінімізація злочинного впливу на молодь і підлітків, усунення причин і умов, що сприяють утягуванню їх у протиправну діяльність; зниження рівня споживання наркотиків населенням і проникненням їх на територію району; створення системи соціальної реабілітації осіб, що звільнилися з місць позбавлення волі; підтримка громадського порядку і безпеки громадян на максимально високому рівні; поліпшення стана дорожнього руху на основі відношень між громадянами і працівниками поліції; зміцнення кадрового потенціалу правоохоронних і контролюючих органів; досягнення належного рівня фінансового і матеріально-технічного забезпечення правоохоронної і профілактичної діяльності.

                                                                                  I.      Організаційне забезпечення профілактики злочинності
Систематично аналізувати стан правопорядку в місті Волноваха, селищах і селах району, на підприємствах, організаціях і установах. За результатами аналізу і з обліком виявлених умов, що негативно впливають на стан правопорядку, розробляти і здійснювати комплексні плани заходів щодо попередження припинення злочинних проявів.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Щокварталу

1.2.За допомогою районної газети «Наше слово» доводити до населення інформацію про стан правопорядку, результати боротьби зі злочинністю, іншими правопорушеннями, а також про роботу що планується в цьому напрямку Волноваським ВП ГУНП в Донецькій області.

Виконавці:

Волноваська районна рада, Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області.

 Термін:

 Постійно

1.3. Організувати проведення робочих зустрічей керівництва Волноваського ВПГУНП в Донецькій області в трудових колективах, навчальних закладах, продовжувати практику виїзних прийомів громадян, на яких звітувати перед населенням про роботу Волноваського відділу поліції.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно

1.4. Забезпечити постійний моніторинг громадської думки щодо роботи працівників Волноваського відділу поліції, діяльність яких викликає найбільше нарікань громадян, та формування негативних рис, які виявляють працівники поліції під час спілкування з громадянами.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно

1.5. Виробити систему оперативного та ефективного реагування на заяви та повідомлення про вчинені кримінальні правопорушення, реалізації пропозицій населення щодо покращення діяльності поліції.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно

1.6. Організувати співпрацю з державними органами, об’єднаннями громадян, творчими організаціями, районною газетою «Наше слово» у плануванні та здійсненні заходів щодо формування позитивного іміджу поліції.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно

ІІ. Захист життя, здоров'я, честі і гідності особистості, її майна від злочинних зазіхань

2.1. З метою посилення суспільної безпеки, попередження проявів тероризму, вжити заходи щодо виявлення осіб, які незаконно використовують зброю, вибухові пристрої та інші небезпечні предмети й речовини.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно

2.2. На підставі аналізу криміногенної ситуації в районі, організувати і провести оперативно-профілактичні відпрацювання населених пунктів зі складною оперативною обстановкою.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно

2.3. Здійснити планування заходів щодо проведення обліку житла, де проживають особи похилого віку, самотні, визнані недієздатними, психічно хворі й інші особи, що вимагають опіки, а також хворі на алкоголізм і наркоманію, з метою запобігання фактів знущання над ними, незаконного відчуження їхнього житла.

Виконавці:

Волноваська райдержадміністрація, заклади охорони здоров’я району, Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно

 

 

2.4. Здійснювати відпрацювання підприємств, комерційних структур, що одержали ліцензії на право скупки, переробки і реалізації брухту чорних і кольорових металів. У ході відпрацювання встановлювати повну дислокацію їхніх приймальних пунктів, перевіряти на причетність до вчинення злочинів, зв'язаних із розкраданнями, крадіжками і реалізацією металів і виробів із них.  

У випадку установлення фактів порушення суб'єктами підприємницької діяльності правил заготівлі, переробки і реалізації брухту чорних і кольорових металів, а також кримінального, адміністративного і податкового законодавства, виходити з клопотанням перед органами виконавчої влади з питань промислової політики про анулювання ліцензій на здійснення даного виду діяльності.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Податкова інспекція у Волноваському районі ГУ ТФС у Донецькій області , Волноваська райдержадміністрація.

 Термін:

 Постійно

 

ІІІ. Протидія організованої злочинності і корупції:

3.1. Для реалізації Концепції боротьби з корупцією на 2016 рік, підготувати і здійснити заходи, спрямовані на викриття корупційних дій, насамперед в структурах державної влади, з обов'язковим притягненням до відповідальності винних осіб. Постійно аналізувати результати даної роботи. На основі проведеного аналізу вносити в початковий план заходів зміни і доповнення, спрямовані на поліпшення проведеної роботи і підвищення її практичних результатів.

Виконавці:

Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська місцева прокуратура, Податкова інспекція у Волноваському районі ГУ ТФС у Донецькій області

Термін:

 Постійно.

3.2. Проводити комплекс оперативно-розшукових заходів щодо виявлення та припинення фактів корупції та хабарництва з боку посадових осіб контролюючих органів при здійсненні ними перевірок фінансово-господарської діяльності суб’єктів підприємницької діяльності.

Виконавці:

Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація, Податкова інспекція у Волноваському районі ГУ ТФС у Донецькій області

 Термін:

 Постійно.

 

IV. Мінімізація злочинного впливу на неповнолітніх

та молодіжне середовище:

4.1. Розробити і здійснити заходи щодо забезпечення зайнятості підлітків, молодих людей, що не мають постійних прибутків і джерела для існування, зберігання існуючої мережі державних і суспільних інститутів соціальної підтримки неповнолітніх, організації їхнього дозвілля і відпочинку, а також утворення для цих цілей центрів соціальної служби для молоді, бюро і центрів надання учнівської молоді і студентам послуг у працевлаштуванні для роботи у вільне від навчання час та під час канікул.

Виконавці:

 Волноваська райдержадміністрація, Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваський центр зайнятості

 Термін:

 Постійно

4.2. Забезпечити своєчасне виявлення неблагонадійних родин, їх облік, систематичну перевірку умов утримування і виховання в них неповнолітніх, надання таким сім'ям адресної допомоги.

Виконавці:

 Волноваська райдержадміністрація, Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області.

 Термін:

 Постійно.

4.3. З метою запобігання негативних проявів серед неповнолітніх, і насамперед пияцтва, наркоманії, дитячої безпритульності, розробити комплексний план виявлення дітей, що займаються жебракуванням, що скоюють правопорушення або є жертвами злочинної діяльності з боку дорослих. Провести спільні оперативно-профілактичні заходи щодо його реалізації.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація.

 Термін:

 Постійно.

4.4. Підготувати і провести комплекс заходів щодо сприяння створення необхідних умов для проживання і виховування дітей у сім'ях, що виключає несприятливе побутове оточення, негативний вплив антигромадських елементів, що забезпечує підвищення відповідальності батьків за виховання, навчання і розвиток дитини.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація

 Термін:

 Постійно.

4.5. Систематично аналізувати на спільних нарадах стан роботи з профілактики правопорушень серед неповнолітніх.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація.

 Термін:

 Постійно.

4.6. Забезпечити проведення загальнодержавних профілактичних операцій «Урок» для перевірки стану виконання вимог Закону України «Про освіту» у частині одержання молоддю загальної середньої освіти.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація

Термін:

 Вересень – жовтень.

4.7. Забезпечити здійснення контролю за дотриманням вимог законодавчих актів по захисту майнових (житлових) прав неповнолітніх. Вжити заходів по виявленню фактів незаконного відчуження житла, що належить неповнолітнім, до відновлення права дітей на житло. Забезпечити ведення обліку таких дітей для їх соціального і правового захисту.

Виконавці:

Волноваська райдержадміністрація

 Термін:

 Постійно.

4.8. На основі постійного аналізу стану криміногенної обстановки серед неповнолітніх і в підлітковому середовищі, вживати заходів щодо підвищення ефективності діяльності служб у справах неповнолітніх і відділу поліції.

Виконавці:

 Волноваська ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація

 Термін:

 Постійно.

4.9. З метою подальшого удосконалення роботи з неблагонадійними сім'ями, а також неповнолітніми, схильними до неадекватних проявів в поведінці, розширити мережу консультаційних пунктів соціальної служби для молоді, «телефонів довіри», і забезпечити їх ефективну роботу.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація

 Термін:

 Постійно.

4.10. Закріпити співробітників Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області за навчальними закладами району для проведення лекцій і бесід із учнями на правову тематику. Забезпечити чітку організацію і жорсткий контроль за проведенням даної роботи.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області.

 Термін:

 Постійно.

4.11. Систематично проводити соціологічний, психологічний моніторинг причин поширення наркоманії, пияцтва і захворювань СНІДом серед учнівського та студентського середовища.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація, заклади охорони здоров’я району.

 Термін:

 Постійно.

4.12. Організовувати і проводити культурно-творчі акції з метою пропаганди здорового способу життя.

Виконавці:

Волноваська райдержадміністрація

 Термін:

 Постійно.

4.13. З метою залучення молоді до активного громадського життя і попередження її антисоціального поводження, забезпечити проведення на території району всеукраїнських акцій «Антинаркотик», «Життя без тютюнопаління», «Тверезість», добродійних культосвітніх акцій по пропаганді здорового способу життя.

Виконавці:

 Волноваська райдержадміністрація, заклади охорони здоров’я району.

 Термін:

 Постійно.

4.14. Проводити заходи з учасниками молодіжної організації «Ліга майбутніх поліцейських».

Виконавці:

Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області.

 Термін:

 Постійно.

4.15. Забезпечити здійснення заходів щодо декриміналізації молодіжного середовища, популяризації професії правоохоронця серед молоді, правового виховання дітей дошкільного та шкільного віку.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно

V. Запобігання поширення наркоманії, пияцтва, алкоголізму

5.1. Провести аналіз наявної інформації про наміри кримінальних структур налагодити канали транзитного переміщення наркотичних засобів і психотропних речовин через територію району, створення перевалочних пунктів для їхнього тимчасового збереження, або заснування суб'єктів підприємницької діяльності для відмивання грошей, отриманих від наркобізнесу. Підготувати і провести комплекс заходів щодо виявлення і знешкодження таких структур.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

 Постійно.

5.2. З метою виявлення джерел і перекриття каналів витоку наркотиків з об’єктів їх легального обігу, запобігання їх розповсюдженню проводити комплексні перевірки аптек та інших об’єктів зберігання і реалізації препаратів, що містять наркотичні та психотропні речовини. У разі виявлення порушень вирішувати питання про призупинення діяльності або закриття цих об’єктів.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, заклади охорони здоров'я

Термін:

 Постійно.

5.3. Організувати проведення оперативно-профілактичних заходів щодо виявлення і постановки на облік осіб, що зловживають спиртними напоями, скоюють правопорушення, займаються виготовленням самогону і інших спиртних напоїв, вживають наркотичні або психотропні речовини. Застосовувати до таких осіб міри відповідно до діючого законодавства.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

Постійно.

5.4. Здійснювати профілактичні заходи, спрямовані на протидію розповсюдженню наркотичних та психотропних речовин у навчально-виховних, розважальних закладах та місцях масового відпочинку. Проводити їх періодичні відпрацювання з метою виявлення і притягнення до кримінальної відповідальності осіб, причетних до розповсюдження таких речовин та втягнення до їх вживання інших громадян.

Виконавці:

Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація

 Термін:

 Постійно.

5.5. Вжити заходів до посилення контролю за дотриманням правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, притягненням винних осіб до відповідальності і позбавлення суб'єктів підприємницької діяльності ліцензій за порушення, особливо за продаж спиртних напоїв неповнолітнім.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Податкова інспекція у Волноваському районі ГУ ТФС у Донецькій області

 Термін:

 Постійно.

VI. Протидія рецидивної злочинності:

6.1. Здійснювати комплексні перевірки виконання Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Отримані в ході перевірок результати піддавати ретельному аналізу й узагальненню. Розробити і здійснити необхідні заходи щодо усунення виявлених у ході перевірок недоліків у даній роботі.

Виконавці:

Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, кримінально-виконавча інспекція

Термін:

 Постійно.

6.2. Вжити заходів щодо працевлаштування осіб, звільнених з місць позбавлення волі, сприяти їх адаптації і вирішенні соціально-побутових проблем.

Виконавці:

Волноваський центр зайнятості населення, Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація

 Термін:

 Постійно.

6.3. Забезпечити систематичний контроль за неповнолітніми і молоддю, які відбули покарання і звільнені з місць позбавлення волі.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська райдержадміністрація, кримінально-виконавча інспекція

 Термін:

 Постійно.

VII. Охорона публічного порядку і безпека дорожнього руху:

7.1. Встановити діючий контроль за дотриманням умов перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом, насамперед вибухових, отруйних, радіоактивних речовин і т.п. Постійно аналізувати стан даної роботи.

Виконавці:

Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Інспектор Державної екологічної інспекції в Волноваському районі

 Термін:

 Постійно.

7.2. З метою захисту прав і законних інтересів громадян, забезпечення охорони правопорядку в районі, продовжити практику взаємодії підрозділу Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області з органами місцевого самоуправління району, активно залучати населення до боротьби з негативними явищами, розширити мережу громадських формувань, що приймають участь в охороні громадського порядку в районі і профілактичній роботі. Визначити принципи і порядок заохочення громадян у випадку їх участі у попередженні і розкритті злочинів.

Виконавці:

Органи місцевого самоуправління району, Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області.

 Термін:

Постійно.

7.3. З метою забезпечення належного утримання автодоріг в осінньо-зимовий період експлуатації, забезпечити закріплення території району за підприємствами, установами й організаціями для прийняття ними заходів для забезпечення безпечного руху транспортних засобів і пішоходів.

Виконавці:

Органи місцевого самоврядування  району, Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області.

 Термін:

Вересень-жовтень

7.4. На підставі аналізу злочинності, надати пропозиції щодо місць, де раціонально та необхідно встановити відеокамери в громадських місцях.

Виконавці:

Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області

 Термін:

Січень-березень

VIII. Матеріально-технічне і кадрове забезпечення

профілактичної роботи:

8.1. Розробити і здійснити комплекс заходів, спрямованих на зміцнення дисципліни і законності в діяльності працівників Волноваського відділу поліції, приділивши особливу увагу підвищенню рівня їх кваліфікації і професіоналізму.

Виконавці:

 Волноваський ВП ГУНП в Донецькій області, Волноваська місцева прокуратура , Волноваське районне управління юстиції.

 Термін:

 Постійно.

Керуючий справами виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                                  А.К. ДЕМІШЕВА

 

Додаток до Програми

Заходи з виконання Програми по забезпеченню правопорядку на території Волноваського району «Правопорядок – 2016»

 

№ з/п

Назва заходу

Сума, тис.грн.

1

Здійснення ремонтних робіт у службових приміщеннях Волноваського ВП ГУНП в Донецькій області

50,00

 

Всього:

50,00

Керуючий справами виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                                         А.К.Демішева

__________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 №7/4-74

м.Волноваха

 

Про затвердження Програми розвитку

водопровідно-каналізаційного господарства

Волноваського виробничого управління

водопровідно-каналізаційного господарства

комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу»

у Волноваському районі на 2016 рік

     З метою стабільного забезпечення питною водою населення району, розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації, районної військово - цивільної адміністрації від 15.02.2015 № 01-23-162, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Затвердити Програму розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у Волноваському районі на 2016 рік, згідно з додатком

2. Волноваській райдержадміністрації, районній військово-цивільній адміністрації здійснювати фінансування Програми розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в межах коштів, передбачених на 2016 рік у районному бюджеті та у бюджетах місцевих рад району.

3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціального та економічного розвитку, бюджету, фінансів та цін (Чернецька).

Голова районної ради                                                                                                                   В. Д.ЛУБІНЕЦЬ

 

Додаток

до рішення районної ради

24.02.2016 №7/4-74

Програма розвитку

водопровідно-каналізаційного господарства

Волноваського виробничого управління

водопровідно-каналізаційного господарства

комунального підприємства

 «Компанія «Вода Донбасу»

у Волноваському районі на 2016 рік

 

1.Загальні положення

       Водопровідно-каналізаційне господарство району представленооб’єктами Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (далі - Волноваський ВУВКГ КП «Компанія «Вода Донбасу»). Втрати води на 01.09.2015 складають 49 %. Фактично у 2015 році проведено заміну 580,0 м водопровідних мереж та 34,5 м каналізаційних мереж; відремонтовано 6 водопровідних та каналізаційних колодязів; укладено 3 залізобетонних плити на водопровідні та каналізаційні колодязі; прочищено 63 водопровідних та 244 каналізаційних колодязів;  усунено 652 поривів на водопровідних мережах та 717 заторів на каналізаційних мережах

      Для більш якісного надання послуг споживачам, необхідно постійно проводити роботи по заміні водопровідних і каналізаційних мереж, фізичний знос яких складає майже 76 відсотків, але фінансування відсутнє.

          Основним проблемним питанням залишається невідповідність собівартості виробництва діючому тарифу, при чому видатки постійно зростають, а водоспоживання скорочується.

        Враховуючи аварійний стан водопровідно - каналізаційної мережі у населених пунктах району, обмеженість бюджетних призначень на їх відновлення та створення належних умов для забезпечення якісною питною водою населення розроблена Програма розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у Волноваському районі на 2016 рік (далі - Програма).

2.Мета Програми

         Головною метою Програми є відновлення об’єктів водопровідно -каналізаційного господарства, забезпечення населення послугами належного рівня та якості відповідно до національних стандартів.

3.Завдання Програми

         В умовах обмеженості ресурсів Волноваського ВУВКГ КП «Компанія Вода Донбасу», що фінансується за рахунок коштів обласного бюджету, головним завданням  Програми є виділення необхідних коштів з районного бюджету та з бюджетів місцевих рад району для проведення капітальних та поточних ремонтів об’єктів водопровідно -каналізаційного господарств.

         Основними завданнями Програми є:

         - підвищення рівня та якості послуг водопостачання та водовідведення;

         - забезпечення беззбиткового функціонування водопровідно - каналізаційного господарства;

         - технічне переоснащення водопровідно - каналізаційного господарства.

4.Фінансове забезпечення

         Фінансування Програми передбачається протягом 2016 року за рахунок коштів районного бюджету та коштів бюджетів місцевих рад, згідно плану заходів з виконання програми, додається.

5.Результати виконання Програми

         Реалізація заходів Програми передбачається протягом 2016 року, що дозволить забезпечити населення послугами належного рівня та якості відповідно до національних стандартів та дозволить провести заміну аварійних дільниць водопровідно – каналізаційного господарства у населених пунктах Волноваського району.

Керуючий справами виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                                      А.К.ДЕМІШЕВА

 

Додаток до Програми

ПЛАН ЗАХОДІВ

з виконання Програми розвитку водопровідно-каналізаційного господарства Волноваського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» у Волноваському районі на 2016 рік

 

Зміст

Джерело фінансування

Сума фінансування, тис. грн.

Термін

виконання

Відповідальний виконавець

1

Проведення експертизи проекту «Реконструкція магістрального водоводу «Велико-Анадольська фільтрувальна станція - ДХМЗ» Волноваського району Донецької області»

Районний бюджет

28,0

2016

ЦКДПВВЛ КП «Компанія «Вода Донбасу»

2

Проведення експертизи проекту «Реконструкція насосної станції І підйому смт. Мирне, Волноваського району»

Районний бюджет

12,0

2016

ЦКДПВВЛ КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

Всього

Районний бюджет

40,0

 

 

3

Ремонт водопровідної насосної станції м. Волноваха, в тому числі:

 

 

 

 

3.1

Установка котла «Галан-Вулкан-25 КРОСС», потужністю до
 2900 кВт/міс

Волноваська міська рада

11,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

2.2

Придбання зварювального генератора

Волноваська міська рада

29,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

2.3

Придбання дизельної мотопомпи KIPOR KDP40T

Волноваська міська рада

26,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

2.4

Придбання та встановлення теплових гармат у машиному залі ВНС-1 та хлораторної

Волноваська міська рада

2,80

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

3

Проведення експертизи та коригування проекту «Реконструкція окислювального блоку №2 каналізаційних очисних споруд м. Волноваха»

Волноваська міська рада

8,0

2016

ЦКДПВВЛ КП «Компанія «Вода Донбасу»

4

Заміна аварійної ділянки водопровідної мережі від вул. Центральна,1 до вул.Центральна, 15

Волноваська міська рада

73,2

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

Всього

Волноваська міська рада

150,0

 

 

5

Заміна аварійних ділянок водопровідних мереж у с.Октябрське, а саме:

 

 

 

 

5.1

с. Октябрьське, вул. Молодіжна

Октябрьська сільська рада

12,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

5.2

с. Октябрьське, вул. Леніна

Октябрьська сільська рада

4,5

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

5.3

с. Октябрьське, вул. Котельникова

Октябрьська сільська рада

33,5

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

Всього

Октябрьська сільська рада

50,0

 

 

6

Заміна аварійних ділянок водопровідних мереж у смт.Ближнє, а саме:

 

 

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

6.1

смт. Ближнє, вул. Октябрьська

Рибинська сільська рада

23,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

6.2

смт. Ближнє, вул. Молодіжна

Рибинська сільська рада

27,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

Всього

Рибинська сільська рада

50,0

 

 

7

Ремонт водопровідного вузла смт. Новотроїцьке, в тому числі:

 

 

 

 

7.1

Заміна насосу дозатора на водопровідному вузлі TEKNA EVO AKL 603 NHH0000

Новотроїцька селищна рада

10,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

7.2

Установка циркуляційного насосу до гіпохлоридної установки на водопровідному вузлі

Новотроїцька селищна рада

2,7

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

7.3

Придбання електричних конвекторів 1,5 кВт для приміщення прохідної водопровідного вузла

Новотроїцька селищна рада

1,8

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

7.4

Придбання дизельної мотопомпи KIPOR KDP40T

Новотроїцька селищна рада

26,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

8

Заміна аварійних ділянок водопровідних мереж у смт. Новотроїцьке, а саме:

 

 

 

 

8.1

смт. Новотроїцьке,
вул. Совєтська

Новотроїцька селищна рада

13,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

8.2

смт. Новотроїцьке, від вул. Громової,36 до промплощадки РУ

Новотроїцька селищна рада

27,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

8.3

смт. Новотроїцьке,
вул. Леніна, 256-262

Новотроїцька селищна рада

2,5

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

9

Придбання електричних конвекторів для приміщення КНС

Новотроїцька селищна рада

1,2

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

10

Проведення ремонту каналізаційного напірного колектору (заміна ділянки аварійного робочого колектору між ОС смт. Новотроїцьке до
 п/п «Сервісінвест»)

Новотроїцька селищна рада

15,8

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

Всього

Новотроїцька селищна рада

100,0

 

 

11

Заміна аварійних ділянок водопровідних мереж у смт. Ольгінка, а саме:

 

 

 

 

11.1

смт. Ольгинка від
вул. Докучаєва,15 до вул. Набережна, 30

Ольгинська селищна рада

7,5

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

11.2

смт. Ольгинка, вул. Комсомольська

Ольгинська селищна рада

42,5

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

12

Заміна насосу дозатора на водопровідному вузлі TEKNA EVO AKL 603 NHH0000

Володимирівська селищна рада

10,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

13

Установка котла «Галан-Вулкан-25 КРОСС», потужністю до
 2900 кВт/міс

Володимирівська селищна рада

11,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

14

Придбання зварювального генератора

Володимирівська селищна рада

29,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

Всього

Володимирівська селищна рада

50,0

 

 

15

Проведення експертизи проекту реконструкції очисних споруд смт. Володимирівка

Відділ капітального будівництва при Волноваській райдержадміністрації

5,0

2016

 Відділ капітального будівництва при Волноваській райдержадміністрації

16

Заміна аварійних ділянок водопровідних мереж у

с. Микільське, а саме:

 

 

 

 

16.1

с. Микільське, вул. Гагаріна

Микільська сльська рада

20,8

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

16.2

с. Микільське, вул. Набережна, 21-33

Микільська сльська рада

19,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

с. Микільське, вул. Петровського

Микільська сльська рада

4,2

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

16.3

с. Микільське, вул. Югова,100- вул. Гагаріна, 91

Микільська сльська рада

6,0

2016

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

Всього

Микільська сльська рада

50,0

 

 

17

Заміна аварійних ділянок водопровідних мереж у

смт. Благодатне:

 

 

 

 

 

17.1

смт. Благодатне від врізки водовід фільтрувальної станції до вод. камери врізка №1

Благодатненська селищна рада

4,5

 

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

17.2

смт. Благодатне, вул. Гагаріна - вул. Южна

Благодатненська селищна рада

36,8

 

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

17.3

смт. Благодатне, вул. Ювілейна

Благодатненська селищна рада

6,0

 

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

17.4

смт. Благодатне, пров. Щорса

Благодатненська селищна рада

0,7

 

 КП «Компанія «Вода Донбасу»

 

Всього

Благодатненська селищна рада

50,0

 

 

Всього за Програмою                                                               595,0

Керуючий справами виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                           А.К.ДЕМІШЕВА

_________________________________________________________________________________________________________________________

  

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 №7/4-75

м.Волноваха

Про затвердження Районної комплексної

програми щодо медичного, соціального

забезпечення, адаптації, психологічної

реабілітації, професійної підготовки

(перепідготовки) учасників

антитерористичної операції на 2016-2017 роки

          Розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації, районної військово-цивільної адміністрації від 11.02.2016 № 01-23-145, з метою забезпечення належної соціальної підтримки учасників антитерористичної операції, членів їх сімей, а також членів сімей загиблих під час здійснення антитерористичної операції, відповідно до Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,  керуючись статтею 43 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И:

1.Затвердити Районну комплексну програму щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції та членів їх сімей, а також членів сімей загиблих під час здійснення антитерористичної операції на 2016-2017 роки (далі - Програма), згідно з додатком.

2. Волноваській райдержадміністрації, районній військово-цивільній адміністрації забезпечити виконання Програми у повному обсязі.

 3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціального та економічного розвитку, бюджету, фінансів та цін (Чернецька) та з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров’я, культури та спорту(Близнюк).

Голова районної ради                                                                                                                       В.Д.ЛУБІНЕЦЬ     

 

Пояснювальна записка

до рішення районної ради

«Про затвердження Районної комплексної програми щодо медичного, соціального забезпечення,адаптації,психологічної реабілітації, професійної підготовки(перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2016-2017роки»

         Програма на даний час має найважливіше значення, дана програма буде фінансуватися за рахунок коштів державного та районного бюджетів згідно заходів, (додаються).

         Реалізація Районної комплексної програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції в Волноваському районі районі сприятиме:

 - соціальному захисту учасників АТО;

 - поліпшенню соціально-психологічного мікроклімату в родинах сімей постраждалих (загиблих) учасників антитерористичної операції,

 - отриманню додаткових соціальних гарантій, вирішенню інших соціально-побутових проблем.

В.о. начальника управління                                                                                                                     О.М. Дзюба

 

Додаток

до рішення районної ради

24.02.2016 №7/4-75

 

Районна комплексна програма

щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2016-2017 роки

1.Загальні положення

         1. Ситуація в Україні (проведення Антитерористичної операції (далі — АТО) зумовлює значне збільшення кількості сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, зниження їх життєвого рівня та погіршення морально-психологічного стану.

         Тому, виникає необхідність надання додаткових соціальних гарантій учасникам АТО зокрема, у частині поліпшення фінансово-матеріального стану зазначеної категорії осіб, забезпечення їх потреб у соціальному обслуговуванні та психологічній підтримці.

         Районна комплексна програма щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2016-2017 роки (далі - Програма) покликана сприяти реалізації Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанов і розпоряджень Кабінету Міністрів України щодо соціального захисту військовослужбовців, які беруть участь в антитерористичній операції на сході України, членів їх сімей, а також членів сімей загиблих під час здійснення антитерористичної операції.

 2.  Мета та основні завдання

         Дана Програма - це комплекс заходів, що здійснюються на місцевому рівні з метою фінансової, соціальної, медико-психологічної підтримки учасників АТО, членів їхніх сімей, а також сімей загиблих під час проведення АТО, сприяння вирішенню їх соціально-побутових проблем.

         Основними завданнями Програми є надання учасникам АТО та членам їх сімей, у тому числі членам сімей загиблих учасників АТО, комплексних медичних, психологічних та соціальних послуг.

         Метою Програми є підвищення рівня соціального захисту учасників АТО, членів їхніх сімей та родин, у разі загибелі їх членів сім"ї під час проведення АТО, підтримання їх належного морально-психологічного стану, поліпшення ефективності взаємодії місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з районими громадсько-волонтерскими організаціми та іншими юридичними особами у сфері підтримки учасників АТО та членів їх родин, створення у суспільстві атмосфери співчуття, підтримки та поважного ставлення до даної категорії громадян.

         Надання допомог та пільг учасникам АТО, членам їх сімей, а також сім'ям, у разі загибелі їх членів під час проведення АТО, передбачається на підставі довідок, витягів з наказів та інших письмових документів, які підтверджують безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту, незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

3. Фінансове забезпечення

       Програма на даний час має найважливіше значення та потребує залучення фінансових ресурсів з державного та районного бюджетів. Фінансування програми буде здійснюватися згідно Заходів Районної комплексної програми щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2016 – 2017 роки (додаються).

     Виплата разової допомоги буде надаватись з районного бюджету у розмірі 2000,00 грн. демобілізованим учасникам АТО за місцем їх реєстрації відповідно до наданої особистої заяви.

 

4. Очікувані результати

         Виконання заходів, визначених Районною комплексною програмоющодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації, професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції на 2016-2017 роки підвищить рівень соціального захисту, поліпшить соціально-психологічний мікроклімат в родинах сімей постраждалих (загиблих) учасників антитерористичної операції, а також дасть можливість отримати додаткові соціальні гарантії, сприятиме вирішенню інших соціально-побутових проблем.

Керуючий справами виконавчого апарату      

районної ради                                                                                                                                     А.К.ДЕМІШЕВА

  Додаток до Програми

 

Заходи Районної комплексної програми  щодо медичного, соціального забезпечення, адаптації, психологічної реабілітації,  професійної підготовки (перепідготовки) учасників антитерористичної операції

на 2016 – 2017 роки

 

№ з/п

 

Назва

напрямку діяльності

Перелік заходів

Програми

Виконавці

Джерела фінансування

Орієнтовні обсяги фінансування за роками виконання, тис. грн

Очікувані результати

 

2016 рік

2017 рік

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Правова підтримка та інформаційне забезпечення

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сприяння волонтерській діяльності та взаємодії благодійних фондів, громадських організацій щодо проведення заходів з реабілітації та соціальної адаптації демобілізованих військовослужбовців,

Проведення консультацій з представникам місцевих релігійних громад щодо сприяння у здійснені психологічної реабілітації учасників АТО

Відділ з питань

внутрішньої політики

 та зв’язків з громадськістю райдержадміністрації

Не потребує фінансування

 

 

Визначення загальних проблем та шляхи їх вирішення

Оприлюднення на сайтах райдержадміністрації, міських рад питань щодо соціального захисту учасників АТО та членів їх сімей

Відділ з питань внутрішньої

політики та зв’язків з громадськістю райдержадміністрації, виконавчі органи місцевих  рад

Не потребує фінансування

 

 

Покращення інформаційного забезпечення учасників АТО

Забезпечення надання безкоштовної первинної правової допомоги учасникам АТО та членам їх сімей

Волноваське районне

управління юстиції в

Донецькій області

Не потребує фінансування

 

 

Покращення правового захисту учасників АТО

 

 

Створення  телефонної «гарячої лінії» для надання консультативної допомоги учасникам АТО та членам їх сімей

Управління

соціального захисту

населення  райдержадміністрації

Не потребує фінансування

 

 

Покращення правового захисту учасників АТО

 

 

Розробка «Дорожньої карти» (внутрішньорайонної), пам’яток та інших довідникових матеріалів для демобілізованих учасників АТО,членів сімей загиблих учасників АТО щодо отримання ними пільг та соціальних гарантій, передбачених законодавством

ЦСССМ

Не потребує фінансування

 

 

Покращення інформаційного забезпечення учасників АТО

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Охорона здоров`я та медична реабілітація

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Надання  медичної допомоги  та психологічної реабілітації учасникам АТО, членам сімей загиблих учасників АТО

КУОЗ «Волноваська ЦРЛ»

КУОЗ «Волноваський РЦПМСД»

ДЗ «Вузлова лікарня ст..Волноваха»

ДП «Донецька залізниця»

Не потребує фінансування

 

 

Профілактика захворювань, поліпшення психологічного 

стану учасників АТО

Проведення медичних оглядів демобілізованих учасників АТО,  здійснення лікувально-профілактичних заходів та психологічного супроводу

КУОЗ «ВолноваськаЦРЛ»

КУОЗ «Волноваський РЦПМСД»

ДЗ  «Вузлова лікарня ст.Волноваха»

ДП «Донецька залізниця»

Не потребує фінансування

 

 

Покращення фізичного та психічного стану  учасників АТО

Забезпечення реабілітаційних заходів, розробка індивідуальних програм реабілітації інвалідів з числа учасників АТО та контроль за їх виконанням

КУОЗ «ВолноваськаЦРЛ»

КУОЗ «Волноваський РЦПМСД»

ДЗ  «Вузлова лікарня ст.Волноваха»

ДП «Донецька залізниця»

Не потребує фінансування

 

 

Відновлення порушених або втрачених функцій організму і здібностей інвалідів – учасників АТО

Огляд демобілізованих учасників АТО на лікувально-консультативних комісіях закладів охорони здоров’я для  оформлення направлення ф070/0 на отримання санаторно-курортного лікування

КУОЗ «Волноваська ЦРЛ»

КУОЗ «Волноваський РЦПМСД»

ДЗ  «Вузлова лікарня ст.Волноваха»

ДП «Донецька залізниця»

Не потребує фінансування

 

 

Покращення медичного обслуговування учасників АТО

Забезпечення учасників АТО пільговими медикаментами, зубним, слуховим та іншим протезуванням згідно чинного законодавства

КУОЗ «Волноваська ЦРЛ»

КУОЗ «Волноваський РЦПМСД»

ДЗ  «Вузлова лікарня ст.Волноваха»

ДП «Донецька залізниця»

 КЗОЗ «Волноваська стоматологічна полікліника»

Державний бюджет,

районний бюджет

100,00

 

 

 

 

 

 

 

100,00

 

 

 

 

 

 

 

Покращення медичного обслуговування учасників АТО

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Соціальний захист

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Організація пільг та надання компенсаційних виплат за принципом «Єдиного вікна»

Управління соціального захисту населення  райдержадміністрації

Не потребує фінансування

 

 

Поліпшення психологічного стану учасників АТО

Забезпечення санаторно -

курортним лікуванням учасників АТО

Організація направлення  учасників АТО на психологічну  реабілітацію

Управління соціального захисту населення  райдержадміністрації

Державний бюджет, бюджети міст та районів

 

 

Оздоровлення

учасників АТО

Забезпечення послугами

професійної адаптації

Управління

соціального захисту населення  райдержадміністрації

Не потребує фінансування

 

 

Переподготовка та працевлаштування демобілізованих учасників АТО

Виплата разової  матеріальної допомоги  демобілізованим учасникам  АТО

Управління соціального захисту населення  райдержадміністрації

Районний  бюджет

100,00

 

 

Покращення соціального та матеріально

го стану учасників АТО

Забезпечення виплати матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби

 

Управління соціального захисту населення  райдержадміністрації

Державний бюджет,

Районний  бюджет

14,00

 

14,00

Покращення соціального та матеріально-го стану демобілізованих військовослжбовців строкової служби

Надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, твердого побутового палива та скрапленого балонного газу

Управління соціального захисту населення  райдержадміністрації

В межах коштів, передбачених по субвенції з держбюджету місцевим бюджетам

1110,00

 

1460,5

 

Покращення соціального та матеріально-го стану учасників бойових дій – учасників АТО

Забезпечення учасників АТО технічними та іншими засобами реабілітації

Управління соціального захисту населення  райдержадміністрації

Державний бюджет, бюджети міст та районів

-

-

Відновлення втрачених функцій організму

Нарахування і виплата пенсій учасникам АТО та членам сімей загиблих учасників АТО

Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області

Державний бюджет

-

-

Покращення соціального і матеріально-го

стану учасників АТО,родин загиблих учасників

АТО

 

5

 

Сприяння постійній та

тимчасовій зайнятості

учасників АТО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Надання індивідуальних

профорієнтаційних послуг учасникам АТО

Волноваський районний центр зайнятості

Не потребує фінансування

-

-

Визначення професійної спрямованості для обрання професії

Проведення  для учасників АТО тематичних семінарів з пошуку роботи

Волноваський районний центр зайнятості

Не потребує фінансування

-

-

Підвищення професійного рівня учасників АТО

Залучення  учасників АТО до участі у групових та масових

профорієнтаційних заходах: ярмарках професій, вакансій;

презентаціях професій; презентаціях роботодавців,

днях відкритих дверей

Волноваський районний центр зайнятості

Не потребує фінансування

-

-

Покращення профорієнтаційної роботи з демобілізованими учасниками АТО

Сприяння самостійній занятості учасників АТО, в тому числі шляхом отримання одноразової виплати допомоги по безробіттю для відкриття підприємницької діяльності

Волноваський районний центр зайнятості

Не потребує фінансування

-

-

Започаткування учасниками АТО «власної справи»

Сприяти зайнятості учасників АТО шляхом професійного навчання, в тому числі шляхом стажування на робочому місці,з метою підвищення їх конкурентоздатності на ринку праці

Волноваський районний центр зайнятості

Не потребує фінансування

-

-

Підвищення професійного

рівня учасників АТО

Охоплення індивідуальним супроводом працевлаштованих демобілізованих учасників АТО, що передбачає психологічну, соціальну, юридичну підтримку та успішну адаптацію на робочому місті

Волноваський районний центр зайнятості

Не потребує фінансування

-

-

Сприяння в адаптації на робочому місті

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Культурно -  просвітниць-ка та фізкультурно-оздоровча  робота, участь у громадському житті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Організація виставок, проведення круглого столу «Зустріч поколінь», творча святкова програма «Хоробрим серцям присвячується», присвячених учасникам  АТО

Відділ культури та туризму райдержадміністрації

Не потребує фінансування

Січень-Лютий

2016

 

-

Вшанування учасників АТО

Залучення учасників АТО до відзначення державних та пам’ятних  дат, розглядання питання щодо увічнення пам’яті воїнів, які виявили героїзм у захисті України під час проведення антитерористичної операції,шляхом установлення пам’ятних знаків(пам’ятників, меморіальних дощок тощо) найменування(перейменування) на їх честь об’єктів інфраструктури (площ, вулиць, провулків), навчальних закладів, створення музеїв, установлення іменних нагород, премій та стипендій

Відділ з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю райдержадміністрації

Не потребує фінансування

-

-

Патріотичне виховання молоді

Проведення урочистих свят до дня Гідності та Свободи України

Управління соціального захисту населення райдержадміністрації, виконавчі органи місцевих рад

Не потребує фінансування

-

-

Вшанування учасників АТО

Організація зустрічі

з ветеранами війни

Відділ культури і туризму райдержадміністрації

Не потребує фінансування

Травень

2016

-

Вшанування учасників АТО

Бесіди «Якою ціною було завойоване щастя»

Відділ культури і туризму райдержадміністрації

Не потребує фінансування

Вересень 2016

-

Вшанування учасників

АТО

Покладання квітів до пам’ятника воїнам АТО, проведення мітингу-реквієму (смт.Благодатне)

Відділ культури і туризму райдержадміністрації

Не потребує фінансування

Протягом року до державних свят

-

Вшанування учасників

АТО

 

Проведення конкурсу плакатів,малюнків,присвячених дню Збройних сил України за темою «Історія та традиції військового виховання в України»

Виставка літератури,перегляд відеофільмів, презентацій,читання віршів присвячених дню Збройних сил

Відділ культури і туризму райдержадміністрації

Не потребує фінансування

Грудень 2016

-

Вшанування учасників

АТО

 

Організація та проведення фізкультурно-оздоровчих та спортивних заходів серед учасників АТО та за їх участю

Відділ у справах сім’ї молоді та спорту

Не потребує фінансування

-

-

Покращення фізичного та психологічного стану учасників АТО

 

7.

Соціальна підтримка, соціально-психологічна адаптація членів сімей учасників АТО

Проведення оцінки потреб у соціальних послугах та видів соціальної допомоги сім’ям, учасників АТО, у тому числі сім’ям загиблих (померлих) учасників АТО

Волноваський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Не потребує фінансування

-

-

Покращення якості надання соціальних послуг, зниження соціальної напруги

Інспектування та анкетування учасників АТО з метою вивчення їх потреб та визначення видів соціальної допомоги, здійснення психологічно – педагогічного супроводу дітей учасників АТО

Волноваський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Не потребує фінансування

-

-

Визначення нагальних потреб учасників АТО

Надання психологічної підтримки членам сімей учасників АТО, у тому числі сімей загиблих (померлих) учасників АТО шляхом проведення консультування та організації роботи груп взаємної допомоги

Волноваський районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Не потребує фінансування

-

-

Соціально-психологічна адаптація членів сімей учасників АТО

Виявлення та обслуговування одиноких інвалідів АТО,які потребують стороннього догляду,надання медико-соціальних послуг учасникам АТО

Волноваський районний територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)

Не потребує фінансування

-

-

Покращеня соціального обслуговування учасників АТО

 Керуючий справами виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                                    А.К.Демішева

________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 №7/4-76

м.Волноваха

Пронадання пільгінвалідам

по зору  у 2016 році

 

Розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації,   районної військово-цивільної адміністрації від 08.02.2016 №02-65-21/01, відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації, керівника обласної військово-цивільної адміністрації  від 24 грудня 2015 року № 760 «Про обласний бюджет на 2016 рік», керуючись статтею 43 Закону України «Про  місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1. Встановити   пільги у 2016 році (з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року) інвалідам по зору 1 та 2 груп,  а також дітям-інвалідам по зору до 18 років, що мешкають в сім’ях, які  (на час надання пільги) не отримують житлову субсидію (незалежно від причин неотримання).

2. Пільга надається у розмірі 50-відсоткової знижки на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергії, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування.

3. У разі, коли житлове приміщення не забезпечується електро-, тепло-, або газопостачанням для опалення  пільга надається у розмірі 50-відсоткової знижки на придбання твердого палива і скрапленого газу (пільга надається у вигляді грошової компенсації, виходячи з норми забезпечення сім’ї – 2 тонни вугілля і 2 балони скрапленого газу на домогосподарство, за цінами, затвердженими розпорядженням Донецької обласної державної адміністрації, обласної військово-цивільної адміністрації  на 2016 рік для розрахунку пільг і житлових субсидій, що надаються населенню).

4. Доручити Волноваській районній державній адміністрації,   районній військово-цивільній адміністрації здійснювати координацію роботи щодо виконання даного рішення.

5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань  соціального і економічного розвитку,  бюджету, фінансів і цін (Чернецька).

Голова ради                                                                                                                                   В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016  № 7/4-77

м.Волноваха

 

Про внесення змін та доповнень

до Районної програми матеріально-технічного 

забезпечення освітнього процесу навчально-виховних

закладів Волноваського району на 2016 рік

 

          З метою організації та забезпечення безперебійної та ефективної роботи загальноосвітніх навчальних закладів та організації матеріально-технічного процесу з переоснащення і модернізації застарілого обладнання в закладах освіти Волноваського району, розглянувши лист Волноваської районної державної адміністрації, районної військово-цивільної адміністрації від 15 лютого 2016 року № 01-23-159, керуючись статтею 88 Бюджетного Кодексу України, статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада  

В И Р І Ш И Л А:

1.Внести зміни та доповнення у додаток до Районної програми матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу навчально-виховних закладів Волноваського району на 2016 рік, затвердженої рішенням  районної ради від 13.01.2016 № 7/3-53, виклавши його у   новій редакції, згідно з додатком.

2.Контроль  за  виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної та молодіжної політики освіти, культури, охорони здоров’я, фізкультури і спорту (Близнюк) і з питань економічного і соціального розвитку бюджету, фінансів і цін (Чернецька).

Голова районної ради                                                                                                                     В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

                                                                                                                                                                                                                                      

Додаток до рішення 

районної ради

            24.02.2016  №7/4-77                                                                                                                                                                                                                                        
             
  Заходи  щодо  матеріально-технічного забезпечення освітнього процесу  навчально-виховних закладів
Волноваського району на  2016 рік
 
             
Зміст заходу Термін виконання Фінансування, тис. грн. Виконавець
Всього У т.ч. районний бюджет бюджети рад
СПЕЦІАЛЬНИЙ ФОНД
1 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування»
Придбання офісного пристрою для Рівнопільської ЗОШ
Протягом   2016 року 4,500 4,500  

Відділ освіти
Волноваської РДА 

 

2 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3110 «Придбання обладнання і предметів довгострокового користування»
Придбання комп'ютерів для Новоолексіївської ЗОШ
Протягом   2016 року 50,000 50,000  

Відділ освіти
Волноваської РДА

 

3 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Виготовлення проектів на встановлення твердопаливних котлів для Новотроїцької ЗОШ №2, Володимирівської ЗОШ №2 
Протягом   2016 року 83,600 83,600   Відділ освіти
Волноваської  РДА
4 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт котелень з заміною котлів для Володимирівської ЗОШ №2, Новотроїцької ЗОШ №2, Валер'янівської ЗОШ
Протягом   2016 року 1500,000 1500,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
5 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт спортзалу Волноваського ліцею
Протягом   2016 року 394,000 394,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
6 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт туалетів Степнянської ЗОШ
Протягом   2016 року 160,000 160,000   Відділ освіти
Волноваської РДА
7 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт покрівлі Рибинської ЗОШ
Протягом   2016 року 250,000 250,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
8 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт покрівлі Волноваської ЗОШ №1
Протягом   2016 року 243,000 243,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
9 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт покрівлі Андріївської ЗОШ №1
Протягом   2016 року 100,000 100,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
10 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт покрівлі Іванівської ЗОШ
Протягом   2016 року 410,000 410,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
11 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт будівлі з заміною вікон Октябирської ЗОШ
Протягом   2016 року 698,003 698,003   Відділ освіти
Волноваської  РДА
12 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт будівлі з заміною вікон Привільненської ЗОШ
Протягом   2016 року 532,815 532,815   Відділ освіти
Волноваської  РДА
13 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів»
Капітальний ремонт будівлі Кирилівського НВК
Протягом   2016 року 1021,500 1021,500   Відділ освіти
Волноваської РДА
  Всього спеціальний фонд   5447,418 5447,418 0,000  
ЗАГАЛЬНИЙ ФОНД
10 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 2240 «Оплата послуг (крім комунальних)» Поточний ремонт покрівлі Анадольського НВК Протягом   2016 року 280,000 280,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
11 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 2210
«Предмети, матеріали, обладнання та інвентар»
 Придбання вікон, дверей Кирилівському НВК
Протягом   2016 року 85,000 85,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
12 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар»
Придбання підручників для шкіл району
Протягом   2016 року 460,000 460,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
13 КФКВ 070201 «Загальноосвітні школи» КЕКВ 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар»
Придбання глибинного насосу для Іванівської ЗОШ
Протягом   2016 року 4,000 4,000   Відділ освіти
Волноваської  РДА
  Всього загальний  фонд   829,000 829,000 0,000  
  Разом за програмою   6276,418 6276,418 0,000  
             Керуючий справами виконавчого апарату  районної ради                                                                                                         А.К. Демішева
             
             
             
             
      1386,5      
      785,9      
      2047,344      

 _______________________________________________________________________________________________________________________________________________

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

24.02.2016 №7/4-78

м. Волноваха

Про внесення змін та доповнень

до Районної  програми розвитку

закладів культури у Волноваському

районі на 2016 рік

З метою відродження, збереження та розвитку духовних здобутків, звичаїв та традицій українського народу, кращих традиційних цінностей нашого краю, відповідно до листа Волноваської районної державної адміністрації,  районної військово – цивільної адміністрації від 15.02.2016 № 01-23-16, керуючись Законом України «Про культуру», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Внести зміни та доповнення до Заходів з виконання Районної програми розвитку закладів культури у Волноваському районі на 2016 рік,  затвердженої рішенням районної ради від 13.01.2016 №7/3-55, виклавши їх у новій редакції, згідно з додатком.

2.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики освіти, охорони здоров’я, культури і спорту (Близнюк), з питань соціального і економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Чернецька).

Голова районної ради                                                                                                                            В.Д.ЛУБІНЕЦЬ

Додаток

                                                                                                     до рішення районної ради

                                                                                         24.02.2016 №7/4-78

 

Заходи з виконання Районної програми

розвитку закладів культури у Волноваському районі на 2016 рік

 

Зміст заходу

Термін виконання

 

Фінансування з

районного бюджету,

тис. грн.

Виконавці

1

2

3

4

Всього

Загальний фонд бюджету

Спеціальний фонд бюджету

1.Покращення матеріально – технічної бази бібліотек

1.1. Придбання меблів для сільських бібліотек (столи, стільці)

 ІІ квартал

7,0

7,0

 

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваська районна централізована бібліотечна система

1.2 Підключення до мережі Інтернет

ІІ квартал

4,0

4,0

 

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваська районна централізована бібліотечна система

1.3.Придбання комп’ютерної

 техніки МФУ

ІІ квартал

49,0

 

49,0

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваська районна централізована бібліотечна система

1.4. Передплата періодичних видань, у тому числі

- на 2016 рік

- на І квартал 2017 року

 

 

І квартал

ІV квартал

50,0

 

 

40,0

10,0

 

50,0

 

 

40,0

10,0

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваська районна централізована бібліотечна система

1.5. Придбання книжкової продукції

ІІІ квартал

30,0

 

30,0

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваська районна централізована бібліотечна система

1.6. Проведення капітального ремонту Волноваської районної бібліотеки для дітей

І - ІІ квартал

90,0

 

90,0

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваська районна централізована бібліотечна система

Разом

 

230,0

11,0

219,0

 

2. Розвиток музеїв та музейної справи

2.1. Проведення топографо-геодезичних робіт

І  квартал

1,0

 

1,0

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації,

Волноваський районний краєзнавчий музей

2.2. Виготовлення  проектно-кошторисної документації на капітальний ремонт Волноваського районного краєзнавчого музею

І  квартал

18,0

 

18,0

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації,

Волноваський районний краєзнавчий музей

2.3. Проведення капітального будівництва каналізаційної системи, водопроводу, туалету Волноваського районного краєзнавчого музею

І - ІІ квартал

105,0

 

105,0

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації,

Волноваський районний краєзнавчий музей

2.4. Проведення капітального ремонту будівлі Волноваського районного краєзнавчого музею,

у тому числі:

ІІ- ІІІ квартал

224,0

 

 

 

 

 

 

 

 

224,0

 

 

 

Відділ культури і туризму Волноваської райдержадміністрації,

Волноваський районний краєзнавчий музей

- ремонт даху;

 

55,0

 

55,0

- ремонт залу;

 

84,0

 

84,0

- ремонт входу та ганку

 

 

85,0

 

85,0

Разом

 

348,0

 

348,0

 

3. Покращення матеріально – технічної бази шкіл естетичного виховання дітей

3.1. Придбання меблів для Волноваської школи мистецтв

ІІ квартал

15,0

15,0

 

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації,

Волноваська школа мистецтв

3.2. Придбання комп’ютерної техніки для Володимирівської школи мистецтв

І квартал

 

13,3

 

13,3

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації,

Володимирівська школа мистецтв

3.3. Придбання мікшерного пульту з посилювачем для Володимирівської школи мистецтв

І квартал

 

5,7

 

5,7

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації,

Володимирівська школа мистецтв

3.4. Проведення капітального ремонту покрівлі будівлі Волноваської школи мистецтв (музичного відділення)

ІІ квартал

30,0

 

30,0

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації,

Волноваська школа мистецтв

3.5. Проведення капітального ремонту туалету Волноваської школи мистецтв (художнього відділення)

ІІІ квартал

65,0

 

65,0

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації,

Волноваська школа мистецтв

Разом

 

129,0

15,0

114,0

 

4. Покращення матеріально – технічної бази Волноваського районного центру культури і дозвілля

 

4.1 Участь у конкурсах народних аматорських колективів (автопослуги)

 

Протягом року

 

15,0

 

15,0

 

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваський районний

 центр культури і дозвілля

4.2. Проведення поточного ремонту будівлі та інженерних комунікацій Волноваського районного центру культури і дозвілля

І квартал

 

199,0

199,0

 

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваський районний центр культури і дозвілля

4.3. Придбання сценічних костюмів

ІІІ квартал

130,0

 

130,0

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваський районний центр культури і дозвілля

4.4. Проведення капітального ремонту будівлі Волноваського районного центру культури і дозвілля.

у тому числі:

ІІ- ІІІ квартал

1427,9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1427,9

 

 

 

 

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації, Волноваський районний центр культури і дозвілля

- стяжка прибудови

 

100,00

 

100,00

- заміна вікон

 

299,0

 

299,0

- ремонт глядацької зали

 

1028,9

 

1028,9

Разом

 

1771,9

214,0

1557,9

 

5. Покращення матеріально – технічної бази відділу культури і туризму райдержадміністрації

5.1. Придбання комп’ютерів в комплекті та принтерів для відділу культури і туризму Волноваської райдержадміністрації

І квартал

 

41,5

2,5

39,0

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації

Разом

 

41,5

2,5

39,0

 

6. Покращення схоронності об’єктів культурної спадщини у Волноваському районі

6.1. Проведення обстеження об’єктів культурної спадщини

Протягом року

21,0

21,0

 

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації

Разом

 

21,0

21,0

 

 

7. Розвиток та популяризація мистецького надбання Волноваського району

7.1. Проведення районних конкурсів та фестивалів,

у тому числі:

 

 

40,0

40,0

 

 

 

Відділ культури і туризму Волноваської

 райдержадміністрації

- районний конкурс хореографічної майстерності « У вихорі танцю – 2016»;

Травень

10,0

10,0

 

 

 

- районний дитячий фестиваль пісні «Пісенний зорепад – 2016»;

Квітень

10,0

10,0

 

- районний фестиваль національно-патріотичний фестиваль «Надія України»;

Жовтень

10,0

10,0

 

- районний фестиваль «Український сувенір»

Квітень

10,0

10,0

 

Разом

 

40,0

40,0

 

 

Всього за напрямками:

 

2581,4

303,5

2277,9

 

 Керуючий справами  виконавчого апарату

 районної ради                                                                                                                                       А.К.Демішева

 ________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 №7/4-79

м.Волноваха

 

Про внесення змін та доповнень

до Програми розвитку первинної медичної

допомоги у Волноваському районі на 2016 рік

 

З метою надання своєчасної долікарняної медичної допомоги населенню, покращення санітарно-протиепідемічного режиму та умов перебування пацієнтів і медичного персоналу у медичних закладах району, розглянувши лист Волноваської райдержадміністрації, районної військово-цивільної адміністрації від 17.02.2016 №01-23-183, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

 

В И Р І Ш И Л А:

1.Внести зміни та доповнення до пункту 4 «Фінансове забезпечення» Програми розвитку первинної медичної допомоги у Волноваському районі на 2016 рік, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2015 №7/2-36, виклавши його в новій редакції, згідно з додатком.

2.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціального та економічного розвитку, бюджету, фінансів та цін (Чернецька) та з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, культури, охорони здоров’я, фізкультури та спорту (Близнюк).

 

Голова районної ради                                                                                                                           В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

 

                                                      Додаток

                                                                                     до рішення районної ради

                                                                         24.02.2016 №7/4-79

 

  1. 4.     Фінансове забезпечення

Фінансування Програми передбачається протягом 2016 року  за рахунок коштів районного бюджету, по КФКВ 080800 „Центри первинної медичної (медико-санітарної) допомоги”, згідно  плану заходів з виконання програми:

ПЛАН ЗАХОДІВ

з виконання Програми

 

Зміст

Джерело фінан-сування

Сума фінан-сування, тис. грн.

Термін

виконання

Відповідальний виконавець

1

Капітальний ремонт ФП с. Калініно

Районний бюджет

120,0

Протягом року

КУОЗ „Волноваський РЦПМСД”

2

Поточний ремонт амбулаторії с. Рибинське

Районний бюджет

500,0

Протягом року

КУОЗ „Волноваський РЦПМСД”

3

Поточний ремонт амбулаторії с. Свободне

Районний бюджет

200,0

Протягом року

КУОЗ „Волноваський РЦПМСД”

4

Поточний ремонт ФАП с. Степне, виготовлення технічних умов на електропостачання

Районний бюджет

130,0

Протягом року

КУОЗ „Волноваський РЦПМСД”

5

Придбання насосів для амбулаторії

с. Златоустівка

Районний бюджет

15,2

Протягом року

КУОЗ „Волноваський РЦПМСД”

6

Придбання медичних меблів ФП с. Калініно

Районний бюджет

71,0

Протягом року

КУОЗ „Волноваський РЦПМСД”

7

Придбання металевих дверей амбулаторії смт. Володимирівка

Районний бюджет

27,8

Протягом року

КУОЗ „Волноваський РЦПМСД”

8

Придбання огорожі ФП с.Красновка

Районний бюджет

20,8

Протягом року

КУОЗ „Волноваський РЦПМСД”

 

Всього

 

1084,8

 

 

 

Керуючий справами

виконавчого апарату районної ради                                                                                          А.К.Демішева

_________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 №7/4-80

м.Волноваха

 

Про внесення змін до Програми розвитку

земельних відносин та охорони земель

у Волноваському районі Донецької області

 на 2016-2020 роки

        

          З метою забезпечення раціонального використання та охорони земель у Волноваському районі, враховуючи лист Волноваської райдержадміністрації, районної військово-цивільної адміністрації від 12.02.2016 р № 01-23-163, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

         1. Внести зміни до пункту 2 додатку «Заходи з проведення земельної реформи, збереження, відтворення та забезпечення раціонального використання земельних ресурсів у Волноваському районі  Донецької області на 2016-2020 роки»  до Програми розвитку земельних відносин та охорони земель у Волноваському районі Донецької області  на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2015 № 7/2-38, згідно з додатком.

          2. Доручити Волноваській райдержадміністрації,   районній військово-цивільній адміністрації забезпечити фінансування та здійснення координації робіт з виконання у 2016 році Заходів з проведення земельної реформи, збереження, відтворення та забезпечення раціонального використання земельних ресурсів у Волноваському районі  Донецької області на 2016-2020 роки.

           3.  Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціального і економічного розвитку, бюджету, фінансів і цін (Чернецька) та з питань агропромислового комплексу, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища (Сарбаш).

Голова районної ради                                                                                                                     В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту рішення районної ради

Про внесення змін та доповнень до Програми розвитку земельних

 відносин та охорони земель у Волноваському районі Донецької області  на 2016-2020 роки

           Даним рішенням пропонується внести  зміни та доповнення в пункт 2 додатку «Заходи з проведення земельної реформи, збереження, відтворення та забезпечення раціонального використання земельних ресурсів у Волноваському районі  Донецької області на 2016-2020 роки»  до Програми розвитку земельних відносин та охорони земель у Волноваському районі Донецької області  на 2016-2020 роки, затвердженої рішенням Волноваської районної ради від 23.12.2015 № 7/2-38, з метою  проведення інвентаризації земель для забезпечення ведення державного земельного кадастру,  встановлення місця розташування об’ктів, меж земельних ділянок, виявлення земель що не використовуються, використовуються не раціонально, або не за цільовим призначенням, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

            Виконання даного пункту планується за рахунок коштів від відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, які знаходяться на спеціальному рахунку районного бюджету.

Начальник  відділу Держгеокадастру

у Волноваському районі Донецької області                                                                                  О.І.Хачхарджи

 

           

Додаток до рішення районної ради

від 24.02.2016 №7/4-80

                 
Заходи
з проведення земельної реформи, збереження, відтворення та забезпечення 
раціонального використання земельних ресурсів у Волноваському районі Донецької області
на 2016-2020 роки
№ з/п Зміст заходу Обсяги, одиниця виміру Виконавець Термін виконання Витрати на реалізацію, тис. грн. Очікуваний результат
Всього: у тому числі:
державний бюджет місцевий бюджет кошти під-мств інші джерела
обласний бюджет бюджети міст та районів
1 2 3 4   5 6 7 8 9 10 11
І. ПРОВЕДЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ
2. Проведення інвентаризації земель державної та комунальної власності:                                                      - сільськогосподарського призначення;                                                        - несільськогосподарського призначення, в тому числі під об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міста, що знаходиться в управлінні Волноваської  районної ради      41 адміністративно- територіальна одиниця Міська, седищні сільські ради, розробники документації із землеустрою, Волноваська райдержадміністрація               Встановлення місця розташування об'єктів, меж земельних ділянок, виявлення земель, що не використовуються , використовуються нераціонально, або не за цільовим призначенням, виявлення деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, здійснення державного контролю  за використанням та охороною земель
             
             
             
2016 536,000     536,000    
2017 98,000     98,000    
2018 98,000     98,000    
2019 30,000     30,000    
2020 30,000     30,000    
             
             
             
  Разом       792,000     792,000      
Керуючий справами  виконавчого апарату районної ради     А.К.Демішева    

_________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА   РАЙОННА   РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016  №7/4-81

Про внесення змін та доповнень

до Програми капітального ремонту адміністративної

будівлі  районної ради на 2016 рік

З метою створення належних умов для роботи працівників бюджетних установ  та організацій, розміщених в адміністративній будівлі районної ради, керуючись статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

1.Внести зміни та доповнення до пункту 4 «Фінансове забезпечення» Програми капітального ремонту адміністративної будівлі районної ради на 2016 рік, затвердженої рішенням районної ради від 23.12.2015 № 7/2-45 «Про затвердження Програми капітального ремонту адміністративної будівлі районної ради на 2016 рік», виклавши його в новій редакції, згідно з додатком.

2.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію районної ради з питань соціального та економічного розвитку, бюджету, фінансів та цін (Чернецька).

Голова районної ради                                                                                                                          В.Д. ЛУБІНЕЦЬ

                                                      Додаток

                                                                                    до рішення районної ради

                                                                               від 24.02.2016 №7/4-81

Фінансове забезпечення

ПЛАН ЗАХОДІВ

з виконання Програми

Фінансування програми передбачається протягом 2016 року за рахунок коштів районного бюджету в сумі 605,512 тис. грн., згідно Плану заходів з виконання Програми.

План заходів з виконання Програми

№ з/п

Назва заходу

Сума, тис.грн.

1

Ремонт опалювальної системи адміністративної будівлі районної ради

57,000

2

Ремонт водопровідної системи адміністративної будівлі районної ради

86,000

3

Ремонт каналізаційної системи адміністративної будівлі районної ради

65,000

4

Виконання оздоблювальних і електромонтажних робіт

397,512

 

Всього:

605,51

Керуючий справами виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                                       А.К.Демішева

_________________________________________________________________________________________________________________________

 

ВОЛНОВАСЬКА РАЙОННА РАДА

ВОЛНОВАСЬКОГО РАЙОНУ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

 

24.02.2016 №7/4- 82

м.Волноваха

Про внесення змін та доповнень

до Положення про Волноваський

районний центр соціальної

реабілітації дітей - інвалідів

           Розглянувши лист Волноваського районного центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів від 21.01.2016 №1-15, керуючись наказом Міністерства соціальної політики України від 24.06.2015 №653 «Про затвердження змін до Типового положення про центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів», статтею 10 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні», статтею 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», районна рада

В И Р І Ш И Л А:

       1. Внести зміни та доповнення до Положення про Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей – інвалідів, затвердженного рішенням районної ради від 12.01.2008 №V/15-199 «Про створення Волноваського районного центру соціальної реабілітації дітей – інвалідів», в редакції рішення районної ради від 17.09.2014 №6/26-451 «Про внесення змін та доповнень до Положення про Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей – інвалідів», виклавши його у новій редакції, згідно з додатком.

    2. Доручити Волноваському районному центру соціальної реабілітації дітей-інвалідів (Лісовська) зареєструвати зміни  до Положення про Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей – інвалідів, у встановленому законом порядку.

      3. Вважати таким, що втратило чинність рішення районної ради від 17.09.2014 №6/26-451 «Про внесення змін та доповнень до Положення про Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей – інвалідів.

      4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії районної ради з питань соціальної і молодіжної політики, освіти, охорони здоров'я, культури і спорту (Близнюк), з питань зовнішньоекономічної та інвестиційної діяльності, розвитку бізнесу, приватизації, комунальної власності (Мельник).

Голова районної ради                                                                                                                       В.Д.ЛУБІНЕЦЬ    

 

 

Додаток

до рішення районної ради

від 24.02.2016 №7/4-82

 

 ПОЛОЖЕННЯ 
про Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів

І. Загальні положення

1.1. Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів (далі - Центр) - реабілітаційна установа сфери управління соціального захисту населення Волноваської райдержадміністрації, цільовим призначенням якої є здійснення комплексу реабілітаційних заходів для дітей-інвалідів, а також дітей віком до 2 років, які мають ризик отримати інвалідність, спрямованих на попередження (запобігання), зменшення або подолання фізичних, психічних розладів, коригування порушень розвитку, навчання основним соціальним та побутовим навичкам, розвиток здібностей, створення передумов для їхньої інтеграції у суспільство.

1.2. Волноваський районний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів – комунальний заклад для перебування дітей-інвалідів, а також для дітей віком до 2 років, що мають ризик отримати інвалідність, які мають відповідні медичні показання і потребують спеціальних умов для одержання ними комплексу реабілітаційних заходів.

Центр здійснює некомерційну господарську діяльність (без мети отримання прибутку).

1.3. Засновником центру є Волноваська районна рада. Центр утворюється, реорганізується та ліквідується на підставі рішення Волноваської районної ради.

 1.4. Центр розміщується на територіях із спеціально побудованими або пристосованими приміщеннями, що повинні відповідати безбар’єрній архітектурі, санітарно-гігієнічним, протипожежним вимогам, техніці безпеки та мати усі види комунального благоустрою.

1.5. Види діяльності, що потребують ліцензування, здійснюються Центром відповідно до вимог чинного законодавства.

1.6. У своїй діяльності Центр керується Конституцією України та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України, рішенням Волноваської районної ради Донецької області, а також цим Положенням.

1.7. Центр забезпечує тимчасове перебування дітей-інвалідів, які мають медичні показання і потребують спеціальних умов для одержання ними комплексу реабілітаційних заходів.

ІІ. Завдання Центру

2.1. Центр забезпечує:

1) реалізацію головних завдань, визначених Законами України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні""Про реабілітацію інвалідів в Україні""Про соціальні послуги" щодо забезпечення права дітей-інвалідів на реабілітацію з метою їх подальшої інтеграції в дитячі колективи дошкільних навчальних закладів та загальноосвітніх шкіл.

Діти-інваліди, які потребують постійного стороннього догляду і не можуть перебувати в загальноосвітніх навчальних закладах, забезпечуються послугами із соціального і педагогічного патронату педагогічними (або соціальними) працівниками Центру за місцем проживання;

2) створення умов для всебічного розвитку, засвоєння дітьми-інвалідами знань, умінь і навичок з метою підготовки їх до здобуття дошкільної освіти з подальшим здобуттям дітьми базової та повної загальної середньої освіти.

3) підготовку батьків або законних представників дітей-інвалідів до продовження (у разі потреби) здійснення реабілітаційних заходів для дітей-інвалідів поза межами Центру;

4) здійснення комплексу реабілітаційних заходів відповідно до індивідуального плану реабілітації дитини-інваліда, складеного з метою реалізації індивідуальної програми реабілітації (далі - ІПР), з можливим залученням до участі в цьому процесі батьків або законних представників дитини-інваліда;

5) виконання індивідуального плану реабілітації дитини-інваліда та її ІПР;

6) здійснення співпраці з вітчизняними, закордонними реабілітаційними, освітніми, медичними, науковими підприємствами та організаціями з питань з питань реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів.

7)здійснення співпраці з вітчизняними та закордонними реабілітаційними, освітніми, медичними, науковими підприємствами, установами та організаціями з питань реабілітації інвалідів та дітей-інвалідів.

     2.2. Центр у разі потреби забезпечує на безоплатній основі транспортними послугами дітей-інвалідів, які тимчасово перебувають у Центрі (до місця розташування Центру та (або) до місця проживання дитини-інваліда).

ІІІ. Структура Центру

3.1. Основними структурними підрозділами Центру є:

1) адміністрація;

2) відділення (ранньої) соціальної реабілітації (абілітації);

3) відділення психолого-педагогічної реабілітації;

3.2. У разі потреби в Центрі можуть створюватися групи „Матері та дитини” для дітей-інвалідів та дітей віком до 2 років, які мають ризик отримати інвалідність.

 3.3. Робота структурних підрозділів Центру здійснюється відповідно до положень про ці підрозділи, які затверджуються директором Центру.

3.4. У Центрі створюється реабілітаційна комісія, склад та положення якої затверджується директором Центру.

3.5. У складі Центру може функціонувати стаціонарне відділення.

IV. Умови зарахування дітей-інвалідів до Центру

4.1. Направлення та зарахування дітей-інвалідів та дітей віком до 2 років, які мають ризик отримати інвалідність, до Центру здійснюється відповідно до Порядку надання інвалідам та дітям-інвалідам реабілітаційних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 року № 80 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2013 року № 921), та наказу Міністерства соціальної політики України від 01 квітня 2014 року № 170 „Про затвердження форм документів щодо отримання інвалідами та дітьми-інвалідами реабілітаційних послуг у реабілітаційних установах”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11 квітня 2014 року за № 409/25186.”;

4.2. До Центру зараховуються діти-інваліди віком до 18 років та діти віком до 2 років, які мають ризик отримати інвалідність.

У виняткових випадках можливе продовження строку перебування дитини-інваліда після досягнення нею 14 років з метою завершення виконання індивідуального плану реабілітації.

Рішення про продовження строку перебування інваліда приймається реабілітаційною комісією Центру.

4.3. До Центру не зараховуються діти, стан здоров’я яких унеможливлює проведення реабілітаційних заходів, з такими медичними протипоказаннями:

гострі інфекційні захворювання до закінчення строку ізоляції;

усі захворювання в гострій стадії та заразній формі;

часті судомні напади та їх еквіваленти;

захворювання, що супроводжуються тяжкими порушеннями поведінки, небезпечними для дитини та її оточення (за умови несупроводження дитини її батьками або законними представниками).

4.4. Термін курсу реабілітації визначається реабілітаційною комісією після проведення відповідного тестування дитини-інваліда.

Центр у письмовій формі повідомляє батьків та (або) законного представника дитини-інваліда про закінчення курсу реабілітації дитини-інваліда не пізніше ніж за 7 календарних днів до його завершення.

4.5. На підставі рішення реабілітаційної комісії за дитиною-інвалідом зберігається місце в Центрі в разі її хвороби, карантину, хвороби або відпустки батьків та (або) законного представника, а також у літній період, але не більше 60 календарних днів.

V. Учасники реабілітаційного процесу в Центрі

5.1. Учасниками реабілітаційного процесу є діти-інваліди, діти віком до 2 років, які мають ризик отримати інвалідність, їхні батьки або законні представники, вчителі-реабілітологи, вчителі-логопеди, асистенти вчителів-реабілітологів, практичні психологи, соціальні педагоги, лікарі-педіатри, лікарі-неврологи дитячі, фахівці з фізичної реабілітації, музичні керівники, вчителі інформатики та обчислювальної техніки, медичні сестри та інші фахівці, які беруть участь у процесі реабілітації (абілітації).

5.2. Реабілітаційні заходи здійснюються в таких групах:

„Матері та дитини” - для дітей-інвалідів та дітей віком до 2 років, які мають ризик отримати інвалідність;

ранньої соціальної реабілітації (абілітації) - для дітей-інвалідів віком до 7 років;

 реабілітації - для дітей-інвалідів віком від 7 до 14 років;

соціальної реабілітації та професійної орієнтації - для дітей-інвалідів віком від 14 до 18 років.

 VI. Організація реабілітаційного процесу у Центрі

6.1. Реабілітаційний процес спрямований на:

1) навчання дитини-інваліда основним соціальним навичкам (особиста гігієна, самообслуговування, пересування, спілкування тощо), пристосування побутових умов до потреб дитини-інваліда, соціально-побутове влаштування та обслуговування, педагогічну корекцію для дитини-інваліда з метою вироблення та підтримання навичок самостійного проживання;

2) опанування навичками захисту власних прав та інтересів, самоаналізу та отримання навичок позитивного сприйняття себе та оточуючих, навичок спілкування, забезпечення самостійного проживання у суспільстві з необхідною підтримкою (соціальний та юридичний супровід, медичне спостереження, побутові послуги).

6.2. Надання своєчасної та ефективної корекційної, соціальної, психологічної допомоги дитині-інваліду та організація реабілітаційного процесу відповідно до особливостей її психофізичного розвитку.

6.3. У разі виявлення вад розвитку дитини та її потреб фахівцями Центру проводиться первинне обстеження дитини-інваліда, спілкування з батьками та (або) законним представником дитини-інваліда.

6.4. На амбулаторне перебування в Центрі зараховуються діти-інваліди, які за станом здоров'я не потребують постійного цілодобового догляду.

6.5. У Центрі встановлюється та затверджується мережа груп, наповнюваність яких становить від 8 до 10 дітей-інвалідів.

У разі потреби діти-інваліди можуть отримувати реабілітаційні послуги поза групою за окремим графіком.

6.6. Тривалість індивідуальних та групових занять визначається реабілітаційною комісією.

6.7. Для забезпечення ефективності, удосконалення форм і методів реабілітаційних заходів Центр аналізує та узагальнює дані про дітей-інвалідів, які вибули з Центру, забезпечує зв’язок із сім’ями, у яких виховуються діти-інваліди - випускники Центру.

6.8. Якщо дитина-інвалід навчається у загальноосвітньому навчальному закладі за денною формою та потребує реабілітаційних послуг відповідно до її ІПР, вона може отримувати такі послуги в Центрі за окремим графіком з урахуванням рекомендацій психолого-медико-педагогічної консультації.

VII. Управління Центром

7.1. Центр очолює директор, який призначається і звільняється із займаної посади на підставі рішення Волноваської районної ради. З директором укладається контракт.

7.2. Директор Центру:

1) представляє Центр в установах, організаціях, підприємствах незалежно від форми власності, розпоряджається в установленому законодавством порядку майном і коштами Центру;

2) укладає договори;

3) у межах своєї компетенції видає накази, затверджує функціональні обов'язки працівників, приймає та звільняє з роботи працівників Центру, застосовує заходи заохочення та дисциплінарні заходи;

4) здійснює контроль за реабілітаційним процесом;

5) затверджує правила внутрішнього розпорядку;

6) здійснює заходи щодо поліпшення умов праці, дотримання правил техніки безпеки, санітарно-гігієнічних умов і пожежної безпеки тощо;

7) відповідає за ведення бухгалтерського та статистичного обліку, складання звітності і подання її в установлені строки відповідним органам.

VIII Фінансово-господарська діяльність

8.1. Центр є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби, штамп із своїм найменуванням.

8.2. Фінансово-господарська діяльність Центру здійснюється відповідно до кошторису, штатного розпису, затверджених у встановленому законом порядку .

8.3. Центр має право в порядку, передбаченому законодавством, утворювати (за умови наявності належного інвентарю та відповідного обладнання) такі структурні підрозділи, як підсобні господарства, трудові майстерні, дільниці, філії, відділення що здійснюють свою діяльність відповідно до Положення про ці підрозділи, затвердженого директором Центру.

8.4. Центр має право:

1) фінансувати за рахунок власних коштів заходи, що сприяють поліпшенню соціально-побутових умов для дітей-інвалідів;

2) укладати договори про співробітництво.

Керуючий справами виконавчого апарату

районної ради                                                                                                                                      А.К.ДЕМІШЕВА

__________________________________________________________________________________________________________________________________________